Jump to content
Sign in to follow this  
by_erkut

AirDrop ile Yosemite & iOS 8 Arasında Nasıl Dosya Paylaşımı Yapılır ?

Rate this topic

Recommended Posts

 


 

İOS 8 ve Yosemite güncellemesi geldikden sonra AirDrop'u kullanarak Mac ve İos cihazınız arasında dosya paylaşımı gerçekleştirebiliyorsunuz.Daha ötesi iki cihazı birleştirip bağlayabiliyorsunuz.Aynı zamanda anlık hotspot,transfer,hücresel arama ve SMS Relay içeriyor.Normalde AirDrop,Mac ile mac arasında yada İphone ile İphone arasında dosya paylaşımı yapmanızı sağlıyordu.Ama şimdi Mac ve İos cihazı arasında bilgi transferi yapmanızıda sağlıyor.Bu özellik internet erişimi olmadığı zaman bile kullanılmasına rağmen Wi-Fi ve Bluetooth un açık olması gerekiyor.

Paylaşabileceğiniz bazı dökumanlar;Fotoğraflar,videolar,müzikler,iWork dökümanları,notlar,kişiler,linkler,adresler ve yer bilgisi.Dropbox,Runkeeper,eBay,Deliveries ve PDF Expert gibi birçok 3. Part uygulamlarda AirDrop'u destekliyor. Airdrop un paylaşım özelliğini kullanabilmeniz için bazı gerekli şeyler: 

 -iOS cihazınızdan iOS cihazınıza AirDrop u kullanabilmek için en az iOS 7 sürümü.

 -iOS cihazınızla Mac cihazınız arasında Airdrop'u kullanabilmek için;iOS cihazınızın en az iOS 8 sürümüne ve bağlantı kablosuna sahip olması gerekiyor.Mac cihazınızın ise OS X Yosemite işletim sistemi yüklü olan 2012 yada daha yeni iMac,2012 yada daha yeni MacBook Air,2012 yada daha yeni MacBook pro,2012 yada daha yeni Mac Mini yada 2012 Mac Pro'nuzun olması gerekiyor.

 -AirDrop'u Mac cihazları arasında kullanmak için ise;2009 iMac yada daha yeni,2008 yada daha yeni MacBook,2010 yada daha yeni MacBook Air,2008 yada daha yeni MacBook Pro,2010 yada daha yeni Mac Mini, AirPort extreme cardlı Mac pro.s

  İlk tanıtıldığından bu yana iOS cihazlar arasında AirDrop kullanarak dosya paylaşımı olayı değişmedi .iOS cihazlar arasında dosya paylaşımı için AirDrop'u nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinmek için , buradan bizim rehberimize ulaşabilirsiniz.Yukarıda belirtilen cihazlar ve özellikler elinizde varsa ve cihazınızın Wi-Fi ve Bluetooth'u açıksa (internete bağlı olmasına gerek yok) AirDrop'u kullanmaya başlayabiliriz.

 iOS cihazıyla Mac cihazı arasında AirDrop'u kullanma özelliği iOS 8 ve OS X Yosemite ile gelen yeni bir özellik.İlk önce AirDrop'u iOS cihazından Mac cihazına dosya atarken nasıl kullanıcağımızı daha sonra Mac cihazından iOS cihazına dosya atarken nasıl kullanacağımızı anlatmaya çalışacağız. İlk önce tabikide iOS cihazınızdan Control Center ile AirDrop'u açmanız gerekiyor.AirDrop'un üzerine tıkladığınızda çıkan ayarlar sadece kişilerinizle yada yakınınızdaki kişilerle dosya paylaşımı yapmanıza yada AirDrop özelliğini kapatmanıza olanak verir.

 

 

1.jpg2.jpg

Mac'de ilk önce AirDrop'un açık olduğundan emin olunuz.Görselleri kullanarak AirDrop'u aktif hale getirme yönetemini görebilirsiniz.

 

Bu örneğimizde iOS'dan Mac'e AirDrop aracılığıyla bir web site paylaşacağız.Sitedeyken kare içinde yukarı ok işareti bulunan, paylaşma ikonuna dokunun.Dokunduktan sonra karşınıza paylaşım yapmak için ayarlar gelicektir.Listelenen ilk seçenek AirDrop.Burada bağlandığınız yada bağlanmak istediğiniz Mac cihazı çıkacaktır.

 

img_0186.png?w=1000&h=

 

İstediğiniz Mac cihazının üstüne dokunduğunuzda resmin etrafında mavi bir daire belirir ve altına gönderme işleminin hangi durumda olduğunu belirten bir yazı görünür.Bilgisayarda ise dosyayı alırken bildirim merkezinde sizi uyaran bir bildirim alırsınız.Bu bildirimle küçük önizlemeyle birlikde hangi dosyayı kim tarafından gönderildiğini görürsünüz.Ya bilgisayar öğeyi otomatik olarak açar ya da öğeyi indirir ve bu tür resim ve belgeleri Yüklemeler klasörüne koyar .

 

2014-12-30-15-21-491.png?w=704

 

 

 

 

Böylece AirDrop kullanarak iOS'dan Mac'a nasıl paylaşımda bulunabileceiğimizi görmüş olduk.Şimdi ise AirDrop kullanarak Mac'den iOS cihazımıza birkaç yol ile nasıl paylaşım yapabileceğimizi görelim.

AirDrop kullanarak Mac ten iOS cihazınıza paylaşımda bulunma yollarından ilki Finder kullanmak.Finder ile paylaşmak istediğiniz dosyayı bulup sağ tıkladıktan sonra Paylaşma menüsünden AirDrop'u seçerek paylaşabilirsiniz.

screen-shot-2014-12-31-at-3-50-57-pm.png
screen-shot-2015-01-01-at-8-10-28-am.pngscreen-shot-2015-01-01-at-8-11-04-am.pngscreen-shot-2015-01-01-at-8-11-33-am.pngscreen-shot-2015-01-01-at-8-11-33-am1.pn

Çıkan pencereden göndermek istediğiniz iOS cihazını seçtikten sonra ismin altında gönderilme durumunu belirten yazı belirecektir.iOS Cihazınız kilitli olsa bile ekranda sizi uyaran bir bildiri gelecektir.Kimin gönderdiğini ve hangi dosyayı gönderdiğini burada görebilirsiniz.iOS Cihazı fotoğrafı otomatik oalrak açar ve kaydeder.

img_0192.png?w=394&h=700

 

Dİğer metod ise Mac cihazınızda 2 pencere açmanızı gerektirir.AirDrop aracılığıyla paylaşmak istediğiniz öğeyi ve sol kenar çubuğunda seçilen diğer AirDrop sahibi iOS cihazini bulun sonra dosyayı sürükleyin ve bunu paylaşmak istediğiniz cihazın üstündeki dosya açılacak.

 

drag-and-drop.jpg?w=655&h=312

 

IOS cihazınızın ana ekranında , bir öğe alıyorsanız sizi uyaran bir bildirim alırsınız ve bu bildirim ile aldığınız ürünün ne tür olduğunu görebilirsiniz .Onay işareti maviye döner ve hızla öğeyi açan bir ilerleme dairesi görünür .

 

 

 

Son kullanabileceğiniz yöntem ise farklı uygulamalar kullanarak dosya alışverişinde bulunmak.Cihazınızda bunun için birçok uygulama vardır Örneğin;Safari.Kişiler,Notlar,Harita,Preview,Sayfalar,Numaralar ve Keynote.Bu programların paylaşım butonlarını kullanarak AirDrop üzerinden paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

Paylaşma butonuna bastığınızda paylaşım seçeneklerinden AirDrop seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

 

 

Bunu yaptığınızda önceki örnekde olduğu gibi iOS Cihazınız bildirim alacaktır.Eğer bir iWork dosyası gönderiyorsanız ve iWork iOS cihazınızda bulunmuyorsa gönderdiğiniz dosyayı açmak için cihazınız size seçenekler sunacaktır.

 

 

Böylece Mac'den iOS cihazımıza AirDrop kullanarak nasıl dosya paylaşımında bulunacağımızı öğrenmiş olduk.Şimdi sırada Mac ile Mac cihazı arasında AirDrop ile nasıl dosya paylaşımında bulunulacağını öğreneceğiz.

 

2012 veya daha yeni Yosemite kurulu Mac cihazı kullanıyorsanız AirDrop paylaşımı için cihazınız BT LE ve eşler arası WiFi özelliğini kullanacaktır.Paylaşım özelliği Mac'den iOS Cihazına paylaşım yaparkenki özellikle kullanımı hemen hemen aynı.

 

 

 

Farklı olan tek şey alıcı sol tarafta seçilen AirDropdan Finder açık olması lazımdır. Alıcı AirDrop üzerinden bir dosya aldığında  Kaydet ve Aç , Reddet ya da sadece dosyayı kaydet seçeneği ile işlem yapılabiliyor.

 

Kaynak:JailTweak.Net


 


  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teşekkürler, konuyu olması gereken bölüme taşımış bulunuyorum.


  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gayet de güzel Çalışıyor, hatta iOS ve iOS ile de öyle. 25 adet Fotoğrafı BlueTooth'dan bile hızlı aktarıyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Airdrop'u aktif şekilde kullanıyorum çok memnunum daha bugün binin üzerinde video fotograf transfer ettim mac'e hızlı ve sorunsuz.


Edited by MrCrisiss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.