Jump to content

Mac OS X Yosemite USB Disk Hazırlanması / Anlatım

Rate this topic

Tra4nce

Recommended Posts

1-  Mac'inize en az 16GB flash bellek takıp, disk izlencesi uygulamasını açın…

2- Sol taraftan Flash bellek diskinizi secip sil secenegini secerek ( Mac Os Genisletilmis ( Gunluklu ) yazanı secip diski silin

2elypfr.jpg

3- Daha sonra bölüntüle secenegini secerek  ( + ) isaretine basıp 1 bölüntü olusturu secin ve ardından secenekler sekmesine basarak resimdeki gibi ( GUID boluntu tablosu )

secenegini isaretleyip tamam sekmesine basın…

f0sv3p.jpg

4 - Bu islemi tamamlayıp disk izlencesini kapatın…

5 - Mac AppStore'a gidip Yosemite indirin

29e18js.jpg

1434bhk.jpg

6 - Yosemite indikten sonra resimdeki gibi ekran karsınıza gelecektir bu ekranı kapatın…

7 - Terminal uygulamasını calıstırın ve asagıdaki kodu yapıstırın…

w1v7kz.jpg

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction

8- Asagıdaki gibi kurulum islemi baslayıp tamamlanana kadar ekranı kapatmayın

jjxxkn.jpg

Tamamlandı yazısını gordugunuzde terminali kapatın…

9 - Kurulum diskiniz usbnize olusturuldu… simdi bilgisayarı restart atarak yeniden baslatın

synsbm.jpg

10 - Bilgisayar yeniden basladıgında ( alt ) tusuna basılı tutun gelen ekrandan kurulum diskini secip ilerleyin ve yosemite kurulumunu tamamlayın...

Edited by Tra4nce
  • Like 5

Peki public betalarin kullanima acildigi zaman mail adresimi birakip gelen linkten kurulum yapmis ve apple store uzerinden gelen guncellestirmeleri yukluyordum ama bugun sabah itunes imovie guncellemeleri geldi fakat yosemite guncellemesi almadim sebebi ne olabilir ve konu disina ciktik biraz bu sekilde kurulum yapsam fotograf arsivim dosyalarim muziklerim vs silinir mi ?

Peki public betalarin kullanima acildigi zaman mail adresimi birakip gelen linkten kurulum yapmis ve apple store uzerinden gelen guncellestirmeleri yukluyordum ama bugun sabah itunes imovie guncellemeleri geldi fakat yosemite guncellemesi almadim sebebi ne olabilir ve konu disina ciktik biraz bu sekilde kurulum yapsam fotograf arsivim dosyalarim muziklerim vs silinir mi ?

Son GM surumunu kurduysaniz guncelleme o yuzden gelmemis olabilir yada harici bir yerden kurulum oldugu icin olabilir

Bu sekilde bir kurulum ile butun dosyalariniz silinir.

Yukarıdaki işlemi benim gibi yapamıyoruz diyenler mutlaka vardır :) O zaman aşağıdaki programı öneririm. Kullanımı çok basit.

http://liondiskmaker.com

Bu program iş gördü. Teşekkürler. Yukarıdaki kodla da bu işi ben de yapabilmeli idim. Nerde hata yaptım anlamadım.

• Like 1

Aynı işlemi usb üzerinde değilde hardisk üzerinde bölüm oluşturarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken komut satırında kırmızı renkte belirtiğim kısıma oluşturduğunuz bölümün ismini yazmak. Böylece acil bir durumuda usbniz nerde diye dert etmek zorunda kalmazsınız ayrıca yükleme çok daha hızlı olur

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction

Edited by mgoktepe80
  • Like 1

Aynı işlemi usb üzerinde değilde hardisk üzerinde bölüm oluşturarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken komut satırında kırmızı renkte belirtiğim kısıma oluşturduğunuz bölümün ismini yazmak. Böylece acil bir durumuda usbniz nerde diye dert etmek zorunda kalmazsınız ayrıca yükleme çok daha hızlı olur

Ama format atarken harddiski silicez gitmezmi o kisimlar

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu forum sayfasından kopyalayınca bir veya daha fazla boşluk falan mı oluyor harflerin arasında. Bende hata veriyor. Password:0 hatası alıyorum.

Bilgisayarın kullanıcı şifresini yazıp enter'e basın kuruluma devam etmesi lazım...

• 2 weeks later...

Yosemite kurulu bir MacBook'a 0 format atmak için de bu adımları mı izlemeliyim ?

Teşekkür ederim.

Yukarıdaki anlatım, kurulum disci oluşturmak içindir. Kurulum discini sadece bir defa hazırlar ve Güvenli bir yerde saklarsınız. OS X kurulu HDD/SSD nizi tamamen biçimlendirdiğinizde sistemi kurmak için Lazım olacak. Tamamen biçimlendirmediğiniz durumlarda Recovery discinden de kurulumu gerçekleştirebilirsiniz...

• 2 months later...

AppStore üzerinden indirilmiş ise olur. Yani DMG olmaz Yosemite.app olası lazım.

Eğer DMG inmiş ise herhangi birisi App içerisinden DMG dosyasını çıkartıp siz gönderirse DMG'yi gerekli yere yapıştırmaznı durumunda AppStore'dan inmiş gibi olur.

En kolay yontemi veriyorum kesinlikle ugrasmaya gerek yok. Disk Maker X ile bu islemi hic bir ayar yapmadan en kolay sekilde yapabilirsiniz. Zamaninda cok ugrastim neler yaptim ama her zaman problem cikti, cunku bu islemi yaparken en kucuk ayrintiyi bile atlamamak lazim ancak disk maker x her seyi sizin yerinize yapiyor super program gercekten. Ayrintili bilgi ve download linki: http://www.sihirlielma.com/2014/10/18/yosemite-yukleme-install-disk/

Edited by ahmetcakir
  • Like 1