Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
Technics

iPhone 6 Plus "Apple'ın en Büyük GSM Silahı"

Rate this topic

Recommended Posts

Forumda en azından bu konuda bir bütünlük olması ve iphone 6 plus kullanıcıları merak ettiklerine daha 

hızlı ulaşabilsinler diye bir konu açalım istedim. Cihazınızla çektiğiniz güzel fotoğraflarınızı, merak ettiklerinizi, tespit ettiğiniz eksiklikleri, fırsatları burada hep beraber konuşalım.

Apple kullanıcıları tam 10 senedir teknolojik cihazların bütün nimetlerinden en ayrıcalıklı şekilde faydalanıyor. Hemen hemen her sene bu telefonları alıp kullananların 2 sene önce tıkandıkları noktada, "- kardeşim bunun ekranı neden hala ufak" diye sorgulandığı zamanlarda ki hayaliydi bir çok kullanıcının bugün artık 2. model olarak sunulan ve bir çok kişinin tercih ettiği iPhone 6 plus. İşte o günün beklentilerinin satışlarını ciddi biçimde düşürdüğü Apple'ın artık radikal bir karar alarak  rahmetli SJ'ın da ağzından asla düşürmediği  '"tek elle kontrol" muhabbetini yiyip yuttuğu noktadayız. iPhone 6 plus 2014 kışında raflarda yerini almaya başladığında kimisi balıklama dalıp cihazı satın alırken, kimisi de uzun yılların verdiği alışkanlığın da sınırlarıyla iphone 6 alarak büyümeye ilk adımı attılar.

Şahsen inanıyorum ki ileride iphone 6plus çok önemli bir yer tutacak pazarda. Zaten Apple'ın artan satış grafiği de bu hamlenin ne kadar yerinde olduğunun kanıtı.

Ancak bu bir geçiş süreci ve artık SJ gibi teknolojik bir nostrodamusumuz da yok.  Bu nedenlede düşe kalka gelişicez hep birlikte. Hataları, az düşünüldüğü hissedilen kısımları ile. 

İşte ios 8'in bu kadar sancıyla doğmasının da en büyük sebebi bu. Hiç görmediğimiz bir beta denizinin içerisinde yüzüyoruz, amaç sadece iosun eski stabilitesini sağlamak yeni cihazlarda. Bu elbette ki kolay olmuyor. Zaten bu noktada ki en büyük hamle hatası Apple'ın daha farklı gereksinimlere sahip 2 cihazın aynı konfigürasyon ile pazara sürülmesiydi. Belki burada yazılımın kalitesine güvenilip az test imkanı ile üretilen i6plus zamanla her betayı elinin tersiyle itecek, bu da olmadı diyecekti bizim yerimize. İşte bu hatalar tarihteki tekrar eden bütün apple hataları ile yeni 6s Plusun doğumuna neden olacak. Yeni 6s Plus %100 eminim ki farklı konfigürasyonlarla hazırlandı yeni seneye.

2014 ün güzel yanlarından birisi de artık Apple'ın bize biraz daha yakın olması oldu. Ülkemize alışma süreçlerinde yeni oluşturdukları hizmet kalitesiyle bazı kısmımızı sıkıntıya sokarlarken, bazılarımızı da alışıldık kaliteleri ile fazlaca memnun ettiler. Benim gibi 2 ayrı satın almada 2şer kez cihaz değiştirmek zorunda kalan müşterilerine, "sizin içinize sinene kadar biz değiştirmeye devam edicez, meraklanmayın" gibi diğer markaların üzerinde olmalarına neden olan hizmet kalitesiyle yaklaşmaya devam ederek.

Uzun lafın kısası, hataların tam ortasındayız, fakat bu sene üretilen cihazlar gerçekten de çok güzel ürünler. Yeni "s" modelleri ile çok daha iyi olacaklarına inanıyorum. Şimdi bu noktada sizlerin de değerli katılımlarıyla konuyu eksikleri fazlalalarıyla, enine boyuna, kenarına köşesine, inciği cıncığı çıkana kadar konuşmaya devam edelim diyor, lafı size bırakıyorum ;)

gsmarena_001.jpg

• Like 10

Cihazın boyutundan ötürü ileride ipad yazılımlarını da desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Telefonun en güzel özelliği büyük ekranını daha iyi besleyen ve daha usun süre kullanılmasını sağlayan pil performansı. Tabi bu pil performansı aynı zamanda şarj edilirken geçen sürenin uzun olmasını sağlıyor, ben de açıkçası ipad cihazıyla şarj ediyorum, daha hızlı dolum sağlıyorum kesinlikle bu şekilde. Ancak bunun pil ömrüne bir zararı var mıdır bilemiyorum. Mesela ileride bu şarj süresini azaltmak için kutu içeriğinde ipad şarj cihazı çıkarsa şaşırmayalım hiç :)

Cihazın boyutundan ötürü ileride ipad yazılımlarını da desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Telefonun en güzel özelliği büyük ekranını daha iyi besleyen ve daha usun süre kullanılmasını sağlayan pil performansı. Tabi bu pil performansı aynı zamanda şarj edilirken geçen sürenin uzun olmasını sağlıyor, ben de açıkçası ipad cihazıyla şarj ediyorum, daha hızlı dolum sağlıyorum kesinlikle bu şekilde. Ancak bunun pil ömrüne bir zararı var mıdır bilemiyorum. Mesela ileride bu şarj süresini azaltmak için kutu içeriğinde ipad şarj cihazı çıkarsa şaşırmayalım hiç :)

Ben mecbur kalınca i5 i samsung başlığıyla şarj ettim sonuç hüsran oldu. şarj entegresi yandı cihaz çöpe gitti.Çıkış amperi yüksekse ipad şarjıyla şarj etme derim.

Plus aldım ama yaz aylarında ne yapacam diye kara kara düşünmeye başladım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Plus aldım ama yaz aylarında ne yapacam diye kara kara düşünmeye başladım.

5s'im var olmazsa takas ederiz )))

Konu dışına çıkmayalım. :)

• Like 1

5s'im var olmazsa takas ederiz )))

bu güzeldi :D arkadaş kışın yine iade ister ama :D

• Like 1

6 Plus ciddi anlamda büyük bir cihaz. Biraz çerçeve tasarımı ile hafif daha küçültülebilirdi diye düşünüyorum kenar boşlukları minimum oranlarda kullanılsaydı daha küçük olabilirdi. Ne ekrandan ne de kenardan taviz vermeyince cihaz haliyle büyük olmuş. Rakiplerine oranla büyük. Ben de 6s bekleyenlerdenim. Boyut gereçkten ideal geliyor. Tasarımı da yakışıyor. Ama aynı tasarım 6Plus için büyük. Herkes sağlıklı güzel günlerde kullansın cihazlarını şahsi fikrimdir sadece.

• Like 1

6 Plus ciddi anlamda büyük bir cihaz. Biraz çerçeve tasarımı ile hafif daha küçültülebilirdi diye düşünüyorum kenar boşlukları minimum oranlarda kullanılsaydı daha küçük olabilirdi. Ne ekrandan ne de kenardan taviz vermeyince cihaz haliyle büyük olmuş. Rakiplerine oranla büyük. Ben de 6s bekleyenlerdenim. Boyut gereçkten ideal geliyor. Tasarımı da yakışıyor. Ama aynı tasarım 6Plus için büyük. Herkes sağlıklı güzel günlerde kullansın cihazlarını şahsi fikrimdir sadece.

Katılıyorum dediklerinize ve ıphone plus hakkında söylediklerinizi 6S-de böyük ihtimal yapacaklar,Apple ilk kez büyük ekran bir ıphone çıkardı öyle büyük olduki cihaz ıphone küçük ekran hep diyenler için kapak oldu bence Bundan Sonraki Plus modellerinde ekran aynı kalıp Çerçeveleri küçültüp şık bir cihaz çıkaracaklar ve eminim buna

Bana artık plus büyük gelmiyor :) diğer cihazlar küçük geliyor aldığıma çok memnunum.

Sent from my iPhone 6 Plus using Tapatalk

• Like 1

iPhone 6 plus u daha inceleme firsatim olmadi. Pekde merak etmiyorum dogrusu. Sonucta benim elimdede iPhone 5S var, o nedenle merak uyandirmadi..

Yalniz sunu söylemek isterim.. Apple iPhone modellerinde Aluminyum kullanarak en büyük hatasini yapiyor. iPhone 4 ve 4S de cercevelerin celik olmasi okadar güzel bir tasarimdiki cizilmesi bile pek gözlenmiyordu. Ama simdiki telefonlar cart diye yamuluyor. Ayrica Apple ios konusunda insanlari gercekten cileden cikariyor.  Jailbreak den bahsetmiyorum. Appleden tek istedigimiz sey ios un iCihazlarinda hatasiz olmasidir.. Örnegin ios 8 de halen yola girmemis su WIFI hatasi gercekten kabul edilecek bir durum degil... Ben telefon üretici olsam bu kiritik hatayi gidermek icin 24 saat bile gecmeden bir güncelleme yayinlamak zorunda oldugumu anlarim. Ama apple bu 2-3 haftada sanki hic birsey yokmus gibi kendi bildigini okuyor. Gecen senelerde ios 6.1 ciktidiginda iPhone 4S lerde ciddi bir 3G hatasi vardi. Apple bunu tam 2 hafta sonra bir güncelleme yayinlayarak cözdü.. Ama Gazeteler bunun haberini yapmasaydi sanirim apple bizi daha cok bekletecekdi. 

Apple yeni sürüm cikararak eski sürüme oranla daha hatali bir sürüm yayinlayip insanlari cileden cikarmamasi gerekiyor. Böyle devam ederse bir iPhone hastasi olarak iPhone kullanmayi birakirim.. Ben cihazimda wifi ya da 3G hatasi görmek istemiyorum.

Edited by s3rh47
  • Like 2

1 hafta büyük geliyor sonra aynı şeyi düşünmeye başlıyorsun :)

Bana artık plus büyük gelmiyor :) diğer cihazlar küçük geliyor aldığıma çok memnunum.

• Like 1

Aluminyumu Apple ezelden beri tüm donanımlarında kullanır, bu sayede çok ciddi şekilde de soğutma kalitesi sağlar. Diğer telefon modellerine nazaran ciddi şekilde az ısınan modeller olması i6 ve plus'ın biraz da bu sayede. ios 8 e gelirsek, şuana kadar gördüğüm en kötü ios. En güncel modellerinde bile stabil değil hala. Ama söyledim, Apple rekabete cevap verebilmek için alel acele piyasaya sürdüğü i6 plus yüzünden bu sorunları yaşıyor. Ben  de şahsen eksi telefon modellerini öldürmek için yaptığını düşünmüştüm başlarda, ancak i6 plusta bunun böyle olmadığını. iOs 8in hala oturmamasından kaynaklandığını farkettim. iOs 8 beta süreci daha uzunca süre devam edecek. Ne kadar olacak bilinmez ancak bu sorunlar gitmek zorunda, gideremezlerse ios 9 gelecek. Ne olursa olsun benim gibi bir çok kişinin hafızasında ios 8 tüm zamanların rezaleti olarak akıllarda kalacak. 

iPhone 6 plus u daha inceleme firsatim olmadi. Pekde merak etmiyorum dogrusu. Sonucta benim elimdede iPhone 5S var, o nedenle merak uyandirmadi..

Yalniz sunu söylemek isterim.. Apple iPhone modellerinde Aluminyum kullanarak en büyük hatasini yapiyor. iPhone 4 ve 4S de cercevelerin celik olmasi okadar güzel bir tasarimdiki cizilmesi bile pek gözlenmiyordu. Ama simdiki telefonlar cart diye yamuluyor. Ayrica Apple ios konusunda insanlari gercekten cileden cikariyor.  Jailbreak den bahsetmiyorum. Appleden tek istedigimiz sey ios un iCihazlarinda hatasiz olmasidir.. Örnegin ios 8 de halen yola girmemis su WIFI hatasi gercekten kabul edilecek bir durum degil... Ben telefon üretici olsam bu kiritik hatayi gidermek icin 24 saat bile gecmeden bir güncelleme yayinlamak zorunda oldugumu anlarim. Ama apple bu 2-3 haftada sanki hic birsey yokmus gibi kendi bildigini okuyor. Gecen senelerde ios 6.1 ciktidiginda iPhone 4S lerde ciddi bir 3G hatasi vardi. Apple bunu tam 2 hafta sonra bir güncelleme yayinlayarak cözdü.. Ama Gazeteler bunun haberini yapmasaydi sanirim apple bizi daha cok bekletecekdi. 

Apple yeni sürüm cikararak eski sürüme oranla daha hatali bir sürüm yayinlayip insanlari cileden cikarmamasi gerekiyor. Böyle devam ederse bir iPhone hastasi olarak iPhone kullanmayi birakirim.. Ben cihazimda wifi ya da 3G hatasi görmek istemiyorum.

• Like 1

plus kullanmak ayrı bir zevk lakin alışsan bile alt ve üst çerçeveler gereğinden fazla uzun.Ben almadan önce 1 ay karar vermeye çalıştım mağazalara gidip yan yana çok kıyasladım. Plus modelini alacaklar bu telefon cepte rahatsız edici. Ceket giysen hangi cepteyse onun ağırlığını hep hissediyorsun.Ben deri kılıfçıdan buna göre yan bel kılıfı diktirdim. Biraz abes oldu ama en azından beni rahatsız etmiyor ve telefonumu gerçekten çok seviyorum şarzı yarı yolda bırakmıyor kamera muhteşem fakat eski iphone 5 teki pratiklik kalmadı kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor. telefonla biriyle konuşunca kaba saba duruyor fakat alırken bunları zaten bilerek aldım ve kafaya taktığım bir durum değil. Ürünü aldıktan sonrada iphone 6 ilki almamışım dedim gerçekten pişman olurdum ve s serisinden gitmektense 2 yılda bir cihaz değiştirmek ve yeni kasa bir cihaz almak bana hep daha mantıklı gelmiştir.

Katılıyorum kesinlikle ve genel olarak memnuniyetimi her zaman dile getirdigim bir cihaz.

• Like 1

plus kullanmak ayrı bir zevk lakin alışsan bile alt ve üst çerçeveler gereğinden fazla uzun.Ben almadan önce 1 ay karar vermeye çalıştım mağazalara gidip yan yana çok kıyasladım. Plus modelini alacaklar bu telefon cepte rahatsız edici. Ceket giysen hangi cepteyse onun ağırlığını hep hissediyorsun.Ben deri kılıfçıdan buna göre yan bel kılıfı diktirdim. Biraz abes oldu ama en azından beni rahatsız etmiyor ve telefonumu gerçekten çok seviyorum şarzı yarı yolda bırakmıyor kamera muhteşem fakat eski iphone 5 teki pratiklik kalmadı kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor. telefonla biriyle konuşunca kaba saba duruyor fakat alırken bunları zaten bilerek aldım ve kafaya taktığım bir durum değil. Ürünü aldıktan sonrada iphone 6 ilki almamışım dedim gerçekten pişman olurdum ve s serisinden gitmektense 2 yılda bir cihaz değiştirmek ve yeni kasa bir cihaz almak bana hep daha mantıklı gelmiştir.

Dediklerini bir plus kullanıcısı olarak doğruluyorum, ancak birtek ip-6S e takıldım sadece biz türklere özgü bişeymidir bilmiyorum tutturmuşlar S daha iyi yav arkadaş adının atıyorum S, H,A, veya Plus olmasının bi önemi yokki ip 7 de olsa ip-6S de olsa enson cihaz olacağından öncekilerden doğal olarak iyi olacaktır yani bu S, saçmalığını tartışmak yerine applee hersene olduğu gibi son iPhone tartışsalar :)

diğelimki 6S iphone çıktı 2015 de diyeceklerki bazı sazanlar 6'dan daha iyi e heralde daha iyi olcak son cihaz çünkü 2016'dada iPhone 7 çıkar 6S'den daha iyi olacak al buyur, ne oldu yani anlatmak istediğim son çıkan cihaz eskilerinden daha iyi olacak olmalıdırda zaten ADI önemli değildir umarım s'ciler anlamıştır bu takıntı saçmalığını

Edited by erkans
  • Like 3

s serisinden gitmektense 2 yılda bir cihaz değiştirmek ve yeni kasa bir cihaz almak bana hep daha mantıklı gelmiştir.

Bu kısmına kesinlikle katılmıyorum. Kasadan ziyade donanımlarda hep "s" serisi ciddi sıçramalar yaşatmıştır. Ara olarak gördüklerim hep düz modellerdir. "S" serileri daha sorunsuz ve donanım yönünden daha nasipli olmuşturlar hep. Saygıyla ...

• Like 1

Buna ben de katılıyorum. Cihazların ilk jenerasyonlarında yaşanan hatalar ve hissedilen eksiklikler giderildi genelde "S" modellerde. Bu sebeple Modifiye edilmiş halleri olur genelde sler ilk cihazların. Hiç fena da olmazlar yani. 

Bu kısmına kesinlikle katılmıyorum. Kasadan ziyade donanımlarda hep "s" serisi ciddi sıçramalar yaşatmıştır. Ara olarak gördüklerim hep düz modellerdir. "S" serileri daha sorunsuz ve donanım yönünden daha nasipli olmuşturlar hep. Saygıyla ...

• Like 1

Katılmayan tartışması yapmak için bu konuyu açmadım fakat yılda bir telefon alacaklar için elbet S serisi mantıklı fakat benim gibi iki yılda bir telefon değiştirenler için mantıklı değil. Bazısı düz yerine S serisi beklemekte fakat aramızda bir fark var ben daha üstün bir cihaz kullanırken S modeli kullanan benden daha alt model kullanmakta. Sonuç olarak ben donanım ve görsellik olarak ondan üstünüm. Dediğime katılmayanlara gelince  elektronik işi şanstır mesala ben iphone 4 aldıktan sonra iphone 4s çıkınca aldım fakat 4s ekranında sarı ekran problemi yaşadım ve bu beni rahatsız ettiği için babama verdim. Hataların düzelmesi sıralıdır. Örnek vereyim. iphone 5 lerde boya atma sorunu var mıydı evet vardı peki iphone 5s te bu sorun düzeltimi evet. Peki bu sorun iphone 6 yada 6+ da devam ediyor mu hayır etmiyor. Apple bu hatayı 5s serisinden itibaren kapattı. Ben iki sene sonra 7+ aldığımda zaten senin kullanmış olduğun 6 plus S modelinin hataları kapatılmış haliyle ve daha üstün bir donanıma sahip haliyle alacam.

Edited by akora81
  • Like 2

6'nın boyutu cidden çok uygun. Kalmamıştı 5s aldım 150$ da uygun aldım 6'dan memnunum 6s güzel olacak bence

Sayın akora81 her ne derseniz deyin her zaman mantıklı olanı "s" serisi alınmasıdır. Bir "s" alıp iki sene kullanıp tekrar bir "s" alına bilir herneyse herkes telefonunu güle güle güzel günlerde kullansın...

• Like 1

malesef size bu konuda katılmıyorum. "s" serisinden 1 yıl sonra apple tasarımı değiştirdiği için elinizdeki cihaz birden eski tasarım oluveriyor. örn: şuan iphone 6 büyük ekranla yeni tasarımla geldiğiinden sıfır iphone 5s satamıyoruz.

ama iphone 5s ilk çıktığında iphone 5     iphone 4s çıktığında iphone 4 satışları bu kadar etkilenmedi.

Aluminyumu Apple ezelden beri tüm donanımlarında kullanır, bu sayede çok ciddi şekilde de soğutma kalitesi sağlar. Diğer telefon modellerine nazaran ciddi şekilde az ısınan modeller olması i6 ve plus'ın biraz da bu sayede. ios 8 e gelirsek, şuana kadar gördüğüm en kötü ios. En güncel modellerinde bile stabil değil hala. Ama söyledim, Apple rekabete cevap verebilmek için alel acele piyasaya sürdüğü i6 plus yüzünden bu sorunları yaşıyor. Ben  de şahsen eksi telefon modellerini öldürmek için yaptığını düşünmüştüm başlarda, ancak i6 plusta bunun böyle olmadığını. iOs 8in hala oturmamasından kaynaklandığını farkettim. iOs 8 beta süreci daha uzunca süre devam edecek. Ne kadar olacak bilinmez ancak bu sorunlar gitmek zorunda, gideremezlerse ios 9 gelecek. Ne olursa olsun benim gibi bir çok kişinin hafızasında ios 8 tüm zamanların rezaleti olarak akıllarda kalacak. 

Dogrudur Apple Laptoplarinda , kasalarinda , klavyelerinde hep aluminyum kullanir. Nedenini ilk defa senden duydum tabiki. Aluminyumun sicaklik konusunda bir bilgim yokdu ben sadece hafif olsun diye aluminyum kullandigini saniyordum. Ama yinede Aluminyum serisi malesef ince ve kücük bir telefonda uymadi...

iPhone tarihe yumulan telefon olarak ilk damgasini vuran telefondur. Hemde bütün dünyanin en iyi , en kaliteli telefon olma ünvanini elinde tutmasina ragmen.. Malesef bu normal degil kardesim..  Bi telefon yamulunca basina beklenmedik arizalar cikiyor. Benim arkadasin iPhone 5 yamuldu.. Simdi sarji 1 saat gitmiyor.. Kamerasi calismiyor , flash light calismiyor , telefron asiri isiniyor , ne yaptiysa olmasi , tamire verdi yine olmasi. pilini degisti olmadi , kamerayi degisti olmadi . Simdi sorarim nerde kaldi kalite ?  Bendede iPhone 5S var ve yamulur diye cok korkuyorum... Koskoca apple bu onlarca mühendise ragmen , hic düsünmüyor mu ? insanlarin telefon cogunlukla arka cebine koyma aliskanligi vardir diye ? AHA simdi jeton düstü , tabiki bunu düsündükleri icin böyle yaptilar , nede olsa daha fazla satacaklar.. 

Apple artik yavasdan müsteri memnuniyetini kaybediyor .. Artik kurnazliga basladi , artik insanlari nasil sömürürüm derdindedir..

Valla bana HIC ama HIC aceleye geldi , ios 8 böyle oldu demeyin.. IOS isletim sistemi , unix tabanlidir. Ve yillardir MAC OS X de unix tabanli.. YAklasik Unix tabanli bir isletim sisteminin 30 yillik gecmisini bir köseye atip sadece 8 yillik ios gecmisini referans alsam , ozamandan bu zamanda COK KUSURSUZ bir sistem cikmasi gerekirdi. AMa ne varki ios 7 den ios 8 geciste elle tutulur bir yenilik yok ama ios 8 yinede ios 7 den berbat olmak zorunda. Bunun sebebinide piyasaya acele cikmasi olarak degerlendirmemiz gerekiyor. hayir bu hic bir mantiga sigmiyor..  Ben dünyanin en iyi mühendisleriyle 8 yil boyunca bir program yazacagim. Ve yeni bir sürüm cikinca onda onlarca hata olacaksa ben ve firmam yerin dibine girmem gerekir.  Burda ios8 in tam yerine oturmamasini iPhone 6 ya hic baglayamayiz malesef. yilladir ayni islemci , ayni kernel , ayni donanim ve ayni cihazla gelistiriyorlar bu sistemi. Neden tam yerine oturamasinki ? 

Artik herkesinde tahmin ettigi gibi , apple bunu bilincli olarak yapiyor.. Gündemi ayakda tutma cabasi , ya da kendini gündemde tutma cabasi veya eski cihazlarini yazilimla öldürme politakasi. Bundan baska bir sebep göremiyorum.. Cünkü yillardir herkes telefonunda kusursuz bir ios istiyor ama sürüm bir türlü cikmiyor. Her cikisinda bir sorun olmasi gerekiyor.. Sorunlarda öyle bir köseye atilacak bir sorun degil. WIFI sorunundan bahsediyoruz  yani adam wifi ile internete giremiyor ve ya cok yavas calisiyor gibi bir sorun.. Hic kabul edilecek bir sorun degil.

• Like 1

Selamlar Serhatçım tekrar, 

Genelde tespitleri doğru olan bir kardeşimizsin ama burada yazdıklarının hemen hiç birisine katılamıyorum. 

Öncelikle şu yamulma işini bir konuşalım. Apple ticari düşünüyor vs demişsin.

1. si eskiden cebimize koyardık cihazlarımızı gezerdik, o dönem bitti çok geri de kaldı. Hatta SJ bunu tam 10 sene önce söyledi, artık cep telefonu dönemi bitti iphone var diye. Hala bu cihazları cebinde her türlü darbeye dayanarak sağlıklı taşıma isteğin tamamen eski alışkanlıklarının iç güdüsel yansıması sende ki. Koskoca ekranı olan bu cihazları elimize alırken bile nezaket gösteriyorken cebimizde darbe testine sokup yamulmasını beklemek ne kadar mantıklı? 

Eskiden koskoca tüplü tvler vardı, sehpanın üzerinden ekranı üzerine düşen sony tüplü tvyi kaldırıp powerına basıp açıp izlemeye devam ettiğimi hatırlıyorum :) parazit yapınca kafasına kafasına vurduğum günler aklımda :)  şu an o jilet gibi incecik led tvlere biraz kabalık göster bakalım neler oluyor. Zaman değişiyor, beklentiler gelişiyor, paralel olarak ta alışkanlıklar ve özellikler de öyle. 

Samsung gibi 1-2 firma sırf prim yapabilmek için bir dedikodu çıkartacak i6 yamuluyor diye biz de prim vericez. Bak sana bir şey anlatayım, o ucuz şeylerden bile artık çıkar amaçladığını düşündüğün firma trden i6 plus alan müşterileri sırf rengini beğenmedi diye 3 kere telefonunu bedelsiz değiştirdi bunu biliyor muydun? Kendimden örnek vereyim 3 kere telefon aldım aostan önce satın aldığım i6 mı iade ettim tam 27 gün sonra i6+ aldım. aldığım telefonu da bazı sebeplerden dolayı 3 kere değiştirmem gerekti (sebep yazmak istemiyorum ama şunu söyleyebilirim apple ın bir hatası değildi)

3. değişim de şöyle gerçekleşti: anlatıyorum lütfen iyi okusun herkes burayı yeni istediğim ürün tarafıma ücretsiz kargolanıyor, bu esnada ben ürünü göndermiyorum. Eski telefonum bende kalıyor. Yeni cihaz elime geçtiğinde (Kullanıcısı telefonsuz kalmasın diye)  eskisini gelip evimin kapısından ücretsiz alması için tnt kargoya telefonla randevu veriyorum. gelip alıp evimden götürüyorular. 3. değişimimde bana telefonda ki yetkilinin söylediği, "hiç bir şey sizin mutluluğunuz kadar önemli değil bizler için. İçinize sinene kadar değişime devam edicez"

1. Kasım tarihinde cihaz alan kişilere 8 ocak tarihine kadar koşulsuz şartsız iade hakkı tanıdı firma sitesinde bunu biliyormusun? Tam 68 günlük bir süreden bahsediyorum sana

al bu da link

http://store.apple.com/tr/help/returns_refund

Şimdi bana bu yazdığım garantiyi sağlayabilecek dünya üzerinde tek bir firma daha göster lütfen. Sonra sen bu mantelyalitenin aslında ucuz hesaplar peşinde koştuğuna inan olacak iş mi? 

iOs8 e gelelim..

Bildiğim kadarıyla sen yazılımcısın bu işlerden benden daha iyi anlarsın sanırım. Aynen söylediğim gibi i6 plus ve 6 yüzünden kasıyor ios8, Çünkü ios kabuk değiştiriyor, yep yeni bir kod birimi desteği sunuyor 64 bit desteği ile beraber artık. Ne kadar unix tabanlı da olsa bu mobil cihazlar için bir devrim. Şu an elbette ki hatalarını çok sık görücez ama ben ileride düzeleceğine %100 inanıyorum. Evet tüm bunlar ios 8i dünyanın en kötü iosu damgasını vurabilir. Ama büyük adımlar atmak için bazen bazı şeyleri kaybetmeyi göze almak gerekir. İşte biz o kaybetmenin gerektiği noktadayız. Ama kazanıcaz... Şüpheniz olmasın ;)

Dogrudur Apple Laptoplarinda , kasalarinda , klavyelerinde hep aluminyum kullanir. Nedenini ilk defa senden duydum tabiki. Aluminyumun sicaklik konusunda bir bilgim yokdu ben sadece hafif olsun diye aluminyum kullandigini saniyordum. Ama yinede Aluminyum serisi malesef ince ve kücük bir telefonda uymadi...

iPhone tarihe yumulan telefon olarak ilk damgasini vuran telefondur. Hemde bütün dünyanin en iyi , en kaliteli telefon olma ünvanini elinde tutmasina ragmen.. Malesef bu normal degil kardesim..  Bi telefon yamulunca basina beklenmedik arizalar cikiyor. Benim arkadasin iPhone 5 yamuldu.. Simdi sarji 1 saat gitmiyor.. Kamerasi calismiyor , flash light calismiyor , telefron asiri isiniyor , ne yaptiysa olmasi , tamire verdi yine olmasi. pilini degisti olmadi , kamerayi degisti olmadi . Simdi sorarim nerde kaldi kalite ?  Bendede iPhone 5S var ve yamulur diye cok korkuyorum... Koskoca apple bu onlarca mühendise ragmen , hic düsünmüyor mu ? insanlarin telefon cogunlukla arka cebine koyma aliskanligi vardir diye ? AHA simdi jeton düstü , tabiki bunu düsündükleri icin böyle yaptilar , nede olsa daha fazla satacaklar.. 

Apple artik yavasdan müsteri memnuniyetini kaybediyor .. Artik kurnazliga basladi , artik insanlari nasil sömürürüm derdindedir..

Valla bana HIC ama HIC aceleye geldi , ios 8 böyle oldu demeyin.. IOS isletim sistemi , unix tabanlidir. Ve yillardir MAC OS X de unix tabanli.. YAklasik Unix tabanli bir isletim sisteminin 30 yillik gecmisini bir köseye atip sadece 8 yillik ios gecmisini referans alsam , ozamandan bu zamanda COK KUSURSUZ bir sistem cikmasi gerekirdi. AMa ne varki ios 7 den ios 8 geciste elle tutulur bir yenilik yok ama ios 8 yinede ios 7 den berbat olmak zorunda. Bunun sebebinide piyasaya acele cikmasi olarak degerlendirmemiz gerekiyor. hayir bu hic bir mantiga sigmiyor..  Ben dünyanin en iyi mühendisleriyle 8 yil boyunca bir program yazacagim. Ve yeni bir sürüm cikinca onda onlarca hata olacaksa ben ve firmam yerin dibine girmem gerekir.  Burda ios8 in tam yerine oturmamasini iPhone 6 ya hic baglayamayiz malesef. yilladir ayni islemci , ayni kernel , ayni donanim ve ayni cihazla gelistiriyorlar bu sistemi. Neden tam yerine oturamasinki ? 

Artik herkesinde tahmin ettigi gibi , apple bunu bilincli olarak yapiyor.. Gündemi ayakda tutma cabasi , ya da kendini gündemde tutma cabasi veya eski cihazlarini yazilimla öldürme politakasi. Bundan baska bir sebep göremiyorum.. Cünkü yillardir herkes telefonunda kusursuz bir ios istiyor ama sürüm bir türlü cikmiyor. Her cikisinda bir sorun olmasi gerekiyor.. Sorunlarda öyle bir köseye atilacak bir sorun degil. WIFI sorunundan bahsediyoruz  yani adam wifi ile internete giremiyor ve ya cok yavas calisiyor gibi bir sorun.. Hic kabul edilecek bir sorun degil.

Edited by Technics
  • Like 3

Selamlar Serhatçım tekrar, 

Genelde tespitleri doğru olan bir kardeşimizsin ama burada yazdıklarının hemen hiç birisine katılamıyorum. 

Öncelikle şu yamulma işini bir konuşalım. Apple ticari düşünüyor vs demişsin.

Apple in telefon degistirme konusunda mükemmel bir firma olduguna kendimde sahit oldum. Benim iPhone 5 siyah telefonum beyaz iPhone 5S e karsi degistirildi bu konuda hic birsey diyemem.. Ama yukardaki yazdiklarimi bana bu sekilde düsündüren , en azindan bana mantikli gelen bir kac argüman var. Bunlar yanlis mi , dogru mu bilmemem ama cogu kisininde düsüncesi bu yönde. Tabiki kimse bunu kanitlayamaz ama gercekten bana hic mantikli gelmiyor...

Söyle baslayalim konuya ben ilk iPhone 4 ile tanisdim ve tanisdigim zamanda iPhone 4S cikmisdi. iPhone 4 de kadar iPhone tasarimi hic hosuma gitmiyordu. iPhone 3G almak yerinde HTC HD2 almisdim zamaninda.

Simdi iPhone 4 ile iPhone 4S farki kolay A5 islemci idi. Ondan iki kat  daha hizli idi. ama yinede ios 5 i iPhone 4 de egrcekten güzel calistiriyordu.. Sonra iPhone 5 cikdi.Daha ince ve uzun ve aluminyum bir kasa hafif bir telefon. Insanlar bunu aldikdan 1-2 hafta sonra siyah renklerde soyulma sikayetleri gelmeye basladi.. Bu sefer herkes siyah yerine beyaz almayi tercih ettiler.. Sende oldugu gibi bizde malesef aldigimiz siyah telefonun direkt memnuyetsiz sebebi ile beyaz ile degismek mümkün olmadi.. Ama bu soyulma olayi gercekden hic normal degildi. Aldigin telefonu 6 ay kilifsiz kullansan hic yere düsmüs olmasa bile  okadar cirkin bir hal aliyorduki , tipki külüstür bir araba gibi gözüküyor. Satmak istesen 100 euro degeri bile olmuyor o cihazin...  Sonra iPhone 5S cikiyor. Apple resmen soyulmayan sacilmaya telefon diye satiyor...  Simdi ise 6 ve 6 plus serisinde yamulma problemi var. Ama görünüse göre 6 nin S seriside yamulmayan bir telefon olarak cikabilir karsimiza..

Yani ben ios konusunu gectim , gercekten cihazin malzeme kalitesini hic uygun bulamadim malesef.. Yani benim demek istedigim eger ben mühendis olsaydim. Aluminyumu boyamadan önce boya atacagini bilmem gerekirdi. Ince bir cihazda kullanirsam yamulma riskinide bilmem gerekirdi. Simdi biz Apple in bunlari düsünemedigini var sayamayiz. Elbette düsünmüsdür ama cihazin cabukl pert olmasi icin kullaniciya yeni bir cihaz satabilmek icin böyle seyler yapmak istedigini düsünmeye itiyor beni. Umarimki yaniliniyorumdur. Bu zamanda güvenecek baska bir firmada kalmadi. Appleda böyle yapiyorsa vay halimize.

• Like 1

Apple in telefon degistirme konusunda mükemmel bir firma olduguna kendimde sahit oldum. Benim iPhone 5 siyah telefonum beyaz iPhone 5S e karsi degistirildi bu konuda hic birsey diyemem.. Ama yukardaki yazdiklarimi bana bu sekilde düsündüren , en azindan bana mantikli gelen bir kac argüman var. Bunlar yanlis mi , dogru mu bilmemem ama cogu kisininde düsüncesi bu yönde. Tabiki kimse bunu kanitlayamaz ama gercekten bana hic mantikli gelmiyor...

Söyle baslayalim konuya ben ilk iPhone 4 ile tanisdim ve tanisdigim zamanda iPhone 4S cikmisdi. iPhone 4 de kadar iPhone tasarimi hic hosuma gitmiyordu. iPhone 3G almak yerinde HTC HD2 almisdim zamaninda.

Simdi iPhone 4 ile iPhone 4S farki kolay A5 islemci idi. Ondan iki kat daha hizli idi. ama yinede ios 5 i iPhone 4 de egrcekten güzel calistiriyordu.. Sonra iPhone 5 cikdi.Daha ince ve uzun ve aluminyum bir kasa hafif bir telefon. Insanlar bunu aldikdan 1-2 hafta sonra siyah renklerde soyulma sikayetleri gelmeye basladi.. Bu sefer herkes siyah yerine beyaz almayi tercih ettiler.. Sende oldugu gibi bizde malesef aldigimiz siyah telefonun direkt memnuyetsiz sebebi ile beyaz ile degismek mümkün olmadi.. Ama bu soyulma olayi gercekden hic normal degildi. Aldigin telefonu 6 ay kilifsiz kullansan hic yere düsmüs olmasa bile okadar cirkin bir hal aliyorduki , tipki külüstür bir araba gibi gözüküyor. Satmak istesen 100 euro degeri bile olmuyor o cihazin... Sonra iPhone 5S cikiyor. Apple resmen soyulmayan sacilmaya telefon diye satiyor... Simdi ise 6 ve 6 plus serisinde yamulma problemi var. Ama görünüse göre 6 nin S seriside yamulmayan bir telefon olarak cikabilir karsimiza..

Yani ben ios konusunu gectim , gercekten cihazin malzeme kalitesini hic uygun bulamadim malesef.. Yani benim demek istedigim eger ben mühendis olsaydim. Aluminyumu boyamadan önce boya atacagini bilmem gerekirdi. Ince bir cihazda kullanirsam yamulma riskinide bilmem gerekirdi. Simdi biz Apple in bunlari düsünemedigini var sayamayiz. Elbette düsünmüsdür ama cihazin cabukl pert olmasi icin kullaniciya yeni bir cihaz satabilmek icin böyle seyler yapmak istedigini düsünmeye itiyor beni. Umarimki yaniliniyorumdur. Bu zamanda güvenecek baska bir firmada kalmadi. Appleda böyle yapiyorsa vay halimize.

Dediklerinize SAYGI duyuyorum ama ben i5 telefonumu 2 yıl kullandım kılıfsız.. En ufak bile soyulma olmadı. Onun dışında i6 plus gelecek olursak ilk çıktığından beri kullanıyorum eğilme diye birşeye rastlamadım. Bence bunlar sadece karalama medyanın işi.. Ama zaten güç kullanırsan i6 plus bırak çoğu yeni telefonları bükersin.. Telefonu arka cebe koyup üzerine oturanları da anlamıyorum zaten ?

Saygılar.

• Like 3

2g kullanarak en başından başladım kullanmaya, SJ ile daha iyi gidiyordu bazı şeyler o kesin. SJ gittikten sonra firmanın zorlanmadığını söylemek körlük olur sadece. Anten problemleri, sarı ekran problemleri gibi eski sorunların bir benzeri kasa boyasının atması. Ben 2 sene i5 kullandım 1 kere boya atmasından 1 kere power buton olayından ötürü değiştirildi cihazım Türkiyede Apple bile yokken üstelik. Power buton değişim programı var apple'ın, sonra pil değişim programı başladı, şarj aleti değişim programı var bunlar dikkatini çekmiştir eminim ki SJ sonrası hızlanarak artan hatalar. Ama her zaman desteğini verdi Apple gerektiğinden fazla üstelik. Şimdi yamulma safsatası var. Ben başından beri gülerek okuyorum. Harika bir deri kılıf üretmiş apple, ondan satın aldım bir tane, gayet mukavemetli bir de önüne cam kaplattım. Hadi gelin cebinize koyunca bükün göreyim telefonu. Laptop alırsın, tablet alırsın, onlara bir de koruyucu, taşıyıcı alırsın. Bunun gibi bunlar teknolojik cihazlar. Korumazsan yamulurlar. Hele hele bu kadar ince telefonları yamultmak istemiyorsan korumalısın sadece bu kadar :)

Simdi iPhone 4 ile iPhone 4S farki kolay A5 islemci idi. Ondan iki kat  daha hizli idi. ama yinede ios 5 i iPhone 4 de egrcekten güzel calistiriyordu.. Sonra iPhone 5 cikdi.Daha ince ve uzun ve aluminyum bir kasa hafif bir telefon. Insanlar bunu aldikdan 1-2 hafta sonra siyah renklerde soyulma sikayetleri gelmeye basladi.. Bu sefer herkes siyah yerine beyaz almayi tercih ettiler.. Sende oldugu gibi bizde malesef aldigimiz siyah telefonun direkt memnuyetsiz sebebi ile beyaz ile degismek mümkün olmadi.. Ama bu soyulma olayi gercekden hic normal degildi. Aldigin telefonu 6 ay kilifsiz kullansan hic yere düsmüs olmasa bile  okadar cirkin bir hal aliyorduki , tipki külüstür bir araba gibi gözüküyor. Satmak istesen 100 euro degeri bile olmuyor o cihazin...  Sonra iPhone 5S cikiyor. Apple resmen soyulmayan sacilmaya telefon diye satiyor...  Simdi ise 6 ve 6 plus serisinde yamulma problemi var. Ama görünüse göre 6 nin S seriside yamulmayan bir telefon olarak cikabilir karsimiza..

• Like 1

Sayın akora81 her ne derseniz deyin her zaman mantıklı olanı "s" serisi alınmasıdır. Bir "s" alıp iki sene kullanıp tekrar bir "s" alına bilir herneyse herkes telefonunu güle güle güzel günlerde kullansın...

Şurda anlaşamıyoruz. Yılda 1 değişimde sorun yok tabiki s serisi. Fakat ben yılda bir telefon değiştirmeyi fuzuli görüyorum ve sen benim gibi İki yılda bir telefonu değiştiriyorsan ben düz model kullanarak senden daha iyi bir cihaz kullanıyorum yani senin s serisinde açıkları kapatılmış ve daha üst donanıma sahip model. Aksini boşa iddaa edersin. Şu an kullandığım plusta herhangi bir sorun yaşamıyorum.