Jump to content
sswiss

Avrupa'dan Türkiye'ye iPhone 6 Götürmek

Konuyu değerlendir

Önerilen İletiler

Selam arkadaslar Ben bu yaz isvicre den Türkiyeye Tatile gidecem. Elimdeki yedek olan iPhone 6 cihazimi Türkiyede yasiyan Babama götürecem,Bu iPhone 6 cihaza Türkiyede ne gibi islem yapmamiz lazim

tskler

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Yurt dışından getirdiğiniz cep telefonunu Türkiye’de kullanabilmeniz için vergi ve kayıt işlemlerini yaptırmanız yasal bir zorunluluk. Yasaya göre, getirilen cihazın yurt içinde kullanılabilmesi için verilen süre içerisinde cep telefonu harcının ödenmesi, ardından IMEI numarası kaydının yapılması gerekiyor.

IMEI kaydı yapılabilmesi için pasaport sahibinin Türkiye’ye giriş tarihinin 120 günü geçmemiş olması gerekir. Ayrıca pasaportun son iki yıl içerisinde başka bir cep telefonu kaydında kullanılmamış olması koşulu var. Yurt dışından getirilen cep telefonları yurt içinde maksimum 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir, bu süreden sonra telefonunun kaydı yapılamamakta ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından şebeke erişimine kapatılmaktadır.

İyi günler.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ayrıca pasaport kaydı e-devlet den yapılıyor. Pasaport sahibinin e devlet şifresini alması lazım

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

toparlayıp şöyle anlatayım.

1. IMEI kaydı için harç yatırmanız gerekir bunu bir bankadan IMEI kaydı yaptıracağınız söyleyip yatırın.

2. Postaneye giderek kendi e-Devlet şifrenizi alınız.

3. e-Devlete uygulamasını telefonunuza indirip bankadan aldığınız dekont ve pasaport bilgilerinizi kayıt bölümünden gerekli yerlere yazıp BTK kaydınızı tamamlayın bu kadar.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

tskler arkadaslar,

ben isvicrede yasiyorum en son 2015 tarihinde türkiyeye gittim yani son 3 yildir türkiyeye giris cikis yapmadim bu kayit benim pasaportumla yapilamazmi?

son yillarda hep K.K.T.C e tatile gidiyorum TR ye gitmiyorum ,bu yil yine Kibris a gidecem TR ye gitmiyecem yani TR ye giris cikisim son 3 yildir yok  

benim pasaport ile e-devlet üzerinden yapamazmiyim acaba

ayrica e-devlet sifrem var

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Evet sıkıntısız bir şekilde kayıt yapabilirsiniz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

@sswiss Türkiye'ye giriş yapmanız gerekiyor. ve yurda giriş tarihi üzerinden 120 gün geçmemesi gerekiyor. kayıt esnasında e-devlet de pasaport seri no yurda giriş tarihi imei numaraları nı soruyor. yurda giriş tarihiniz doğrulanmazsa aşamalar devam etmez

Edit: Pasaport kayıt harcıda 170 TL olmuş bilginize :)

tarihinde hbasdereli tarafından düzenlendi
  • Komik 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

denemekte fayda var ,ben yinede bir deniyecem e-devlet ile

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
sswiss, 1 dakika önce yazdı:

denemekte fayda var ,ben yinede bir deniyecem e-devlet ile

Deneyin tabi ama alacağınız hata belli rastgele bir yurda giriş tarihi bile girseniz. 'Yurda Giriş Tarihi Doğrulanamadı' diyecek..en son geçen hafta kayıt yaptım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Eeee ne yapmamiz lazim ,bir yolu yokmu bu isin

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Hocam gerekli şartlar: Son 2yıl içinde pasaport kaydı yapılmamış1 adet pasaport yurda giriş yapmış ve 12o gün geçmemesi lazım imei ve vergi dairesine 170 tl pasaport sahibi adına imei ye yatırılmış harç. (internet vergi dairesinden kredi kartı ile de ödeniyor)

Edit: 18 yaş altı kişilerde kayıt yapabilir. Nüfus Cüzdanı ile de kayıt yapılabilir. Mesela Kıbrıs'a vb. ülkelere Kimlik ile giden kişilerde kayıt yaptırabiliyor.

tarihinde hbasdereli tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

evet siz bu son yorumu yazarken bende youtubeden bakiyordum ve baktigim video da aynen dediginiz gibi söylüyordu.

Pekala ,iyi o zaman. isvicre den kibrisa gidecegim tarihlerde Babam da TR den Kibrisa gelecek ve daha sonra TR ye tekrar dönecek,yani Babam kibrisa giris cikis yaptigi icin o da kendi adina kayit yaptirabilir.zaten getirecegim iPhone 6 yi babam icin götürecektim

galiba sorunu bu sekilde haledecem 

peki merak ettigim birsey daha var.babam bu telefonu yurda cikis giris tarihinden sonra nasil kayit yaptirabilir,malum yasli insanlar pek anlamiyor teknolojiden ve bilgisayar v.s gibi cihazlari yok belki de e-devleti de yoktur gerci sormadim varmi yok diye.e-devleti olsa bile evde cihaz yok  e - devlet üzerinde yapmak icin ki online yapabileceklerini de sanmiyorum.

acaba vergi dairesine gidip direk yapabiliyorlarmi

tarihinde sswiss tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@sswiss e-devlet şifresi sizde varsa siz girin kaydı yapın. kredi kartı ile yaparsınız ödemesini. yurtdışında iseniz bir yakınınız babanızın adına vergi dairesine harcı yatırsın. cihazı göndermeden imei numarasını not alın. bu şekilde halledersiniz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

tabi ben kendi e-devlet sifrem ile babamin TC numarasi ve TR den cikis ve TR ye giris tarihlerini verip yapabiliyorsam sorun yok o zaman ,cünkü benim e-devlet sifrem var.ayrica türkiye is bankasinda hesabimda var  banka ile ödeme yapabilirsem  

bu is tamamdir. ödemeyi yapamazsamda  babam gidip ödemeyi yapar 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

babanizin e-devlet şifresi imei numarası varsa tamamdır. ödemeyi en son ihtimal vergi dairesinden yaptırırsınız.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Önemli Bilgilendirme

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza Çerezler yerleştirliyor.
Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, Aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.
Üyelik ve Forum Kurallarımız Lütfen inceleyiniz!