Jump to content

10.6.6 türkçe yükleme sorunu

Rate this topic

ozi_lion

Recommended Posts

Arkadaşlar selamlar, imzamda belirttiğim sistemime uzun ve zorlu uğraşlardan sonra iATKOS S3 V2 kurup 10.6.6 versiyonuna yükseltmeği başardım. An itibariyle tek sorunum pencere küçültüp büyütürken veya tam ekran moduna geçip simge durumuna geçirirken hatta herhangi bir ayarlama yaparken küçük pencerelerin açılıp kapanması sırasında ağır hareket etmesi idi taki 10.6.6 Türkçe yamasını kurana kadar. Şuan tüm boot işlemleri tamamlanıp masaüstünü göstereceği sırada ekranda sadece mavi bir zemin görünüp öylece kalıyor. çözüm önerilerinizi bekliyorum saygılarımla

benimde tahmin ettiğim gibi driver sorunu ama bulabildiğim yegane kext dosyalarıyla ancak bu kadar çalıştırabildim bunada şükrediyorum ve evet bende sana katılıyorum sistem harika ama bilgisayarcımız sağolsun onboard ekran kartı yetmez demiş biraz daha para alayım hesabıyla bunu koymuş, sizin önereceğiniz iATKOS S3 V2 ile sorunsuz çalışan bir ekran kartı var mı?

sizin kullandığınız da dahil olmak üzere nvidia kartların büyük çoğunluğu sorunsuz çalışıyor mac sistemlerde. kurulum sırasında neleri seçtiniz. ve zaten iatkos s3 kurulumunda bootloader options altındaki graphicsenabler seçmeniz ya da sadece nvidia driverlar bölümünde nvidia altındaki nvenableri seçmeniz yeterli olabilirdi. şimdi sistemi -v -x ile açmayı deneyin ve açılırsa kurduğunuz kext'i kaldırdıktan sonra verdiğim kext'i deneyip sonucu bildirin.

NVEnabler_64.kext.zip

sizin kullandığınız da dahil olmak üzere nvidia kartların büyük çoğunluğu sorunsuz çalışıyor mac sistemlerde. kurulum sırasında neleri seçtiniz. ve zaten iatkos s3 kurulumunda bootloader options altındaki graphicsenabler seçmeniz ya da sadece nvidia driverlar bölümünde nvidia altındaki nvenableri seçmeniz yeterli olabilirdi. şimdi sistemi -v -x ile açmayı deneyin ve açılırsa kurduğunuz kext'i kaldırdıktan sonra verdiğim kext'i deneyip sonucu bildirin.

malesef verdiğin kext dosyasıda işimi görmedi ağır çekim devam etmekte hatta ekran çözünürlüğü 1024x768 den başka seçenek sunmuyor. ne yaptıysam tam şu ağır çekim den kurtulamadım ki benim için son derece önemli ve tüm çözünürlük modlarını tanıtabilmem lazımki işimden dolayı virtualbox kurduğumdada görüntü düzgün olsun aksi halde mac kullanmaktan vazgeçmek zorunda kalıcam :(:mad::confused:

peki o zaman şunu yapalım....

<key>GraphicsEnabler</key>

<string>Yes</string>

yukarıdaki satırı verdiğim chameleon bootloader'ı kurduktan sonra, eğer mac kurulu dizinde varsa ''extra'' klasörü içerisindeki, eğer o dizin yoksa yine mac kurulu diskteki '' library > preferences > system configuration'' klasörünün içindeki ''com.apple.Boot.plist'' dosyasına ekleyip deneyebilir misiniz?

com.apple.Boot.plist dosyasında değişiklik yapmak için önce masaüstüne kopyalayın ve satırı ekleyip sonra aldığınız dizine tekrar atın. umarım işe yarar.

Chameleon v2.0-RC5 r747.pkg.zip

Adminim mavi ekran sorunumu çözdüm monitör standart vga kaplosu ile bağlı, redsmoke kardeşim graphicsenabler yes olarak boot.plist içerisinde var zaten Chameleon ilede deneyim bakalım şu an windows tayım reset atmam lazım pc ye :) neyseki çift sistemli yoksa niceydi halim :D

• Administrator

Bende de aynı kartın 512 olanı var.Herhangi bir driver secmiyorum sadece sistem acıldıktan sonra Redsmoke' un vermiş oldugu enableri yüklüyorum olay bitiyor.

Gecenlerde deneme amaclı farklı bir kexst yükledim sistem senin dediğin gibi yavaşladı resim dosyalarını bile göstermez duruma geldi.Sorunun büyük ihtimal kexstlerde.

Kullandığım ekran kartı kextleri nVidia GeForce 8400GS + NVEnabler - Downloads - Kexts.com adresinden indirdim chalemeonu deneme imkanım henüz olmadı her nedense macdrive amc partitionunu göstermez oldu yaklaşık 80 gb lik bir yedek alma işlemini bitirip sistemi yeniden başlatıcam yarısı tamamlandı zaten