Jump to content

Tüm iPhone'lar Tehlike Altında!

Rate this topic


Eren..34

Recommended Posts

1007038_detay.jpg?1415692784


 


Çin merkezli ‘Maiyadi’ uygulama sitesinden Apple cihazlarına saldıran WireLurker (pusuda bekleyen) adlı virüs 800 milyon cihazı tehdit etti. Apple, bilgileri kopyalayan yazılımı tespit edip, bloke ettiğini duyurdu


Teknoloji dünyası yeni bir virüs saldırısıyla çalkalandı. ABD’li güvenlik şirketi Palo Alto Networks’un yaptığı uyarıya göre Çin merkezli bir yazılım, aralarında iPhone ve iPad’lerin de olduğu 800 milyon Apple ürününü hedef alan bir saldırı başlattı. WireLurker adı verilen ve Türkçe’ye “Pusuda bekleyen” olarak çevrilebilen yazılımın henüz öğrenme aşamasında olduğu ancak tehlikenin giderek arttığı belirtildi. ABD’li şirket yetkilileri yazılımın iOS işletim sistemine yönelik geliştirilmiş en tehlikeli virüs olduğunu belirtti. Gün boyu sessiz kalan Apple, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada yazılımı bloke ettiğini duyurdu. Ancak Apple kullanıcılarının içine yine de kurt düştü.


 


TÜM MESAJLARI OKUYOR


 


Yazılım Çin’de  iOS uygulamaları satan ‘Maiyadi’ adlı siteden yayıldı. Apple tarafından onaylı olmadığı belirtilen sanal mağaza üzerinden son altı ayda en az 350 bin virüslü uygulamanın indirildiği belirtildi. Yazılım sanal mağazalardan masa veya dizüstü Mac’lere bulaşıyor. Ardından USB bağlantısı üzerinden ise başta iPhone ve iPad’ler olmak üzere iOS işletim sistemi kullanan tüm cihazlara aktarılıyor. Yazılım ürünlere görünüşte zarar vermiyor. Ancak cihazlara istem dışı yazılım yüklenmesine fırsat tanıyor. Kullanıcının gönderdiği ve aldığı tüm mesajları okuyor.


 


 


 


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.