Jump to content
Sign in to follow this  
demircan256

Mac Harici Diski Görmüyor ?

Rate this topic

Recommended Posts

Selam arkadaşlar...Ben harici hdd ki windowsta açabiliyorum ama mac te bir türlü açamıyorum yani takıyorum ama herhangi bir şey gelmiyor masaüstüne...mac yüüznden 250 gb verim gitmişti...neyse verileri kurtardım..windowsta taktım dosya yaratım ve yaklaşık 150 gb lık verim var..ama mac te görmüyor malesef...ne yapmamlazım..yani benim istediğim şey şu ; hdd kimi hem mac te hem windowsta rahatlıkla açabilmek..programa ihtiyaç duymadan..tamam mac te program yardımıyla açabileyim ama windowsta o programa ihtiyaç olmasın...istiyorum...yardımcı olursanız sevinirim...

saygılar...

Selam arkadaşlar...Ben harici hdd ki windowsta açabiliyorum ama mac te bir türlü açamıyorum yani takıyorum ama herhangi bir şey gelmiyor masaüstüne...mac yüüznden 250 gb verim gitmişti...neyse verileri kurtardım..windowsta taktım dosya yaratım ve yaklaşık 150 gb lık verim var..ama mac te görmüyor malesef...ne yapmamlazım..yani benim istediğim şey şu ; hdd kimi hem mac te hem windowsta rahatlıkla açabilmek..programa ihtiyaç duymadan..tamam mac te program yardımıyla açabileyim ama windowsta o programa ihtiyaç olmasın...istiyorum...yardımcı olursanız sevinirim...

saygılar...

hocam mac da disk utility görüyormu diski? diskte kullandığın format nedir NTFS FAT32gibi?

diskin formatını NTFS yaparan win de sorunsuz kullanabilirsin. mac da kullanmak içinde paragon ntfs for mac programı aracılığı ile kullanabilirsin. bu program ile alakalı veri kaybı yaşanabiliyor şeklinde bir kaç uyarı almıştım kullanmadan önce ama 2 aydır devamlı kullanıyorum her hangi bir sorunla karşılaşmadım son sürümüyle bu sorunu çözmüşler sanırım.

krdşm..dediğin gibi o program bende var ve kurulu mustafa eren abi..saolsun verdi bu fikri..ancak onu onu kurmuş olduğum halde yopk görmüyor..mesela flash bellek takıyorum direk masaüstünde görüyor ama hdd ki görmüyor..dosya format NTFS...disk utility'de görüp görmediğini nasıl anliicam..

saygılar...

disk utility programını açın orada harici disk görünüyormu? bi ekran görüntüsü alırmısınız

hocam uygulamalara gir orada yoksa izlenceler klasörü var onun içerisindedir disk utility. açılınca bi ekran görüntüsü alıp koy buraya bakalım ne alemde

Krdşm ben dili tr yaptım mac'in..bana o dediğinin yerini tam olarak yazarmısın...

saygılar...

Uygulamalar/izlenceler/disk utulity (ya da disk izlencesi) (ne komik isim :) )

Disk utulity de disk görünüyor ve silik ise üzerine sağ tiklayip mount/bağla de.

Eğer hata verir ya da hareket olmazsa tavsiyem, windowsa geçip diskin yedeğini al ve USB diski bastan bolumleyip formatla. (windowsta)

Sent from my iPhone using Tapatalk

hocam disk izlencesi programını açıp onun ekran görüntüsünü koyarmısın? diskin ismi silik renkte yazıyorsa sağ tıklayıp mount de mustafa abimin dediği gibi hata verirse mustafa abimin değiği gibi yedeğini al ve tekrar bölümleme işlemini yap

dostum usb lerin çalışıyormu mac da?

Disk utulity de disk görünüyor ve silik ise üzerine sağ tiklayip mount/bağla de.

Eğer hata verir ya da hareket olmazsa tavsiyem, windowsa geçip diskin yedeğini al ve USB diski bastan bolumleyip formatla. (windowsta)

Neyse ses çıkmayınca hdd kin yedeğini alıyorum şu an..ve ddiğin gibi yeniden biçimlendiricem yani bölümlendiricem yanlış anlamadım değilmi dölümlendirme-biçimlendirme aynı şey sanırım....peki hangi formatta yapayım yine NTFS değilmi...

saygılar...

Neyse ses çıkmayınca hdd kin yedeğini alıyorum şu an..ve ddiğin gibi yeniden biçimlendiricem yani bölümlendiricem yanlış anlamadım değilmi dölümlendirme-biçimlendirme aynı şey sanırım....peki hangi formatta yapayım yine NTFS değilmi...

saygılar...

Bölünmeme başka, formatlama başka.

Bölünmeleri windowsta disk yönetiminden ya da easeus ile yapabilirsin. İster tek parça, ister iki bölüm yaparsın. Önce var olan bölümü sil, sonra yeni bölüm oluştur. Her pc de kullanabilmen için Ntfs ile formatla tabi.

abi direk NTFS ile biçimlendiriyorum al buyu şu anda bu şekilde devam etmekte doğrumu ne dersin...

adszf0.jpg

eğer doğru i,se bu aşamadan sonra mac te sorunsuz görmesi gerekir değilmi...

saygılar...

yeni versiyon mac 10.6.5 de macos artik exfat i da destekliyo ben harici disklerimin hepsini exfata donusturdum bolece ntfs uzerine yazim saglamak icin extra programa ihtiyac kalmiyor...

ama senin durumun farkli hdd yi hic gormuyo seninki, o beni aşar=)

yeni versiyon mac 10.6.5 de macos artik exfat i da destekliyo ben harici disklerimin hepsini exfata donusturdum bolece ntfs uzerine yazim saglamak icin extra programa ihtiyac kalmiyor...

ama senin durumun farkli hdd yi hic gormuyo seninki, o beni aşar=)

Ama exfat win7 de var. Her xp desteklemez.

formatı farklı olabilir senin formatına sahip bir hdd ki hem mac işlemcili pc de hem windows ta rahatlıkla ek bir programa gerek kalmadan kullanabiliyormusun...yani ister hdd ten (taktığımızhdd) dosyayı pc ye kaydetmek,kopyalamak,,yada pc den hdd'e veri kopyalamak,kaydetmek ..sorunsuz şekilde halledebiliyormusun...

saygılar...

formatı farklı olabilir senin formatına sahip bir hdd ki hem mac işlemcili pc de hem windows ta rahatlıkla ek bir programa gerek kalmadan kullanabiliyormusun...yani ister hdd ten (taktığımızhdd) dosyayı pc ye kaydetmek,kopyalamak,,yada pc den hdd'e veri kopyalamak,kaydetmek ..sorunsuz şekilde halledebiliyormusun...

saygılar...

ewt kullaniyorum hersekilde ama exfat ozelligi windows 7 ile bilrikte geldi o yuzden eskileri tanimiyor mustafa erenin dedigi gibi... xp icin bir yama fln olabilir ama her xpye yukleme sansinda olmayabilir heran...

senin problemin sodya sistemi ile ilgili degil ben benim macteki disk utilityi ss alip gosteriyim senin pc usb olarak aleti gormuyor... dosya sistemi ile alakasi yok...

post-15490-13786388661872_thumb.jpg

Biçimlendirme bitti...ancak rengi mavi oldu..acaba yanlış mı yaptım herhangi bir yükleme yapmadan sizlere bir danışmak istedim...işaretledim rengi belki belli olmaz ama belirttiğim gibi ..mavi renkli oldu yazısı...

76457769.jpg

saygılar...

İlk defa görüyorum mavi yazılı disk :) peki mac te ne yaptı?

Benim tahminim dosya kurtarma işleminden sonra mbr bölümü zarar gormuş olabilir. O yüzden tekrar bolumle demiştim. Ancak bir de şu var; ne kadar bölünmeme hatalı da olsa disk utulity de görünmesi gerekirdi.

Flash belleği görüp te USB hdd yi görmemesi garip.

Abi sanırım taktığım usb de soırun varmış boş yere sıfırdan yeniden biçimlendirme yaptım :( neyseki şimdi mac te görüyor resminide veriyorum ...sağlık olsun geç oldu ama sonunda oldu...peki burda ki dosya ne dosyası..işaretlediğim..bu mac e takınca çıktı...sileyimmi..sorun olurmu..

abi şimdi hdd kimin masaüstündeki simgesini ve hdd içindeki dediğim dosyayı gösteren resimleri veriyorum..

soru-1 hdd içindeki o dosyayı sileyimm.

soru-2 : hdd simgesinde bir anormallik varmı...

he1127101224am.jpg

tff112710218am.jpg

saygılar...

O mavinin sebebi klasör seçeneklerinde şeydi (xp kullanmayalı baya oldu) farklı türlerdeki dosya ve diskleri mavi göster gibisinden bir seçenekten dolayı bi sorun yok yani mavi olmasında

O mavinin sebebi klasör seçeneklerinde şeydi (xp kullanmayalı baya oldu) farklı türlerdeki dosya ve diskleri mavi göster gibisinden bir seçenekten dolayı bi sorun yok yani mavi olmasında

bak o konuda rahatladım ..bende tahmin ediyodum öyle olduğundan ancak herhangi bir ayar yapmadığım için kafama takıldı taktı m abi :)..teşekkür ederim.

saygılar...

İlk resimdeki turuncu simge normal. USB hdd bu sekilde simgeleniyor.

İkinci resimdeki klasor ise windowsun oluşturduğu klasor. Adından anlayacağın gibi disk hakkında bilgiler içeriyor. Ama bunlar çok önemli seyler değil. Silebilirsin. Tekrar oluşur ama.

Senin sorunun güç ile ilgiliymis o zaman. Hiç aklıma gelmemişti :confused: eğer tanımayan USB portu 1.1 ise voltaji yeterli değil. USB 2.0 olması gerekiyor. Sen de demekki şimdi USB 2.0 a taktin.

Aynen abi demekki sorunlu olana takmışım neyseki sorun yok o zamn dediklerine bakılırsa..iyi hdd olayınıda çözdük..sırada 1 tb lık hdd var inş..final cut yükledyim oda olur inş..teşekür ederim...

saygılar...

Aynı sıkıntı bendede oldu konusu varken yeni bir konu açmayayım dedim gerçi sorunun kaynağı benimkinden farklıymıs ama içerikte benim sorunu çözmeye yönelik cevaplar var

HDD : 1 TB Seagete Expansion Portable Drive (formatı ntfs şeklinde windows ta yaptım )

harici diski her taktığımda disk izlencesinden :) masaüstüne bağla diyorum her seferinde hata veriyo ve diski onar demeden masaüstünde goremiyorum bunun bir çözümü varmı şimdiden teşekkürler...

masa ustune diskleri gormek için finderda gelişmişten diskleri goster demen gerekli ntfs formatlı hdd lerden bişi alırsın içine bişey atamassın paragon 9.0 kurup sonra atarasın oda formda var kolay gelsin