Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

iPhone Diğer Bölümü 'Tongbu ile Silme

Rate this topic

Recommended Posts

Herkese hayırlı sağlıklı günler

Bildiğimiz gibi iphone üzerinde twitter,facebook,safari v,s kullanmı sonrasında iphone söz konusu dosyaları CACHE olarak saklıyor dolayısıyla telefonumuzun hafızasında DİĞER bölümü olarak daralma oluyor.Aşagıdaki yöntem ile 2 dakikada bu DİĞER dosyalarından kurtulabileceğiz.

Login bilgileri veya herhangi bir veri kaybı söz konusu değildir...Jailbreak istemez.

iphoneyardim_1_jpg.jpg

iphoneyardim.jpg

iphoneyardim_3_jpg.jpg

iphoneyardim_2_b.jpg

iphoneyardim_4_jpg.jpg

Edited by NFS
  • Like 11

Herkese hayırlı sağlıklı günler

Bildiğimiz gibi iphone üzerinde twitter,facebook,safari v,s kullanmı sonrasında iphone söz konusu dosyaları CACHE olarak saklıyor dolayısıyla telefonumuzun hafızasında DİĞER bölümü olarak daralma oluyor.Aşagıdaki yöntem ile 2 dakikada bu DİĞER dosyalarından kurtulabileceğiz...

Login bilgileri ve herhagi bir veri kaybı söz konusu değildir...Jailbreak istemez.

Bu iyi geldi

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Edited by myomeroz
Aşırı uzun alıntı.

Tongbu nun son sürümünü kendi sitesinden indirin. 

200 küsür mb bir yer siliyor. benim telefonda o kısım 1.24 gb pek boşaltmıyor açıkçası..

Senin cache az o zaman :)

valla az mı çok mu bilmiyorum ama o 1.24 gb lık bölümü silmezse işe yaramaz..:)

Tamam görünüşte bir şeyler siliyor fakat açtığımda programları yeni açıyormuşum gibi eskiden yüklenen dosyaları siliyor yani program akışı gidiyor. Gereksiz gibi görünüm o dosyalar Facebook gibi Twitter gibi uygulamalarda yavaşlamaya neden oluyor yeniden yüklenene kadar. Zaten tercih kısmı yapmışlar silme diyeceksiniz ama gereksiz görünün gerekli dosyalar sanki onlar.

Tamam görünüşte bir şeyler siliyor fakat açtığımda programları yeni açıyormuşum gibi eskiden yüklenen dosyaları siliyor yani program akışı gidiyor. Gereksiz gibi görünüm o dosyalar Facebook gibi Twitter gibi uygulamalarda yavaşlamaya neden oluyor yeniden yüklenene kadar. Zaten tercih kısmı yapmışlar silme diyeceksiniz ama gereksiz görünün gerekli dosyalar sanki onlar.

E programın mantığu bu zaten dostum cahe dosyaları silmek...Doğal olarak ilk açılışta herşey yeniden yükleneceği için yavaşlama mutlaka olacaktır tabi bağlantıya göre değişir.

E programın mantığu bu zaten dostum cahe dosyaları silmek...Doğal olarak ilk açılışta herşey yeniden yükleneceği için yavaşlama mutlaka olacaktır tabi bağlantıya göre değişir.

Tamam bende bilgi verdim işte dostum onu anladım yazdım yani gereksiz bir şey varda onu silmiyor diye bunu istemeyen olabilir yani amacım oydu kullanılmayan çok eskileri siliyordur belki ama her aklına geldiğinde yapılacak bir şey değil 3-4 ayda bir yapsınlar tercihen amacım oydu yani.

Tamam teşekkürler :)

Zaten "Elveda 25PP, Merhaba Tongbu" başlığında açıklamıştım bu temizleme işini, daha önce.

Ayrıca tam olarak "Diğer" kısmını temizlediğini söyleyemeyiz. Diğer kısmında uygulamaların oluşturduğu cache'ler yer alıyor diyoruz ama bence bu kısım biraz daha gizemli. Mesela benden 800 mb yer boşalttı ama sadece 200 mb'tı diğer kısmındandı. Yani konu başlığı yanlış oluyor. Uygulamaların kendi içinde oluşturduğu cache'lerden daha çok siliyor ve bu silinen kısmın büyük kısmı other kısmından değil de apps kısmından oluyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

önce;

diğer bölümü 1.48 gb  - boş alan 7,35 gb 

sonra;
diğer bölümü 1.50 gb - boş alan 8,5 gb

yani diğer bölümünü silmiyor ( ya da bende silmedi ) ama uygulamaların gereksiz kalıntılarını sildiği ve boş alanı arttırdığı kesin.

edit : apple support ta bakındım biraz şu konuyu buldum

https://discussions.apple.com/thread/3421464?start=0&tstart=0

uzun oldugu için bu saatte okuyamadım. 

Edited by cettoceviz

Diğer kısmını en iyi şekilde temizlenebilmesi için root yetkisi yani jailbreak şarttır. Eğer cihazın Jailbreakli ise iCleaner Pro yu öneririm. Çoğu Windows üzerinden çalışan yada Apple Storeda bulunan temizleyicilere oranla kat kat yer açmaktadır. Herhangi bir kişisel bilgiyi silmemektedir.

Diğer bölümü  2.69 sildiği 4 mb. Hiç bir işe yaramadı.

valla az mı çok mu bilmiyorum ama o 1.24 gb lık bölümü silmezse işe yaramaz..:)

Kardes ios 7 nin ipsw dosyasi zaten 1.2 gb :D o bolumu silecek program yok zaten silersen telefon uçar :D

Tappa'larin krali

Bu programlar uygulamardan geriye kalan log dosyalari crash dosyalari vs gibi cerezleri siliyor uzun sure temizlemezseniz epey birikiyor tabiki. Ornek olarak facebook 50 mb bi girin 1 hafta sonra bakin 200 mb olmus interneti kapatsaniz bile son baktiginiz resimlere full kalitede tekrar gorebildiginizi farkedersiniz iste bu programlar o aradaki 150 mb lik copu temizliyor kisaca :D

Tappa'larin krali

Benim diğer bolumu 10 gb gözüküyordu. Telefon 16gb dı :) beyaz iphone4. Bu dediklerini yapmıştım o zamanlar. 100mb filan silmişti. Bende Bi şekilde telefondaki tüm resimleri sildim. Aç kapa yapınca uygulama ikonlarının hepsi beyaz olmuştu. Ana uygulamalar dahil.

İcleaner de ayni islevi goruyor

şuna bir açıklık getirsek iyi olur, iphone da diğer bölümü hiçbir zaman sabit şeylerin olduğu bir klasör değildir. örneğin foxtube adlı uygulamada video izlediğinizde videoyu kaydediyor ama bu videoların kapladığı yer hiçbir kategoride görünmüyor. diğer kısmında görünüyor. bunun gibi birçok uygulamanın kullandığı alanlar da diğer kısmında görünüyor. konuda sözü geçen cache vs. dosyaları silseniz bile kısa süre sonra tekrar gelecektir. diğer kısmının yüksek olmaması için kullandığımız uygulamalara hakim olmalıyız..

• Like 1

Eğer eposta hesabınız yüklü ve yogun kullanıyorsanız ve siliyorsanız silinmiş öğeleri temizlemek bir işe yaramaz. Direk mail adresini kaldırın  ve tekrar yükleyin.Örneğin şirket mailiniz mesela. Sonra bu diğer alanın azalmış olduğunu görebilsiniz.