Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
erensunay

iOS'tan Android'e Radikal Bir Karar

Rate this topic

Recommended Posts

Arkadaşlar herkese merhaba, bu forumda baya eski sayılırım, 10 seneden fazladır, ilk üyelerdenim. Yine 10 seneden uzun bir süredir de, yani 2G'den beri iPhone kullanıyorum. Geçtiğimiz ay yine uzun zamandır iPhone kullanan eşime Samsung Galaxy Not 9 aldım ve son 1 ay dikkat ettim ki telefon elimden düşmüyor:) Şarjı bitmiyor, kasma, donma, takılma asla yok ve Android almış başını gitmiş arkadaşlar. Hal böyle olunca ben de görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Apple iPhone ve iOS konusunda bazı şeyler için çok ama çoook geç kaldı. Başta da söylediğim gibi iPhone 2G'den beri iPhone kullanan biri olarak, bana göre problem, üretilen cihazlarda değil arkadaşlar. Cihazlar gayet iyi; problem yazılım! Hemen söyleyeyim iOS çok iyi sistem bunu tartışmaya gerek yok, taş gibi-beton gibi bir işletim sistemi. Kökleri de öyle iPhone'un kendisi gibi 10-12 senelik değil, taaa ilk Mac OS işletim sisteminin köklerine kadar uzanıyor fakat Apple'ın "kapalı kutu" stratejisi eşliğinde bu süre zarfı içinde Android aldı başını gitti, iOS olduğu yerde saydı bu net! Oreo ile beraber baya baya PC'de de kullanılabilecek seviyede bi' işletim sistemi haline gelen Android, son çıkacan Pie ile elimdeki Not 9'u uçurdu resmen. Jailbreak sayesinde yıllarca Android'in sahip olduğu özelleştirmelere ve hatta daha fazlasına sahip olabiliyorduk fakat burada yine Apple devreye girdi ve artık Jailbreak de patatese bağladı desek yanlış olmaz. Eskiden iOS 5 çıkar, haftasına Jailbreak çıkardı, bu da yetmezmiş gibi Apple hemen bi' güncelleme ile iOS 5.1 çıkartırdı haftasına ona da Jailbreak çıkardı ama o günler geride kaldı. Eylül 2017'de indirilmeye sunulan iOS 11'e çıktıktan 5 ay sonra,  iOS 11.3.1'e de yine 5-6 ay sonra çıkar hale geldi ve bilenler bilir; eski Jailbreakler (UnTethered) kadar stabil değil. 

Bu sebepler ve daha birçok sebep ışığında 1 aydır çok acayip bi' kafaya girdim Apple konusunda; radikal bir kararla iPhone ve Apple TV'mi satıp yerine Samsung Not 9 ve Android tabanlı bir Nvidia Shield TV almaya karar verdim. Neredeyse 12 senedir aynı ekrana bakmak gerçekten sıktı. Son çıkan iOS 11 ve 12 arasında neredeyse hiç fark yok ve çok basit özellikler bir türlü eklenmiyor. Örneğin video çekim esnasında pause yapıp, açıyı değiştirip tekrar record özelliği hala yok, saçmalık. Emojilerle kafayı bozmuşlar! İlla bir başka yazılım gerekiyor birçok özellik için.  Apple TV'ye gelecek olursak onun da kapalı bir kutudan ibaret olduğunu söylemek yanlış olmaz. Jailbreak yoksa basit bir MKV dosyasını bile açmaktan aciz. Netflix'te interaktif içerikleri desteklemiyor, USB desteği ya da onun görevini görecek başka bir destek mevcut değil. Apple TV'nin dörtte biri fiyatına satılan Android tabanlı TV Box'ların bile bir dünya meziyeti var. HDD bağlama, PC'deki oyunu salondaki Smart TV'ye Stream etme, dahili ya da daha sonradan yükleye bildiğin bir tarayıcı ile internette gezinme, gerekirse film-dizi izleme gibi birçok özellik mevcut. Abi Apple TV açıkken ekranda saat yok lan! Nasıl basit bi' eksikliktir bu!

Özetle iOS bana uzun zamandır aynı şeyi, aynı ekranı sunuyor, geliştiği tek yön fiyat! Bundan 12 sene evvel iPhone'la mobil dünyasında çağ atladık fakat uzun bir süredir kendisiyle çağın gerisinde kaldığımızı düşünüyorum. Rakipleri çooook ciddi geliştirmeler ve özelleştirmeler sundu kullanıcılarına ve sunmaya devam ediyor.

Yıllar önce şunu söylemiştim; Apple bu stratejiyle devam ederse sonu Blackberry gibi olacak. Açıkçası bu sözüm şu an hala çalışır durumda, bunu görüyorum. Düşen hisse senetleri ve satış grafiği de bunu destekliyor. Umarım Apple bir an evvel iOS konusunda bir şeyler yapar.  Daha özelleştirilebilir yapı, tema desteği, daha esnek ve değiştirilebilir bir arayüz ve 3. şahıslar tarafından da desteklenebilecek daha açık bir sistem şart gelişim için.

Not: İşim dolayısıyla Mac kullanmaya devam, onun yeri ayrı ama takılmayan, donmayan, kilitlenmeyen Mac de yok artık.  Sanırım bir Steve Jobs gerekiyor Apple'a...

Herkese iyi forumlar...

• Like 1

Kesinlikle haklısın steve jobs politikasını bitirip kendileri bi kanun stratejiyle gitme çalışmaları hiç doğru bir karar değil bencede

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Like 1

Kafa sallayarak okudum yazıyı.. O kadar haklısınız ki

• Like 1

Dediğiniz konularda haklısınız apple TV hiç kullanmadım o yüzden onunla ilgili bişey diyemem ios bazı konularda geriden geliyor özelleştirmelere kapalı olması benimde elestirdigim bir konu ama nedense Androidli telefonları ara ara elime alıp kurcalarim hep bi olmamislik hissi veriyor bana uygulamaların telefonla entegrasyonu hala tam değil donmalar uygulamanın açılmaması aniden hata verip kapanması hala devam etmekte ben iosta bunu daha yaşamadım iosta sistem daha oturmuş yani bir sürprizle karşılaşma ihtimaliniz çok düşük ve bunun gibi sebepler sıralanabilir tabiki her iki işletim sisteminin kendine göre artı ve eksi tarafları var sonuçta bu kişinin kullanım alışkanlıklariyla alakalı kim neyi seviyorsa onu kullanır ben iosu seviyorum :) herkese iyi forumlar  

Merhaba

Eksik yönleri olması demek sağlamlığı ve kullanıcıya vermiş olduğu kullanım kolaylığını  gölgelememesi gerektiğini düşünüyorum.

Bende şahsen Nokia'dan iPhone'a geçmiş biri olarak android kullanmadım ve sahnende kullanmayı düşünmüyorum şimdilik.

Benim şahsi düşüncem  Apple ürünlerine hakkından çok para biçilmesi biraz düşündürüyor sadece o yüzden iPhone ve ipad harici bir ürününüde kullanma taraftarı değilim..

Yani sirf mac osx için bir dünya para bayilamam hatta ayni özellikte bir pc toplayıp hacintosh olarak daha uyguna kullanırım.

• Like 1

Haklısınız, ben de iphone 6 plustan sonra birkaç sene iphonu bırakıp samsungun en iyilerini kullandım fakat sonrasında 8 plusla tekrar iosa döndüm ve oh be oyuncak kullanıyormuşum dedim. Siz de muhtemelen bir sure sonra iphone alirsiniz. Bence apple home tuşunu kaldirmamaliydi. Sorf home tusu bar diye hala 8 plus kullaniyorum. X ve xs'e gecmeye cesaret edemiyorum acikcasi.

Katsumoto, 26.01.2019 - 14:45 yazdı:

Dediğiniz konularda haklısınız apple TV hiç kullanmadım o yüzden onunla ilgili bişey diyemem ios bazı konularda geriden geliyor özelleştirmelere kapalı olması benimde elestirdigim bir konu ama nedense Androidli telefonları ara ara elime alıp kurcalarim hep bi olmamislik hissi veriyor bana uygulamaların telefonla entegrasyonu hala tam değil donmalar uygulamanın açılmaması aniden hata verip kapanması hala devam etmekte ben iosta bunu daha yaşamadım iosta sistem daha oturmuş yani bir sürprizle karşılaşma ihtimaliniz çok düşük ve bunun gibi sebepler sıralanabilir tabiki her iki işletim sisteminin kendine göre artı ve eksi tarafları var sonuçta bu kişinin kullanım alışkanlıklariyla alakalı kim neyi seviyorsa onu kullanır ben iosu seviyorum :) herkese iyi forumlar  

iOS'u ben de çok seviyorum. Amacım kesinlikle "şu daha iyi, bu daha kötü" demek değil. Her iki sistemin de artı ve eski yönleri var. Bahsettiğiniz "olmamışlık" durumunu Andorid 6'ya kadar ben de hissettim, 7'de biraz toplarladı, 8'de eyvallah dedirtti ve en son 9 Pie ile yıllar önce söylediğim "kırk fırın ekmek yemeleri gerek" cümlesindeki kırk fırın ekmeğin ciddi bir bölümünü yedikleri çok belli. Örneğin bu sefer Note 9 ile iPhone X'i  fotoğraf çekme yetenekleri bakımından karşılaştırdığımda, bu sefer olmamışlık duygusunu bende iOS uyandırıyor, bak bu ilktir benim için. Portre Modu'nda eskiden Andorid cihazlarda saçların kenarlarına bulanıklık bulaşıp, fotoğraflarda bi' yapaylık etkisi oluşurken, bu sefer iPhone X'te bu hata yoğun bir biçimde ortaya çıkıyor. Note 9'da ise obje kenar keskinliği DSLR makinelere çok daha yakın. HDR modunda iPhone X yüzü yapay bir şekide kızartırken, Note 9'da çok daha doğal. Tek sıkıntı uygulama mağazasında kaliteli-paralı uygulamaların sayısının az oluşu. Bunu da istatistiklere bağlıyorum; mobil uygulama pazarında para karşılığı uygulama alan ya da uygulama içi satın alım yapan kullanıcı sayısı iOS'ta çok daha fazla. Zira Android ürünlerde apk kolaylığı var, iOS'ta ise Jailbreak, iOS kullanıcılarının %1'i oranında, kâra negatif etkisi yok yani. Bunu bilen yazılımcılar kaliteli paralı uygulamaları hala iOS için çıkartıyor. Andorid'te ise ancak benzerlerini bulmak mümkün. Örneğin ben seslendirme sanatçısıyım ve iPhone'a mobil bir ses kartı bağlayarak son derece kaliteli en az 3-4 programda kayıt yapabiliyorum. Andorid'te ise bu seçenekler çok kısıtlı. Fakat gündelik kullanım için Android bence olmuş.  He bu arada donma, kasma gibi problemler artık tarih olmuş durumda, en azından amiral gemisi cihazlar için bunu söylemek yanlış olmaz.

Bu videoda ayrıntılı karşılaştırma mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=RdIhGGVrp5U

Edited by erensunay

ANIL007, 8 saat önce yazdı:

Haklısınız, ben de iphone 6 plustan sonra birkaç sene iphonu bırakıp samsungun en iyilerini kullandım fakat sonrasında 8 plusla tekrar iosa döndüm ve oh be oyuncak kullanıyormuşum dedim. Siz de muhtemelen bir sure sonra iphone alirsiniz. Bence apple home tuşunu kaldirmamaliydi. Sorf home tusu bar diye hala 8 plus kullaniyorum. X ve xs'e gecmeye cesaret edemiyorum acikcasi.

Ben de bir ara S4 kullanmıştım, anakartındaki sıkıntı yüzünden beni 1 ay uğraştıran Turkcell sonunda ürünü iPhone'la takas edip, kullanmış olduğum 1 aylık bedeli iPhone kontratından düşmüştü de iPhone'a geçmiştim tekrar. Fakat bu bahsettiğim neredeyse 6 senelik hikaye, artık Andorid'te çok şey değişti ama iOS'ta bir türlü değişmedi. Ekran bana hala aynı geliyor. En büyük sıkıntı burada Jailbreak tabi ki. Onun sayesinde Widget ekleyip, tema desteğiyle görsellii çok rahat değiştirebiliyorduk eskiden, şimdi de yok değil fakat 6 sene önceki kadar stabil değil Jailbreak ve Tweak'lerin çoğu düzgün çalışmıyor. Home tuşuna gelecek olursak kişiden kişiye değişiklik gösterir. Benim için olmasa da olur açıkçası. E bi' de telefonlar değişmek zorunda bu da var, home tuşunun da yerini elbet bi' şey alacaktı günün birinde ve gerçekleşti sonunda. Endüstri, ekranında hiç tuş olmayan, sadece ekrandan oluşan cihazlara doğru evrildi, bunun için yapılacak bi' şey yok. Şimdi de katlanabilir cihazlar gündemde...

erensunay, 28.01.2019 - 14:20 yazdı:

iOS'u ben de çok seviyorum. Amacım kesinlikle "şu daha iyi, bu daha kötü" demek değil. Her iki sistemin de artı ve eski yönleri var. Bahsettiğiniz "olmamışlık" durumunu Andorid 6'ya kadar ben de hissettim, 7'de biraz toplarladı, 8'de eyvallah dedirtti ve en son 9 Pie ile yıllar önce söylediğim "kırk fırın ekmek yemeleri gerek" cümlesindeki kırk fırın ekmeğin ciddi bir bölümünü yedikleri çok belli. Örneğin bu sefer Note 9 ile iPhone X'i  fotoğraf çekme yetenekleri bakımından karşılaştırdığımda, bu sefer olmamışlık duygusunu bende iOS uyandırıyor, bak bu ilktir benim için. Portre Modu'nda eskiden Andorid cihazlarda saçların kenarlarına bulanıklık bulaşıp, fotoğraflarda bi' yapaylık etkisi oluşurken, bu sefer iPhone X'te bu hata yoğun bir biçimde ortaya çıkıyor. Note 9'da ise obje kenar keskinliği DSLR makinelere çok daha yakın. HDR modunda iPhone X yüzü yapay bir şekide kızartırken, Note 9'da çok daha doğal. Tek sıkıntı uygulama mağazasında kaliteli-paralı uygulamaların sayısının az oluşu. Bunu da istatistiklere bağlıyorum; mobil uygulama pazarında para karşılığı uygulama alan ya da uygulama içi satın alım yapan kullanıcı sayısı iOS'ta çok daha fazla. Zira Android ürünlerde apk kolaylığı var, iOS'ta ise Jailbreak, iOS kullanıcılarının %1'i oranında, kâra negatif etkisi yok yani. Bunu bilen yazılımcılar kaliteli paralı uygulamaları hala iOS için çıkartıyor. Andorid'te ise ancak benzerlerini bulmak mümkün. Örneğin ben seslendirme sanatçısıyım ve iPhone'a mobil bir ses kartı bağlayarak son derece kaliteli en az 3-4 programda kayıt yapabiliyorum. Andorid'te ise bu seçenekler çok kısıtlı. Fakat gündelik kullanım için Android bence olmuş.  He bu arada donma, kasma gibi problemler artık tarih olmuş durumda, en azından amiral gemisi cihazlar için bunu söylemek yanlış olmaz.

Bu videoda ayrıntılı karşılaştırma mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=RdIhGGVrp5U

Yinede zevk işi hocam her ikisininde kendine göre artı ve eksileri var ben x kullanıyorum ve mutluyum açıkçası :)

Katsumoto, 29.01.2019 - 15:21 yazdı:

Yinede zevk işi hocam her ikisininde kendine göre artı ve eksileri var ben x kullanıyorum ve mutluyum açıkçası :)

Dostum tabi ki kullanabilirsin, sen ve senin gibi milyonlarca insan kullanmaya devam edecek, kötü bir telefon asla değil. Zaten "o kötü, bu daha iyi" olduğu için bu kararı almadım ama eksikler listesi benim için çok kabardı iPhone'da ki düşen satış ve hisse senetleri grafiği bunun en önemli kanıtı.  Benimkisi naçizane bireysel bir protesto Apple'a karşı. Tam 12 senedir yakından gözlemlediğim, en derin özelliklerine kadar kullandığım bir ürün hakkında verdiğim bir karar sadece. Eski stabiliteyi, kaliteyi ve sektöre yön veren inovatif gelişmeleri göremiyorum Apple'da. Sürekli aynı ekranı sunuyor bana, sıkıldım açıkçası, gerçekten sıktı. Sen söyle iOS 11 ile 12 arasında köklü bir değişiklik, kullanımı rahatlatacak, kolaylaştıracak bir yenilik var mı? Emojilerle kafayı yemişler! Şirketteki Mac Pro'yu bile, sistemi hantallaştıracağı ve bir dünya programla uyumsuzluk yaşayacağımı bildiğim için güncelleyemiyorum, elim gitmiyor güncelle tuşuna basmaya. Mac Pro bu yahu, 32GB Ram'li 32 çekirdekli, 16GB ekran kartlı sistem! 30 bin lira verdim zamanında ayıp, ama mecbur kullanmaya devam edeceğim işim gereği. Fakat telefon için aynı şey geçerli değil, mecbur değilim, rakipleri aldı başını gitti. Android müthiş yetenekler kazandı. Hal böyle olunca da tercih meselesi zevkten/renkten çıktı artık benim için. Fiyat ve performansa bakıyorum artık. En önemli sebeplerimi ilk mesajımda yazdım. Değişiklik şart iOS için. Bunları yaparsa tekrar kullanırım tabi ki, takıntılı değilim. 2007 yılında, bizlere belki de 10 sene sonraki teknolojiyi sundu Apple fakat telefon konusunda şu an günümüzün ve rakiplerinin biraz gerisinde kalığını düşünüyorum ve bunun için üzgünüm. Not: Zamanında Android'i benim kadar kötüleyen, yerden yere vuran birini de göremezdin, net. Düşün o noktadan bu noktaya geldim fikir değişikliği açısından.

Edited by erensunay

Bir çok konuda haklısınız hocam. iOS 11 ve iOS 12 arasında bir fark yok. Bu durum android sürümleri için de geçerli. Öncelikle şunu belirteyim burada iPhone’un savunuculuğunu yapmıyorum. Android’i ilerlemiş görüyoruz bunun sebebi ise bana göre android’in çok geriden gelmesidir. Şöyle bir şeyde var artık sunacakları pek bir yenilik yok o yüzden sürümler arasında pek bir fark yok Buda benim şahsi düşüncem tabi. Şirketler ellerinde olan yenilikleri parça parça sunuyor  maalesef. Apple’ın Animoji konusundaki fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum. iPhone x kullanıyorum daha bir kere açıp kullanmışlığım yok Ki bana göre çok gereksiz bir şey  android tarafında da Apple da eleştirdiğimiz noktaları android işletim sisteminin hala taklit ediyor olması da bana göre bir eksiklik Apple’ın da androiddeki işe yarar özellikleri çok sonradan bünyesine katması da büyük eksiklik halbuki ilk başta yapabilir. Apple’ın hala çok eksiği var bunu kabul ediyorum ve bunu ben de eleştiriyorum Saçma sapan şeyler dışında hiçbirini getirmedi doğru. Not 9 deneyimleme şansım olmadı Ama beğendiğim bir telefon deneyimleme şansım olursa fikirlerim değişebilir iyi forumlar :)

Dostum tabi ki kullanabilirsin, sen ve senin gibi milyonlarca insan kullanmaya devam edecek, kötü bir telefon asla değil. Zaten "o kötü, bu daha iyi" olduğu için bu kararı almadım ama eksikler listesi benim için çok kabardı iPhone'da ki düşen satış ve hisse senetleri grafiği bunun en önemli kanıtı.  Benimkisi naçizane bireysel bir protesto Apple'a karşı. Tam 12 senedir yakından gözlemlediğim, en derin özelliklerine kadar kullandığım bir ürün hakkında verdiğim bir karar sadece. Eski stabiliteyi, kaliteyi ve sektöre yön veren inovatif gelişmeleri göremiyorum Apple'da. Sürekli aynı ekranı sunuyor bana, sıkıldım açıkçası, gerçekten sıktı. Sen söyle iOS 11 ile 12 arasında köklü bir değişiklik, kullanımı rahatlatacak, kolaylaştıracak bir yenilik var mı? Emojilerle kafayı yemişler! Şirketteki Mac Pro'yu bile, sistemi hantallaştıracağı ve bir dünya programla uyumsuzluk yaşayacağımı bildiğim için güncelleyemiyorum, elim gitmiyor güncelle tuşuna basmaya. Mac Pro bu yahu, 32GB Ram'li 32 çekirdekli, 16GB ekran kartlı sistem! 30 bin lira verdim zamanında ayıp, ama mecbur kullanmaya devam edeceğim işim gereği. Fakat telefon için aynı şey geçerli değil, mecbur değilim, rakipleri aldı başını gitti. Android müthiş yetenekler kazandı. Hal böyle olunca da tercih meselesi zevkten/renkten çıktı artık benim için. Fiyat ve performansa bakıyorum artık. En önemli sebeplerimi ilk mesajımda yazdım. Değişiklik şart iOS için. Bunları yaparsa tekrar kullanırım tabi ki, takıntılı değilim. 2007 yılında, bizlere belki de 10 sene sonraki teknolojiyi sundu Apple fakat telefon konusunda şu an günümüzün ve rakiplerinin biraz gerisinde kalığını düşünüyorum ve bunun için üzgünüm. Not: Zamanında Android'i benim kadar kötüleyen, yerden yere vuran birini de göremezdin, net. Düşün o noktadan bu noktaya geldim fikir değişikliği açısından.

Seninle aynı fikir düşünüyorum bende

Yazıklarımdan,  özellikle iOS 11 ve 12 arasındaki fark bölümüyle ilgili düşüncelerimden sonra Apple'dan harika ötesi bir haber geldi! iOS 13 Dev Emoji Güncellemesi ile geliyormuş, hahahahah!!! Emojiii, daha fazla emoji!!!! Kafayı bozmuşlar Emojilerle! 

https://www.chip.com.tr/haber/ios-13-dev-emoji-guncellemesiyle-geliyor_80597.html

Alıntı

Seninle aynı fikir düşünüyorum bende

Edited by erensunay

Katsumoto, 06.02.2019 - 17:40 yazdı:

Bir çok konuda haklısınız hocam. iOS 11 ve iOS 12 arasında bir fark yok. Bu durum android sürümleri için de geçerli. Öncelikle şunu belirteyim burada iPhone’un savunuculuğunu yapmıyorum. Android’i ilerlemiş görüyoruz bunun sebebi ise bana göre android’in çok geriden gelmesidir. Şöyle bir şeyde var artık sunacakları pek bir yenilik yok o yüzden sürümler arasında pek bir fark yok Buda benim şahsi düşüncem tabi. Şirketler ellerinde olan yenilikleri parça parça sunuyor  maalesef. Apple’ın Animoji konusundaki fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum. iPhone x kullanıyorum daha bir kere açıp kullanmışlığım yok Ki bana göre çok gereksiz bir şey  android tarafında da Apple da eleştirdiğimiz noktaları android işletim sisteminin hala taklit ediyor olması da bana göre bir eksiklik Apple’ın da androiddeki işe yarar özellikleri çok sonradan bünyesine katması da büyük eksiklik halbuki ilk başta yapabilir. Apple’ın hala çok eksiği var bunu kabul ediyorum ve bunu ben de eleştiriyorum Saçma sapan şeyler dışında hiçbirini getirmedi doğru. Not 9 deneyimleme şansım olmadı Ama beğendiğim bir telefon deneyimleme şansım olursa fikirlerim değişebilir iyi forumlar :)

Bu mesajına aslında çoook daha önce cevap yazacaktım dostum ama şu S10+'ı biraz kullanayım da, daha objektif olayım istedim. Note 9 kullanırsan beğenirsin büyük ihtimal, ben S10+ aldım, 3 aylık deneyimim sonucu, asla pişman değilim:) Android, özellikle Pie ile birlikte çok güzel bir hal almış. Güçlenen yonga setleri, donanım parçaları ve artan Ram seviyeleri sayesinde süper seri çalışıyor cihaz. Kendisinden çoook daha pahalı olan iPhone XsMax ile karşılaştırdığımda da S10+'ın çok daha başarılı olduğunu gördüm ki S10+ 7400 TL XsMax ilse 13-14 bin TL idi ben aldığımda, bazı online mağazalarda daha uyguna da bulunabiliyordu.

İki cihazın özellikle kamera sonuçları ise cidden şaşırtıcı. Daha pahalı olan iPhone'dan daha iyi bir sonuç beklerken, S10+ resmen 90'a çakmış kamera konusunda. Canlı focus, geniş açı ve tele lens sayesinde fotoğraf çekmek çok daha iyi Samsung'ta. XsMax ile gece fotoğraf falan çekmem ben mesela, elim gitmez kötü çıkacağını bildiğim için ama S10+ gece ve düşük ışıkta güzel kareler çıkartıyor. Fakat video işleme konusunda da iPhone çoook daha başarılı. Google'ın kendi uygulamaları Android'te çok daha hızlı açılıyor ama oyunların açılış/yükleniş süreleri hemen hemen aynı. Bazı oyunlarda Android, bazı oyunlarda iPhone önde. He bi' de harita olarak Apple'ın haritasını daha çok beğeniyorum ben. Çook daha fazla zoom yapılabiliyor. Kişiselleştirme ise Android'teki bana "Ohhh be sonunda!" derdirten olay oldu. Jailbreak'te ne varsa kullandığım hepsini kullanıyorum ve Jailbreak'teki gibi stabiliteyi bozmuyor. Bu arada cihaza hala Root atmadığımı, buna gerek duymadığımı belirteyim. Neyse bu özellikler ve farklılıklar saymakla bitmez:) Özetle;iPhone ile karşılaştırdığımda şu sonuç çıkıyor. "iOS daha stabil ama Android daha eğlenceli."  Kısa ve net. Android bu şekilde giderse, yavaş yavaş Masa Üstü kullanımda da insanların hayatında yer edecektir diye düşünüyorum. Fakat şu fark unutulmamalı; Apple reklamında, elinde iPad Pro ve Apple Pen ile çizim yapan mimar ya da kayıt yapan bir müzisyeni oynatırken, Samsung ise kuş böcek resmi çizen genç üniversiteli kompozisyonu sunuyor. Yani hedef kitleleri farklı:)  

Özetle ben artık telefon olarak Androidli cihazları tercih edeceğim bir süre daha. He Mac Book ve iPad kullanmaya devam edeceğim. Hatta iOS 13 ile birlikte Apple TV'nin nasıl bir performans göstereceğini de çok merak ediyorum Arcade'te:) Herkese sevgiler, iyi forumlar.

• Like 1