Jump to content
Sign in to follow this  
Dr.Who

OS X El Capitan DP 1 Hackintosh Yükleme Rehberi

Recommended Posts

Merhabalar,

- OS X El Capitan, geliştiriciler için yayınlandı. Temmuzda ise halka açık beta şeklinde yayınlanacak. Eğer dayanamayıp Developer Beta kurmak istiyorsanız bu yönergeler ile USB belleğinizi hazırlayıp kuruluma başlayabilirsiniz.

- Öncelikle, geliştirici beta 1'de hayli buglar mevcut. Sizlere önerim yeni bir bölüntü oluşturup içerisine OS X El Capitan yüklemeniz olacaktır. Yenilenen Disk İzlencesi bölümünde sıkıntılar çekmemeniz açısından sistemden hemen bir bölüntü oluşturun.

Sistem Özellikleri

• Gigabyte B85M-D3H, F13 BIOS anakart
  • Intel Core i7-4790, 3.6 GHz işlemci
  • 8GB 1600MHz DDR3 Çift Kanal Ram
  • ASUS GTX 560 Ti Ekran Kartı
  • 1TB Seagate Barracuda 7200RPM Sabit Disk

1. USB Belleğin Hazırlanması
USB belleği hazırlamanız için elinizde bir adet DMG dosyası bulunması gerekiyor. http://www.iphoneyardim.net/topic/123560-os-x-el-capitan-beta/#entry1314408 vermiş olduğum linkten OS X 10.11 Dev Beta #1 DMG dosyasını indirin.

Disk İzlencesini çalıştırın. DMG dosyası ile USB belleğinizi formatlayın. Dikkat edin, eğer USB belleğinizde önemli dosyalarınız varsa yedekleyin. USB belleğiniz DMG dosyasının birebir benzeri olacaktır. Aşağıdaki resimdeki gibi yapınız.

5d34PM.png

1. Disk izlencesini çalıştırın.
2. DMG dosyasını sol alana sürükleyin.
3. Minimum 8GB'lık bir flaş bellek takın.
4. DMG dosyasını tıklayın ve yandaki sekmelerden Geri Yükle alanına geçin.
5. Hedef kısmına USB belleğinizin bölüntüsünü seçin ve sürükleyin.

* Bu işlem Sabit disk/SSD ve USB belleğinizin standartlarına göre süre değişikliği yaşatabilir. 5400RPM laptop sabit disk ve USB 2.0 sürücüyle 33 Dakikada bu işlemi tamamladım.

2. Bootloader'ın Yüklenmesi
Clover bootloader'ın şuanki en güncel sürümü bu sürümü kurmak için yeterlidir. http://sourceforge.net/projects/cloverefiboot/ buradaki bootloaderı indirin. Aşağıdaki seçenekler ile OS X Base System sürücüsüne seçip kurulumunu yapın.

j5aL0G.png

g5DnNL.png

3. FakeSMC ve Diğer Kext'lerin USB'ye Atılması
Bu işlemleri yaparak USB bellek hazırladığınızda Legacy bir USB bellek oluşturmuş olacaksınız. FakeSMC gibi sürücüleri yükleyerek kurulumun stabil yapılması ve ilk çalıştırmada sıkıntılar yaşamamak için idealdir.

1. OS X Base System'i açın.
2. EFI > CLOVER > kexts , klasörüne girin.
3. "10.11" adında bir klasör oluşturun ve sisteminize uygun internet ve ses sürücüsünü bu alana aktarın ve aşağıdaki sürücüleride aktarın.
4. 10.11 klasörüne kopyaladığınız sürücüleri aynı şekilde 10.10 klasörünün içerisinede kopyalayın.

4. Kurulum
UEFI ayarlarınızdan Legacy özelliğini açmanız şart. Bu özelliği açarak USB belleğinizden sistemi boot edin. Yükleme ekranından sisteminize özel komutlar girmeniz gerekiyorsa girin. Yosemite kurulumunda yazdığınız komutlar ile aynıdır.

5. Tekrar Sürücülerin Kurulması
İnternet sürücüleri çalışamayabiliyor, onun için USB belleğinize bir KextBeast gibi bir uygulama aktarın. Kurulumdan sonra eğer internetiniz çalışmazsa bu programla sisteminize gerekli sürücüyü kurun.

Önerilerim
Sistem beta olmasından dolayı son kullanıcının kurmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Oldukça hatalar mevcut sistemde, bu hatalar yüzüne işleriniz yarıda kalabilir ve pil performansından çok şikayetçi olabilirsiniz. Apple MacBook Pro Mid 2012 MD101TU/A cihazımda ise pil ömründen hiç memnun kalmadım.

Sistem aniden takılabiliyor, ne kadar aşağıdaki resimlerdeki sistemde olsada arada çakılabiliyor.

Eğer sistemi çok merak ediyorsanız yeni bir bölüntü oluşturun. 20GB'lık, bu bölüntüde OS X 10.11 deneyimini deneyin.

MultiBeast'a sakın güvenmeyin. Sürücü kurulumu yaparken aniden kapanıyor. Sürücüleri el ile kurmanız gerekecek. Ancak KextBeast'da sıkıntı yok.

DMrlVz.png

Sürücüler: https://mega.co.nz/#!NJRg1SRB!3sY6sC45a8PWIwEUnM_Q5ZZFgVfJBqzol9vus2kuLos

• Like 5

Bilgi için teşekkürler.

Halihazırda Yosemite+ Clover  kullananlar ve macera arayanlar için söylüyorum;

DMG dosyasını indirin uygulamalar klasörüne atın.

EFI/Clover/Kexts içindeki  10.10 klasörünün 10.11 kopyasını oluşturun.

Uygulamalardan indirdiğiniz DMG dosyasını çalıştırın tamamdır.

Trim sorunu yaşarsanız terminalden 2-3 komutla hallederiz.

USB'Den Clover'ı boot edince El Capitan'ı yüklemeye geçtiğimde bu hatayı alıp restart atıyor,

kext dosyalarını kaldırdım, config dosyasını sildim ama bir türlü hatayı bulamadım.

https://www.dropbox.com/s/5mtsily2i2ns9p5/2015-10-03%2016.00.20.jpg?dl=0

Asus ROG Rampage Formula X38

Intel Q8300

Asus 8800GT 

Edited by UgurSavci

atobaba2, 16.06.2015 - 08:14 yazdı:

Bilgi için teşekkürler.

Halihazırda Yosemite+ Clover  kullananlar ve macera arayanlar için söylüyorum;

DMG dosyasını indirin uygulamalar klasörüne atın.

EFI/Clover/Kexts içindeki  10.10 klasörünün 10.11 kopyasını oluşturun.

Uygulamalardan indirdiğiniz DMG dosyasını çalıştırın tamamdır.

Trim sorunu yaşarsanız terminalden 2-3 komutla hallederiz.

kardeş

10.10.5 yüklü şu an.

el capatian a nasıl geçebilirim