Jump to content

GEVEY - 112 ACİL Vakası-

Rate this topic

mckth

Recommended Posts

112'yi kırdık! - En Son Teknoloji Haberleri - HTEkonomi

112'yi kırdık!

iPhone 4’ün şifresini kırmayı başardılar ancak çok tehlikeli bir yolla! Cumartesi 112 Acil Servisi’ni arayanların büyük çoğunluğu aslında ‘kırdırma’ peşindeydi..

Dünyada 24 Haziran 2010’da satışa çıkan, Türkiye’de ise resmi satışına geçen yılın eylül ayı sonunda başlanan iPhone 4 de sonunda kırıldı. Cumartesi günü bütün telefonlar meşguldu. Şifrenin kırıldığını öğrenenler 112’yi aradı.

Çinli Gevey adlı bir firmanın geliştirdiği donanımsal SIM çözümü aldatmacası, kullanıcıyı SIM kart (hat) gerektirmeyen yolların başında gelen acil arama modu ile iPhone 4 SIM kilidini kırdı. Bu yolla, ABD’de 911, Türkiye’de 112 olan Hızır Acil Servis hattı aranarak kurulan iletişim hattı, kullanıcının bulunduğu ülkedeki GSM şebekesine bağlanılıyor. Telefon her kullanıldığında sanki acil arama yapacakmış gibi gösterilip, SIM kart ile iletişime geçilmesi sağlanıyor. Hatta Çinli firmanın geliştirdiği yöntemin ikna edici olabilmesi için telefon uçak moduna alınarak, kartın elektriği bile kesiliyor.

ERİŞİME HER AN KAPATILABİLİR

Türkiye’de de kullanılan yöntemi acil arama hizmetinin suiistimal edilmesine yönelik bir girişim olduğu için kullanıcıları hukuki bir yaptırımla karşı karşıya kalması söz konusu olabilir. Cihaz, IMEI numarasıyla Türkiye’de kayıtlı olduğu için bu yöntem kullanılan hatların erişiminin kapatılması da gündeme gelebilir.

‘HATTI GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEYİN’

112 hattı, ücretsiz ve SIM kart gerektirmeden aranabildiği için özellikle cep telefonu teknik servislerinin de tamir sonrası yoğun olarak kullanılıyor. Türkiye’de 300 binden fazla, yılda ise 120 milyonu aşkın çağrı alan 112’ye yapılan çağrılar kayıt altına da alındığı için ‘gereksiz’ yere arama yapanların ceza alması da gündeme gelebiliyor. Yılın başında Konya’da meydana gelen bir olayda 112 servisini gereksiz yere arayanlar hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, “112 hattında yoğunluk, zaten hep üst düzeyde. Hayati konularda erken müdahale edilebilmesi için vatandaşlarımız 112 hattını gereksiz yere kullanmamalı. Sonuçta bu hat bir gün size de gerekebilir” dedi.

350 LİRA ŞART

Öncelikle yurtdışından getirilen telefonun kaydettirilmesi gerekiyor. Bir pasaporta 2 yılda bir cep telefonu kayıt ettirilebildiği için şu anda birçok forum sitesinde ortalama 150 TL’ye pasaport hakkı satılıyor. Buna yine 200 TL karşılığında gayri resmi yollardan yapılan kırma işlemi, mikro SIM kart bedeli gibi ek maliyetler de eklenince yurtdışından alınan bir iPhone 4’ün ‘kaçak’ kullanabilmek için bile 350 TL’lik bir harcama yapmak şart.

200 LİRA KIRMAYA, 150 LİRA PASAPORTA!

iPhone 4 ABD’de 2 yıllık konratla 16 GB’lik modeli 199 dolara, 32 GB’lik modeli ise 299 dolara satılıyor. Kontratsız modellerde fiyat aynı modeller için 599 ve 699 dolar. Türkiye’de ise operatörler tarafından sunulan iPhone 4’ün kontratsız fiyatı 805 Euro. Vergi, gümrük gibi maliyet kalemleriyle yurtdışı ile açılan fiyat makası, resmi olmayan yollardan Türkiye’de kullanılmak istenen cihazlarda, ‘korsan’ maliyetleri kullancıyı hayal kırıklığına uğratabiliyor.

NECDET ÇALIŞKAN- GAZETE HABERTURK- HT EKONOMİ

• Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

valla ben cuma gecesinden belli kullanıyorum ve şimdiye kadar iki kez aramak durumunda kaldım. geveyi kullanıyoruz die her dakika her telefon edip biriyle konuşacağımızda tutupta ilk iş olarak 112 i aramıyoruz sadece şebekeyi bulana kadar bir sefer çaldırıp kapatıyoruz o kadar bu kadar büyütülecek bi sorun değil bence hatta sorun bile değil sonuçta millet arayıp 112 servisindekilerle dalga geçior biz onu yapmadığımıza göre ne problem çıkarabiliriz ki

yaw bu kadarda abırtılmazki arkadaşım vay vay vay dünyanın sonu gelmiş sanki 112 yi gerçekten aradğın zaman 5dk da geliyorlar bide iyi bi iş yaptıklarını zannediyorlar biz 112 aradık 25 dk sonra geldi bu mu acil servis duşunsenize hic bir mazeritiniz yok trafik ışıkları yok herkes size yol veriyor bide şehir icidenbir yere 25 dk da gidiyrsunuz ya geçin bunları ya bide zaten 112 yi arayıp sadece 3 sn bekliyorsunuz hat bile düşmüyor o saniye icerisinde yok efendim bilmem yoğunluk varmış

Dostlar oyle demeyin gecikselerde islerini çok iyi yapamazlarsada sonuçta hayat kurtarıyorlar hersey sandığınız gibi değil allah korusun sizinde basınıza gelebilir buna bir care bulunmalı bence siz iphone kullanın diye zaten gereksiz seyler yüzünden ölen insan sayısı artmasın

Sent from my iPhone using Tapatalk

yaw bu kadarda abırtılmazki arkadaşım vay vay vay dünyanın sonu gelmiş sanki 112 yi gerçekten aradğın zaman 5dk da geliyorlar bide iyi bi iş yaptıklarını zannediyorlar biz 112 aradık 25 dk sonra geldi bu mu acil servis duşunsenize hic bir mazeritiniz yok trafik ışıkları yok herkes size yol veriyor bide şehir icidenbir yere 25 dk da gidiyrsunuz ya geçin bunları ya bide zaten 112 yi arayıp sadece 3 sn bekliyorsunuz hat bile düşmüyor o saniye icerisinde yok efendim bilmem yoğunluk varmış

Bencil olmamak lazım. Siz aradığınız sırada sizin bölgenizin 112'sinin arka sokağınızdaki başka bir vakaya gitmiş olabileceğini göz ardı etmeyin. Bu durumda en yakın bölgenin 112 ambulansı gelir ki o da en az 10 dk mesafededir. Ya o da vakadaysa... Lütfen kelle koltukta çalışan bu insanlara haksızlık etmeden önce iki kere düşünün...

birazda bizim insanımızda var arkadas suc.

112 yi arayıp 2sn bekleyip kapatmamız gerekirken sohbet edenler bile var ...

2sn içinde çalacagını sanmıyorum uzun süre durduranlar sayesinde bu durum ortaya cıkıyor.

ne olur ne olmaz bi kere calsında tam olsun veya adamlar acınca kapatayım o zaman daha iyi olur diyenler vardır...

saçma saçma yorumlar yapılmış, hizmet vermiyolarmışta bilmemnede,

ne olursa olsun, gevey için çıkartılmadı bu hatlar,

dikkatli kullanmak lazım, zira geveyini işlemi gerçekleştirebilmesi için 2 sn yeterli bir süre .

Benim kafam çok karıştı. GEVEY denen cihaz, eğer böyle bir işleme ihtiyaç duyuyor ise, cihazı kullanan kardeşlerime tavsiyem, acilen vazgeçmeleri kullanmaktan.... En azından işin sonu belli olana kadar kullanmayın derim. Bu işin sonu, savcılık yolu ile hakkınızda suç duyurusuna kadar gider. Başınız dertten kurtulmaz. Malumunuz, yapılan kırma işlemi zaten yasal değil, bir de üstüne devlet kurumlarını bu işe alet etmek bizim memleket de büyük olay olur. Bundan 90 gün sonra hakkında mahkeme çağrısı gelmiş arkadaşları okumayalım bu forumda. Ve zaten, çok kısa süre sonra bu cihazı bloke ederler. Ben bu kadar saçma bir şey duymadım. Çinli firmanın yaptığı bana göre dolandırıcılık. Apple firması bile TR ye gelip, devlet kurumlarından bu açığı kapatmalarını isteyebilir. İnanın dostlar, devlet kurumları ile böyle oyunlar oynanmaz. Sonu iyi olmaz.

Düzenleme....

Yukarıdakileri yazdım ama kafam gerçekten çok karıştı... GEVEY her aramada bu aktivasyona ihtiyaç duyuyor mu? Eğer bir defalık bir olay ise yukarıda yazdıklarımın bir anlamı yok, ama her defasında 112 veya benzer bir yeri arama zorunluluğu var ise bu olay korkulması gereken bir sona gider. Bir de anlayamadığım, eğer her defasında aktive gerekiyor ise, dışardan aranamıyor mu?

Edited by cagforum

Benim kafam çok karıştı. GEVEY denen cihaz, eğer böyle bir işleme ihtiyaç duyuyor ise, cihazı kullanan kardeşlerime tavsiyem, acilen vazgeçmeleri kullanmaktan.... En azından işin sonu belli olana kadar kullanmayın derim. Bu işin sonu, savcılık yolu ile hakkınızda suç duyurusuna kadar gider. Başınız dertten kurtulmaz. Malumunuz, yapılan kırma işlemi zaten yasal değil, bir de üstüne devlet kurumlarını bu işe alet etmek bizim memleket de büyük olay olur. Bundan 90 gün sonra hakkında mahkeme çağrısı gelmiş arkadaşları okumayalım bu forumda. Ve zaten, çok kısa süre sonra bu cihazı bloke ederler. Ben bu kadar saçma bir şey duymadım. Çinli firmanın yaptığı bana göre dolandırıcılık. Apple firması bile TR ye gelip, devlet kurumlarından bu açığı kapatmalarını isteyebilir. İnanın dostlar, devlet kurumları ile böyle oyunlar oynanmaz. Sonu iyi olmaz.

Düzenleme....

Yukarıdakileri yazdım ama kafam gerçekten çok karıştı... GEVEY her aramada bu aktivasyona ihtiyaç duyuyor mu? Eğer bir defalık bir olay ise yukarıda yazdıklarımın bir anlamı yok, ama her defasında 112 veya benzer bir yeri arama zorunluluğu var ise bu olay korkulması gereken bir sona gider. Bir de anlayamadığım, eğer her defasında aktive gerekiyor ise, dışardan aranamıyor mu?

Sadece telefon kapandiginda ayni isleme ihtiyac duyuluyor.

pasham1903

Nis 5, 2011 at 20:30:22 #27 arkadaslar baska sitede rastladığım bir yorumu sizle paylasmak istedim… 112 yi arayıp uzun uzun caldırmadıkca hiç bir sorunla karsılasmıyorsunuz

…112′de çalışan bir sağlık personeli olarak diyorum ki; 112′yi aradığınızda santral sizi hemen bağlamıyor,10 saniye bekletiyor ve bu arada 112 personeline bağlanıyorsunuz.112 arama muhabbeti 2-3 saniye ile sınırlı kaldığı sisteme bir olumsuz yansıması yaşanmaz çünkü 112 servislerinin santralleri ISDN Teknolojisini kullanır aynı anda 30 çağrıyı karşılama kapasitesi vardır,Çünkü 112 robotla karşılıyor sizi hemen personele bağlamıyor bu yüzden 112 robotuna takılma yada banlanma gibi sorunlarınız olmaz bunun akabinde ise savcılığa verilme gibi bir durumunuz olmaz yani robot sizi ispiklemez ) ISDN servisi nedir diye sorarsanız; Aynı anda 30 çagrıyı karsılama kabiliyeti olan bir haberleşme protokolüdür ve sayısal bir haberleşme protokolüdür. sorularınız varsa alabilirim…

yani umarım yardımcı olmusumdur.uçandairemden alınmadır...

pasham1903

Nis 5, 2011 at 20:30:22 #27 arkadaslar baska sitede rastladığım bir yorumu sizle paylasmak istedim… 112 yi arayıp uzun uzun caldırmadıkca hiç bir sorunla karsılasmıyorsunuz

…112′de çalışan bir sağlık personeli olarak diyorum ki; 112′yi aradığınızda santral sizi hemen bağlamıyor,10 saniye bekletiyor ve bu arada 112 personeline bağlanıyorsunuz.112 arama muhabbeti 2-3 saniye ile sınırlı kaldığı sisteme bir olumsuz yansıması yaşanmaz çünkü 112 servislerinin santralleri ISDN Teknolojisini kullanır aynı anda 30 çağrıyı karşılama kapasitesi vardır,Çünkü 112 robotla karşılıyor sizi hemen personele bağlamıyor bu yüzden 112 robotuna takılma yada banlanma gibi sorunlarınız olmaz bunun akabinde ise savcılığa verilme gibi bir durumunuz olmaz yani robot sizi ispiklemez ) ISDN servisi nedir diye sorarsanız; Aynı anda 30 çagrıyı karsılama kabiliyeti olan bir haberleşme protokolüdür ve sayısal bir haberleşme protokolüdür. sorularınız varsa alabilirim…

yani umarım yardımcı olmusumdur.uçandairemden alınmadır...

112 yi aradik aradiktan sonra ana hatta baglanmasi 5 saniye baglandiktan sonra 112 ye baglaniyorsunuz demesi 5 sn operatorde ki kisiye ulasmamiz zaten 10-15 saniyeyi aliyor. Eee baglandik telefona cikicak kisiyi sinir edip rapor ettirmemiz lazim ki. Mahkemelik olalim lutfen yani :)

3 gundur gevey kullaniyorum. Cihaz mukemmel calisiyor. Hic bir sarj problemi yok. Telefon beklemede 8 saat duruyor %1 bile sarj dusmuyor. Hatta konusurken kesilme dusme hicbir problem yok. Ses kalitesi mukemmel ki ben gunde rahat 100-200 mesaj atan birisiyim. Mesajlasmada dahi sorun yok. Ucak moduna tekrar aldigimizda sorun yok. Respring atinca sorun yok. Telefonu acip kapatmayacaksin o kadar :)

Daha ne olsun?

112 yi aradik aradiktan sonra ana hatta baglanmasi 5 saniye baglandiktan sonra 112 ye baglaniyorsunuz demesi 5 sn operatorde ki kisiye ulasmamiz zaten 10-15 saniyeyi aliyor. Eee baglandik telefona cikicak kisiyi sinir edip rapor ettirmemiz lazim ki. Mahkemelik olalim lutfen yani :)

3 gundur gevey kullaniyorum. Cihaz mukemmel calisiyor. Hic bir sarj problemi yok. Telefon beklemede 8 saat duruyor %1 bile sarj dusmuyor. Hatta konusurken kesilme dusme hicbir problem yok. Ses kalitesi mukemmel ki ben gunde rahat 100-200 mesaj atan birisiyim. Mesajlasmada dahi sorun yok. Ucak moduna tekrar aldigimizda sorun yok. Respring atinca sorun yok. Telefonu acip kapatmayacaksin o kadar :)

Daha ne olsun?

Nasıl oluyor 8 saat bekleyip de %1 bile pil düşmüyor?????? Mümkünatı olmayan bir durum bu... Bu hesaba göre, makinayı hiç kullanmaz isen (100/1)x8=800 saat gibi atmasyon bir bekleme süresi çıkıyor... Yani yaklaşık olarak 1 ay standby süresi var senin cihazın... Bu durumda 1 hafta civarı da konuşma sürsi olur herhalde... :)))

ben uzun yıllar 112 de çalıştım vaka bildirimden 45 sn sonra çıkış yapıyorduk. saniyelerin ne kadar önemli olduğunu ancak sizin başınıza gelirse ( Allah göstermesin) anlarsınız. yok 3 saniyeymiş 5 sn açıp kapatıyormuş. bilmeden konuşmak ayıp. kaza anında dereden insanları toplayıp müdaha etmeye çalışıyor 112 çalışanları hayatını riske atıp hayat kurtarmaya çalışan başka birim varmı bildiğiniz ?

ben uzun yıllar 112 de çalıştım vaka bildirimden 45 sn sonra çıkış yapıyorduk. saniyelerin ne kadar önemli olduğunu ancak sizin başınıza gelirse ( Allah göstermesin) anlarsınız. yok 3 saniyeymiş 5 sn açıp kapatıyormuş. bilmeden konuşmak ayıp. kaza anında dereden insanları toplayıp müdaha etmeye çalışıyor 112 çalışanları hayatını riske atıp hayat kurtarmaya çalışan başka birim varmı bildiğiniz ?

umursamazları da görüyoruz dostum...tam tıkır olunca bunları söylersen hak veririm

umursamazları da görüyoruz dostum...tam tıkır olunca bunları söylersen hak veririm

umursamaz başbakanlar da gördük. binlerce 112 çalışanı içinde umursamaz olanlar tabiiki çıkar onlar da hem bu düünyada hem öbür dünyada cezalarını çekecektir.

siz şimdi nedemk istiyorsunuz anlamıyorum ama...galiba telefondan pek anlamıyorsunuz.

Başbakan ile ne ilgisi var ki...Hem madem öbür dünyada çekecek bu söylediğin kişi...bırak da gevey kullanan çeksin öbür dünya da...boş boş tartışmanın anlamı yok

ara yazısına tıkladıktan sonra 2 sn içinde telş kapatın tamm mı ? yalnız bunu yanınızda ki bir tel ile yapın...bakalım çalacak mı :)

görüşürüz...

Boş boş tartışma meğilini ben tam tersine sizde görüyorum,

bu forumda böyle saçma sapan yorumlar olmazdı eskiden,

kimsenin size bir şey dediği yok ki.

umursamaz olmayın deniyor, son derece de haklı insanlar, Elindeki pet şişeyi sokağa fırlatan, çöpünü benden gitsin de nereye giderse gitsin diye oraya buraya bırakan, etrafını, yaşadığı yeri kirletmekten, çekilmez hale getirmekten başka bir işe yaramayan düşünceden bir haber insan sürüsü haline geldi toplumumuz iyice, gelmiş burada 112 tartışıyorsunuz. neyini tartışıyorsunuz 112 inin.

neymiş bırakında öteki dünyada çeksinmişmiş gevey kullanıcısı.. Olmuyor işte öyle.

Dağ evinde yaşamıyorsunuz kendi başınıza, kendinize saygınız yoksa biraz çevrenize saygı duyun..

Ben şahsınızın bu mesajı atan kişilikte birisi olacağını sanmıyorum..

iPhone kullanıcıları olarak, iphoneyardim.net kullanıcıları olarak hepinizi biraz daha bilinçli olmaya davet ediyorum.

2 sn yeterli bir süre dir gevey kullanıcılarının 112 yi araması için.. Bende gevey kullanıyorum. b.kunu çıkartmaya gerek yok herşeyin.

siz şimdi nedemk istiyorsunuz anlamıyorum ama...galiba telefondan pek anlamıyorsunuz.

Başbakan ile ne ilgisi var ki...Hem madem öbür dünyada çekecek bu söylediğin kişi...bırak da gevey kullanan çeksin öbür dünya da...boş boş tartışmanın anlamı yok

ara yazısına tıkladıktan sonra 2 sn içinde telş kapatın tamm mı ? yalnız bunu yanınızda ki bir tel ile yapın...bakalım çalacak mı :)

görüşürüz...

Sen ınu bunu geç de ne dediğinin farkındamısın ? sence umursamıyormuyum ben

BIRAK BU İŞLERİ BE KOVBOY

Çektiğim gevey videosunu izle bence...Kaç kez yazı ve söz ile uyarmışız...

OKAYYY ? GOT IT