Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
yunus374

2019 Model 27" iMac Yavaş Çalışıyor

Rate this topic

Recommended Posts

Arkadaşlar yıllardır 2013 MacBook Pro kullanıyorum ve çok memnundum. 1 hafta önce yeni model imac 27'' aldım ve aldığım günden beri macbook daki performansı yakalayamadı. safaride olsun uygulamalarda olsun sürekli yavaş çalışıyor. macbook daki aynı uygulamalar var. ben çoklu masaüstünde çalışıyorum ve safari sekmeleri çok oluyor genelde, seri çalışıyorum çoğu zaman safariden başka sekmeye geçmek istediğim zaman 15 saniye falan duraklama oluyor. apple desteği aradım beraber temiz kurulum yaptık.SMC ve NVRAM reset yaptık. hiçbir problem gözükmedi ama nededini anlayamadım ve hala aynı sorun devam ediyor. en güncel sürüm yüklü.benim düşüncem macbook 256 gb psd İmac 1 tb  fusion drive, acaba bundan mı farkediyor anlayamadım.2 gündür parallels desktop u kullanıyorum ben böyle yavaşlama ve kasma görmedim. masaüstü geçişlerde hem windows hemde mac üzerinde acayip kasmalar oluyor. acaba imac demi sorun var yoksa yazılımsal bişey mi çözemedim. bu konuda yardımcı olurusunuz arkadaşlar.

İmac modeli MRQY2TU/A

Ben de iMac 2011 model var. Fabrika çıkışında 1 tb Hdd vardı. Ben SSD taktırmıştım. Ciddi fark oldu açılışı ve performansında. Şu an High Sierra kurulu ve Parallel Desktop üzerine Windows kurulu performansı inanılmaz güzel. Ben Mojave ile ilgili bir sorun olabileceğini düşünüyorum. İmkanın varsa High Sierra’yı kurup denemen. Olmazdı yakın zamanda Catalina çıkacak. Onunla performansını test edebilirsin.

Cevap için çok teşekkür ederim.

Catalina yı beklerken ben bunu kırmazsam iyi.performansı acayip kötü  2013 macbook proda da Mojave kurulu ama onda hiçbir sorun yok. anlamış değilim. 

ama High Sierra'yı bi deneyeyim. SSD taktırmayı düşünüyordum taktıktan sonra performans değişir mi bilemiyorum. SSD taktırmak istersem nasıl bi yol izlemem gerekiyor? yetkili servislemi görüşmem gerekiyor? yoksa harici ssd ile kullananlar varmış öyle mi yapayım?

yunus374, 2 saat önce yazdı:

Cevap için çok teşekkür ederim.

Catalina yı beklerken ben bunu kırmazsam iyi.performansı acayip kötü  2013 macbook proda da Mojave kurulu ama onda hiçbir sorun yok. anlamış değilim. 

ama High Sierra'yı bi deneyeyim. SSD taktırmayı düşünüyordum taktıktan sonra performans değişir mi bilemiyorum. SSD taktırmak istersem nasıl bi yol izlemem gerekiyor? yetkili servislemi görüşmem gerekiyor? yoksa harici ssd ile kullananlar varmış öyle mi yapayım?

Fusion Drive Okuma/Yazma performans hız testi yapın. Normal HDD olsaydı kesin taktırın derdim ama Fusion Drive varken buna gerek olacağını zannetmiyorum. Zaten sıfır yeni bir cihazı da başka bir sorunu yoksa açtırıp daha kötü sorunlara maruz kalmayın. Örneğin ben ekran kartı değişimi için o zamanlar şehrimde PUPA vardı. Ekran kartı değişimi yapıldı geldi. Teslim almaya gittiğimde kontrolde camın arkasında bir el karışı toz vardı. 3 kere cihaz gitti geldi ama ilk temiz halini hiç yakalayamadım. Bir de gidip geliyor yolda yada teknik serviste cihaz daha çok hasar alıyor. Tavsiyem isterseniz ayrı bir bölüntü oluşturun ve High Sierra’yı bir deneyimleyin.

ahmethan, 28 dakika önce yazdı:

Fusion Drive Okuma/Yazma performans hız testi yapın. Normal HDD olsaydı kesin taktırın derdim ama Fusion Drive varken buna gerek olacağını zannetmiyorum. Zaten sıfır yeni bir cihazı da başka bir sorunu yoksa açtırıp daha kötü sorunlara maruz kalmayın. Örneğin ben ekran kartı değişimi için o zamanlar şehrimde PUPA vardı. Ekran kartı değişimi yapıldı geldi. Teslim almaya gittiğimde kontrolde camın arkasında bir el karışı toz vardı. 3 kere cihaz gitti geldi ama ilk temiz halini hiç yakalayamadım. Bir de gidip geliyor yolda yada teknik serviste cihaz daha çok hasar alıyor. Tavsiyem isterseniz ayrı bir bölüntü oluşturun ve High Sierra’yı bir deneyimleyin.

Anladım hocam ayrı bölüntü açıp deneyeyim. anlık yavaşlama ve kasma olmasa başka bir sıkıntım yok ama 2013 macbook prodan sonra daha iyi bir performans beklerken daha düşük performans olunca beni çok şaşırttı. yoksa bu kadar uğraşmazdım. ram yükseltmesi yapmamı tavsiye dermisiniz?

ayrı disk oluşturup yükleme işini https://support.apple.com/tr-tr/HT208891. şu makaleye göremi yapayım? bahsettiğiniz bu sanırım.

Fusion Drive daha önce kullanmadım ama değerler cidden çok kötüymüş. SSD performansı çok değiştiriyor. Neyse konumuza dönelim.  Mojave APFS disk bölüntüsünde mi formatlı? Değilse belki sorun bundan kaynaklanıyordur. Tamamen varsayım. Diğer bölüntünüzü APFS olarak formatlayıp sistemi kurun.

Bu arada ram falan yükseltmeniz gerekmez. Ciddi proje işleri yapmıyorsanız günlük kullanımda mac hiç ram yemiyor. Sorun bence disk bileşeninde.

Posted (edited)

Ayrıca sizin gibi durumda olan bir kullanıcı sorunun çözümünü SSD taktırmakta bulmuş. 2019 modelde olsa sorun yine aynı.

Edited by ahmethan

ahmethan, 10 saat önce yazdı:

Fusion Drive daha önce kullanmadım ama değerler cidden çok kötüymüş. SSD performansı çok değiştiriyor. Neyse konumuza dönelim.  Mojave APFS disk bölüntüsünde mi formatlı? Değilse belki sorun bundan kaynaklanıyordur. Tamamen varsayım. Diğer bölüntünüzü APFS olarak formatlayıp sistemi kurun.

Fusion Drive normalde hızlı diğer kullanıcıların testine bakıyorum değerler 700-800 lerde. az önce Macbook ile yaptım 600 den aşka inmiyor ve sürekli stabil test yapıyor. İmac ile yaptığımda ise ilk 2 testi 600-700 lerde tamamlıyor geri kalanları direk iniyor 100 lere. az önce apple destek ile görüştüm İmacı alalı 9 gün oldu dedim ve böyle sorunlarım var dedim. disk speed testinden de bahsettim. servise yönlendirelim dedi. 9 günlük cihazı tamirci ettirmez dedimi o zaman teknosa ile görüşün dedi. teknosa ile görüştüm onlarda servise göndermez dedi. bakalım artık birazdan tüketici haklarına şikayette buluncam

yunus374, 13 saat önce yazdı:

Fusion Drive normalde hızlı diğer kullanıcıların testine bakıyorum değerler 700-800 lerde. az önce Macbook ile yaptım 600 den aşka inmiyor ve sürekli stabil test yapıyor. İmac ile yaptığımda ise ilk 2 testi 600-700 lerde tamamlıyor geri kalanları direk iniyor 100 lere. az önce apple destek ile görüştüm İmacı alalı 9 gün oldu dedim ve böyle sorunlarım var dedim. disk speed testinden de bahsettim. servise yönlendirelim dedi. 9 günlük cihazı tamirci ettirmez dedimi o zaman teknosa ile görüşün dedi. teknosa ile görüştüm onlarda servise göndermez dedi. bakalım artık birazdan tüketici haklarına şikayette buluncam

Ne gerek var? Direkt olarak iade edin. 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade edebilirsiniz cihazı. %99 buna yanaşmayacaklardır ama şansınızı deneyin. Olmazsa hakeme başvurun. Para iadesi yada yeni cihaz veriliyor direkt.

eko1.3, 9 saat önce yazdı:

Ne gerek var? Direkt olarak iade edin. 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade edebilirsiniz cihazı. %99 buna yanaşmayacaklardır ama şansınızı deneyin. Olmazsa hakeme başvurun. Para iadesi yada yeni cihaz veriliyor direkt.

Hocam bunun için nasıl bi yol izlemem gerekiyor? teknosadakiler servis raporu olmadan iade alamayız dediler. dün şikayetvar'a şikayet ettim aynı zamanda tüketici haklarına şikayet ettim. şikayet var üzerinden hemen aradılar. servis raporu olmadan işlem sağlanamamaktadır dediler. ben de pazartesi günü buradaki apple yetkili servise götürüp durumu anlatayım demiştim.