Jump to content
SinantaspinaR

Yelda Uğurlu (Siri Türkçe seslendiren) vs Apple davası sonuçlandı!

Konuyu değerlendir

Önerilen İletiler

2011 yılında Nuance Communications şirketiyle sözleşme imzalayan Uğurlu, bu anlaşmanın toplu taşıma araçlarını kapsayacağını düşünüyordu.

Anonslar için anlaşmayı kabul eden Uğurlu, sadece birkaç yıl sonra kendi sesini Siri’nin Türkçe versiyonunda görünce soluğu mahkemede almıştı. Yelda Uğurlu’nun iddiasına göre, Nuance hiçbir izin almadan onun sesini kullanım haklarıyla beraber Apple’a satmıştı.

Nuance Communications bu iddiayı reddederek söz konusu sesin dijital ortamda oluşturulduğunu ve Uğurlu’nun sesinin kullanılmadığını belirtmişti. Ayrıca yayınladığı bildiride, anlaşmanın kapsamını da bir kez daha hatırlatmıştı.

Sözleşmeye göre, kayıt alının sesin, ‘konuşma sentezleme yazılımları’ için kullanılmasına onay verilmişti. Yine sözleşme uyarınca, Nuance’ın Uğurlu’nun ses birimlerinin Siri için kullanılmasında yasal bir usulsüzlük bulunmuyordu.

İlk gelen bilirkişi raporunda Siri’nin Yelda Uğurlu ile aynı ses olduğuna dikkat çekilmiş, bu asistanın tamamen dijital ortamda oluşturulmuş bir ses olmadığını raporlamıştı.

Bunun üzerinde Apple ve Nuance firmaları rapora itiraz ederek, yeni bir bilirkişi raporu istemişti. Yeni rapora göre, Uğurlu’nun sesi direkt olarak değil, programla oluşturulmuş ve işlenmişti. Bu şekilde hazırlandığı için, davacının kişilik hakları ihlal edilmemiş.

Süreç sonunda da ikinci bilirkişi raporu esas alınarak mahkeme davayı reddetti.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
KaraBatak, 18.05.2018 - 22:23 yazdı:

Bir şeyler koparabilir miyim diye yola çıkmış ama olmamış.

"Bir şeyler koparmak" olarak tanımlanamaz bu durum hakkını aramış sanatçı, gerçekten kızın sesini kullanabilirler de bu arada, malesef birçok müşteri yapıyor bilerek ya da bilmeyerek. Ben de seslendirme sanatçısıyım ve başımıza sık sık gelen bir durum bu. Müşteri bizden ses alırken sesi yayınlayacağı mecranın(tv, radyo, internet) bilgisini paylaşıyor. Her mecra için ayrı bir ödeme yapıyor müşteri ve 12 ay süreyle sınırlı. Eğer size söylediği ve ödemesini yaptığı mecralar dışında bir mecrada yayınlanırsa sanatçı hakkını aramakta haklıdır. Eğer bir sanatçının sesi  "tamamen dijital ortamda yeniden oluşturulur" ise ve sözleşmede sanatçı buna izin vermiş ise, yapılacak bir şey yok geçmiş olsun. He sözleşmede öyle bir madde yoksa(ki Apple yapmaz böyle bir hata) ve sanatçıya sormadan sesi kullanırsa ya da bilgisayar ortamında yeniden, aynı ses rengini verecek şekilde sentezlerlerse, sanatçı çatır çatır alır telif hakkını.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×

Önemli Bilgilendirme

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza Çerezler yerleştirliyor.
Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, Aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.
Üyelik ve Forum Kurallarımız Lütfen inceleyiniz!