Jump to content

Mimarlık öğrencisine uygun mac tavsiyesi

Rate this topic

oflaz61

Recommended Posts

İç mimarlık öğrencisiyim. Autocad photoshop 3d max tarzı uygulamaları rahatça kullanabileceğim mac tavsiyesilerinizi bekliyorum :) imac alıp çok para vermek istemiyorum işimi rahatça görebileceğim kasma yapmayacak hangi mac modelini almalıyım.

Edited by oflaz61

Hocam en ucuz mac zaten 2800den başlıyor. Onlardada harici ekran kartı yok. Ben Macbooku iş harici kullanıyorum. Şayetki autoacad vs kullanmak istiyorsan 13' ekran seni kesmez. Çünkü autocad mac açıldığı zaman araç çubukları windows versiyonunda olduğu gibi değil. Ekranın iki kenarına açılıyor ve oldukça yer kaplıyor. Araç çubuklarından sonra kullanılan çizim alan çok yetersiz kalıyor. Genelde el alışkanlığı komutları yazarak kullansanda araç çubukları her daim lazım oluyor kapatmakta çözüm değil. Gerçi ekran olayını harici monitor kullanarak halledersin. Gel gelelim 3dmax olayına. Render vs 3 boyutlu çizimleride işin içine dahil edersen sana ram ekran kartı ve horsepower yani cpu lazım. Onlarda 15'lik modellerde bir araya gelmiş durumda. Yani bizim işlere uygun pc olsun hemde mac olsun dersen 5000-7000tl arasında paraları gözden çıkarmak lazım. O sebeble windows tabanlı bir pc düşünmek daha mantıklı geliyor bana. windows tabanlı 2000-2500 tl civarındaki modeller gerekli performansı sağlıyor. Photoshopta zaten tırıvırı şimdiki zamanın pclerini zorlayacak bir program değil ramin 4gbdan fazla olması yeterli.

• Like 2

13 15 inclik macbook lar işimi görmez mi diyosunuz. ? Yukarıya yazmışım imac alıp çok para vermek istemiyorum. Yanlış olmuş o babam o para verilmez onlar profesyonel işi diyor.

Edited by oflaz61

13 15 inclik macbook lar işimi görmez mi diyosunuz. ? Yukarıya yazmışım imac alıp çok para vermek istemiyorum. Yanlış olmuş o babam o para verilmez onlar profesyonel işi diyor.

Abimde babamda mimar, abimde 15' MacBook Pro'nun ekran Kartlı olan modeli var, babamda ise 13' MacBook air var size su kadarını söyleyim bu bilgisayarlarda çizim yapmak ölüm. 15' MacBook Pro için konuşuyorum( airde çizim yapmak zâten mantıklı bir is değil) autocad 2015 Lisanslı yüklü ve MacBook Pro'nun ekranından dolayı kenar çubukları küçücük gösteriyor ve görmeniz mümkün değil ha Windows'un kendi içerisinde bunları büyütmek için ayarı mevcut ama çok kötü gözüküyor ve bazı araçlar kullanılmıyor. (Hernekadar kısayolları kullansanız bile).

Benim size tavsiyem Mac'e vereceğiniz parayla toplama bilgisayar alin ise başlayana kadar size yeter.

çok para vermek istemiyorum işimi rahatça görebileceğim kasma yapmayacak hangi mac modelini almalıyım.

Ciddi bir ironi var aslında. Ucuz olup ciddi uygulamalarda kasmayan MAC yok.( veya PC)

Adobe After Effects decode ederken ağlayan macbook prolar var. Hata Photoshop`ta bile batch işlem oluşturduğunuzda büyük raw imajlarda veya PSD dosyalarında ağlayan MAC ler var. 

Kısacası kasmayacak bir MAC ucuz olmaz. Bu durum windows ta da aynı. Sonuçta bu donanım, ne kadar iyi donanım o kadar pahalı bilgisayar.

Kasmayacak bir mac istiyorsanız mac pro alın 25 bin tl civarında fiyatları.

Ama idare edecek bir şey istiyorsanız, ben size mac mini öneririm (fiyat/performans oranı açısından) fiyat biraz daha artabilir derseniz macbook pro veya airin üst modellerini alın derim.

Edited by prozac

Abimde babamda mimar, abimde 15' MacBook Pro'nun ekran Kartlı olan modeli var, babamda ise 13' MacBook air var size su kadarını söyleyim bu bilgisayarlarda çizim yapmak ölüm. 15' MacBook Pro için konuşuyorum( airde çizim yapmak zâten mantıklı bir is değil) autocad 2015 Lisanslı yüklü ve MacBook Pro'nun ekranından dolayı kenar çubukları küçücük gösteriyor ve görmeniz mümkün değil ha Windows'un kendi içerisinde bunları büyütmek için ayarı mevcut ama çok kötü gözüküyor ve bazı araçlar kullanılmıyor. (Hernekadar kısayolları kullansanız bile).

Benim size tavsiyem Mac'e vereceğiniz parayla toplama bilgisayar alin ise başlayana kadar size yeter.

Aynen size katılıyorum çizim için laptop çok saçma bence, 27 inch iMac bile bana anca yeteiyor daha büyüğü olsa çok daha iyi olur aslında.

İllaki mac istiyorum diyorsan macpro 13' model ram min 8gb olsun. Alabiliyorsan i7li modeli tercih et. Büyük ekran lazım olursa ya tvye bağlarsın yada harici monitör kullanırsın. Birde ufak bir not autocadte ms officede windows ortamında çok daha performanslı çalışıyor. Bu iki programda sana tüm öğrencilik hayatın boyunca lazım olacak. Öğrencisin ve fazla para harcamak istemiyorsan windows candır boş ver mac'i. İlerde alırsın.

Ekran-g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC-13.1Click for large view - Uploaded with Skitch

Edited by mgoktepe80

Öncelikle şu bilgiyi paylaşalım sizinle;

OSX` e virüs bulaşmıyor veya bulaşmayacak diye birşey yok, zararlı bir shell scripti root olarak çalıştırdığınız anda bırakın yazılıma donanıma da zarar verirsiniz. 

Unix tabanlı sistemlerde kötü niyetli yazlımlar işletim sistemlerine Windowstan daha çok zarar verebiliyor bazı durumlarda kullanılmaz hale getirebiliyor.

MAC için en yaygın kötü niyetli yazlımlar ağırlıklı oarak adware denilen reklam kaynaklı yazılımlar(tarayıcınızda saçma sapan siteler açılıyor)

Bununla birlikte hangi işletim sistemi olursa olsun; eğer ki virüs bulaşmışsa bu günümüz işletim sistemlerinde tamamen kullanıcı kaynaklıdır.

Windowsa virüs bulaşması da MAC e virüs bulaşması da kullanıcı hatasıdır arkadaşlar.

Güçlü bir PC alıp sağlam bir internet security yazılımı ile korur ve de bilmediğiniz şeyleri çok kurcalamazsanız Windows sizin isteklerini için biçilmiş kaftan.

OSX`i kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın, istediğiniz özelliklere sahip bir PCyi edinmeniz fiyat olarak çok daha hesaplı olacaktır. Aynı performansı OSX` te almak istiyorsanız MAC` ın cidden pahalı seçenklerine yönelmeniz gerekir.

• Like 1

• 3 weeks later...

Ekran-g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC-13.1Click for large view - Uploaded with Skitch

Küçük değil mi, çizim programları için.

Şu üstteki görüntü tatmin etti beni çok fazla sıkışmıyor bence öğrenci olarak yaptığım çalışmalar zaten bi salon , yatak odası falan oluyo Edited by oflaz61

Yazilarinizdan anlasildigi kadari ile siz zaten karar vermis gibisiniz, siz mac bilgisayara takilmissiniz bir kere. Eger gercekten de bu bilgisayar ile ders calisip cizim yapicam diyorsaniz bu tip programlarin ustesinden gelecek bir donanim edinmeniz gerekir.

Mimarlik okuyan yakinimiza tavsiye edip aldigimiz bilgisayarin konfigurasyonu aynen şoyle;

Asus 15" Laptop.

i7 işlemci,

4 gb harici ekran karti,

16 gb Ram,

1.5 tb hdd,

15,6 ekran,

Blue ray surucu,

Laptop cunku arada sirada okula da goturuyor.

Bunun yani sira kurdugumuz programar;

Revit, Autocad, Autodesk vs.

Bu konfigurasyonda bile bu programlar ilk calistirdiginizda biraz kasma dahi yapiyor.

Eger hala mac alacam diyorsaniz bedeline veya dusuk konfigurasyonda ise cilesine katlanacaksiniz.

Benden soylemesi.

İyi forumlar.

iPhone 4s - 7.1.2 jb

forumdan mac aşkı geldi bana kararı verdim gibi sadece attığım mac çileli olurmu hız konusunda

Ekran 15.4 inch den aşağı Olmasın arkadaşım. İster macintosh, ister Windows tercih senin. Mac alırsan bootcamp ile Windows ta kurabilirsin. Mac tercihinin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum ama ekran 15,4 inch ten aşağı Olmasın.

Yine de son karar senin Sonrasında tüh, keşke deme...

Şu üstteki görüntü tatmin etti beni çok fazla sıkışmıyor bence öğrenci olarak yaptığım çalışmalar zaten bi salon , yatak odası falan oluyo

Üstteki görüntüyü hangi cihazdan inceliyorsun. Bilgisayadan mı telefondan mı ?

Üstteki görüntüyü hangi cihazdan inceliyorsun. Bilgisayadan mı telefondan mı ?

İphone 6 plusdan baktım boyutun önemini test edip bakıcam belki bana yeter. Appledan nasılsa koşulsuz şartsız 15 güne iade var. Aklıma bi soru takıldı. Bellek seçimini 8 mi 16 mı yapayım ?

İphone 6 plusdan baktım boyutun önemini test edip bakıcam belki bana yeter. Appledan nasılsa koşulsuz şartsız 15 güne iade var. Aklıma bi soru takıldı. Bellek seçimini 8 mi 16 mı yapayım ?

15 gün denediğinde karar verebilirsin...

• Like 1

Doğru diyosunuz da 8 yeterli mi sizce

1 ay oldu konuyu açalı, daha almadın mı sen. Sen şöyle yap en iyisi, Önce 8 gb ram olanı al, kullan beğendin beğendin, beğenmedin 15 gün sonra iade et. Ertesi gün git bu sefer 16 gb ram olanı al.

Hayırlı uğurlu olsun. Burdan yazarsın artık hangi modeli, kaç ekranı aldın.

Bende merak eder oldum artık !...

Edited by prolab
  • Like 2