Jump to content
Apple iOS 12.4 sürümünü imzalamayı durdurdu!
Sign in to follow this  
fotofrank

iPhone 6S Tuhaf Pil Sorunu

Rate this topic

Recommended Posts

son zamanlarda telefonun şarjı %1'i hiç görmeden bazen %16'da bazen %7'de çat diye kapanıyor. şarja taktığım saniye açılıp aynı yüzdeden devam ediyor. eğer pil tam olarak bitmiş olsaydı şarja taktıktan hemen sonra değil en az bir 20 dakika sonra açılması gerekirdi. demek ki pil tam bitmeden yazılım marifetiyle telefonu zorla kapatıp kullanılamaz hale getiriliyor. işin çok ilginç bir tarafı daha var. 

eğer telefon %7'de kapanıp şarja 1 saniye takıp açıldıktan sonra herhangi bir video uygulamasından ya da safariden internete girip bir video açarsam normalde hemen kapanması gereken telefon, şarjı sonuna kadar bitiriyor. en az 40 dakika hem interneti kullanıyor hem de yüksek çözünürlüklü videoyu oynatıyor. dediğim gibi bu berbat pil durumu gerçekçi olsaydı bırak internetten video izlemeyi en ufak bir şey yapamıyor olmam lazımdı. ama ben aynı pil yüzdesiyle video izlemeyip telefonla birini aramaya kalksam aynı pil anında kendini iptal edip telefonu kapatacaktı. ki kapatıyor defalarca tecrübe ettim bunu.

demek ki yazılım bazı şeylere izin veriyorken bazı şeylerde pili bahane ederek telefonun sistemini çökertiyor. bu video izleyebilme olayını eminim gözden kaçırdılar. yoksa onu da affetmezlerdi. düşünsene; aynı durumdasın ama video izleyebildiğin halde telefonda biriyle konuşup mesajlaşamıyorsun. apple hazretleri sike sike yeni telefon alacaksın ya da pili değiştireceksin diyor. iyi de pilde bir sıkıntı yok ki. sen pili kendi istediğin şekilde manipüle edebiliyorsun. şu durumda pili yeniletsem ne olacak ki? bir süre sonra yine aynı problemi yaşayacağım.

ios 9.3.2 jailbreak kullanıyorum. bana işletim sistemini güncelle diyecek arkadaşlara lafım şu olacak; iphone'u ilk aldığım günden beri yani 6 senedir aralıksız jailbreakli kullandım. vazgeçmem asla mümkün değil. pil sıkıntısı olmasa sistem gayet stabil. ama pilin hiç olmadık zamanlarda bana nanik yapması acayip canımı sıkıyor.

pili kalibre edebileceğim bir uygulama ya da tweak bilen arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

• Like 1

Arkadasım öncelikle böyle güzel bi konuya değinmen müthiş
Yanlız terbiye usulüne pek dikkat etmemişsin...
Pilin böyle olmasındaki sebep kesinlikle dandiklikle alakalı
Verdiğimiz para kadar değer verse apple daha sağlam bi pil takar gider...
ve biz biraz düzensiz kullandığımız icin telefonu şarj etme konularını bu yüzden senkron sorunu vs gibi arızalar bataryaya sebep oluyor...
ayni zamanda bende senin gibi telefonu alir almaz jb yapanlardanim.. imkanı Yok jb siz iPhone kullanmamin..
iPhone 3GS den bu yana tüm modelleri jb ki itina ile kullandım.. bu da kesinlikle telefonun yazılımının bozulmasına ve pil şarj tüketimine mal oluyor.. evet Apple'ın hatası var ama bizim de bu jb içinde hatamız var..
yapacak bisey yok
Daha düzenli kullanmaya bakacağız..
yada hazır garantisi var iken 2 . Yıla yakın bi batarya değişimi ücretsiz olarak değişim yaptırıp belki bi çare cozum olur..

6 Plus kullanıyorum, soğuk havalarda dediklerinizi ben de yaşıyorum. Ev ortamında problem olmuyor.

Pil değişimi yaparak eski performansı yakalayabilirsiniz. Nerden baksanız 2 yıllık cihaz. İster istemez pil sorunu ortaya çıkıyor. Yeni yılla birlikte Apple batarya değişim ücretlerini değiştirecekti. Takipte kalıp bataryanızı değiştirebilirsiniz. Tabi bu pil değişimi sırasında cihazı güncelleyedebilirler öyle de bir sıkıntı olabilir Jb kullanıcıları için.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

googleda pil kalibrasyon yöntemleri var işe yarıyor. denemekte fayda var ben sonuç aldım. %7 olan yıpranmayı %4 e düşürdü benim cihazımda.

googleda pil kalibrasyon yöntemleri var işe yarıyor. denemekte fayda var ben sonuç aldım. %7 olan yıpranmayı %4 e düşürdü benim cihazımda.

Ben de bir çok yönteme bakmıştım ama sonuç alamadım. Acaba işimize yarayan yöntemin linkini atat mısınız?

10.2 de jbliyim öyle olmasa hazır pil değişim ücretleri düşmüşken, pil değişimine vereceğim telefonu ama jbden olurum diye yapamıyorum

Aynı sorun var..

10.2 sürümünde iken aynı kapanmalar dakikası dakikasına yazdığınız gibiydi. Jailbreak olan sürümden acaba pil düzelirimi diye 10.2.1 geçtim.. Kapanmalar azaldı fakat yüzde 5-6 gibi durumlarda kapanmalar oluyordu.

Neyse 10.3.x jb gelir dediler ve 10.3.1 geçtikten sonra cihaz aynı yüzdelerde(5-6)

Kapanıyordu. 1 ay boyunca pili tam doldurup, tam bitirip 2-3 saat pili bitik cihazı açmadan tekrar şarj a taktım. Yaklaşık bir ay bu şekilde şarja dikkat ederek sorundan sanırım kurtuldum. Cihazın 10 ay daha pil değişim hakkı kenarda duruyor..

Zoruma giden tarafıda 1 saatlik belkide 20 dakikalık pil değişimini bana 15 gün demeleri.. 150-200 lira arası pili kendim alırım, kendim değişirim.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aynı sorun var..

10.2 sürümünde iken aynı kapanmalar dakikası dakikasına yazdığınız gibiydi. Jailbreak olan sürümden acaba pil düzelirimi diye 10.2.1 geçtim.. Kapanmalar azaldı fakat yüzde 5-6 gibi durumlarda kapanmalar oluyordu.

Neyse 10.3.x jb gelir dediler ve 10.3.1 geçtikten sonra cihaz aynı yüzdelerde(5-6)

Kapanıyordu. 1 ay boyunca pili tam doldurup, tam bitirip 2-3 saat pili bitik cihazı açmadan tekrar şarj a taktım. Yaklaşık bir ay bu şekilde şarja dikkat ederek sorundan sanırım kurtuldum. Cihazın 10 ay daha pil değişim hakkı kenarda duruyor..

Zoruma giden tarafıda 1 saatlik belkide 20 dakikalık pil değişimini bana 15 gün demeleri.. 150-200 lira arası pili kendim alırım, kendim değişirim.

129₺ verip değiştirtin, ben de yıl sonuna doğru göndercem cihazı. Büyük ihtimal darbelerden kaynaklı kabul etmeyecekler ama denemek lazım..

@fotofrank Bu arada jailbreak varsa olduğunuz sürüme sıfırlayın sorununuz azalacaktır.

129₺ verip değiştirtin, ben de yıl sonuna doğru göndercem cihazı. Büyük ihtimal darbelerden kaynaklı kabul etmeyecekler ama denemek lazım..
[mention=101835]fotofrank[/mention] Bu arada jailbreak varsa olduğunuz sürüme sıfırlayın sorununuz azalacaktır.

Orjinal pile yakın pili güvenip temin edecek bir bulamadım. Aynı pil 80-100 liraya satanda var 140 da.

Orjinal pile yakın pili güvenip temin edecek bir bulamadım. Aynı pil 80-100 liraya satanda var 140 da.

Bırakın apple değiştirsin bir sorun olduğunda kapılarını çalabilesin..

eko1.3, 04.02.2018 - 13:19 yazdı:

@fotofrank Bu arada jailbreak varsa olduğunuz sürüme sıfırlayın sorununuz azalacaktır.

çok teşekkürler eko1.3 jailbreak var. ancak olduğum sürüme sıfırlamaktan korkuyorum. telefon elmada kalır sürüm yükseltmek durumunda kalırım diye. çünkü bir sürü uygulama ve belge var. kolay kolay yapamam sanırım. ama pil değiştirme işini ciddi düşünüyorum. yine tek korkum apple center'da çalışan arkadaşların istemediğim halde son sürüme güncellemesi olur. böylece jailbreaki kaybedersem çok çok üzülürüm.

Edited by fotofrank

reFMusic, 04.02.2018 - 13:36 yazdı:

129TL ye Apple değişim yapıyor. Riske girmeye değmez, imkanınız varsa gönderin cihazı değiştirsinler. 

* 31 Aralık 2018'e kadar, uygun olan tüm iPhone 6 ve sonraki modeller için garanti kapsamı dışında kalan pil servisi ücreti 129 TL'dir. 129 TL karşılığında sunulan pil servisi her iPhone aygıtı için yalnızca bir onarım ile sınırlandırılabilir.