Jump to content

iPHONE 6 aldım ama....

Rate this topic

Kukurre

Recommended Posts

Evet arkadaslar iphone 6 16gb aldim bütün uygulama muziklerimi falan yukledim ama bir sorun var kullanilan uygulamalar muzikler hepsini hesapladim 2.5 gb yer kapliyo ama kullanilan alan 5.2gb gösteriyo jb yaptim icleaner pro ile temizlik yapılmıs hali bu restore dışında varmı bi onerisi olan?

post-121045-1415730258,1139_thumb.jpgpost-121045-1415730266,2124_thumb.jpg

Benimde iphone 6 plus ım 128 gb ancak ayarlara bakıyorum kapasite 114 gb gösteriyor. Bu rakamı anlamadım kapasite 128 ise aradaki 14 gb fark nerde? Hadi işletim sistemi 2-3 gb yer tutsun.

Hocam her zaman yaklaşık %10 luk kısmı yoktur zaten. Bütün depolama birimleri için geçerlidir bu. Örneğin 8 gb lık bir flash bellekte kullanılabilir alana bakabilirsiniz. Doğal olarak kapasite Büyüdükçe bu yer artıyor.

• Like 2

Hocam her zaman yaklaşık %10 luk kısmı yoktur zaten. Bütün depolama birimleri için geçerlidir bu. Örneğin 8 gb lık bir flash bellekte kullanılabilir alana bakabilirsiniz. Doğal olarak kapasite Büyüdükçe bu yer artıyor.

Evet gerek pclerde gerek diğer cihazların depolama aygıtlarında bu boşluk var. Hem benim hem kardeşiminde 114 gb kapasite alanı ibaresini görünce ilk düşüncem o oldu, ama yine de bir sıkıntı var mı diye düşünmüştüm. Aman bu kadar para verdik problem çıkmasın;)

Edited by Elrohir77

Evet gerek pclerde gerek diğer cihazların depolama aygıtlarında bu boşluk var. Hem benim hem kardeşiminde 114 gb kapasite alanı ibaresini görünce ilk düşüncem o oldu, ama yine de bir sıkıntı var mı diye düşünmüştüm. Aman bu kadar para verdik problem çıkmasın;)

Onu biliyorum benim derdim o degilki zaten 16GB ı 12.5 gösteriyo bunu kabullendim derdim su 12.5 GB ın 5GB ı dolu diyo ama yüklü olan herseyin kapladıgı alan 2.5 GB e ohalde kalan 2.5 GB alanı kaplayan birsey var bunun ne oldugunu merak ediyorum

Ozaman

Kapasite: 16GB

Kullanilan: 12.5GB

işletim sistemi: 2.5GB

Bize kalan 10GB keske 64GB modelini alsaydim.

Kesinlikle öyle yapmanızı önerirdim, en basitinden 720p-1080p video kayıtından, fotoğraflarına, uygulamaların büyüklüklerinden ötürü artık bu cihazların en az 64 gb olanı tercih edilmeli.

Depolama kapasitesi olarak kullanıldığında,

1 Megabyte (MB) = Bir milyon byte'a, 1 Gigabayt (GB) = 1 milyar byte'a ve 1 Terabayt (TB) = 1 trilyon byte'a eşittir.

(Yani 1 000 ve katları olarak hesaplanır)

Aktarım hızı veya arayüz hızı (USB, PCI vs.) olarak kullanıldığında, saniye başına Megabayt (MB/s) = saniyede bir milyon byte'a, saniye başına megabit (Mb/s) = saniyede bir milyon bite ve saniye başına gigabit (Gb/s) = saniyede bir milyar bite eşittir.

(Yani 1 000 ve katları olarak hesaplanır)

Oysa işletim sistemlerine göre;

1 Megabyte (MB) = 1.048.576 byte'a eşittir. (Yani 1 024 ve katları olarak hesaplanır)

1 KiloByte= 1024 Byte olduğuna göre, 1 MB= 1024 KiloByte olduğuna göre 1 MB=1024x1024= 1.048.576 byte olur

Kısaca Üreticinin Yuvarlaması ve işletim sisteminin Artı kurtarma Bölümü'nün de kapladığı alan hesaplanırsa kayıp bölüm ortaya çıkar tabi bir de Güncelleme ve Kullanım için Ayrılan ekstra bir boş alan bulunuyor.

Edited by M.Duman