Jump to content
Sign in to follow this  
araratsensiz

Macbook'um Bir Kapandı Artık Format Kapul Etmiyor

Rate this topic

Recommended Posts

2001 model Macbook pro 'mda Sierra yüklü idi Dün kapattım, ardından açtığımda normal şifre ekranı geliyor şifreyi giriyorum ardından yükleme çubuğu yükleme yapmaya başlıyor. Bir süre sonra ekrana hata resmi geliyor ve tekrar kapanıp yine başlıyor, tekrar şifre ve yükleme ikinci kez yükleme olmadan hata ekranı geliyor ve bu sefer yeniden başlamadan kapanıyor. Bende recovery moduyla yüklemek için CMD+R tuşuna basıp yüklemek için başlattım elma logusundan hemen sonra yasak işareti çıkıyor ve öyle kalıyor. Bende ALT+CMD+R tuşlarını kullandım internet recovrey modunda dünya dönüyor alt tarafta Wifi bağlantısını tamamlıyorum. Bağlandı diyor yükleme çubuğu biraz ilerliyor ardından önce dünya dönmesi yavaşlıyor ve tamamen duruyor. Yükleme aynı seviyede takılıp kalıyor. Aynı işi modeme kablolu bağladım sabaha kadar beklettim ama değişen bir şey yok. Buraya kadar olan kısımla ilgili sorunu çözdüm ve recovery moduna girebildim disk izlencesi ile önce diske format attım ardından "Macosx Lion 10.7" seçeneğini internetten yüklemem için seçenek veriyor kabul edip indir dedim "ek bileşenler internetten indiriliyor" yazısı çıkıyor alt tarafta yükleme işlemi başlıyor başta sorun yok gibi çubuk dolmaya zaman azalmaya başlıyor ama kalan süre "1 saat" gibi olunca işler değişiyor önce çubuk dolması duruyor ardında süre giderek artıyor hatta 60 saat gibi uçuk bir rakama çıkıyor ve ardından "ek bileşenler indirilemedi" diyor bilgisayar kapanıp tekrar recovery modundan en başa dönüyor. Aynı işlemi defaatle denedim ama sonuç hep aynı. İnternette modem üzerinde "DNS" ayarlarını değiştirin demişler onu da denedim sonuç aynı, kablolu bağlandım sonuç gene aynı. İnternetten Bir kaç siteden farklı lion dmgsini indirdim ve windows ortamında Transmac programı ile usb belleğe yazdırdım, macbook'a usb takıp 'alt' tuşuna basıp başlatınca sadece 'recovrey, diski gözüküyor usb görünmüyor. Recovery modunda iken acaba usb'de sorun mu var deneme amaçlı disk izlencesi ile Usb'e "Macosx Genişletilmiş (Günlüklü) şeklinde formatladığım usb'i takkıp 'alt' tuşuyla başlattığımda "Recovery diskinin hemen yanında USB" görünüyor ama dediğim gibi transmac ile dmg imajını attığım USB hiç bir zaman görünmüyor çevremde bir "Mac" kullanıcısı da yok ki usb belleği yazdırıp format atayım lütfen bana yardım edin. NOT:Cümlelerdeki hatalardan dolayı özür dilerim tabletten yazıyorum bundan dolayı tam istediğim gibi olmuyor. Birde farklı bir kaç harddisk'te denedim ama sonuç gene aynı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geçmiş olsun başka pcden format usb hazırlayıp deneyin. Benim de balina gelmişti bu şekilde çözdüm


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dün gece ne olduysa sabah kalktım sistem kurulmuş halde buldum bende klasik şekilde sistemi lionda tamamladım kullanıcı adımı ve şifremi girdim ardından bilgisayarımı bekleme konumuna aldım ve tekrar açmak için kullanıcı şifremi girince açılır gibi oluyor tekrar şifre ekranına dönüyor şifremi doğru girdiğime eminim hatalı girince zaten hata uyarısı veriyor ama doğru girince şifre ekranı beyazlıyor açılacak gibi olup tekrar şifre ekranına geri atıyor beni, bende şifre sıfırlamak için alt tuşu ile recovery alanına giriş yaptım ve terminal ile "resetpassword" kodu ile şifreyi sildim sıfırladım ama gene aynı sıkıntıyı yaşıyorum başlangıç onarma ya da benzeri bir durumla çözülür mü yoksa başka bir sorunum mu var anlayamadım yardım ederseniz sevinirim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.