Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
akoyuncu7

Ekran başında uzun saatler geçirenler için: F.lux

Rate this topic

F.lux Anketi  

20 members have voted

1. 1. Flux'u Gerekli Buluyor Musunuz ?

• Evet. Her cihaz için gerekli bir program
      12
    • Hayır. Tamamen gereksiz
      1
    • Kararsızım. Bazen işe yarayabilir.
      7
  2. 2. F.lux'u Daha Önce Kullandınız Mı ?

• Evet. Daha önce de kullanıyordum.
      10
    • Hayır. Kullanmıyorum
      6
    • Hayır. Ama artık kesinikle kullanacağım.
      4

Recommended Posts

Geceleri ekranlardan çıkan ışığın mavi tonlarda olduğunu hiç farkettiniz mi? TV, bilgisayar, cep telefonları ya da tabletlerin ekranlarından yüzümüze gelen ışıkta genellikle hafif bir mavilik vardır. Bu mavilik gün ışığında ekranın çok daha iyi görünmesini sağlıyorken, geceleri gözlerimizi yoran bir hale geliyor. Hele bir de geceleri uzun saatler ekran başında kalıyorsak, vah o gözlerimizin haline… Ancak f.lux adlı küçük bir uygulama bu konuda bize basit bir çözüm sunuyor.

sihirli-elma-flux-banner.png?resize=540%

f.lux ne işe yarıyor?

f.lux, günün saatine bağlı olarak ekranımızın “renk sıcaklığını” ayarlıyor. Böylece gözlerimizin daha az yorulmasını sağlıyor.

Nasıl yani?

f.lux’ın web sitesindeki tanımı ve örneği tam olarak paylaşmak gerekirse şöyle diyebiliriz:

Biraz kafa karıştırıcı olsa da hepimizin yaşadığı ya da dikkatini çeken bir konu bu aslında. Ekranların parlaklığı ile alakalı olmayan, “renk sıcaklığı” ile ilgili bir konuda f.lux bir şeyler yapıyor.

“Geceleri cep telefonu ile mesaj yazan kişilerin yüzlerindeki hafif ürkütücü mavimsi parlaklığı fark ettiniz mi? Ya da sabah kalktığınızda aklınıza gelen parlak fikri yazmak için bilgisayarı ya da iPhone’unuzu açtığınızda ekranın parlaklığıdan dolayı rahatsız olduğunuz mu?Gün içerisinde bilgisayarınızın ekranı iyi görünür. Çünkü ekranlar “güneş gibi” görülebilmesi için tasarlanmıştır. Ancak geceleri ise “güneş gibi” görünen bir şeye bakmamalısınız."

“Renk Sıcaklığı” nedir?

Renk Sıcaklığı ile ilgili detaylara pek girmeyeceğim. Ancak özetle kendi anladığım kadarıyla şu bilgiyi paylaşmak yeterli olur sanırım:

Her ışık kaynağı, Kelvin cinsinden bir değeri olan renk sıcaklığına sahiptir. Örneğin:

• yanan bir kibrit 1.700 Kelvin
  • mum 1.850 K
  • standart bir ampul 2.700 K civarında
  • ay ışığı 4.100 K
  • gün ışığı ise 5.500-6.000 K arasındadır.
  • Bilgisayar ekranları ise 6.500 K civarında bir renk sıcaklığı sunar.

Uzman olmadığım için bu konudaki bilgileri Wikipedia’daki ”color temperature” yazısından aldım. Türkçe sayfasında pek bilgi mevcut olmadığı için ingilizce sayfadan bilgi edinmeye çalıştım. Ancak eminim bu konularda uzman olan arkadaşlar daha iyi açıklayabilirler.

220px-Incand-3500-5500-color-temp-compar

Peki f.lux ne yapıyor?

f.lux, bu değerleri dikkate alarak, gün içerisinde ekranımızın renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlıyor. Yani gündüz saatlerinde daha parlak ve mavimsi bir ekrana sahipken, güneşin batması ve havanın kararmasıyla birlikte (evimizdeki ışıklandırmaya da uygun olarak) bize daha düşük Kelvin değerine, dolayısıyla turuncu tonlara sahip bir ekran sunuyor.

Bu da gözlerimizin daha az yorulmasını ve daha sağlıklı bir ekrana bakmamızı sağlıyor.

f.lux nasıl çalışıyor?

f.lux’ı indirmek için kendi web sitesindeki “Download f.lux” butonuna tıklıyor ve uygulamayı indiriyoruz.

sihirli-elma-flux-6.png?resize=540%2C439

Uygulamayı sürükleyip “Uygulamalar” klasörümüz içerisine bırakıyoruz ve çift tıklayarak çalıştırıyoruz.

Uygulama ilk çalıştığında konumumuzu kullanmak istiyor. Ve biz onay verdikten sonra konumumuzu tespit ederek güneşin batış saatine göre hemen bir ayarlama yapıyor.

sihirli-elma-flux-1.png?resize=448%2C183

Ekranımız bu aşamada turunculaşmaya başlıyor. :) İlk başta şaşıracağınızı ve belki de tuhaf karşılayacağınızı tahmin ediyorum. Çünkü uygulamayı ilk kullandığımda ben hiç beğenmemiştim. :)

sihirli-elma-flux-4.png?resize=523%2C446

Ancak bir süre bu şekilde kullandıktan sonra uygulamayı kapattığımızda gözlerimiz ekranın yeniden mavileşen rengine uyum sağlamakta zorlanıyor ve rahatsız oluyor.

Uygulamanın ayarları ya da tercihleri var mı?

Ufak da olsa uygulamanın bir tercih penceresi mevcut. Menü çubuğuna yerleşen uygulama ikonuna tıkladıktan sonra “Pereferences”ı seçerek bu pencereye erişebiliyoruz. Burada uygulamanın geceleri ve gündüzleri ekranımızı hangi renk sıcaklığında tutacağını seçebiliyoruz.

sihirli-elma-flux-2.png?resize=523%2C446

Evde kullandığımız ışıklandırmanın renk sıcaklığına göre gece aydınlatmasının nasıl olacağını da yine menüden seçmek mümkün:

• Candle (Mum)
  • Tungsten (Klasik, bildiğimiz telli ampul)
  • Halogen (Halojen lamba)
  • Fluorescent (floresan)
  • Daylight (Gün ışığı)

sihirli-elma-flux-7.jpg?resize=370%2C208

f.lux’ı denemeye karar verdim. Ücretli mi? Nereden indirebilirim?

f.lux tamamen ücretsiz, sadece birkaç MB’lık bir uygulama! :) f.lux’ı kendi web sitesinden kolayca tek tıklama ile indirebiliyor ve saniyeler içerisinde kullanmaya başlayabiliyoruz…

Peki hangi platformlarda kullanabilirim ?

Mac OS X: Link

İphone/İpad: Forumda Anlatımı Mevcutdu. Kendi Anlatımı

Windows: Link

Linux: Link

Resimler ve yazıların bir kısmı alıntıdır. Güncellenip eklemeler yapılmıştır. Kaynak Gösterilmiştir.

Edited by akoyuncu7
  • Like 5

Bilgilendirme için çok teşekkürler hakikaten çok güzel bir anlatım olmuş faydalı olacağını düşünüyorum ..

...İphne 5s 7.0.4 Evasi0n7 JB...

• Like 1

Bunun aynısını iPadimde kullanıyorum favorim halojen modunun dibi :) özellikle geceleri fark ediliyor :)

• Like 1

peki odadaki ışık açıksa ve bilgisayarda çok vakit geçiriyorsak da bu programı kullanmalımıyız

Konu açılması gereken yer olan Genel Bölümü'ne taşınmıştır. Bu arada f.Lux'a dair gördüğüm en iyi ayarlama genel olarak Daytime 6500K, At Night 5900K. Bilmeyen arkadaşlara güzel bir program kullanma olasılığı tanıdığınız için de teşekkürler.

• Like 1

ipadimde kullanıyorum çok başarılı bir uygulama.

• Like 1

Konu açılması gereken yer olan Genel Bölümü'ne taşınmıştır. Bu arada f.Lux'a dair gördüğüm en iyi ayarlama genel olarak Daytime 6500K, At Night 5900K. Bilmeyen arkadaşlara güzel bir program kullanma olasılığı tanıdığınız için de teşekkürler.

Bende arada kalmıştım genel bölümüne açma konusunda. Taşıdığınız için teşekkürler.

• Like 1

Ya hacı yanlış anlama ama işe yaramıyo. Bomboş bişey üstelik izledigin videodan oynadığın oyunda da bişey anlamıyosun bence bunu kullanınca. İphone'da ve bilgisayarımda denedim ama işe yaramaz.

Ya hacı yanlış anlama ama işe yaramıyo. Bomboş bişey üstelik izledigin videodan oynadığın oyunda da bişey anlamıyosun bence bunu kullanınca. İphone'da ve bilgisayarımda denedim ama işe yaramaz.

Yorumunuz için teşekkürler. Yukarıda belirtmiştim zaten renklerin sizin için önemli olduğu durumlarda kapatabilirsiniz diye. Bu Web'de dolaşma veyahut yazı yazma gibi çok renk ayrımı gerektirmeyecek durumlarda çok işlevsel oluyor. Yinede size kalmış. Iyi forumlar

• Like 1

Hiç ısınamadım bu programa. Ekran parlaklığını azaltsa sadece daha iyi olurdu.

• Like 1

Hiç ısınamadım bu programa. Ekran parlaklığını azaltsa sadece daha iyi olurdu.

Ekran parlaklığını -eğer ayarları değiştirmediyseniz- otomatik olarak ayarlıyor. Bu programın da garip tarafı bu aslında. Seveni çok seviyor. Sevmeyeni hiç sevmiyor.

Ekran parlaklığını -eğer ayarları değiştirmediyseniz- otomatik olarak ayarlıyor. Bu programın da garip tarafı bu aslında. Seveni çok seviyor. Sevmeyeni hiç sevmiyor.

Ekran parlaklığını ayarlıyor evet ama her şey sarı oluyor gıcık ediyor beni :) Ama kaliteli program olduğu her tarafından belli. Sadece sizin dediğiniz gibi seveni çok seviyor sevmeyeni de sevmiyor.

• Like 1

seamlar uygulamayi yeni yukledim gercekten cok guzel ellerinize saglik

• Like 1

seamlar uygulamayi yeni yukledim gercekten cok guzel ellerinize saglik

Hayırlı olsun. Sevdiyseniz ne mutlu bize ki yararlı olabildik. Iyi forumlar.

Hızlı cevap almak için lütfen alıntı yaparak cevaplayınız. Teşekkürler.