Jump to content
  • Kaydol
DoGu$

Macbook Pro 13' A1278 (Late 2011) SSD Upgrade hk.

Konuyu değerlendir

Önerilen İletiler

Merhaba,

Macbook Pro 13'' A1278 (Late 2011) kullanıyorum.
4GB ram ve 750 GB HDD var üzerinde.

İnanılmaz bir yavaşlama ve pil şişmesi var. Pili değiştirip, ram'lere dokunmadan SSD taktırmak niyetindeyim.

önümde 2 yol var;

1) ya Samsung 850 EVO 500GB taktırıp ram.lere dokunmadan devam edeceğim. Ama bu seçenekte 750gb hdd işlevsiz kalacak. 
2) ya da Samsung 850 EVO 250GB taktırıp yine ram.lere dokunmadan CD rom yerine kızak taktırarak HDD'yi buraya taşıyacak; işletim sistemini SSD üzerine kurup 750 GB HDD'yi de belgeler ve dmg dosyalar için kullanmaya devam edeceğim.

Soru 1: Ne önerirsiniz? Hangi yolu tercih edeyim? ''SSD taksan da kasar, ramleri de yükselt'' der misiniz?

Soru 2: 250 GB'lik SSD taktır 700 GB'lik HDD'yi de kızakla cd-rom kısmına ekle diyorsanız bu performansta sorun yaratır mı? Dosya, belge ve uygulamaları kullanırken performans düşer mi? (şuan bir word dosyasını dahi 1 dk'nın altında açamıyorum, o kadar yavaş ve fan sesi uçak motoru gibi)

Soru 3: Samsung EVO 850 mi EVO 860 mı alayım? Aralarındaki fark nedir ve hangisi işimi görür. İkisi arasında çok büyük bir fiyat farkı yok.

850 EVO 250GB: https://bilendenal.com/urun/samsung-850-evo-250gb-2.5-inc-sata-iii-ssd-mz-75e250bw/?identity=7282446547480861862&ref=akakce&v=1.72.8
850 EVO 500GB: https://www.bilisimport.com/urun/samsung-850-evo-500gb-2-5-inc-sata-iii-notebook-masaustu-ssd?ref=akakce&v=1.44.4
860 EVO 500GB: https://www.incehesap.com/samsung-860-evo-500g-ssd-mz-76e500bw-fiyati-38207?ref=akakce&v=1.43.8

Soru 4: Pilin orjinali 750 TL civarında. Bu kadar bütçe ayıramıyorum, mecburen muadil bir ürün alacağım. A1278 Late 2011 için hangi marka ve model ürünü önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

SSD ile RAM değişimi kesinlikle yapın derim ama kesinize uyacak şekilde.. 

SSD’ler arasında kararsız kalma 850-860 diye okuma ve yazma hızlarına bakıp yine kesinize uygun olan bir SSD tercih ediniz bu arada DVD-rom kaldırıp aparat ile HDD yi de ekleyin sonrasında keşke daha erken böyle bir upgrade yapsaydım diyeceksiniz 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

MacBook Pro 15’ 2011 başı kullandığım cihaz.
4 gb ram hiç dokunmadım
850 evo bir abimiz hediye etti MacBook hdd söküp yerine ssd taktım cdrom söküp aparat ile 1 th hdd taktım cdrom içinde usb bağlantısı ile bağlayıp işimi görüyorum ve makine şükür canavar oldu.

Tavsiyem benim yaptığımı yapın pişman olmaZsınız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
AyhanTACAR, 39 dakika önce yazdı:

Merhaba

SSD ile RAM değişimi kesinlikle yapın derim ama kesinize uyacak şekilde.. 

SSD’ler arasında kararsız kalma 850-860 diye okuma ve yazma hızlarına bakıp yine kesinize uygun olan bir SSD tercih ediniz bu arada DVD-rom kaldırıp aparat ile HDD yi de ekleyin sonrasında keşke daha erken böyle bir upgrade yapsaydım diyeceksiniz 

Peki muadil pil konusunda öneriniz..?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
SinantaspinaR, 28 dakika önce yazdı:

MacBook Pro 15’ 2011 başı kullandığım cihaz.
4 gb ram hiç dokunmadım
850 evo bir abimiz hediye etti MacBook hdd söküp yerine ssd taktım cdrom söküp aparat ile 1 th hdd taktım cdrom içinde usb bağlantısı ile bağlayıp işimi görüyorum ve makine şükür canavar oldu.

Tavsiyem benim yaptığımı yapın pişman olmaZsınız.

Hemen hemen yapmak istediğim upgrade.i yapmışsınız. Tek anlamadığım usb bağlantı ile hdd'yi cd-rom yuvasına bağlama olayı. USB bağlantısı ile nasıl oluyor ve nasıl kullanılıyor??

tarihinde DoGu$ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

AliExpress aparat aldım söktüğüm CD-ROM’u ona bağladım :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
SinantaspinaR, 5 saat önce yazdı:

AliExpress aparat aldım söktüğüm CD-ROM’u ona bağladım :)

Mantıklı hareket ama benim CD-Rom bozulalı 2 yıl oluyor. USB stickler çıktığından beri çok ihmal ettik galiba onu; içine aldığı DVD'yi geri vermiyor, içeride tek başına canı çok sıkılıyor diye sanırım :))

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Mantıklı hareket ama benim CD-Rom bozulalı 2 yıl oluyor. USB stickler çıktığından beri çok ihmal ettik galiba onu; içine aldığı DVD'yi geri vermiyor, içeride tek başına canı çok sıkılıyor diye sanırım :))

CDROM artık eskisi kadar önemli değil bence o yüzden naçizane fikrim benim yaptığımı yapın

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Önemli Bilgilendirme

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza Çerezler yerleştirliyor.
Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, Aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.
Üyelik ve Forum Kurallarımız Lütfen inceleyiniz!