Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
eypyldr

Yavaş çalışan iMac Late 2013

Rate this topic

Recommended Posts

Merhabalar,

2013 iMac 21.5 inch 1 TB HDD, Late 2013 marka iMac'im inanılmaz hantal çalışıyor. Özellikle MS Office uygulamaları açılana kadar bir demlik çay bitiriyorum :) SSD olmadığından böyle yavaş deniyor ne yazık ki bu modellere SSD takmak da riskli (Apple servisi kesinlike takmıyor, bilgisayarı açmak riskli diyor). Bunun dışında herhangi bir tavsiyesi olan var mı? Birçok şeyi denedim, format atma, disk utility kullanma, hard reset, SMC reset. Harddiskte 400 GB boş alan var, Bootcamp'de windows 10 kurulu. En çok yer kaplayan uygulamam Photos, icloud üyeliğim var arşivim PHOTOS uygulamasında (150 GB). harici harddiski SSD gibi kullanma şansı var mı bu şekilde bir kurulum yapılabilir mi? Veya bu hantal iMac'i nasıl normal iMac'e çevirebilirim fikri olan var mı?

eypyldr, 1 saat önce yazdı:

Merhabalar,

2013 iMac 21.5 inch 1 TB HDD, Late 2013 marka iMac'im inanılmaz hantal çalışıyor. Özellikle MS Office uygulamaları açılana kadar bir demlik çay bitiriyorum  SSD olmadığından böyle yavaş deniyor ne yazık ki bu modellere SSD takmak da riskli (Apple servisi kesinlike takmıyor, bilgisayarı açmak riskli diyor). Bunun dışında herhangi bir tavsiyesi olan var mı? Birçok şeyi denedim, format atma, disk utility kullanma, hard reset, SMC reset. Harddiskte 400 GB boş alan var, Bootcamp'de windows 10 kurulu. En çok yer kaplayan uygulamam Photos, icloud üyeliğim var arşivim PHOTOS uygulamasında (150 GB). harici harddiski SSD gibi kullanma şansı var mı bu şekilde bir kurulum yapılabilir mi? Veya bu hantal iMac'i nasıl normal iMac'e çevirebilirim fikri olan var mı?

Windows bölümünde bu hantallık var mı ?

Mac OS X bölümüne CleanMyMac X indirip kurun temizleyip deneyin.

14 hours ago, SinantaspinaR said:

Windows bölümünde bu hantallık var mı ?

Mac OS X bölümüne CleanMyMac X indirip kurun temizleyip deneyin.

Windows'un açılış yavaş ama çalışma hızı normal. Programı deneyeceğim teşekkürler cevap için.

Risk iyidir SSD ve RAM yükseltimi yapın

On 11/14/2018 at 4:11 PM, AyhanTACAR said:

Risk iyidir SSD ve RAM yükseltimi yapın

SSD icin gozumu karartim aslinda ama 2012 sonrasi kasayi acmak riskli. ABD sitelerinde iMac acma kiti satiliyor bantlari ile beraber, Turkiye'de bulamadim bilginiz var mi buralardan bulabilir miyim? Diger turlu acmaya cesaret edemiyorum.

On 11/14/2018 at 8:55 AM, eypyldr said:

Windows'un açılış yavaş ama çalışma hızı normal. Programı deneyeceğim teşekkürler cevap için.

Cleanmymac X trial versiyon kurup denedim, ama sonuç alabilmem icin lisans satın almam gerek sanırım ki o da çok pahalı geldi bana. Kaldı ki işe yarayacağıda şüpheli..

eypyldr, 21 saat önce yazdı:

Cleanmymac X trial versiyon kurup denedim, ama sonuç alabilmem icin lisans satın almam gerek sanırım ki o da çok pahalı geldi bana. Kaldı ki işe yarayacağıda şüpheli..

Merhaba

Yeni bir kurulum yapın fazlalıkları program ile silmeye çalışmak yerine bence.

12 hours ago, AyhanTACAR said:

Merhaba

Yeni bir kurulum yapın fazlalıkları program ile silmeye çalışmak yerine bence.

Yeni kurulum yaptım ama fark etmedi. Daha doğrusu time machine'den geri yükleme yapmadan önce çalışması normaldi ama sonrasında yine yavaşladı. Program olarak MS Office ve bir-iki uygulama yüklü iMac'i daha çok fotograf arşivim için kullanıyorum yani yavaşlamaya sebep olacak program kurulu değil.

eypyldr, 5 saat önce yazdı:

Samsung Evo 860 Sata III 500 GB SSD'ye MacOs yükledim, usb ile iMac'e bağladım sonuç: sıfır iMac'im oldu :) USB 3.0'da dosya transfer hızım BlackMagic'e göre 230-240 MB/s civarında. Eğer gözümü karartıp iMac'i açabilirsiem bu hız 520-530 MB/s civarında olur ki eski halinden 8-9 kat hızlı bir iMac'e sahip olurum (HDD hızı maksimum 60-70 MB/s idi). 

Cevaplarınız için teşekkür ederim, HDD'li yavaş iMac'lerin çözümü SSD'ymiş demek ki :)

Merhaba @eypyldr 
Hiç bir bilginiz yok ise kesinlikle gözünüzü karartıp cihaza zarar vermeyiniz..
iMac normal pclerden biraz farklı ve ekranı hassastır..

Ayriyeten iMac içini açmışken SSD + HDD kullanmak isteye bilirsiniz kapasitenizi çoğaltmak için bunun içinde extra bir kabloya ihtiyacınız olacak bunuda temin ettikten sonra böyle bir işlem yapınız derim boşa açıp kapatmış olmazsınız..
iyi forumlar.

AyhanTACAR, 9.01.2019 - 18:01 yazdı:

Merhaba @eypyldr 
Hiç bir bilginiz yok ise kesinlikle gözünüzü karartıp cihaza zarar vermeyiniz..
iMac normal pclerden biraz farklı ve ekranı hassastır..

Ayriyeten iMac içini açmışken SSD + HDD kullanmak isteye bilirsiniz kapasitenizi çoğaltmak için bunun içinde extra bir kabloya ihtiyacınız olacak bunuda temin ettikten sonra böyle bir işlem yapınız derim boşa açıp kapatmış olmazsınız..
iyi forumlar.

Merhabalar,
Uyarınız için teşekkürler, dün itibariyle artık SSD'li hard diskle çalışan iMac'im var :) Dediğiniz gibi açması gerçektende titizlik isteyen bir işlem ama doğru yöntemle zarar vermeden rahatça açabilirsiniz. İleride benzer girişimde bulunmak isteyenler, bu vidyodan yardım alabilirler. (https://www.youtube.com/watch?v=pM7eSuSQiLc&index=4&list=LLscNZ550W8br_cRBM_KX3RQ&t=0s)

Tabi vidyodaki imac tamir kitini de almanız gerekli, Aliexpress'ten bulabilirsiniz. 

iMac içerisinde SSD ve HDD beraber kullanma şansı yok çünkü yeterli alan yok ama anakarta kadar sökmeyi göze alabiliyorsanız, mSata disk alıp, HDD yine aynı yerinde bırakabilirsiniz.

Sonuç olarak, 21.5 iMac Late2013 eskisine oranla 8-9 kat daha hızlı, iyi ki ssd takmışım

eypyldr, 4 saat önce yazdı:

Merhabalar,
Uyarınız için teşekkürler, dün itibariyle artık SSD'li hard diskle çalışan iMac'im var :) Dediğiniz gibi açması gerçektende titizlik isteyen bir işlem ama doğru yöntemle zarar vermeden rahatça açabilirsiniz. İleride benzer girişimde bulunmak isteyenler, bu vidyodan yardım alabilirler. (https://www.youtube.com/watch?v=pM7eSuSQiLc&index=4&list=LLscNZ550W8br_cRBM_KX3RQ&t=0s)

Tabi vidyodaki imac tamir kitini de almanız gerekli, Aliexpress'ten bulabilirsiniz. 

iMac içerisinde SSD ve HDD beraber kullanma şansı yok çünkü yeterli alan yok ama anakarta kadar sökmeyi göze alabiliyorsanız, mSata disk alıp, HDD yine aynı yerinde bırakabilirsiniz.

Sonuç olarak, 21.5 iMac Late2013 eskisine oranla 8-9 kat daha hızlı, iyi ki ssd takmışım

Merhaba

Gözünüz aydın tekrardan sevindim sizin adınıza. Ssd candır diyelim o zaman.. :)

iyi forumlar