Jump to content
_turbo_

MAC OSX Mavericks yüklemede püf noktalar

Konuyu değerlendir

Önerilen İletiler

Bir süredir birkac degisik sistemde Hackintosh MAC OS X MAvericks denedim ve bazi tecrübeler edindim. Bu tecrübeleri sizlerle paylasmak istedim. Ilerdede zaman zaman ilk mesajima bu tecrübelerimi ekleyerek yada düzelterek sizlerle paylasmaya devam edecegim.

Öncelikle ben Hackintoshu windowstan usb hazirlayarak kolay kurulum adi verilen konuda yani bu forumdan temin ettim. Gercekten kolay oldu. Kuruluma gecmeden öncelikle ayarlamaniz gereken önemli iki nokta var.

1. BIOS tan mutlaka Harddiskinizi AHCI Moda alin. Yoksa MAC yüklerken yada acilirken kücük bir girilmez isareti belirir ekranda ve bu kisir döngüde takilirsiniz.

2. USB den yükleme yapacaksaniz yine BIOStan sistemi baslatma siralamasinda USB yi en yukari alin ve eger USB den baslatma aktif degilse aktif edin.

3. Yukardaki iki nokta en önemlileri ancak bu ekleyecegim noktayida BIOS tan kapatirsaniz iyi edersiniz. Virtualisation yada VT IO yazabilir bunu kapatin. Bu sisteminizde VMVare Virtualbox benzeri sanal makina kurmak icin gereklidir.

Eger bunlari yaptiysak rahatca kuruluma gecebilirsiniz.

Diyelim sistemi basarili sekilde yukledik ve artik MAC OS MAveriksi USB den degilde direk Harddiskimizden baslatmak istiyoruz. Bunu yapmak icin önce Chameleonu Harddiskinize kurun daha sonra USB stickinize girerseniz orda Postinstall diye bir Klasör göreceksiniz o klasörün icindeki  Extra klasörünü oldugu gibi MAC OS kurulu Hardiskinize atin örnek: MAC HD/Extra. Bu Extra denen klasörde MAC i Harddiskten baslatmaniz icin gerekli kextler bulunur. Simdi SMBIOS.plist e cift tiklayip ayarlardan MAC PRO 6.1 yada MAC PRO 3.1 secebilirsiniz bircok sistemle uyum sagliyor Install denen üst sekmeye tiklayin orda 3 secenek göreceksiniz

1. Secenek sizin bir Harddsikiniz var ancak ikiye bölünmüs bir tarafinda Windows olup diger yarisinda MAC yuklenmisse bu secenege tik koyun.

2. Secenek sizin iki HArddiskiniz var ve siz bunlarin birine Windows digerine MAC yükledinizse bunu secin

3. Secenek sizin bir Harddiskiniz var ikiye bölüp iki MAC  yükledinizse bunu secin daha sonra altta Update yazan yere tik koyup install deyin (burda dogru secenegi yapmassaniz sisteminiz asla USB olmadan baslamaz burasi cok önemli)

daha sonra org.chamaleon.plist e tiklayip acin orda Graphics Enablere tik koyup altta ekraniniz icin gerekli ekran cözünürlügünü secin digerlerine bir isaret koymaniz gerekmez daha sonra Modules dene yere basin orda Resolution.dylib e tik koyun (Modulleri yuklemek icin internet baglantisi gerekir ve Resolution.dylib denen sey Grafikkartinizi destekleyen ekran surucunuz yoksa bile size tam cözünürlükte ekran verir.)

Bunlari yaptiysak USB nizi cikarmayi unutmadan yeniden baslatin, ilk farkedeceginiz sey ekran cözünürlügünüzü duzelmis olmasidir ve USB olmadan direk sisteminiz baslar.

Diyelimki bu yukardaki islemeleri yaptiniz ancak Bilgisayarinizi baslatirken Kernel Panic aliyorsunuz veya baslatamaiyorsunuz, bu durumda PC nizi USB den baslatin. System/Library/Extensions/AppleHPET.kext i silip yeniden baslatin, USB yi cikarin artik PCniz Harddisk uzerinden kolayca acilir.

Bundan sonrasi kextlerle yani suruculerle ugrasmaktir.

tarihinde _turbo_ tarafından düzenlendi
  • Beğen 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aşırı Derecede Açıklayıcı Adım Adım Bir Anlatım Olmuş Ben Artık Bıraktım Yükleyemedim Hep Bir Engele Takıldım en Son Laptopa Vermiş Oldupğum Darbe ile Büyük bir Hasar Aldı Ama Tekrar Yüklemeyi Düşünüyorum Sizin Konunuzdaki yolları kullanarak Yapacağım

Teşekkür Ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Önemli Bilgilendirme

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza Çerezler yerleştirliyor.
Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, Aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.
Üyelik ve Forum Kurallarımız Lütfen inceleyiniz!