Jump to content

Refurbished ve Replacement (Değişim) Cihazlar

Rate this topic

prozac

Recommended Posts

Arkadaşlar forumda değişim cihazlarla ilgili bir çok soru ve yanlış bir algı var.

Bu konuyu merak edenlere bir açıklık getirmek istedim.

Apple` a  gönderidiğiniz arızalı iPhone veya Apple marka başka bir cihazınız genellikle garanti kapsamında değişim yapılıyor.

Bu işlemin adı Replacement olarak geçiyor yada Türkiyedeki adıyla Değişim ürün.

Değişim ürünlerde kullancıya gönderilen cihaz sıfır ürün sanılıyor fakat bu yanlış bir algı.

Aslında size gönderilen ürün de garanti kapsamında alınmış ve tamir edilmiş başka bir ürün.

Açıklamaya geçecek olursak;

Replacement cihazlarda; cihazın bozuk parçası sıfır olan parça ile değiştiriliyor.

Yani diyelimki ipadinizin ekranı bozuk, sizden onu alıp size Replacement cihaz gönderiyorlar.

Sizden aldıkları cihazın ekranını sıfır yeni ekranla değiştiriyorlar ve sizin bu cihazınızı da başka birine Replacement cihaz olarak gönderiyorlar.

Replacement cihazlar kutusuz olarak kullanıcılara herhangi bir tutar ödenmeksizin gönderilir.

Refurbished Türkiyede yok zaten şuan.

Refurbished ve Replacement cihazlar faklı şeyler.

Refurbished cihazlarda ise; Birden fazla bozuk cihazın çalışan parçalarını bir araya getirerek sağlam bir cihaz üretiyorlar. Refurbihed cihazın en önemli ayrımı; cihaz hatalı assembly edilmiş cihaz oluyor yani fabrika çıkışı arızalı.

Bir önceki örnekle devam edersek; Sizin ekranı bozuk cihazının tüm parçalarını söküp aynı durumda başka cihazların çalışan diğer parçalarını kullanarak bir ürün yapıyorlar. Yani refurbished cihazlar birden fazla cihazın parçaları toplanarak yapılıyor.

Cihaz satılırken Refurbished cihaz olarak tekrar paketlenerek orjinal kutusunda ve jelatininde daha ucuza satılıyor.

Arızalı (hatalı) parçalar ise üreticisine geri gönderiliyor.

Refurbished ve Replacement cihazlarda Apple fazladan bir yıl daha garanti veriyor kullanıcıya.

Edited by prozac
  • Like 2

Teşekkürler bilgiler için Prozac. Bu cihazların sanırım kasaları da değiştiriliyor ki kozmetik olarak 10/10 cihaz alıyoruz değişimden. 

Eğer kasalarda problem varsa evet onuda değiştiriyorlar. Yoksa hiç bir işlem yapmıyorlar temizlemek dışında sanırım çünkü şöyle bir olay yaşadım;

Toplam 3 iPad Air değişimim oldu ve sonunda iade ettim baştan sıfır cihaz aldım.

Değişimlerden gelen cihazın birinde bariz lekeler ve pislikler vardı arkadaki logonun köşelerinde ve kasada kullanılmış olduğuna dair yıpranmalar vardı, deformasyon değil fakat kasada belli başlı bölgelerde soluklaşmalar vardı.

Özür dileyip tekrar geri göndermemi istediler hemen. 

Gelen cihazların hiçbirinde seri numarasının üzerine yapıştırılan etikette yoktu. (Sıfır iPad Airlerde oluyor.)

Fakat o olaydan sonra ben cihazı iade edip para iadesi aldım. Sonra tekrar sıfır cihaz sipariş verdim.

Edited by prozac

Dediğim gibi refurbished cihaz ve replacement cihaz farklı şeyler. Değişimlerin hiçbiri Refurbished değil.

Refurbished ürünler tekrar satılıyor zaten sıfır kutularında. Sadece fiyatları biraz düşük oluyor ve üzerlerinde refurbished olduklarına dair bir işaret oluyor Apple Storelarda. (ABD de öyle)

Eğer siz cihazı paketinde gönderdiyseniz size gönderdiğiniz paketle geri gelir. Fakat jelatin vs yoktur üzerinde.

Gönderdiğiniz şekilde geri gelir kısaca kutusuyla gönderdiyseniz kutusuyla. Kağıda sarıp gönderiyseniz kağıda sarılı şekilde geri gelir. (Forumda yaşandı kağıda sarma olayı)

Yani ksıacası sizinki zaten refurbished değil Replacement

Hayir benimkisi Siyah iPhone 5 e karsilik Beyaz iPhone 5S ile paketinde degisim yapildi.. Tabi öyle kendi isteklerine göre degil. Üst düzey yetkililer ile uzun süre telefon konusmalari ve maillesmeler sonucu sonunda kabul ettiler. Aksi takdide dedigin gibi Replacement olurdu...

Gecmisimi anlatayim:

Siyah iPhone 5 i 1 sene garanti süresince  2 kere Mediamarkta degisim yaptirdim ve 6 kere de Apple gönderdim ve 1 kere de onlar degisiti. Toplam 9 kere Servise verdim 3 kere cihaz degisimi oldu.. Bunlari referans alarak bu telefonda hic sorunlarin bitmeyecegini ve cok cabuk soyuldugunuda söyledim ve gerekirse Para iadesi yapin dedim. Servise gönderdigim cihazi degistiriyorsunuz ama 1 ay sonra boya atiyor ve telefon cok cirkin görünüyor ve buda beni rahatsiz ediyor dedim... Sonunda bana  artik renk secenegi olarak "Brandneues iPhone" yani yepyeni sifir cihaz verecegiz sizde eski telefonunuzun neyi var yok paketleyip gönderin ve istediginiz  rengi söyleyin dediler ve bende silver sectim...

Benimkisi özel bir degisim oldu malesef.. Bir daha yaparlarmi bilmiyorum. Ama artik yeni SIFIR aldigim iPhone u nasil olsa degisiyorlar diye garantiye vermem uzun süre.. Zaten Apple Care Plus da satin aldim. Yere düsme ekran kirilmasi ve suya düsme konusunda 2 sene icinde 2 kere  69 Euro karsiliginda cihaz degisimi yapiliyor.. Böyle bir sorun olmadigi sürece garantiye vermem artik.

Edited by s3rh47

iddaalı yaklaşacağım bir konu değil fakat benim bildiğim kadarıyla, replacement yapıldığı zaman cihaz sıfırı ile değiştirilir. refurbished ise arızalı olarak iade edilen ürünlerin tamir edilerek satıldığı cihazlardır. mantık olarak baktığımızda zaten birden fazla parça cihazla çalışan parçaları toparlamakla, arızalı parçalı değiştirip satmak arasında bir fark yok. zaten ürünün maliyeti çok az. ondan dolayıda yenisi ile değiştirme onlar için maliyet değil. Bu yaklaşımı notebook vs cihazlarda da görebilirsiniz. (refurbished)

dediğim gibi araştırmadım ama bana mantıksız geldi. Örnek vermek gerekirse defalarca iphone değiştirdim. özellikle yurtdışında. apple mağazalarında tamir imkanı bir çoğunda bulunmamaktadır. bir sorun varsa yazılımsal değilse direk değişime gitmektedirler. arızalı cihazlar toplu halde amerikaya gider. Burada tamir görür ve refurbished  olarak satılırlar.

aşağıda tamire uğramış telefonları nasıl anlayacağımza dair bir yazı var. En önemli ayrıntı bu telefonların seri numarasının 5 ile başladığını yazmışlar.

http://www.wikihow.com/Identify-a-Refurbished-Iphone

Yanlış bilgi verilmiş. Arzızalı ürün yerine verilen cihaz swap cihazıdır. Ve kesinlikle sıfır, açılmamış, kullanılmamış onarım görmemiş cihazdır. Bizden alınan arızalı cihazlar refurbished yapılıp, 3. dünya ülkelerinde eğitim amaçlı fakir ülkelere ücrtesiz olarak verilmektedir. Tahminime göre cihazları ücretsiz olarak vererek vergi indirimi alıyorlar. Eğer cihazınız yenilenmişse veya değişim verilmişse bu kesinlikle sıfır cihazdır ve swap adı altında geçiyor. Bu cevaplar Apple dan alınmıştır. 

• Like 1

Yanlış bilgi verilmiş. Arzızalı ürün yerine verilen cihaz swap cihazıdır. Ve kesinlikle sıfır, açılmamış, kullanılmamış onarım görmemiş cihazdır. Bizden alınan arızalı cihazlar refurbished yapılıp, 3. dünya ülkelerinde eğitim amaçlı fakir ülkelere ücrtesiz olarak verilmektedir. Tahminime göre cihazları ücretsiz olarak vererek vergi indirimi alıyorlar. Eğer cihazınız yenilenmişse veya değişim verilmişse bu kesinlikle sıfır cihazdır ve swap adı altında geçiyor. Bu cevaplar Apple dan alınmıştır.

Bende sana şunu eklemek isterim orjinal kutulu verilmemesinin sebebide vergidir bir makalede okumuştum değişim sebebi ile ülkelere girdiği için vergiden muaf oluyorlarmış

• Like 1

Arkadaşlar Replacement cihaz deneyimini bizzat ben yaşadım. Değişim gönderilmiş cihazlar sıfır cihazlar değil. Kullanılmış cihazlar bu bilgi Apple garanti sözleşmesinde de yazmakta apple teknik destek ekibi supuvisor' ı tarafından tasdiklenmiş bilgilerdir. Deneyiminiz yoksa veya net bilmiyorsanız lütfen yanıltıcı yorumlar yazmayın.

Net olarak söylüyorum: Replacement cihaz başka birisinin tamir görmüş ve gerek görüldüyse kasası da değiştirilmiş cihazlardır kesinlikle sıfır değildir bu cihazlar.

Refurbished cihaz deneyimini ise ABD de bizzat ben yaşadım ve refurbished cihazın ne olduğu bana bu şekilde anlatıldı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu arada Swap cihazla Replacement cihaz bir birinden farklı. Swap cihaz sıfır değişim yapılan cihazlar. Bazı durumlarda swap cihaz verilebiliyor. Swap cihaz ve Replacement cihaz ayrı terimler.

Tahminle değil kesin bilgiyke paylaşıyorum bu başlığı.

Edited by prozac

Valla cuma günü gittim 5s için telefonu toplamda 3 defa düşürdüm iki köşesi ezikti telefonun dağ üst ve sağ alt buna bağlı olarak power tuşu içine basık ama tuş işlevini görüyordu. Tuşun sol tarafı biraz daha sert basmayla kapanıp açılıyordu. Ben götürdüm power tulu basılı kalıyor diye anında değiştirdiler. Ne bunu düşürmüşsünüz dediler ne başka bişey hemen yenisini getirdi eskisinin icloude çıkılını yaptı evrağa imza attık çıktım. Ama yanımdaki çocuğun i5 i vardı onunda ses açma kısma tuşları arızalıydı. Ona bakan genius tuşlar işlevini görüyor diyip geri gönderdiler. Biraz bu iş şans işi birazda ordaki adamın insiyatifine kalmış. Kesinlikle ısrarcı olmayın hiç bi işlem yaptıramazsınız baskıyla. Sadece size tavsiyem bu olsun

Valla benim 4S 3. kez değişti ve 4.de olacak gibi duruyor. Çünkü bu cihazında sessize alma tuşu o kadar yumşakki cebimde kendi kendine sessize geçiyor. Ve çoğunlukla kabloyu taktıktan 2 - 3 saniye sonra şarj almaya başladı.

Valla cuma günü gittim 5s için telefonu toplamda 3 defa düşürdüm iki köşesi ezikti telefonun dağ üst ve sağ alt buna bağlı olarak power tuşu içine basık ama tuş işlevini görüyordu. Tuşun sol tarafı biraz daha sert basmayla kapanıp açılıyordu. Ben götürdüm power tulu basılı kalıyor diye anında değiştirdiler. Ne bunu düşürmüşsünüz dediler ne başka bişey hemen yenisini getirdi eskisinin icloude çıkılını yaptı evrağa imza attık çıktım. Ama yanımdaki çocuğun i5 i vardı onunda ses açma kısma tuşları arızalıydı. Ona bakan genius tuşlar işlevini görüyor diyip geri gönderdiler. Biraz bu iş şans işi birazda ordaki adamın insiyatifine kalmış. Kesinlikle ısrarcı olmayın hiç bi işlem yaptıramazsınız baskıyla. Sadece size tavsiyem bu olsun

Peki size verdikleri cihaz swap mı Replacement mi?

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Sorun üretmek.. Bunu sanırım en iyi yapan 1-2 ülkeden biri olduğumuz için bir süre sonra tüm büyük firmalar garanti - servis konusunda kılı kırk yarıyorlar. Arkadaşın yaklaşımı Türkiye Apple'ın keskin tavrının en güzel ve canlı örneği oldu..

Zorluda telefonu degistirmek icin ne gibi sorunlar uretmeliyiz

Hizli cevap almak icin alinti yaparak yanitlayin

+1

Bu arada tavelli bey bi arkadaşım sizden bi telefon değiştirmiş sizi referans etti ''çok hol çok iyi bir beyfendi'' dedi sizin için

Sorum şu ip4s cihazımız var hiç Açılmıyor bunu yenisiyle kaç parayla değiştirirsiniz?

Bu arada tavelli bey bi arkadaşım sizden bi telefon değiştirmiş sizi referans etti ''çok hol çok iyi bir beyfendi'' dedi sizin için

Sorum şu ip4s cihazımız var hiç Açılmıyor bunu yenisiyle kaç parayla değiştirirsiniz?

Tolga öyle deme, senin yazacakların önemli bizler için. Bekliyoruz 4 gözle..

Yok abi şimdi her satıra 10 yorum gelir :)

Sadece şunu söyleyeyim 

yeni değişen bir cihazı jailbreak yapıp bataryasının devir sayısına bakın 

• Like 1

Sağolsunlar :)

ücret için PM attım

Sağolsunlar :)

ücret için PM attım

Tolga bey siz buradayken bize yorum yapmak düşmez tabi. Bende cok bilmiş gibi olmak istemem de geniuslarin sözüne bakarak sifir OLDUĞUNU söyledim. Yeni değişen bir cihazın devir sayısına bakın derken kast ettiğiniz bunların Sıfır olmadığı mi gerçekten.

Tolga bey siz buradayken bize yorum yapmak düşmez tabi. Bende cok bilmiş gibi olmak istemem de geniuslarin sözüne bakarak sifir OLDUĞUNU söyledim. Yeni değişen bir cihazın devir sayısına bakın derken kast ettiğiniz bunların Sıfır olmadığı mi gerçekten.

Geniuslara sorarsan hala sıfır derler ....

Zorlu Store ilk açıldığında verdikleri cihazların hepsi sıfırdı ancak son birkaç aydır verilen cihazlar maalesef yenilenmiş cihazlar...

Swap veya refurbish yada replacement artık hangisini derseniz....

• Like 1

• Belmaci changed the title to Refurbished ve Replacement (Değişim) Cihazlar