Jump to content
Sign in to follow this  
onur05

iPhone'a oyun yapmak istiyorum. Neler gerekli?

Rate this topic

Recommended Posts

iPhone'a oyun yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Not:

-İngilizce bilmiyorum.

-Yazılımcı değilim. Yani yazılım hakkında bilgim yok. Ama bilgisayara kafam iyi çalışır. Bir sorun olduğunda çevremdeki birçok kişiye yardımcı olmuşumdur. Yani bu işe kafamı verdim mi çözeceğimi düşünüyorum.

Sorularım:

1) İngilizce bilmek şart mı? En çok zorsunduğum bu :(

2) Bu iş için program vs. neler gerekli? Hangilerini öğreneceğiz, kullanacağız?

3) Developer üyeliği için galiba Apple'a yılda 99 dolar ödüyoruz diye biliyorum. Üye olmak zor ve uzun iş mi?

Oyun yapmak için Apple'ın kendi bilgisayarı şart diye biliyorum. Yanlışsam düzeltin. İleride para biriktirdim mi bi tane apple laptop alırım ve bu işe başlarım.

Bu işe nasıl başlayacağım. Sırasıyla aşama aşama anlatır mısınız :)

Mac lazım veya pc'ye mac kurman lazım.

xCode uygulaması üzerinden yapılıyor. Cihazında test etmek için ve appstore'da paylaşmak için developer olman lazım. İlk başlarda cokda onemli degil developer olmak. İnternette birsuru kaynak var. Cogunlugu tabiki ingilizce. Cok iyi bir ingilizce onemli degil az biraz bilerekde anlayabilirsin.

ingilizcen yoksa işin zor. eğitimini alman lazım. udemy deki kurslara bir göz atabilirsin.

Bu işlerde hatalı programlar yapip onlardaki sorunu duzelte duzelte gelisirsin yalniz hatani anlamak icin internete yazsan turkceden cok ingilizce kaynak bulacagin icin evet youtubedaki xcode tutoriallarini anlayacak kadar ingilizce bilmen lazim

iOS 8.1.2 iPhone 5 JB

Hadi ya ingilizce bilmeden olmaz diyorsunuz yani. İngilizceyi öğreneceğimi zannetmiyorum bu işe böyle girsem olmaz mı :(

Hadi ya ingilizce bilmeden olmaz diyorsunuz yani. İngilizceyi öğreneceğimi zannetmiyorum bu işe böyle girsem olmaz mı :(

Buyur dene dostum kimse giremezsin demiyor ki, ama İngilizce bilen biri kadar kolay sorularına cevap ya da kaynak bulamazsın.

iOS 8.1.2 iPhone 5 JB

Öncelikle xCode yazılımını kurabilmen gerekmekte bunun için MacOS işletim sistemine ihtiyacın var ya bilgisayarına bir hackintosh kur ya da mac bilgisayar edin. (Ben hackintosh kullanıyorum gayet verimli. )

Ama herşeyden önce xcode a geçmeden önce ObjectiveC dilini öğrenmek zorundasın yoksa hiç bişey yapamazsın xCode'da. Türkçe kaynak çok sınırlı ama objective c yi anlatan türkçe bir kitap var onun da yayım yılı eski yazarını unuttum biraz araştırırsan bulursun ama dilin temelini alırsın en azından.

Sonraki aşama olarak xcode dersi veren kurslar var onlara başla basit uygulamalar yapmayı öğren, biraz elin alışsın.

Kurslardan alabileceğin bütün bilgiyi al. Önemli olan bilgiye sahip olmak değil onu kullanabilmektir. 

Sonra sadece sana deneme yanılmalarla sürekli kendini geliştirmek, kursların içinden hocalardan veya bu işle ilgilenen başka kişilerle arkadaş olup bu konuda kendini sürekli geliştirmek düşüyor.

İngilizce kaynak çok bol. Hatta iTunes University'de Stanford Universitesinin xCode dersleri var. (İngilizce yoksa çok zorlanacaksın bu süreçte ama imkansız değil)

Başta çok kolay gözüküyor. Ancak işin içine girdiğinde en basit bir hesap makinesinde bile ne kadar çok kod ve değişken olduğunu gördükten sonra pes etme ihtimalin çok yüksek:D

Pes etmezsen istikrarlı çalışmayla 2 yıl sonra ciddi işler yapabilecek deneyime ulaşabileceğini düşünüyorum.

Başarılar.

Ben de ilk başta hevessliydim ama olmuyor

1) hackintoshta xcode kurmayı bırak hackintoshu kurman bile zaman alacak

2)terimlerin hepsi ingilizce

3) kod şuna benzer ekmek almaya gittin bu kadardır senin için ama bir robotu ekmek almaya programlarken şunları kodlarsın(odada oturuyor varsayalım) ayağa kalk kapıya kadar yürü kapıyı aç girişe kadar yürü montunu giy salona git parayı al tekrar hole dön ayakkabını giy bağcıkları bağla… … … işte bu terimleri uygulayacağın robotta 2 tane özellik olacaktır 1)C adı verilen bir dil biliyordur komutlarını bu dile dönüştürerek söylemen gerekir

2)bu dildeki kelimeler ingilizce olduğu ve çeviride kullanacağın peogramlar da ingilizce olduğu için ingilizce temelinin olması gerekir

Şimdi görüyosun angry birds mesela diyosun ben de yaparım ne var ama o öyle olmuyo işte ama azimle s.öan betonu delermiş arkadaş ben bunu da gördüm işte azmedersen yapamayacağın hiçbişey yok oyunun da kralını yaparsın ama işte o da sana bağlı

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ali Ç.

Sen neden ise en temelinden baslamiyorsun ? Elinde ne yazilim bilgin var nede bir Mac bilgisayar. 

Windowsun var iste , Indir kendine Visual Studio otur c++ ya da C# calis. Ya da birtane C compiler indir C calis. Ondan sonra bir tane Mac alirsin Objective-C ye gecersin.. 

Apple Objective-C yi corba etmis simdiden söyliyim. Cok zor. Delphiden bile zor. Ben bir ara girdim icine zor cikdim.. 

• Like 2

Hevesini anlıyorum ama bırak ...Bu işi uzmanları yapsın hacı..

Türk programları bu yüzden bu kadar az...

toplumun kanıyan yarasına parmak basmıssın hacım

Teşekkürler arkadaşlar cevap için.

Arkadaşlar objective C yerine apple'nin yeni çıkardığı swift dili hakkında ne düşünüyorsunuz? Aklıma swift dili yattı. Türkçe kaynakların çoğalmasını beklerim acelem yok

@Watson tabiki büyük bir oyun yapamam. Amacım 2D basit oyunlar yapmak

Arkadaşlar İngilizceye kafam basmıyor ya çok zorsunuyorum başlarsam ingilizcesiz başlarım galiba :( veya ingilizcesiz olmaz diyorsanız galiba vazgeçecem bu işten :( veya ingilizce terimlerde google translate kullanırım :D

Edited by onur05

toplumun kanıyan yarasına parmak basmıssın hacım

Sen bi baltaya sap olamadin diye, baskasinin hevesimi kirma kardes

Sen bi baltaya sap olamadin diye, baskasinin hevesimi kirma kardes

Sen çok olmuşsun lavuk...köylü hademe Edited by Watson

Sen çok olmuşsun lavuk...köylü hademe

Boyle barzolari siteden uzaklastirin. Insanlarini heveslerini kiran ozguvensiz barzo.

Boyle barzolari siteden uzaklastirin. Insanlarini heveslerini kiran ozguvensiz barzo.

oldu canım ergen dolmuş bu site köylü moron
  • Like 1

Heves kırma diyenler bir tarafta hiç başlama diyenler bir tarafta…

Ben kimim kardeşim ben de senin gibi acayip hevesle başladım

hatta ve hatta OYUN YAPIMCISI BİR TÜRK FİRMASINDA STAJYER-ÖĞRENCİLİK YAPTIM YANİ YERİNDE GÖRÜP GÖZLEMLEDİM VE HERŞEYİ ADIM GİBİ ÖĞRENDİM

YANİ BOŞA ATIP TUTMAYIN

Kardeşim bu iş için sağlam bir objective-C veya C öğrenmen lazım objective-C İle C nin temelleri aynıdır ama C öğrenip objective-C'ye başlarsan 1 adım hatta 10 adım önde başlarsın

Bu dil için ingilizceyi sular seller gibi biliyor olman lazım

1-komutlar ingilizce

2-kendi başına öğreneceğin için eğitim videoları ingilizce

3-C için bile düzgün anlatım videosu yokken swifte asla gelmeyecektir

C dilini temel dil olarak kabul edebilirsin C hepsinin temelidir mesela balkanlarda 1 ülkenin dilini bilsen tüm ülkelerde bazılarında zorlansan da konuşabilirsin C de aynen öyledir C bilirsen diğerleri çocuk oyuncağı

Oyun kısmına gelelim nasıl bir oyun yapacaksın bizimkiler server üzerine kuruluydu yani ortak server üzerinden online olarak oynanan oyunlardı ama sen gidip mario yapmak istersen photoshop öğrenmen gerekecek ki bu da başlı başına sorun

Ben 1 aya yakın staj yaptım ne yaptıklarını çözdüm bunun için ya kursuna gideceksin ya da bilgisayar mğhendisliği yazılım mühendisliği gibi bir bölüm okuyacaksın

Atıp turmak kücretmek atışmak kolaydır ama ben bizzat yaşadım bu evrelerden geçtim türkiyede tek başına öğrenmek -hele ki hiç ingilizce bilmemeyi bırak başlangıç seviyesi ingilizcesi olan biri için bile- imkansız

Ve son olarak şunu söyliim kimse afedersin biyerinden uygulama çıkarmıyor senin bunu ninem de yapar dediğin angry birds'ü bırak hesap makinesine karekök komutunu yerleştirmek bile ebeni belliyor

Mesela kardeşim başlayalım

4 işlemi yaptıracaz ve makineye vereceğin komutlar şunlar

Bak kardeşim senin elinde

1 -2-3-4-5-6-7-8-9 tuşları var

Şurda da çarpım bölüm çıkarma toplama işlemleri var

Şurda da ekran var

A kutucuğu var

B kutucuğu var

Sonuç kutucuğu var

Ben A ve B kutucuklarına 1-2-3-4-5-6-7-8-9 tuşlarından bazılarını gireceğim

sonra senin a tuşuna basacağım

sen çarpım işlemini A kutucuğundaki ve B kutucuğundaki sayılar arasında yapacaksın

ve sonuç kutucuğuna yazacaksın

sen bölme işlemini A kutucuğundaki ve B kutucuğundaki sayılar arasında yapacaksın

sen çıkarma işlemini A kutucuğundaki ve B kutucuğundaki sayılar arasında yapacaksın

sen bölme işlemini A kutucuğundaki ve B kutucuğundaki sayılar arasında yapacaksın

bu sitede de C diliyle yazmayı anlatıyor ben türkçe yazdım

http://www.btyasam.com/2014/01/hesap-makinesi-yapim-kodlari/

Hele XOX yapmaya çalışmıştım sistemi kurana kadar kafayı yemiştim sürekli hata veriyordu ama kurmuştum en sonunda ama olmuyordu öğretmen olmadan öğrenmek çok zor bu dili yazın bir daha bakacağım bakalım becerebilirsem şayet bir kılavuz hazırlayacağım

Türk programları bu yüzden bu kadar az...

türk programları bu yüzden az değil bilenin bile aman varken neden uğraşayım havasında olmasından dolayı ve yabancı merakımızdan dolayı türk programları es geçmemizden dolayı kimsenin şevkinin kalmamasından dolayı olmuyor

Bu tarz eğitimlerin altyapısı daha ilkokulda verilmeli artık. Öğrenciler yeteneklerine göre eğitilmeli. Umarım yazılım sektöründe daha iyi yerlere geliriz.

@Ali Ç. hocam anladım teşekkürler bilgi için.

Şu an cesaretim yok. Ben biraz zaman geçsin ondan sonra karar vereceğim artık :D