Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
 • Sign in to follow this  

  WhatsApp güvenli mi sorusu cevap buldu!

     (0 reviews)

  Katsumoto

  Facebook skandalının patlak vermesinin ardından herkes için aynı soru gündeme geldi; Facebook yan kuruluşu olan WhatsApp güvenli mi? İşte bu soru direkt olarak şirket tarafından yanıtlandı. Cevap sizi tatmin eder mi bilmiyoruz ama bu konuda bir açıklama yapılması, verilerimizin güvenliğinden şüphe duyduğumuz günümüzde, oldukça önemli.

  Öncelikle biz ne dersek diyelim değişmeyecek bazı şeyler var. Bunlardan ilki, WhatsApp’ın dünya çapında en çok kullanılan ve en çok güvenilen mesajlaşma uygulaması olması. Akıllı telefonların net demirbaş uygulamalarından biri olmasının yanı sıra, her gün milyarlarca veri WhatsApp‘ta dönüp, duruyor.

   

  Ama yaşanan bu olayların ardıdından eleştirmenler ve analistler arasından yükselen seslerse herkesi şüpheye düşürmeye yetti. Söylenenlere göre, tam 200 milyon WhatsApp kullanıcısı güvende değildi. Ünlü analist ve eleştirmen Vivek Wadhwa konu hakkında şöyle bir yorumda bulundu:

  “Evet, uygulama içerisinde kullanıcıdan kullanıcıya olan iletişim için ciddi bir koruma sağlanıyor. İletişiminiz tamamen güvenli ama aynı şey medya verileriniz, aramalarınız ve diğer her şey bilgi için firma tarafından toplanıyor.”

  Şirket adına konuşan bir konuşmacı ise şöyle diyor: “WhatsApp uygulamasını kullanan ve birbiriyle iletişim kuran insanlardan asgari ölçüde bilgi topluyoruz. Mesaj attığınız aile bireyleri veya arkadaşlarınızın peşine düşmüyoruz.”

  Açıkçası burada önemli bir sorun var gibi görünüyor. Bir taraftan yazışmalarımız güvenli ama diğer tarafta “asgari” ölçüde toplanan bilgi olayı var. Burada asgari tanımı oldukça ucu açık görünüyor. Üstelik Wadhwa’nın söylediğine göre diğer her şey şirket tarafından toplanıyor. İleride ne olacağını bekleyip, beraber göreceğiz.

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  There are no reviews to display.


 • Who's Online   0 Members, 0 Anonymous, 309 Guests (See full list)

  There are no registered users currently online

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.