Jump to content

iOS 4.3 de iPhone ve iPod Touchta Multitasking Gestures Nasıl Aktifleştirilir ?

Rate this topic

Anchen

Recommended Posts

Ba_l_ks_z-3.png

Yapılacak İşlemler

1.adım : Öncelikle telefona herhangi bir ssh programıyla (ifunbox, winscp vs.) cihazımıza bağlanıyoruz.

2.adım : Aşağıda kod içinde belirttiğim konuma gidiyoruz.

/Applications/Preferences.app/

3.adım : Bu konumda bulunan General.plist öncelikle yedekliyoruz.

4.adım : General.plist dosyasını açıyoruz.

Orjinal Hali

[FONT="Arial"]<dict>
<key>cell</key>
<string>PSGroupCell</string>
<key>footerCellClass</key>
<string>MultitaskingGestureExplanationView</string>
<key>id</key>
<string>Mutltitasking_Gesture_Group</string>
<key>requiredCapabilities</key>
<array>
<string>multitasking-gestures</string>
</array>
</dict>
<dict>
<key>cell</key>
<string>PSSwitchCell</string>
<key>default</key>
<true/>
<key>defaults</key>
<string>com.apple.springboard</string>
<key>id</key>
<string>Mutltitasking_Gesture_Switch</string>
<key>key</key>
<string>SBUseSystemGestures</string>
<key>label</key>
<string>Multitasking_Gestures</string>
<array>
</array>
</dict>[/FONT]

Değiştireceğimiz Hali

[FONT="Arial"]<dict>
<key>cell</key>
<string>PSGroupCell</string>
<key>footerCellClass</key>
<string>MultitaskingGestureExplanationView</string>
<array>
</array>
</dict>
<dict>
<key>cell</key>
<string>PSSwitchCell</string>
<key>default</key>
<true/>
<key>defaults</key>
<string>com.apple.springboard</string>
<key>key</key>
<string>SBUseSystemGestures</string>
<key>label</key>
<string>Multitasking_Gestures</string>
<array>
</array>
</dict>[/FONT]

5.adım : Aşağıda kod içinde belirttiğim konuma gidiyoruz.

/System/Library/CoreServices/SpringBoard.app/

6.adım : Eğer iPhone kullanıyorsanız, N90AP.plist i yedekliyoruz. Eğer iPod Touch kullanıyorsanız, N81AP.plist i yedekliyoruz.

7.adım : Eğer iPhone kullanıyorsanız, N90AP.plist i açıyoruz. Eğer iPod Touch kullanıyorsanız, N81AP.plist i açıyoruz.

8.adım : Şimdi şu şekilde değiştireceğiz.Orjinal halde gösterdiğim kısmın altına ekleme yapacağız.

Orjinal Hali

[FONT="Arial"]<key>capabilities</key>
<dict>[/FONT]

Değiştireceğimiz Hali

[FONT="Arial"]<key>capabilities</key>
<dict>
<key>multitasking-gestures</key>
<true />[/FONT]

9.adım : Reboot ya da respring yapıyorzuz cihazımızı ardından ayarlarda seçeneklerin belirmesi gerek.

tamam da şuan sadece snowbreeze tethered var sadece, ve onunla jb yapınca bu kadar işlemi yapmaya gerek kalmıyor ki. sadece hatırlatmak istedim, çünkü ben bu tethered jb ile kullanıyorum şuan gestures özelliğini

Tmm belki pwnage kulanan vardır , belki işaretlememi olup şimdi eklemek isteyen yada sadece bilgilendirme amaçlı konu açmak isteyen :D .

• 2 weeks later...

Peki kullanışlı bir özellik mi bu Multitasking Gestures? iPhone'ün ekranına "hızlı bir şekilde" 4 parmağımı koyduğumda sığmıyor ekrana:D 3 parmak yapabiliyor muyuz ayarlardan? Çok oluyo ama bu iPhone, iyi ki bi' dokunmatiği var illa 4 parmak, 3 neyine yetmiyo! :P

aslında bu yenilik ipad için düsünülmiş bir yenilik acıkcası iphone da cok kullanıslı deil 4 parmak zor sıgıyor ekrana yakın zaman iphone için 3 veya 2 parmaklı olanı gelecektir ki zaten bunlar home tusu olmayan öne cam sadece ekrandan olusan bir iphone için deneme bence

valla ben mac te kullanıyorum 4 parmak ama ben tabi snow leopard yükletmiştim o zaman 4 finger diye geçiyodu :D öyle dediler yani etkinleşiyo snow yükleyince dediler tmm dedim mousepad de gayet kullanışlı ipad i bilemiyorum ama ondada öyledir fakat iphone da çok kullanışlı olacağını sanmıyorum sonuçta ufak bir ekran belki şöyle bir yararı olur programlar arasında geçiş yaparken home tuşuna basmak gerekmez ve tuş ömrü daha uzun olur

Activatorla açık olan bir programı home tuşu yerine ekranı 2 parmakla mıncıklayarak kapatabiliriz ya da benzer bi' özelliği ekleyebiliriz fakat 2 parmak Safari ve fotoğraf albümünde kullanılan bir özellik olduğundan bu 2 farklı kullanım alanında sorun teşkil eder. Uzun lafın kısası bu özellik iPhone'da en iyi 3 parmak kullanılabilir diye düşünüyorum. İster Activator olsun ister telefonun orijinal özzelliği olsun en mantıklısı 3 parmak, umarım özelliğin ayarlar bölümünde parmak sayısını opsiyonel yaparlar.

çözdüm arkadaşlar: ifunbox'dan bakınca preferences.app gözükmüyor ama ifile ile bakınca buldum. Şöyle yapacağız:

System >> Library >> CoreServices >> SpringBoard.app kısmına gideceğiz ve N90AP.plist dosyasın açıp aşağıdaki kodu ilk resimde görünen yere ekleyeceğiz.

<key>multitasking-gestures</key>

<true/>

var >> mobile >> Library >> Preferences kısmına gireceğiz ve com.apple.springboard.plist dosyasını açıp aşağıdaki kodu 2. resimde görünen yere ekleyeceğiz.

<key>SBUseSystemGestures</key>

<true/>

bunları yaptıktan sonra respring yapacağız ve tamamdır. Kendim denedim çalışıyor.

photo2.png

photo11.png

6.adım : Eğer iPhone kullanıyorsanız, N90AP.plist i yedekliyoruz. Eğer iPod Touch kullanıyorsanız, N81AP.plist i yedekliyoruz.

7.adım : Eğer iPhone kullanıyorsanız, N90AP.plist i açıyoruz. Eğer iPod Touch kullanıyorsanız, N81AP.plist i açıyoruz.

bende N88AP var iphone 3gs oldugu halde siz Eğer iPod Touch kullanıyorsanız, N81AP.plist i açıyoruz. demissiniz bir yanlislik var sanirim ?????