Jump to content

Nokia Apple'a iPhone yüzünden dava açtı

Rate this topic

maydin02

Recommended Posts

Nokia, Apple'a patentlerinden tamı tamına 10 tanesini çiğnediği iddiasıyla dava açtı!

Dünyanın en büyük cep telefonu şirketlerinden Nokia, Apple'a açtığı davada, hangi patentlerin çiğnendiğini detaylı bir şekilde sundu. Bu 10 patentin "bir ya da birden fazla GSM, UMTS ve kablosuz LAN standartlarına uygun, uyumlu cihazlar yapmak için gerekli olan" teknolojilerle alakalı olduğu belirtildi.

Nokia'nın iddiasına göre 2007'deki çıkışından bu yana Apple'ın bütün iPhone modelleri Nokia patent haklarını ihlal etti. Nokia adına Ilkka Rahnasto: "Mobil endüstrinin temel prensibi, teknolojiye katkıda bulunarak standartlar oluşturulduğunda bu fikri haklar için diğerleri bunun karşılığını öder. Apple'ın da bu prensibe uyması bekleniyor, ama Apple Nokia'nın fikri mülkiyet hakları için uygun şartlarda anlaşmayı reddederek, bedavaya kullanmaya çalışıyor" dedi.

Bu son cümleden de anlıyoruz ki Nokia, Apple ile daha önce görüşmüş ama olumsuz karşılık almış. Apple konu ile ilgili bir açıklamada henüz bulunmadı.

kaynak: Nokia Apple'a iPhone yüzünden dava açtı - CHIP Online Haber

muahaha diyorum başka bir şey demiyorum. Nikola Teslayı hatırladım birden. Modern teknolojinin efendisidir kendisi. Çok hakkını yemişler deha lan herif. Nokia nın ben taaaa :) Ulan senelerdir Aynı ürünün kabını değiştir değiştir bir kaç fonksyon koy itele yaptı ve hala yapmaya devam ediyor. Şimdi de ağlıyor. Ama iddiası gerçek olabilir. Temel prensiplerini ilk çıktığında kullanmış olabilir. Ama şimdi arada dağlar kadar fark var. Hatta Apple a teşekkür etmesi gerek telefon olayını başka bir boyuta taşıdığı için.

zamanında symbian ve onun program oyunları meşhurdu.kullanan herkez bilir bunu.apple dan yapmasını bekleyene kadar,essegi boyayıp boyayıp onumuze sunana kadar kendileri bi yenilik yapsaymısta gene piyasada 1 numara kalsaymıs.iyi oluyo bence.müstahak yani.bende zamanında nokia hastası bir insandım.az ugrasmamıstım symbian la,onun programları oyunlarıyla vs vs

zamanında symbian ve onun program oyunları meşhurdu.kullanan herkez bilir bunu.apple dan yapmasını bekleyene kadar,essegi boyayıp boyayıp onumuze sunana kadar kendileri bi yenilik yapsaymısta gene piyasada 1 numara kalsaymıs.iyi oluyo bence.müstahak yani.bende zamanında nokia hastası bir insandım.az ugrasmamıstım symbian la,onun programları oyunlarıyla vs vs

Evet ya süper programları vardı en çok sevdiğim iki program vardı tv kumandası olma özelliği birde menu leri hareket sensörü ile değiştirmek ne havalı idi hey gidi hey günler

• 2 weeks later...

nokia symbian ile artik yapsa yapsa dusuk segment e hitabet eder. Windowsla anlasma yaptilar ama windows mobile inda durumu pek icler acici degil. Ne varsa ios ta cunku apple tvsine kadar hepsi ios kullaniyor. Nokiada cikarsin hepsine es deger bir isletim sistemi onunda icinde binlerce secenek olsun. Ustune iphone dan kullanisli olabilsin :D O zaman microsoftta kazanir. :)

• 2 months later...

mahkeme sonucu :

Nokia, iki şirket arasındaki dava şeklinde "Devlerin Savaşı" tamamlayacak Apple ile bir anlaşma içine girdiğini duyurdu.Şirketleri kabul etti ve Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) başvurarak şikayetlerini geri çekilmeye karar verdi.

nokia anladı başedemiceğini :)

mahkeme sonucu :

Nokia, iki şirket arasındaki dava şeklinde "Devlerin Savaşı" tamamlayacak Apple ile bir anlaşma içine girdiğini duyurdu.Şirketleri kabul etti ve Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) başvurarak şikayetlerini geri çekilmeye karar verdi.

nokia anladı başedemiceğini :)

nokia ile apple patent lisanslama konusunda anlaşma yaptılar ve apple nokia'ya belirli bir ücret ödeyecek. yani baş edememe gibi bir mesele değil. çünkü nokianın binlerce patenti var. görünen o ki apple nokianın patentlediği teknolojileri kullanmış ve mahkeme yerine kendileri anlaşma yapıp çözmüşler.

Apple ile patent lisanslama konusunda anlaşan Nokia'nın anlaşmanın mali yapısı gereği Apple'dan alacakları resmi olarak açıklanmış değil, ancak Deutsche Bank'ın analistlerinden Kai Korschelt'e göre bu değer tek seferlik 420 milyon avro (608 milyon doları) olacak.

Korschelt, hesabını, pazardaki benzer lisanslama anlaşmalarına dayandırıyor. Tek seferlik alacağı, bundan önce satılan 110 milyon adet iPhone'u kapsamasından dolayı; bu telefonların ortalama satış fiyatı 550 dolar olarak hesaplandığında ve elde edilen gelirin %1'i Nokia'a verildiği göz önüne alındığında; Nokia'nın tek seferlik alacağı ücret yaklaşık 605 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Bunun yanı sıra Korschelt, devam eden gayrimaddi haklardan dolayı, yani her satılan yeni iPhone'dan dolayı, Apple'ın Nokia'a çeyrek başına yaklaşık 137,6 milyon dolar ödeyeceğini söylüyor.

• 2 weeks later...

Arkadaslar ne olursa olsun Nokia hala nokiadir. Batma gibi bir durum icine gireceğini hiç sanmam. Zaten bu tarz firmalarda yok yere dava acmazlar. Dava sonucunda belli olduğu gibi Nokia'nın haklı olduğu bir durum soz konusu. Aynı durum su an Apple ile samsung arasında mevcut durumda. Samsung ta applea ait bazı lisansları ihlal etmiş

• 10 months later...

Evet arkadaslar iPhone ile Apple firması bizlere harika bir mobile deneyim yaşatmış, samsung ve Nokia'ya zarar vermiştir. Lakin bunu yaparken Nokia gibi bir şirketin onceden elinde bulundurduğu patentleri ihlal etmiş olabilir. Buda Nokia'da doğal olarak dava açma hakkını doğurur. Zaten sonunda Apple'da durumu kabul edip anlaşmaya yanaşmış.

Gelelim Nokia'nın can çekişmesine. Bence hiçte can çekişmiyor. Birçok insan hala nokia kullanım tekeline alıştığı icin nokiadan vazgeçemiyor. En basta babam malesef başka marka telefon kullanamıyor. Akıllı telefon Pazarı'nda kan kaybediyor olabilir ama eninde sonunda bir çıkış yolu bulup iPhone değilde Samsun'a kaptırmış olduğu koltuğu geri alacaktır.

tapatalk ile yolleyommm

İlk yıllarda Nokia sesini çıkarmadı. Bunlar yapamaz diye :) Sonra telefonun 1 haftada milyonlar sattığını gördü paraya göz dikti :D

Aynı Apple Store'a girerken kafayı cama vuran teyze gibi :P Para koparmaya çalışıyor.

bende iphone kullaniyorum ama 5 yillik gsm mazisiyle iphoneu kral yapmak cok cahilce :(

hatirlarim ilk ozel tvler yayina basladiginda bicok insan aaaa 40yilda bi ozel tv acildi yeniside artik 20yil sonra yayina baslar diyorlardi hatta trt2 yayina basladiginda vaybeee en sonunda artik trt3 allaha kalmis turkiyede bu isler agir olur yeniliklere alismamiz zaman alir diyenler vardi sadece yasadiginiz ulkeden pay bicin,

ki dunyada teknolojinin hizina yetismek imkansiz 2017 yilinda yani iphone 10 yasina girdiginde bakalim artik fanatik duzeyinde iphone iphone diyenler hangi cihazlari kullaniyor olucak.

bu esnada microsoftu hafife almayin onun tekmesi pek olur vista ciktiginda microsoft bitti linux ilerlermi acaba diyenler bugunlerde her ne kadar hala arayis icinde mac kuralim kullanalim olmadi bi apple mac alalim diyor olsalarda win7 kullaniyorlar :)

diyorumya teknolojinin tarafi markasi firmasi olmaz kimbilir daha neler neler gorecegiz kisacik yasamlarimizda ;)

ruhun sad olsun steve jobs

uyumayi birak calismaya bak bill gates :)

Herseyi geçtim AMD athlon64ler ile piyasayı kasıp kavururken ne olacak intelin durumu diye tartışılıyordu. Şimdi Intel nerede AMD nerede... Ama AMD yine yakalayacaktir diyorum. Bu böyle surup gider.

tapatalk ile yolleyommm