Jump to content
 • Kaydol

Seçimlerimiz

Sosyal Medya paylaşımlarımız..

iOS 11.3 ile çakma ekranlar çalışmıyor!
Piyasada orijinal iPhone ekranı diye satılan yüzbinlerce yan sanayi ekran yer alıyor. Orijinal ekran diye takılan bu çakma ekranlar, uzun vadede iPhone’un devrelerine çok da az olsa zarar verebiliyor. Apple’ın bu durumu engellemek için gizlice bir hamle yaptığı bugün ortaya çıktı. Artık iOS 11.3 ile çakma ekranlariPhone’da çalışmayacak.
 

iOS 11.3 ile çakma ekranlar devredışı kalıyor!
Apple’ın geçtiğimiz ay yayınladığı iOS 11.3 güncellemesi ile bazı iPhone 8kullanıcılarının dokunmatik ekranlarının devredışı kaldığı bugün ortaya çıktı. iPhone’da üçüncü parti ekran kullananların yaşadığı bu sorunu dile getirmesinin ardından, çeşitli forumlarda bu konu ile ilgili şikayetler de artmaya başladı. Peki, Apple neden böyle bir hamle yaptı?
iOS 11.3 güncellemesi ile güvenlik açısından bir çok iyileştirme yapılmış ve bunlar güvenlik notlarında belirtilmişti. Güvenlik notlarında; iPhoneaksesuarlarının kullanıcıların güvenliği için cihaz ile iletişime geçmesinde yeni bir protokolün geldiği yer alıyordu. Ancak bu aksesuarlar arasında Lightningkablo ve çevirici aparatların olduğu düşünülüyordu.
Bugün alevlenen çakma ekranların iOS 11.3 ile çalışmama sorunun ardından, Apple’ın tüm üçüncü parti kalitesiz aksesuarların kullanımını engellediği ortaya çıktı. Apple’ın bu hamlesinin çok yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede orijinal diye vatandaşa satılan çakma ekranların önüne geçilecek.
Son olarak; Apple’ın orijinal parçalarının sadece ve sadece yetkili Appleservislerinde olduğunu, piyasada orijinal diye satılan ürünlerin yan sanayiolduğunu belirtelim.
 • 4 yanıt

Apple, AIDS ile mücadele kapsamında ürettiği Product Red ürünleri ile dikkat çekmeyi her dönem başarmıştı. Apple, kırmızı iPhone 7’nin ardından şimdi de kırmızı iPhone 8 ile karşımıza çıktı.
Special Edition olarak duyurulan kırmızı renkteki iPhone 8 ve iPhone 8 Plusmodellerin standart modellerden renk dışında herhangi bir farklılığıbulunmuyor. 10 Nisan‘da yani yarın tüm dünyada ön siparişe sunulacak olan modeller, 64 GB ve 256 GB sürümlere sahip olacak.
 
Apple Store‘da satılacak olan iPhone 8 modellerinin, iPhone X‘un varlığından dolayı geçtiğimiz yılki ilgiliyi görmesi şimdilik pek mümkün görünmüyor.
Ancak Apple‘ın bu modelde çok iyi bir hamle yaptığını söyleyebiliriz. Cupertinolu dev, telefonun ön bölümünde nihayet beyaz yerine daha şık duran siyah rengine yer vermiş. Ayrıca iPhone 8’in arka yüzeyinin cam olması, kırmızı renk seçeneğinin daha belirgin ve parlak görünmesini sağlamış.
Kırmızı iPhone 8 64 GB fiyatı 4.199 TL ve kırmızı iPhone 8 Plus 64 GB fiyatı 4.799 TL olacak. Kırmızı iPhone 8 256 GB fiyatı 4.999 TL ve kırmızı iPhone 8 Plus 256 GB fiyatı ise 5.599 TL olacak.
Apple’ın şimdilik kırmızı rengi iPhone 8’e eklediğini, iPhone X’un ise gümüş ve uzay grisi renk seçenekleri ile sınırlı bir opsiyon sunduğunu belirtelim.
 • 8 yanıt

BİM yine yaptı yapacağını!
BİM'in çılgın indirimlerini hatırlamayan yoktur sanırım. Daha bir kaç ay önce iPhone X'i çok uygun fiyatla müşterileriyle buluşturmuştu. BİM bu sefer de sertifikalı Apple ürünleri ile karşımıza çıkıyor. BİM Aktüelde yer alan afişie göre EarPods kulaklık 49 TL, 1 metre Lightning kablo 39 TL, 2 metre Lightning kablo 49 TL ve iPhone şarj adaptörü 39 TL olarak açıklandı. Apple’ın kendi mağazasında EarPods kulaklık 129 TL, 1 metre Lightning kablo 89 TL, 2 metre Lightning kablo 129 TL ve iPhone şarj adaptörü 89 TL olarak satılıyor. BİM'in %60'dan fazla indirim yaptığı fiyatlara bakıldığında göze çarpıyor. 

 
 
Sizde bu fiyatlardan orijinal ürünlere sahip olmak istiyorsanız 13 Nisan'ı beklemeniz gerekecek. Bir hayli de mağaza önlerinde bu ürünleri almak için kuyruk olacağını da hatırlatmakta fayda var.
  • Beğen
 • 4 yanıt

ilk belirlemelere göre 2018 Eylül ayında Apple’ın 3 farklı iPhone modeli tanıtacağı bekleniyor. Ocak 2018 raporlarına göre bu sayı 4’e bile çıkabilir.
 
2017 Kasım ayında Ming-Chi Kuo 2018 Eylül lansmanında 3 farklı iPhone modelinin tanıtılacağını ve dizaynlarının X modeli gibi tam ekran OLED teknolojisi kullanılarak yapılacağını öngörmüştü. 
 
Ocak ayını takip eden günlerde gelecek olan 3 farklı modelin detayları şu şekilde verildi : 
 
5.8 inch OLED ekran teknolojisi - iPhone XI (iPhone X’in geliştirilmiş versiyonu)
 
6.5 inch OLED ekran teknolojisi - iPhone X Plus ya da XI Plus
 
6.1 inch OLED ekran teknolojisi - 700 USD’dan başlayan ve diğer iPhone modellerine göre ucuz iPhone olarak piyasaya sürülecek olan model. Bu modelin iPhone X’e göre köşeli dizayn olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca gelecek olan yeni nesil iPhone’lar da çentiğin kalkacağı yönünde. FaceID teknolojisi bu telefonda gelecek olsa da 3D Touch özelliğinin bu telefona koyulmayacağı tahmin ediliyor. Ayrıca arkada çift kamera yerine ucuz modellerde tek kameranın koyulacağı da öngörülüyor.
 
Kuo’ya göre bu model tutarsa 100 milyondan fazla satabilir.
 
Kaynak: Macworld England
  • Beğen
 • 0 yanıt

 
11.4 beta 1 yayınlandı.
 
 • 5 yanıt

Windows 10 Creators Update neler getiriyor?
 
11 Nisan’dan itibaren tüm dünyada kullanıcılara sunulmaya başlayan büyük güncelleme Windows 10 Creators Update neler getiriyor, hangi özellikler ve yenilikler geliyor?
 
 • 0 yanıt

Apple, 27 Mart'ta Chicago'daki eğitim etkinliği sırasında öğrencilere 200GB iCloud alanını ücretsiz olarak vereceğini açıkladı.
 
Apple hali hazırda 5GB'lık alanı herkese ücretsiz vermekte. Dilerseniz bu kapasiteyi arttırabiliyorsunuz. Bunun içinse aylık ödemeniz gereken ücret 50 GB için 3,99 TL, 200 GB için 11,99 TL ve 2 TB için 39,99 TL'dir. Bu fiyatlar KDV dahil olarak belirlenmiştir. 
 
Unutulmamalı ki, öğrenciye ücretsiz verilecek 200GB alan öğrenci indirimli Apple Müzik gibi işlem görmeyecek. Bu indirimden yararlanmak için okulunuzun sizin kimliğinizi doğrulaması gerekecek. 
 
Şimdilik bu uygulamanın Türkiye'ye gelip gelmeyeceği bilinmiyor.
  • Beğen
 • 0 yanıt

iOS 11.0-11.1.2 Electra Jailbreak Yayınlandı
Desteklenen sürümler,  iOS 11 - iOS 11.0.1 - iOS 11.0.2 - iOS 11.0.3 - iOS 11.1 - iOS 11.1.1 - iOS 11.1.2
Desteklenmeyen sürümler,  iOS 11.2 - iOS 11.2.1 - iOS 11.2.2 - iOS 11.2.5 - iOS 11.2.6
Desteklenen cihazlar (tüm iOS 11 yüklenebilen), iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5S, 12.9-inç iPad Pro, 2. nesil 12.9-inç iPad Pro, 10.5-inç iPad Pro, 9.7-inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, 5. nesil iPad, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve iPod Touch 6G

– Başlamadan önce cihazınızın yedeğini mutlaka alın.
– iPhone'umu bul seçeneğini ve varsa parolanızı kapatınız. (Touch ID, Face ID)
– Jailbreak untethered değildir. Bu sebeple cihazınız kapanıp açılırsa işlemi tekrar yapmanız gerekecek.
– Sertifikanızın kullanım süresi 7 gün sonra dolacaktır. Süreyi tekrar 7 gün uzatmak için Cydia Impactor ile yeniden yükleme yapmalısınız. Yani aynı işlemleri tekrar yapmalısınız.

Adım 1 - Electra jailbreak uygulamasını (buradan) ve Cydia Impactor’u (buradan) bilgisayarınıza indirin. 
Adım 2 - Cihazınızı bilgisayara bağlayın.
Adım 3 - Cydia Impactor programını çalıştırın, açılan pencereden cihazınızı seçin
Adım 4 - Electra Jailbreak uygulamasını sürükleyerek Cydia Impactor'un içine bırakın.
Adım 5 - Apple kimliğiniz ile giriş yapın. Bu kimlik ile imzalanan sertifikalar (tüm uygulamalar) 7 gün geçerlidir.
Adım 6 - Mevcutta olan bir sertifikanın iptal edileceği uyarısı alırsanız devam edin.
Adım 7 - Cydia Impactor uygulamayı imzalayacak, bu süre zarfında bekleyin.
Adım 8 - Yükleme sonrası Ayarlar> Genel> Profiller ve Cihaz Yönetimi‘ne giderek Electra uygulamasıyla ilişkili profile dokunun. Güven yazan yere dokunun ve onaylayın.

Adım 9 - Cihazınızın ana ekranında bulunan Electra uygulamasını açın ve jailbreak işlemini başlatmak için jailbreak butonuna dokunun. Tweaks butonu açık olsun.
 


Adım 10 - APFS Screenshot Created” uyarısı gelince “Continue Jailbreak” diyerek devam edin ve işlemin bitmesini bekleyin.
 
 • 23 yanıt

Halide - Portre Modu ve Yeni Derinlik Efektleri Sunuyor
iPhone X‘un çentiği en iyi kullanan uygulamalardan sayılan popüler kamera uygulaması Halide, büyük yenilikler getiren bir güncelleme aldı. İşte 1.7 sürümüyle gelen yenilikler;

Öncelikle hatırlamak adına Halide, iPhone için hazırlanmış gelişmiş bir kamera uygulaması. Chroma Noir isimli geliştiriciden çıkan uygulama, yayımlanan 1.7 sürümüyle çok daha güçlü bir hal alıyor. Kısa süre içerisinde herkesin alacağı güncelleme, ilk olarak uygulamaya portre modunu getiriyor. iPhone X ve Plus modellerin çift arka kamerasıyla çalışan bu mod, biliyorsunuz arkası bulanık fotoğraflar verebiliyor. Ancak burada telefonun kendi uygulamasından farklı imkanlar sunuluyor. Örneğin fotoğraf çekilmeden önce arka planın nasıl bulanık olacağı canlı olarak görülebiliyor. Bu da doğru ayarlar için büyük bir zaman kazancı anlamına geliyor. Buna ek olarak yeni sürümde bir Depth Peaking özelliği de bulunuyor. Bu özellik ortam derinliğini kameranın nasıl gördüğünü gözler önüne seriyor. Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi bir görüntü oluşturan sistem, oldukça ilginç duruyor. Derinliğiyle beraber çekilen fotoğrafları üç boyutlu hale getirebilen uygulama, elbette artık TrueDepth kamera sistemine de destek veriyor.
 


iPhone X’un eleştirilen çentiğinde yer alan TrueDepth kamera sistemi, biliyorsunuz derinlik algılamayı ön kameraya da getiriyor. Portre moduyla çekimin önünü açan destek, uygulama içerisinde kaydedilen derinlik haritasını da saklayarak gösterebiliyor. Bu veri başka fotoğraflar editörlerine aktarılarak daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Eskiye oranla daha hızlı fotoğraf çektiği ve hızlı çalıştığı belirtilen Halide, artık tek tuşla fotoğrafları Darkroom uygulamasında açabiliyor. Bu uygulama gelişmiş şekilde fotoğraf düzenleme üzerine odaklanıyor.
 
İndir
 • 0 yanıt

Masaüstünde rekabetin gerisinde kalan Microsoft Edge, artık tüm tablet modelleriyle de aktif olarak kullanılabiliyor. Bu tarafa gelmesi uzun süredir beklenen tarayıcı, geçtiğimiz hafta iPad için beta sürecine girmişti. Bundan kısa süre sonra çıkan tarayıcı, artık son kullanıcının karşısında bulunuyor. Bakıldığı zaman masaüstü sürüme benzer şekilde oldukça sade bir arayüzü bulunan Edge, en çok sonunda açılan ortak çalışma özelliğiyle dikkat çekiyor. Masaüstünde açılan bir sayfayı hızlı olarak mobil sürüme aktarabilen tarayıcı, böylece oldukça kullanışlı bir sürecin kapıları aralanmış oluyor.

Kayıt altına alınan içerikleri platformlar arasında senkronize de edebilen tarayıcı, QR kodları okuyabilmesi yanında gizli sekme modunu da bünyesinde barındırıyor. iPad tarafında “split screen” desteği bulunmayan tarayıcı, söylendiği kadarıyla koyu modu bünyesinde taşıyor.
 
İndir
 • 0 yanıt

RBC Capital Markets analisti Amit Daryanani‘ye göre Apple yeni iPhone X’i 899 dolar, iPhone X Plus’ı ise 999 dolar fiyattan satacak. iPhone X ile satışları istediği gibi gitmeyen firma, yeni modeli 100 dolarlık indirimle öne çıkartamaya çalışacak deniyor. Mevcut modelin inanılmaz yüksek 999 dolarlık fiyatı ise büyük ekranlı iPhone X Plus‘a gidecek gibi görünüyor.Bazı kaynaklar bu modelin 1.099 dolara satılacağını belirtirken, Daryanani biraz daha düşük bir fiyatla karşımıza çıkıyor. Bu da elbette kullanıcılar için güzel görünüyor.

Bakıldığı zaman kesinlikle bu fiyatlar da yüksek ancak en azından giriş modellerde 1.000 bandı 2018’de geçilmeyecek gibi duruyor. Amit Daryanani merak edilen 6,1 inç LCD ekranlı iPhone’un ise 799 dolara satılacağını belirtiyor. iPhone X’a benzer bir tasarımı LCD ekranda karşımıza çıkartacak model, eski modellerden geçişte birçok kişinin ilk tercihi olacak gibi görünüyor.

● 4-inch iPhone SE: $349
● 4.7-inch iPhone 7: $449
● 4.7-inch iPhone 8: $549
● 5.5-inch iPhone 7 Plus: $569
● 5.5-inch iPhone 8 Plus: $669
● 6.1-inch LCD iPhone: $799
● 5.8-inch 2nd Gen OLED iPhone X: $899
● 6.5-inch OLED iPhone X Plus: $999
  • Teşekkür
  • Beğen
 • 0 yanıt

Touch Id parolayı unuttuğum için kurtarma modu ve dfu mode restore atmama ragmen bu şekilde hata alıyorum
 • 3 yanıt

Merhabalar. İphonex x gümüş rengi telefonun yanlarında çizilme oldu. ekran yada arkasında herhangi bişey yok ama kenarlarında ufak çizikler var. Bu çizikleri giderebilirmiyim bilgisi olan varmı ne yapabilirim ? Teşekkürler.
 • 8 yanıt

Herkese merhaba arkadaşlar elimde WD Elements SE Portable WDBPCK0010BBK - hard drive - 1 TB - USB 3.0 Series  mevcut. Lakin imac hiçbir şekilde bu hddyi görmüyor ne yaptıysam bir türlü Mount edemedim hddnin ışıkları yanıyor okuyor görünüyor lakin ne disk utility nede masa üzerinde hiçbir şekilde hdd görünmüyor. bu hdd yi nasıl gösterebilirim ya da gösterebilirmiyim. bu arada hdd kutusunda 2.0 desteklenmektedir diyor. 2014 MacBook Air de ve windows pclerde sorunsuz görünüyor. lakin iMac e bağladığımda ışık yanıp yanıp sönüyor ama hiçbir şekilde görünmüyor.acaba usb girişinin voltajı az mı geliyor anlamadım.bu hdd yi nasıl tanıtabilirim.
 • 14 yanıt

iOS 11.3 Beta 6 Yayınlandı
Apple developerlar için iOS 11.3 Beta6 yı yayınladı 
 • 4 yanıt

×

Önemli Bilgilendirme

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza Çerezler yerleştirliyor.
Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, Aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.
Üyelik ve Forum Kurallarımız Lütfen inceleyiniz!