Jump to content
Sign in to follow this  
foreveriphone

iPad İçerik Filtreleme

Rate this topic

Recommended Posts

Bugün sizlere evinde ipad kullanan ve özellikle küçük yaşta çocuğu olan ebeveynlere yönelik ipad’te içerik filtreleme nasıl yapılır bunu anlatacağım.Hiçbir önlem %100 koruma sağlamaz ama birçok şeyi engellemek mümkün yinede.


 


İlk olarak ipad’imizin ayarlar sekmesinden genel>sınırlamalar bölümüne gelin ve içeriğe tıklayıp girin.Burada en üstte sınırlamaları etkinleştir diye bir seçenek göreceksiniz buna tıklayın sizden 4 haneli bir parola isteyecek cihazınızın kilit parolasını yazmayın kesinlikle buraya sonuçta çocuğunuz cihazı açarkende bu parolayı kullandığı için keşfetmesi uzun sürmeyecektir bu menüyü bulursa.Parolamızı iki kez üst üste girdikten sonra menüyü karşınızda göreceksiniz.


Burada çocuğunuzun kullanmasını istemediğiniz özelliğin karşısındaki işareti tıklayarak o menüye girmesini tamamen engelleyebileceğiniz seçenekler mevcut.Örneğin safari sekmesinin karşısındaki varsayılan olarak yeşil yanan butonu deactivate ettiğinizde ana menüde safari uygulamasının olmadığını göreceksiniz yani çocuğunuz internete ulaşamayacak yada applestore itunes uygulamalarınıda aynı şekilde ana menüden silebilirsiniz ayrıca yine bu menüden uygulama içi satın alma seçeneklerinide iptal edebilirsiniz maddi olarak zarara uğrama olasılığınız kalmamış olur.Daha önce benimde izlediğim bir haberde evin küçük çocuğu bir uygulamadan 2000tl gibi bir meblağa uygulama içi satın alım yöntemiyle sahip olmuş babasının apple’a yapmış olduğu itiraza istinaden parası iade edilmişti.Biliyorsunuz ücretsiz sunulan free to play oyunlarında akıl almaz boyutta uygulama içi satın alımlar sözkonusu.


Buraya kadar olan kısım sonu maddiyata dayanan uygulamarı kullandırmamaya yönelikti şimdi ise safari tarayıcısı ile çocuğunuzu nasıl güvensiz sitelerden uzak tutacağınızı anlatacağım.Aynı menünün bir alt bölümünde izin verilen içerik başlığı altında derecelendirme, müzik ve podcast’ler, filmler diye devam eden bir liste göreceksiniz.Buradan derecelendirme kısmına girip ülke kısmından Türkiye’yi seçiyoruz böylelikle bizim yasalarımıza göre içerik filtrelemiş olacağız.Daha sonra aynı listenin alt sırasında olan web siteleri sekmesine tıklayıp içine giriyoruz burada bizi tüm web siteleri, yetişkin içeriği sınırla ve yalnızca belirli web siteleri seçenekleri karşılıyor.Burada seçim hakkımız tek o yüzden yetişkin içeriği işaretlersek sadece mahkeme kararıyla kapatılmış ve içinde aşırı müstehcen ve yasadışı siteleri filtreleyecektir ama bu yöntem çocuğunuzun hafif derecede cinsellik vb içeren sitelere girmesine engel olmayacaktır.Kesin çözüm ise yalnızca belirli web siteleri seçeneğidir.


Bu seçeneğe tıkladığınızda ilk başta apple’ın tavsiye ettiği siteleri göreceğiz ama en altta web sitesi ekle seçeneği var ona tıklayarak çocuğunuzun girmesini istediğiniz web sitelerini özelleştirebiliyoruz.Buraya eklediğiniz web siteleri safariye tıkladığınızda otomatik olarak karşınıza çıkar eklenen sitelerin haricinde çocuğunuz google’a dahi giremez.Tarayıcıya farklı bir adres yazmaya kalkarsa web sitesine izin ver seçeneği belirir oraya tıklanırsada bu sefer sizin daha önceden belirlediğiniz parola ekranı çıkar.Burayıda istediğimiz gibi özelleştirdikten sonra işimiz bitmiş oluyor artık çocuğunuz sizin istemediğiniz hiçbir siteyi ziyaret edemez tabletinizde.Bu yöntemi küçük çocuğu olan ipad sahibi yakınlarınızada tavsiye edebilirsiniz.Okuduğunuz için teşekkür ederim.İleti ekleme boyutuyla ilgili sorun devam ettiği için ss koyamadım düzelirse eklerim.


Edited by foreveriphone
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu yazıyı yeni görüyorum.Evet hemen hemen her çocukda bir akıllı tablet var ama ucuzu ama pahalısı. Çocuklarımızı kötü uygulamalara karşı her zaman takip edemeyebiliyoruz. O yüzden bu konu çok önemli. Paylaşım için teşekkür ederim.


Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu yazıyı yeni görüyorum.Evet hemen hemen her çocukda bir akıllı tablet var ama ucuzu ama pahalısı. Çocuklarımızı kötü uygulamalara karşı her zaman takip edemeyebiliyoruz. O yüzden bu konu çok önemli. Paylaşım için teşekkür ederim.

 

Rica ederim bende önemli olacağını düşündüğüm için yazmayı uygun gördüm.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.