Jump to content
Sign in to follow this  
ejlover

.:: iPhone4'te RAM Artışı (Çok Pratik bir Yöntem) ::.

Rate this topic

Recommended Posts

Bildiğiniz üzere iPhone4'te bulunan 512MB RAM'i telefonu reboot yaptıktan sonraki mümkün olan en boş haline getiren ve stabil çalışabilen bir program bulunmamakta halihazırda. AppStore'daki tüm Memory ve system programlarını denedim ve çoğu çalışmadı. Çalışan da sadece 1 kere çalıştı ve sonrasında bir daha açılmadı :)

Eski iPhone'larda kullanılan en pratik yöntem SBSettings'in Process sekmesi altında bulunan Free Memory komutuydu. Herhangi bir ek uygulama kurmadan bu komut ile telefonu reboot etmeye gerek kalmadan arka planda çalışan görünen görünmeyen tüm işlevleri kapatabiliyordunuz. Bu uygulama ne yazik ki iPhone4'te çalışmıyor düzgün olarak.

Bu arada arka plandaki uygulamaları kapatmaktan kastım MultiTasking (MT)'teki programları kapatmak dışında MT'de gözükmeyen ancak telefon kullanıldıkça RAM'de kalan verilerin temizlenmesi. Teknik olarak olaya yabancı arkadaşlar için: Bunu neden yapmak gereği duyarız peki? Çok basit: RAM'de ne kadar çok veri tutulursa telefon o kadar fazla şarj harcar. Bu tamamen telefonun bekleme konumunda olup olmamasından bağımsız bir durumdur. Ayrıca (henüz iPhone4'te olmamasına karşın) telefonun zamanla yavaşlamasını engeller. Yani RAM'iniz ne kadar boşsa o kadar iyi :)

iPhone4 normal olarak ilk açılışta hiç bir geri plan uygulaması kullanmıyorsanız yaklaşık 360MB boş RAM ile açılıyor. Bu miktar gündelik kullanımla 320MB'a rahatlıkla düşüyor. Bir kaç gün reboot yapmazsanız 300'e ve daha da altına düşüyor zamanla (tüm MT uygulamaları kapalı olsa dahi). RAM'i tekrar boşaltmak için telefonu açıp kapatmak en garanti çözüm ama bu da iki açıdan kullanışlı degil:

- Açılıp kapatma süresi ve sonrasında PIN girme işlemleri için vakit kaybı,

- Face Time aktivizasyonu için Apple serverlarına giden SMS ücreti (her gün bir kez kapatıp açsanız ayda 30TL sadece bu SMS'ler tutuyor).

Neyse lafı fazla uzattım, bahsedeceğim yöntemle pratik bir şekilde SBSettings ile RAM'inizi MT'de gözükmeyen bu uygulamalardan boşaltabilirsiniz. Yöntem çok basit:

SBSettings'in Process sekmesi altındaki "Free Memory" komutu aslında çalışıyor; ama sadece boş RAM miktarı 300MB'ın altına düştüğünde çalışıyor. Genellikle MT'ten tüm uygulamaları kapatıp bu komutu uyguladığımızda boş RAM 300ün üzerinde olduğu için çalışmıyor. Yapmanız gereken şey:

1a- SBSettings'i açın ve boş RAM'inize bakın. Eğer 300MB'ın altındaysa direkt olarak Free Memory komutunu kullanın (çalıştığını 5 saniye bekleyin demesinden anlayabilirsiniz).

1b- Eğer boş RAM'iniz 300ün üzerindeyse safari, idownloader, installous v.s. tarzı bir iki program açıp MT'ye küçültün(komple kapatmayın)(e-mail, ipod, telefon, sms hariç). RAM'inizin 300'ün altına düştüğünden emin olup Free Memory komutunu kullanın.

2- Daha sonra MT'deki uygulamalarınızı MultiCleanse tarzı herhangi bir programla (ya da MT'yi açıp manuel olarak tek tek) kapatın.

3- Son olarak da SBSettings'ten Process'i açıp (varsa) Mail ve iPod'u kapatın.

Boş RAM'iniz telefon reboot edildikten sonraki haline gelecektir. Yani kısacası atıyorum 305MB gibi boş RAM'iniz varken bu işlemler sonrasında 350 küsurları bulacaktır bu miktar. Telefonu reboot etmeye ve beraberinde getirdiği dezavantajları yaşamaya gerek yok ;)

Umarım işinizi görür :D

ya biz 30-40 larla boğuşuyoruz adam 300 ü begenmeyip 350 yapalım diyo ya :D

Hocam size olan saygımdan :) Bizim gündelik kullanımda düşen RAM miktarı sizin toplam RAM kadar; amaan 30-40 az olsun ne ki o desek ayıp olur değil mi? :D

2G'de telefonu her kitlemeden FreeMemory yapar öyle kitlerdim zaten 20MB'larda dolaşırdı, ordan kalma alışkanlık işte :) Zamanında 4MB RAM'li bilgisayar kullandık hocam değerini bilmek lazım ;)

Denedim çalışıyor 324Mb boş RAM bunları yaptıktan sonra 349Mb oldu :D

Tema v.s. derken 350MB civarı normaldir ;) Bende de 344-352 arası bi yerlere geliyor ;)

öncelikle çok güzel açıklamıssın konuyu.ben removelaunchdaemons tan imemoryenhancer falan fişmekin derken aldıgım günden beri bu durumla ugrasıyorum.şimdi 300 ün altında düşürmek için program oyun vs acmak yerine 300 ün üzerinde çalışmasını saglıyacak bir durum varmıdır acaba ? yada bunu reboot ettikten sonraki tertemiz haline getirecek bir program? sürekli cydia ve yabancı siteler olsun sürekli araştırma halindeyim.bi bugun 4.2.1 i yükledim birazcık mola veriyimde.bu version ada JB cıkınca araştırmaya kaldıgım yerden devam.

512mb ram veriyo fakat telefonu ilk açıyosun 360-380mb ram le dolaşıyo.sonrasında 300lere bi düşüyo benim sigorta atıyo :) yarısını sistem yemiş gibi oluyo.hadi yapsalar sistem 100mb yesin bilemedin 200mb.ama arkadas sen bana 512mb ram veriyosun sonra yarısını cebine geri atıyosun.sonra şu kdr ram var diye reklam yapıyosun.bu apple bazen kınıyorum :D

öncelikle çok güzel açıklamıssın konuyu.ben removelaunchdaemons tan imemoryenhancer falan fişmekin derken aldıgım günden beri bu durumla ugrasıyorum.şimdi 300 ün altında düşürmek için program oyun vs acmak yerine 300 ün üzerinde çalışmasını saglıyacak bir durum varmıdır acaba ? yada bunu reboot ettikten sonraki tertemiz haline getirecek bir program? sürekli cydia ve yabancı siteler olsun sürekli araştırma halindeyim.bi bugun 4.2.1 i yükledim birazcık mola veriyimde.bu version ada JB cıkınca araştırmaya kaldıgım yerden devam.

512mb ram veriyo fakat telefonu ilk açıyosun 360-380mb ram le dolaşıyo.sonrasında 300lere bi düşüyo benim sigorta atıyo :) yarısını sistem yemiş gibi oluyo.hadi yapsalar sistem 100mb yesin bilemedin 200mb.ama arkadas sen bana 512mb ram veriyosun sonra yarısını cebine geri atıyosun.sonra şu kdr ram var diye reklam yapıyosun.bu apple bazen kınıyorum :D

Hocam öncelikle Apple RAM 512 diye hiç reklam yapmadı hatta işlemci 1GHz bile demedi hala :)

İkinci olarak ben Restore sonrası da hiç 380MB göremedim :) 360 normal bu cihaz için merak etmeyin, çünkü resimler çok yüksek çözünürlüklü. Sistem arayüzü bi kere kafadan yiyor bayaa bir ;)

Son olarak da Zaten anlattığım yöntem telefonu ilk açtığınız hale getirmek için. 300'ün altına düşürmek için değil. Bunu otomatik yapan bir program da şu an için hala yok. Bahsettiğim biçimde 10 saniye'de telefonu reboot etmiş gibi boşaltabilirsiniz RAM'inizi.

memory doctor guzel bosaltiyor installousda mevcut

Hiç bir tırt yaptığı yok onun. 317MB boşken açıyorum, kaç dakika beklesem de ancak 322MB'a çıkıyor. O da kim bilir belki sıradan değişim nedeni ile. iPhone4'te dediğim gibi adam akıllı respring yapılmış haline getiren bir program yok.

benım tel 230 larda gezıyo iphone 3g de 20-30 mb den sonra benım ıcın cok hızlı :)))

Dedim ya şu an için 4'te sorun olmuyor batarya haricinde. Ama 1 sene içinde biz de başliicaz 20-30MB'ı aramaya :D

Eline saglık.

Valla kendi adima, benim böyle bir takıntım yok. Bugun baktım ki biraz kasmaya başladı cihaz. Baktım ram 38mb olmuş. Bir reboot ettim, tertemiz :)

Uygulamalar açık kalsın önemli değil benim için. Erişimi kolay oluyor böyle :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hiç bir tırt yaptığı yok onun. 317MB boşken açıyorum, kaç dakika beklesem de ancak 322MB'a çıkıyor. O da kim bilir belki sıradan değişim nedeni ile. iPhone4'te dediğim gibi adam akıllı respring yapılmış haline getiren bir program yok.

cihazi bir kac defa salla ondan sonra bak :)

Selamlar,

Ben MyOs prgsini kurup multitasking ve homewallpaper'ı kapattım,şuanda 346 MBnin altına pek düşmüyor,benim canımı sıkan şeyse hiç kullanmasamda sbssettings-processesten baktığımda ipod ve mailin çalışıyor olması,manuel kapatıyorum,aradan bir süre geçince kendi kendilerine altta çalışmaya başlıyorlar,MyOsta bunları kapayamıyorum,seçeneği yok,

Ne tavsiye edersiniz?

Saygılarımla...

Selamlar,

Ben MyOs prgsini kurup multitasking ve homewallpaper'ı kapattım,şuanda 346 MBnin altına pek düşmüyor,benim canımı sıkan şeyse hiç kullanmasamda sbssettings-processesten baktığımda ipod ve mailin çalışıyor olması,manuel kapatıyorum,aradan bir süre geçince kendi kendilerine altta çalışmaya başlıyorlar,MyOsta bunları kapayamıyorum,seçeneği yok,

Ne tavsiye edersiniz?

Saygılarımla...

backgraonddan kapatilabilir mail ve telefon

backgraonddan kapatilabilir mail ve telefon

Selamlar,

Orada kapalı olsa da sbssettings-processeste açık görünüyorlar,sorun o zaten,

Saygılar...

Hocam öncelikle Apple RAM 512 diye hiç reklam yapmadı hatta işlemci 1GHz bile demedi hala :)

İkinci olarak ben Restore sonrası da hiç 380MB göremedim :) 360 normal bu cihaz için merak etmeyin, çünkü resimler çok yüksek çözünürlüklü. Sistem arayüzü bi kere kafadan yiyor bayaa bir ;)

Son olarak da Zaten anlattığım yöntem telefonu ilk açtığınız hale getirmek için. 300'ün altına düşürmek için değil. Bunu otomatik yapan bir program da şu an için hala yok. Bahsettiğim biçimde 10 saniye'de telefonu reboot etmiş gibi boşaltabilirsiniz RAM'inizi.

reklam yapıyo kısmı işin esprisiydi zaten :) umarım güzel bir program yada bir eklenti çıkar zamanla :) paylaşım için tekrar teşekkurler.

free memory var hoş bi program işe yarıyo diyebilirim, hiçbişeyde yapmıyosun programı aç bekle biraz artıyo o kendi kendine :D

Hocam bu kadar atraksiyona ne gerek var anlamadım :) Cydia'da Remove Background var üstelik SBSettings icon'u da var.. bi deneyin derim. Tek tıkla bütün arka plandaki uygulamaları kapatıyor.

Selamlar,

Orada kapalı olsa da sbssettings-processeste açık görünüyorlar,sorun o zaten,

Saygılar...

backgraonda gir overrides mail ve telefon sekmesine tikla silme cikan ekrandan backgraond off yap bakalim acik kalcakmi

Paylaşım ve anlatım için teşekkürler. Tercih meselesi tabii...

Hocam bu kadar atraksiyona ne gerek var anlamadım :) Cydia'da Remove Background var üstelik SBSettings icon'u da var.. bi deneyin derim. Tek tıkla bütün arka plandaki uygulamaları kapatıyor.

Katılıyorum. iphone 4 lerde çalışıyor. Tek tık ile 340 mb ram'e ulaşıyorum.

Tabii tercih meselesi

Paylaşım ve anlatım için teşekkürler. Tercih meselesi tabii...

Katılıyorum. iphone 4 lerde çalışıyor. Tek tık ile 340 mb ram'e ulaşıyorum.

Tabii tercih meselesi

Arkadaşlar önce mesajımı tam bir okuyun. 5 aydır iPhone4 kullanıyorum ve aldığım günden beri çıkan tüm sistem uygulamalarını (RAM boşaltan, izleyen) kuruyorum ve güncellemelerini yapıyorum. Hiç biri (AppleStore'dakiler özellikle) bahsettiğim algoritma ile çalışmıyor. Remove bacground MultiCleaner ile aynı işi yapıyor ve arka plandaki programları kapatıyor; scriptleri, deamon'ları değil! Önce üşenmeyip okuyun sonra yorum yapın ki okuyan kişileri yanıltmayın.

cihazi bir kac defa salla ondan sonra bak :)

Cihazı sallamakla sağ alt köşedeki oka bakmak aynı işlevi yapıyor, defalarca denedim daha önceleri (ki hala son sürümü var tel'de). Baysettiğim yöntem farklı uygulamaları kapatıyor, bu programlar farklı. Bir kere en basidi AppleStore'daki programlar sisteme müdahale edemiyorlar (sınırlı erişim kullanabiliyorlar); bu nedenle zaten bahsettiğim işi yapabilmeleri teknik açıdan mümkün değil. Size iyi sallamalar.

backgraonda gir overrides mail ve telefon sekmesine tikla silme cikan ekrandan backgraond off yap bakalim acik kalcakmi

Selamlar,

Sanırım ben derdimi düzgün anlatamadım,sorun bunların kapanmaması değil,kullanmasam da yine kendi kendilerine çalışmaya başlamaları,kapatabiliyorum bakıyorum kapalılar ama bir süre sonra hiç alakası bile yokken kontrol ettiğimde çalışıyor görünüyorlar,

Anlayacağınız kapatmak ve kapalı kalmalarını sürekli hale getirmeyi istiyorum,kendi kendilerine yine çalışmamalılar,

Saygılar...

ben freememory uygulamasını kullanıyorum

genellikle her açışımda 270 lerde gözüküyor ama bikaç saniye sonra 320lere çıkıyor

ip4 te 70mb gördüğüm oldu:D ama freememory hemen 300lere çıkardı

Arkadaşlar önce mesajımı tam bir okuyun. 5 aydır iPhone4 kullanıyorum ve aldığım günden beri çıkan tüm sistem uygulamalarını (RAM boşaltan, izleyen) kuruyorum ve güncellemelerini yapıyorum. Hiç biri (AppleStore'dakiler özellikle) bahsettiğim algoritma ile çalışmıyor. Remove bacground MultiCleaner ile aynı işi yapıyor ve arka plandaki programları kapatıyor; scriptleri, deamon'ları değil! Önce üşenmeyip okuyun sonra yorum yapın ki okuyan kişileri yanıltmayın.

Sizin bahsettiğiniz yöntem LaunchDeamons da çalışanları mı kapatıyor?

Dediklerinizi yaptım fakat RemoveBackground ile arasında çok az bir fark oluyor.. yani bunun için bu kadar uğraşa değer mi tercih meselesi tabi.

Edited by thefourhorsemen

Tabii ki konuyu okuyarak yorum yaptim. Burada okuyuculari yaniltacak bir durumda goremiyorum. Benim soyledigim yontemle de benzer sonuc aliniyor. Ve yine bunun emeginize saygi gosterdigim icin tercih meselesi oldugunu da belirttim. Benimki de sizinki gibi bir paylasim sadece. Baska bir sey degil...

Konudan alakasız ama :)

Facetime in mesaj atıp para kesme olayını engelleme yokmudur :)

Benim cihaz şuan lock bilgim yok hiç , şimdide öğrenelim dimi

Arkadaşlar o zaman şöyle özetleyeyim eğerki removebackground, multicleaner gibi uygulamalarla boşalttığınız RAM miktarı benim bahsettiğim RAM miktarı ile aynıysa kullandığınız uygulamalar geride bir şey bırakmıyor demektir. Ya da telefon yeni açılmış ve arkada yeterince junk script birikmemiş demektir. Dikkat ettiyseniz RAM'i gündelik kullanımda 300'ün altına düşen arkadaşlar çok büyük fark gördüler. Bu olay tamamen RAM'inizi arka planda tüketen yazılım parçalarının türü ve o anda çalışıp çalışmaması ile alakalı. O nedenle bu kadar uğraşmaya değmez ... program aynı işi yapıyor gibi genellemelere varmayalım. Sizde bir fark olmamış olaiblir ama başkalarında olacaktır. Umarım durumu açıklığa kavuşturabilmişimdir.