Jump to content

Avrupa'dan Türkiye'ye iPhone 6 Götürmek

Rate this topic


Recommended Posts

Selam arkadaslar Ben bu yaz isvicre den Türkiyeye Tatile gidecem. Elimdeki yedek olan iPhone 6 cihazimi Türkiyede yasiyan Babama götürecem,Bu iPhone 6 cihaza Türkiyede ne gibi islem yapmamiz lazim

tskler

Link to post
Share on other sites

Merhaba,

Yurt dışından getirdiğiniz cep telefonunu Türkiye’de kullanabilmeniz için vergi ve kayıt işlemlerini yaptırmanız yasal bir zorunluluk. Yasaya göre, getirilen cihazın yurt içinde kullanılabilmesi için verilen süre içerisinde cep telefonu harcının ödenmesi, ardından IMEI numarası kaydının yapılması gerekiyor.

IMEI kaydı yapılabilmesi için pasaport sahibinin Türkiye’ye giriş tarihinin 120 günü geçmemiş olması gerekir. Ayrıca pasaportun son iki yıl içerisinde başka bir cep telefonu kaydında kullanılmamış olması koşulu var. Yurt dışından getirilen cep telefonları yurt içinde maksimum 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir, bu süreden sonra telefonunun kaydı yapılamamakta ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından şebeke erişimine kapatılmaktadır.


İyi günler.

  • Like 2
Link to post
Share on other sites
  • Belmaci changed the title to Avrupa'dan Türkiye'ye iPhone 6 Götürmek
  • Administrator

Merhaba

toparlayıp şöyle anlatayım.

1. IMEI kaydı için harç yatırmanız gerekir bunu bir bankadan IMEI kaydı yaptıracağınız söyleyip yatırın.

2. Postaneye giderek kendi e-Devlet şifrenizi alınız.

3. e-Devlete uygulamasını telefonunuza indirip bankadan aldığınız dekont ve pasaport bilgilerinizi kayıt bölümünden gerekli yerlere yazıp BTK kaydınızı tamamlayın bu kadar.

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

tskler arkadaslar,

ben isvicrede yasiyorum en son 2015 tarihinde türkiyeye gittim yani son 3 yildir türkiyeye giris cikis yapmadim bu kayit benim pasaportumla yapilamazmi?

 

son yillarda hep K.K.T.C e tatile gidiyorum TR ye gitmiyorum ,bu yil yine Kibris a gidecem TR ye gitmiyecem yani TR ye giris cikisim son 3 yildir yok  

benim pasaport ile e-devlet üzerinden yapamazmiyim acaba

ayrica e-devlet sifrem var

Link to post
Share on other sites

@sswiss Türkiye'ye giriş yapmanız gerekiyor. ve yurda giriş tarihi üzerinden 120 gün geçmemesi gerekiyor. kayıt esnasında e-devlet de pasaport seri no yurda giriş tarihi imei numaraları nı soruyor. yurda giriş tarihiniz doğrulanmazsa aşamalar devam etmez

 

Edit: Pasaport kayıt harcıda 170 TL olmuş bilginize :)

Edited by hbasdereli
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
sswiss, 1 dakika önce yazdı:

denemekte fayda var ,ben yinede bir deniyecem e-devlet ile

 

 

Deneyin tabi ama alacağınız hata belli rastgele bir yurda giriş tarihi bile girseniz. 'Yurda Giriş Tarihi Doğrulanamadı' diyecek..en son geçen hafta kayıt yaptım.

Link to post
Share on other sites

Hocam gerekli şartlar: Son 2yıl içinde pasaport kaydı yapılmamış1 adet pasaport yurda giriş yapmış ve 12o gün geçmemesi lazım imei ve vergi dairesine 170 tl pasaport sahibi adına imei ye yatırılmış harç. (internet vergi dairesinden kredi kartı ile de ödeniyor)

 

Edit: 18 yaş altı kişilerde kayıt yapabilir. Nüfus Cüzdanı ile de kayıt yapılabilir. Mesela Kıbrıs'a vb. ülkelere Kimlik ile giden kişilerde kayıt yaptırabiliyor.

Edited by hbasdereli
Link to post
Share on other sites

evet siz bu son yorumu yazarken bende youtubeden bakiyordum ve baktigim video da aynen dediginiz gibi söylüyordu.

Pekala ,iyi o zaman. isvicre den kibrisa gidecegim tarihlerde Babam da TR den Kibrisa gelecek ve daha sonra TR ye tekrar dönecek,yani Babam kibrisa giris cikis yaptigi icin o da kendi adina kayit yaptirabilir.zaten getirecegim iPhone 6 yi babam icin götürecektim

galiba sorunu bu sekilde haledecem 

 

 

peki merak ettigim birsey daha var.babam bu telefonu yurda cikis giris tarihinden sonra nasil kayit yaptirabilir,malum yasli insanlar pek anlamiyor teknolojiden ve bilgisayar v.s gibi cihazlari yok belki de e-devleti de yoktur gerci sormadim varmi yok diye.e-devleti olsa bile evde cihaz yok  e - devlet üzerinde yapmak icin ki online yapabileceklerini de sanmiyorum.

 

acaba vergi dairesine gidip direk yapabiliyorlarmi

Edited by sswiss
Link to post
Share on other sites

@sswiss e-devlet şifresi sizde varsa siz girin kaydı yapın. kredi kartı ile yaparsınız ödemesini. yurtdışında iseniz bir yakınınız babanızın adına vergi dairesine harcı yatırsın. cihazı göndermeden imei numarasını not alın. bu şekilde halledersiniz.

Link to post
Share on other sites

tabi ben kendi e-devlet sifrem ile babamin TC numarasi ve TR den cikis ve TR ye giris tarihlerini verip yapabiliyorsam sorun yok o zaman ,cünkü benim e-devlet sifrem var.ayrica türkiye is bankasinda hesabimda var  banka ile ödeme yapabilirsem  

bu is tamamdir. ödemeyi yapamazsamda  babam gidip ödemeyi yapar 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.