Jump to content
Sign in to follow this  
Flying Madman

Macbook ve Destekleyen Oyunlar

Rate this topic

Recommended Posts

Öncelikle merhaba ben 1. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve Macbook konusunda neredeyse hiçbir bilgim yok sadece Macbook'un oyun oynamak için olmadığını biliyorum. Benim sorum Mac OS X destekleyen oyunlarda örneğin League of Legends, Cs:Go, Rust  gibi bu oyunları oynarken sıkıntısı yaşar mıyım? Görüntü kalitesi en yüksekte oynarsam ortalama kaç fps alabilirim? Çok oyun oynayan biri değilim bütün oyunları çalıştırması benim için önemli değil sadece oynarken sıkıntı yaşar mıyım onu merak ediyorum. A Mesela League of Legends en yüksek grafiklerde kaç fps alırım donma,kasma gibi sorunlar yaşar mıyım? Almayı düşündüğüm Macbook almayı düşündüğüm Macbook http://www.vatanbilgisayar.com/apple-macbook-pro-retina-corei7-22ghz-16gb-256gbssd-15int-notebook-bilgisayar.html#ozellikler

Saçma bir soru olduysa özür dilerim dediğim gibi Macbook konusunda cahilim.

Ekleme : Boot Camp ile 2. işletim sistemi olarak Windows kurulabiliyormuş peki bunda nasıl olur oyun kalitesi?

Edited by Flying Madman

Bootcamp isimli Apple'ın kendi geliştirdiği bir yardımcı var oradan basitçe Mac'ine Windows kurarsın iki işletim sistemini bir arada kullanırsın bu sayede hem rahatça oyun oynarsın hemde Mac Os X'in tadına varırsın.. Öncelikle League of Legends, CS:GO gibi oyunlarda sorun yaşamazsın ancak daha yüksek grafik kartı isteyen oyunlar oynayacak isen veya öyle bir düşüncen varsa harici ekran kartlı bir model almanı öneririm.. 

• Like 1

Bootcamp isimli Apple'ın kendi geliştirdiği bir yardımcı var oradan basitçe Mac'ine Windows kurarsın iki işletim sistemini bir arada kullanırsın bu sayede hem rahatça oyun oynarsın hemde Mac Os X'in tadına varırsın.. Öncelikle League of Legends, CS:GO gibi oyunlarda sorun yaşamazsın ancak daha yüksek grafik kartı isteyen oyunlar oynayacak isen veya öyle bir düşüncen varsa harici ekran kartlı bir model almanı öneririm.. 

Harici ekran kartlı bir model önerebilir misin yoksa buna harici bir ekran kartı ekleyebilir miyim?

http://www.vatanbilgisayar.com/apple-macbook-pro-retina-corei7-25ghz-16gb-512gbssd-152gb-notebook-bilgisayar.html?srt=PU bu model hakkında ne düşünüyorsunuz windows kurduğumda harici ekran kartına gerek kalmaz gibi birde bu modele güncelleme gelmiş ve ekran kartı değiştirilmiş GT750M iken Radeon R9 M370X yapılmış sizce hangisi daha verimli olur

Seçtiğin cihaz güzel bir makine fakat oyun oynamaya eğilimin var ise üzerine biraz daha koyup harici ekran kartı olan modellerden seçmen daha iyi olur. Oyun dünyasından kopalı baya oldu fakat sorunun cevabını bulman kolay. Alacağın cihazın üzerinde bulunan ekran kartını benchmark sitelerinden aratarak sonuçları görürsün. Senin seçtiğin modelde Intel Iris Pro Graphics 5200 tipi kart var. http://www.notebookcheck.net/Intel-Iris-Pro-Graphics-5200.90965.0.html

Benchmark sitesinde test yapılan oyunlara şöyle bir göz attım. Benim oyun düşkünü olduğum zamanlarda cryengine grafik motorunu kullanan oyunlar bir hayli kasardı. Crysis 3 değerlerine baktığımda 31 fps ile ancak orta görüntü kalitesinde oynayabiliyorsun "tabi çözünürlük düşürmeden".

Bütçene göre kararı sen vereceksin.

Kolay gelsin.

• Like 1

Hocam eğer bir tavsiye istiyorsan, işini görecek bir Mac al oyun içinse aradaki farka PS4 hem oyun kastımı, dondumu, FPS oranı mı düştü sorunun olmaz hemde oyunun gerçekten keyfine varırsın... Şahsen ben i5 8GB Ram Retina MacbookPro kullanıyorum oyun oynamıyorum yazılım geliştiriyor ve grafik tasarımla uğraşıyorum bana yetiyor..

• Like 2

Seçtiğin cihaz güzel bir makine fakat oyun oynamaya eğilimin var ise üzerine biraz daha koyup harici ekran kartı olan modellerden seçmen daha iyi olur. Oyun dünyasından kopalı baya oldu fakat sorunun cevabını bulman kolay. Alacağın cihazın üzerinde bulunan ekran kartını benchmark sitelerinden aratarak sonuçları görürsün. Senin seçtiğin modelde Intel Iris Pro Graphics 5200 tipi kart var. http://www.notebookcheck.net/Intel-Iris-Pro-Graphics-5200.90965.0.html

Benchmark sitesinde test yapılan oyunlara şöyle bir göz attım. Benim oyun düşkünü olduğum zamanlarda cryengine grafik motorunu kullanan oyunlar bir hayli kasardı. Crysis 3 değerlerine baktığımda 31 fps ile ancak orta görüntü kalitesinde oynayabiliyorsun "tabi çözünürlük düşürmeden".

Bütçene göre kararı sen vereceksin.

Kolay gelsin.

Bütçe konusunda pek bir sıkıntım yok aslında sonuçta aldıktan sonra 1 ay kullanacağım bir şey değil o kadar oyun delisi olmasamda oynadığım oyunlar mac destekli değil ve zamanın ne getireceği hiç belli olmaz müsait olduğunuz bir zamanda siz bana bir macbook pro önerebilir misiniz? Apple'ın kendi sitesinde Radeon R9 M370x ekran kartlı modeli satıyorlar Vatan'da ise GT750M bu iki ekran kartını karşılaştırdığımda ( http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-M370X-Mac-vs-GeForce-GT-750M-Mac ) çoğunda Radeon önde ama en önemli kısımlarda ise GT750m. Teknosa'da Apple bölümü ile ilgilenen birine bu soruyu sorduğumda GT750m olan ürünü tercih etmemi söyledi sizin fikriniz nedir.

Not : Özel mesaj atacaktım ama özel mesaj bölümünde sıkıntı var sanırım.

Apple yeni macbook modellerinde GT750m kullanmayı bıraktı. Teknosada ki arkadaş tabi ne kadar bilgili bilinmez ama elinde ki cihazı çıkartmak için sana tavsiyede bulunmuş olabilir. Bütçen müsaitse bahsettiğin radeon kartlı modeli alabilirsin. "Tabi aralarında aman aman bir fark yok. Parasal olarak aralarında uçurum yoksa nvdia ile ati modelleri arasında atili modeli tercih edersin." Üzerindeki bu kart ile piyasadaki oyunların hepsini yüksek grafik ayarı ile rahatlıkla oynayabiliyorsun. Zaten windows'ta kuracağın için destekleme konusunda bir sıkıntı yaşamazsın. Mac'e windows kurmak ayıp da değil merak etme kimse kafana silah dayayıp osx kullan diye zorlamıyor.

Bütçe konusunda pek bir sıkıntım yok aslında sonuçta aldıktan sonra 1 ay kullanacağım bir şey değil o kadar oyun delisi olmasamda oynadığım oyunlar mac destekli değil ve zamanın ne getireceği hiç belli olmaz müsait olduğunuz bir zamanda siz bana bir macbook pro önerebilir misiniz? Apple'ın kendi sitesinde Radeon R9 M370x ekran kartlı modeli satıyorlar Vatan'da ise GT750M bu iki ekran kartını karşılaştırdığımda ( http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-M370X-Mac-vs-GeForce-GT-750M-Mac ) çoğunda Radeon önde ama en önemli kısımlarda ise GT750m. Teknosa'da Apple bölümü ile ilgilenen birine bu soruyu sorduğumda GT750m olan ürünü tercih etmemi söyledi sizin fikriniz nedir.

Not : Özel mesaj atacaktım ama özel mesaj bölümünde sıkıntı var sanırım.

Hocam öyle aman aman bir farkları yok. Eskiden olsa Nvidia'dan başkası alınmaz derdim ancak AMD son zamanlarda çok iyi atılımlar yaptı kendisini kanıtladı. Ben olsaydım AMD Radeon R9 modelini alırdım açıkçası.. Elimden geldiğince yardımcı olurum isterseniz twitter'dan takip edebilirsiniz oradan konuşabiliriz. Twitter : @mbariscck

Öncelikle merhaba ben 1. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve Macbook konusunda neredeyse hiçbir bilgim yok sadece Macbook'un oyun oynamak için olmadığını biliyorum. Benim sorum Mac OS X destekleyen oyunlarda örneğin League of Legends, Cs:Go, Rust  gibi bu oyunları oynarken sıkıntısı yaşar mıyım? Görüntü kalitesi en yüksekte oynarsam ortalama kaç fps alabilirim? Çok oyun oynayan biri değilim bütün oyunları çalıştırması benim için önemli değil sadece oynarken sıkıntı yaşar mıyım onu merak ediyorum. A Mesela League of Legends en yüksek grafiklerde kaç fps alırım donma,kasma gibi sorunlar yaşar mıyım? Almayı düşündüğüm Macbook almayı düşündüğüm Macbook http://www.vatanbilgisayar.com/apple-macbook-pro-retina-corei7-22ghz-16gb-256gbssd-15int-notebook-bilgisayar.html#ozellikler

Saçma bir soru olduysa özür dilerim dediğim gibi Macbook konusunda cahilim.

Ekleme : Boot Camp ile 2. işletim sistemi olarak Windows kurulabiliyormuş peki bunda nasıl olur oyun kalitesi?

Ben mac de bayağı oyun oynayan bir insanım herhangi bir soruyu bana sorabilirsin.

şu anda kullandığım laptop gt750 m bilgisayar mühendisiyim windows ortamında sanal makine ile süper bir performans var oyun dışında.

apple için yapılmış native oyunlarda birkaç fiyasko hariç süper bir performans alırsın alacağın makine ilede takılma vs yaşamazsın , ve çok tutan oyunlar genelde mac içinde çıkıyor.

bootcamp ile ise windows oyunlarını oynuyorum.benim makine özellikleri başka bir windows pc de olsaydı daha iyi verim alacağımı düşünüyorum.retina düşünüyorsanız 2800x1800 çözünürlükte windows için kasmayan oyun yok gibi.

size tavsiyem orta halli bir mac ve ps4 benim.Ben bilgisayarı satıp ikisinden almayı düşünüyorum şimdi :D