Jump to content

Time Machine Yedek Silme

Rate this topic

serdarkiziltug

Recommended Posts

Arkadaşlar 1TB lık Toshiba store.plus HDD mi Yedekleme diski olarak seçtim. Fakat anladığım kadarıyla her taktığımda yeni bir yedek alıyor. 

Eski yedekleri disk dolunca kendisi siliyormuş ama ben kendim şimdi disk dolmadan eski yedekleri silebilirmiyim ?

Arkadaşlar 1TB lık Toshiba store.plus HDD mi Yedekleme diski olarak seçtim. Fakat anladığım kadarıyla her taktığımda yeni bir yedek alıyor.

Eski yedekleri disk dolunca kendisi siliyormuş ama ben kendim şimdi disk dolmadan eski yedekleri silebilirmiyim ?

Her seferinde bilgisayarın tamamını yedeklemez. Sadece ilk seferde tamamını yedekler ondan sonraki yedeklemelerde sadece yapılan değişiklikleri yedekler.

Harici HDD de sadece 50-60 gb yer ayırsan yedekleme için yeterli bence.

Doğru düzgün birşey yüklemedim bile ama inanılmaz yer kaplama durumu var şuan

Her seferinde bilgisayarın tamamını yedeklemez. Sadece ilk seferde tamamını yedekler ondan sonraki yedeklemelerde sadece yapılan değişiklikleri yedekler.
Harici HDD de sadece 50-60 gb yer ayırsan yedekleme için yeterli bence.

dqdZEL.png

Bu Diğer kısmı içinde şuan ne var gerçekten çok merak ediyorum. 

Ayrıca şuan normal ama başta böyle değildi. Hariciyi biçimlerdim sıfırladım. Sonra tekrar yeniden ilk defa yedek aldım. 

Dün geceden beri hala bitmedi orası ayrı Disk şifreleniyor işleminde %77 de şuan. Şifreleme seçmeseydim keşke diyorum. Saatlerdir bitmedi. 

Eski yedeklerini silebilirsin. Bence time machinde kullanmak zorunda değilsin. Yedek almak dediğimiz dosyaları bir yere kopyalamak değil mi? Bunu yapmak için bence programa da gerek yok. Diskinde partition yaratıp home folder ını bu partition taşırsın. Yedek almak istediğin zamanda istediğin diski takıp home folder klasörünü sürükle bırak, bu kadar basit. Her şey senin kontrolünde aklında da hiç bir soru işareti olmaz.

Edited by mgoktepe80

Eski yedeklerini silebilirsin. Bence time machinde kullanmak zorunda değilsin. Yedek almak dediğimiz dosyaları bir yere kopyalamak değil mi? Bunu yapmak için bence programa da gerek yok. Diskinde partition yaratıp home folder ını bu partition taşırsın. Yedek almak istediğin zamanda istediğin diski takıp home folder klasörünü sürükle bırak, bu kadar basit. Her şey senin kontrolünde aklında da hiç bir soru işareti olmaz.

Ben daha gecen gün Yaşadığım bir tecrübeden dolayı sizin gibi düşünmüyorum. Time Machine çok önemli.

Gecen hafta 5s ten 6 plus a geçerken temiz kurulum yapayım dedim. iCloud, yedek vs derken 6 plus bir turlu MacBook la Senkronize olmadı. Delirtti beni. Gece 4 e kadar uğraştım. Cihazi defalarca restore ettim. Yine olmadı. Bu ara nasıl yaptım ben de anlamadım ama MacBook taki kişiler uygulamasını bozdum. Açılırken hata vermeye başladı ve kullanılamaz hale geldi. MacBook a da sıfırdan temiz kurulum Yosemite yükledim. Hatta bunu da 2 kez Yaptım. Ama telefonu takip Senkronize etmeye Çalışınca tekrar ayni hatayi verdi. Kişiler yine bozuldu. Tam çözümsüz kalmışken time Machine den 10 gün öncesine ait yedeğe geri dönmek geldi aklıma. Ve o şekilde düzelttim herseyi. Time Machine de komple sistem yedeği olmasaydı elim kolum bağlanmıştı. Yani hersey dosya kurtarmak değil. Direkt kopyalamadigimiz sistem araçlarına, iTunes yedeklerine vs gibi seylere de ihtiyaç duyuyor insan. Time Machine bunu yapmak için ideal ve basit bir çözüm.

• Like 1

Çok Haklısın.

Bende Yosemite Güncelleme Yaptım, Güncelleme sonrası 2-3 gün kullandım geri Mavericks'e dönmek istedim ama sorun oldu bir türlü dönemedim. Sistem dosyaları indirme hatası filan dedi, sonuçta Mavericks'e dönemedim. Yedekleme diski ile 1 hafta önceki yedeğe geri yükledim.

Her zaman lazım olmuyor Ama olduğunda çok faydasını görüyorsun...