Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
KERO1planet

75.000 den fazla Jailbreakli cihazı etkileyen malware

Rate this topic

Recommended Posts

Selam arkadaşlar, bu konuyu okuyunca sizlere de haber verme gereği duydum. İLK KEZ MART AYINDA ORTAYA ÇIKAN "AdThief" adında bir malware kendini Cydia Substrade dinamik kütüphanelerine enjekte ediyormuş. 

Çeviri: AdThief adında yeni bir zararlı yazılım jailbreak iOS cihazlar bulaşmasını.Malware Cydia Yüzey uzantısı olarak kendini enjekte ve reklam tanımlayıcıları takas geliştiricilerin reklam gelirlerini çaldı. 

AdThief kötü amaçlı yazılım Virus Bulletin yayınlanan bir makalede güvenlik araştırmacısı Axelle Apvrille tarafından ayrıntılı olarak tarif edilmiştir.Kağıt malware ilk Mar 2014 bulundu ve bugüne kadar 75.000 aygıtları üzerinde enfekte olduğunu söylüyor. Kendi ile geliştirici meşru reklam tanımlayıcıları takas, AdThief yaratıcıları yaklaşık 22 milyon mobil reklamları kaçırmak başarmışlardır. 

Cydia Yüzey çok kolay iOS cihazları üzerinde çalışan uygulamalar ve sistem yazılımını değiştirmek için yapar bir çerçeve olduğunu ve yetkileri neredeyse her jailbreak çimdik. AdThief yaratıcıları kendi çeşitli reklam ağları yayıncı kimliklerini değiştirmek için aynı işlevini kullanın.Malware, ABD 15 farklı reklam ağları kapsar

Malware yaratıcısı "Rover12421" ve sosyal ağlar ve forumlarda "zerofile" tarafından gider bir Çinli hacker olmak için bulundu ve mobil platformlarda uzmanlaşmıştır.Korsan sadece malware bir prototip versiyonunu geliştirdi, ve o bu kötü amaçlı yazılım dağıtılmasına hiçbir eli olduğunu söylüyor. 

Kağıt zararlı yayılır nasıl hakkında konuşmak değil, ama o güvenilmeyen Cydia kaynaklardan yüklü tweaks ve uygulamalar yoluyla gelir olasıdır. Bu yüzden dikkatli olun ve eklemek tüm kaynakları ve güvenilir kaynaklardan gelen install paketleri sağlamak.

Her ne kadar developerların kazancını söğüşlemeye yönelik olsa da bizlerde dikkat etmeliyiz. Her zaman güvenilir ve kendini kanıtlamış repoları ve tweak ları kullanalım. Mesela Kalora dışında kişisel hiçbir repoyu eklemem. Ayrıca ıvır zıvır destekten yoksun bilinmeyen tweakleri de yüklemem.

Kontrol: iFile veya başka bir dosya yöneticisi ile /Library/MobileSubstrate/DynamicLibraries/ klasöründe "spad.dylib" ve "spad.plist" dosyalarını arayın, adı geçen malware bu dosyalardaymış.

NOT: İngilizcem iyi olmadığı için elimden bu kadarı geldi, siz kendiniz de araştırın bence bu durumu.

Edited by KERO1planet
  • Like 1

hele ki çinliler çıkardıysa birkaç kere düşünecen..

Bizim sorunumuz değil reklam verenlerin sorunu bu adamlar paralarını başkalarına kaptirmasin diye jailbreaktan olamam jailbreak olmasa iphone kullanmam, zaten jailbreak ya da android kullanan bi kullanıcı bu tür şeyleri göze alır yemişim reklam gelirlerini, bilgilendirme icin teşekkürler.

• Like 3

Bizim sorunumuz değil reklam verenlerin sorunu bu adamlar paralarını başkalarına kaptirmasin diye jailbreaktan olamam jailbreak olmasa iphone kullanmam, zaten jailbreak ya da android kullanan bi kullanıcı bu tür şeyleri göze alır yemişim reklam gelirlerini, bilgilendirme icin teşekkürler.

iOS' da jailbreak, Android' de Root yetkisi kesinlikle vazgeçilmez. Genelde hep şu söylenir; iOS için jailbreak şart, Android zaten özgür dünya. Ama öyle değil, Android yapısal olarak daha esnek olabilir. Ama çevremdeki tüm Android kullanan arkadaşlarım telefonu alır almaz Root ediyorlar. Ben uzun süre jailbreak yapmamak için direndim, çünkü hep sorunlar yaşamıştım. Daha sonra sorunun biraz da benden kaynaklandığını gördüm. Telefonumu daha kullanılır hale getirmek yerine, büyük ve sistemi tamamen yoran değişikler yaptığımı farkettim. Şu an yine telefonum jailbreak'li ama repo listemi ve yüklediğim tweaklerimi ihtiyaçlarıma göre minimal tutuyorum. Telefonum çok stabil ve eskiye nazaran çok daha güvenli. Bu tarz adı üstünde "kullanıcının sorumluluğundaki" işlemlerde iş bizim seçimlerimizde bitiyor. iPhone 3G modelinden beri iOS kullanıcısıyım. 3G, 3GS, 4, 5, 5S kullandım. Bilinen tanınan repolar ve tweakler ile telefonumda hiçbir zaman güvenlik sorunu yaşamadım. Uyguladığım tek güvenlik yöntemi, mobile terminal ile alpine olan root su şifrelerini değiştirmek oldu. Bu işlem çok mu gerekli onu da bilmiyorum.

• Like 2

iOS' da jailbreak, Android' de Root yetkisi kesinlikle vazgeçilmez. Genelde hep şu söylenir; iOS için jailbreak şart, Android zaten özgür dünya. Ama öyle değil, Android yapısal olarak daha esnek olabilir. Ama çevremdeki tüm Android kullanan arkadaşlarım telefonu alır almaz Root ediyorlar. Ben uzun süre jailbreak yapmamak için direndim, çünkü hep sorunlar yaşamıştım. Daha sonra sorunun biraz da benden kaynaklandığını gördüm. Telefonumu daha kullanılır hale getirmek yerine, büyük ve sistemi tamamen yoran değişikler yaptığımı farkettim. Şu an yine telefonum jailbreak'li ama repo listemi ve yüklediğim tweaklerimi ihtiyaçlarıma göre minimal tutuyorum. Telefonum çok stabil ve eskiye nazaran çok daha güvenli. Bu tarz adı üstünde "kullanıcının sorumluluğundaki" işlemlerde iş bizim seçimlerimizde bitiyor. iPhone 3G modelinden beri iOS kullanıcısıyım. 3G, 3GS, 4, 5, 5S kullandım. Bilinen tanınan repolar ve tweakler ile telefonumda hiçbir zaman güvenlik sorunu yaşamadım. Uyguladığım tek güvenlik yöntemi, mobile terminal ile alpine olan root su şifrelerini değiştirmek oldu. Bu işlem çok mu gerekli onu da bilmiyorum.

Söylediklerinize harfiyen katiliyorum ancak her ne kadar az ve gercekten kullandigim birkac tveaktan baskasini yuklemesem de maalesef iphone 4s 5.1.2den aldigim performansi alamadım.

• Like 2

Söylediklerinize harfiyen katiliyorum ancak her ne kadar az ve gercekten kullandigim birkac tveaktan baskasini yuklemesem de maalesef iphone 4s 5.1.2den aldigim performansi alamadım.

Performans çok ayrı bir başlık :) iPhone 4S telefonun işlemci, ram ve diğer teknolojileri iOS 7' yi iOS 5 ve 6 kadar rahat idare edemeyebilir. Zaten bu durum sebebiyle Apple yeni iOS sürümlerinde bazı cihazları devre dışı bırakıyor. Mesela iOS 8 iPhone 4'e gelmeyecek. iPhone 4S şimdilik paçayı sıyırdı :) Ama benim fikrim iOS 8 iPhone 5, 5S ve 6 için rahat bir kullanım sağlar. Hatta iPhone 5 bile 64bit uygulama, cpu ve gpu, M7 sensörü desteğine sahip 5S in yanında çok yavaş kalacaktır.

Jailbreakın ios sistemiyle birlikte kullanimiyla olusan performanstan bahsettigimiz icin bu baslik altinda rahatca tartisaniliriz diye dusunuyorum. ios her cihaza istedigi stabiliteyi saglayabilir. Ama jailbreakla eş zamanlı calistigi zaman ayni stabiliteyi yakalayamiyor. Birlikte bu stabiliteyi yakalayabilen yegane sürüm 5.1.2'ydi.