Jump to content

iPhone dosya sistemi ve bir kaç soru ?

Rate this topic

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım :)

Dün iPhone 3gs aldım, daha doğrusu babamdan aldım, telefonda ios 3 olması gerekirken ios4.2 var, sanırım babam versiyon yükselttirmiş telefoncuda, bende içindekiler silinsin die ayarlar kısmından tüm ayarları ve içerikleri sil dedim, bu recovery moduyla aynı işlevimi görüyor? bu birinci sorumdu.

İkinci sorum ise telefonda hiçbişey yokken 14.3 kapasite ve 14.1 kullanılabilir kapasite olarak görüyor bu normalmidir yoksa laptoplardakisi gibi bi yerinde recovery alanımı gizlidir, ve gizliyse bu ilk fabrika çıkışındaki ios3 mü yoksa sonradan telefoncunun attığı ios 4.2 midir yada 14.3 den eksik kalan sadece iphonun dosya sistemimidir?

Üçüncü sorum ise eğer böyleyse ben buna şimdi 4.3.1 yüklemeyi düşünüyorum bunun bunun üzerinemi yazıcak yoksa sadece dosya değişimi yapıcak yani bundan kastım içindeki 4.2 yi silip sıfırdan 4.3.1 mi kurucak yoksa 4.2 den dosya değişikliğiyle 4.3.1 mi yapıcak.

Ve dördüncü sorum, içindeki herşeyi tamamen yokedip kendim sıfırdan 4.3.1 kurabilirmiyim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

cihazda belirli bir işletim sistemi mevcut nasıl bilgisayarları ılk aldıgınızda windows ya mac sistemi yukluyse tlfnda da oyle aynı belirli bir sabit alan ayrılmak zorunda flash disklerde de aynıdır 16 gb lık alırsınız kullanılabılen alan 14 gozukur mesela :)

Fortmat attıgınızda bılgısayara oncekı verılerı tamamen temızler ve yenı bır sıstem kurar. İphone da da aynı işleyiş hakim, restore yaparak yükselttiğinizde eski sistemi siler ve yenisini yükler sorularınıza cevap olarak kısaca 4.2 var sa onu sılecek ve yenı işletim sistemini kuracak işlem yarıda keserseniz veya kablo cıkarsa kalıcı hasarlar oluşturabılır cıhazınıza dikkatli olun...

Cihazınızı bağladığınız da restore derseniz tüm içeriğini siler telefonun, sürüm yükleme bittikten sonra temiz bir cihaz sahibi olursunuz :)

babanız veya siz daha önceden cihaz da bulunan uygulamaları yedeklemişinizdir kesin bir kere bile senkronize ettiyseniz bilgilerinizi kaydeder ıtunes, restore sonun da tamamen temiz bir cihaz isterseniz backup soracak onu kabul etmeyip yeni bir iphone tanımla yapabilirsiniz :)

cihazda belirli bir işletim sistemi mevcut nasıl bilgisayarları ılk aldıgınızda windows ya mac sistemi yukluyse tlfnda da oyle aynı belirli bir sabit alan ayrılmak zorunda flash disklerde de aynıdır 16 gb lık alırsınız kullanılabılen alan 14 gozukur mesela :)

Fortmat attıgınızda bılgısayara oncekı verılerı tamamen temızler ve yenı bır sıstem kurar. İphone da da aynı işleyiş hakim, restore yaparak yükselttiğinizde eski sistemi siler ve yenisini yükler sorularınıza cevap olarak kısaca 4.2 var sa onu sılecek ve yenı işletim sistemini kuracak işlem yarıda keserseniz veya kablo cıkarsa kalıcı hasarlar oluşturabılır cıhazınıza dikkatli olun...

Cihazınızı bağladığınız da restore derseniz tüm içeriğini siler telefonun, sürüm yükleme bittikten sonra temiz bir cihaz sahibi olursunuz :)

babanız veya siz daha önceden cihaz da bulunan uygulamaları yedeklemişinizdir kesin bir kere bile senkronize ettiyseniz bilgilerinizi kaydeder ıtunes, restore sonun da tamamen temiz bir cihaz isterseniz backup soracak onu kabul etmeyip yeni bir iphone tanımla yapabilirsiniz :)

ben bunu unutmustum arkadaşın hatırlattıgı iyi olmus.

İşlem bitince New iPhone seçeneği ile devam edin.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim, çok beklemeden cevap alabilmek güzel :)

Şu an yedeklenmesi gereken hiç bir şey yok zaten ben sizinde söylediğiniz gibi tertemiz bir iphone istiyorum ve kendi kullanımım için yapılandırmak istiyorum sonrasında. Peki bu recovery modu hani power ve menü tuşlarına basılı tutularak yapılan işlemle telefonun ayarlar bölümünden "tüm içerik ve ayarları sil" işlemin yaptığı iş aynımıdır ? Ve bu recovery mantığı da bilgisayarlardaki gibi deil demi, söylemiştiniz zaten 14 gb görmesinin sebebinide, bide kendisine bi sistem alan ayırıyormu? Eğer öyleyse bu işlemlerin hepsi, yanı tuşlara basarak recovery yapma, ayarlar kısmından tümünü silme, itunes den yapma.. AYNI şeymidir aslında.

Ve aklımda olan başka bişey emin olmak için soruyorum, 4.3.1 kurduktan sonra ben recovery yapsam bile 4.3.1 versiyonu karşıma çıkıcaktır değilmi ? yani 4.3.1 i yeni yüklemişim gibi, ios 3 çıkmayacak fabrika çıkışında o yazılım olduğu için. :)

Bu kadar ayrıntılı sorduğum için kusuruma bakmayın, aldığım ve kullandığım ürünlerin herşeyini en ince detayına kadar bilmek isterim her zaman. :)

recovery mod restore ıcın tercıh edılen mod dur daha saglıklı restore ler ıcın bu mod onerılebılır. Tum ayarları ve içerikleri sıfırla dersenız restore etmez telefon kılıtlenır kalır elma ısaretınde o işlem uzun ve kimseye tavsiye etmediğimiz bir durum cihaz kalıyor öyle :) itunes tan restore etmek ve içerikleri sıfırla demek tamamen farklı bir durum restore de hersey temızlenır ısletım sıstemı bastan kurulur ıcerıklerı sıfırla dersenız sadece ayarlarınız ve bılgılerınız sıfırlanır cıhazdaki, işletim sistemi aynen kalır :) zaten cihaz sıfırlama işleminde dediğim gibi takılı kalır denemeyiniz :) Ayrıca Diğer cihazlarda ki gibi fabrika ayarlarına dön mantığı iphone da işe yaramıyor maalesef :)

recovery mod restore ıcın tercıh edılen mod dur daha saglıklı restore ler ıcın bu mod onerılebılır. Tum ayarları ve içerikleri sıfırla dersenız restore etmez telefon kılıtlenır kalır elma ısaretınde o işlem uzun ve kimseye tavsiye etmediğimiz bir durum cihaz kalıyor öyle :) itunes tan restore etmek ve içerikleri sıfırla demek tamamen farklı bir durum restore de hersey temızlenır ısletım sıstemı bastan kurulur ıcerıklerı sıfırla dersenız sadece ayarlarınız ve bılgılerınız sıfırlanır cıhazdaki, işletim sistemi aynen kalır :) zaten cihaz sıfırlama işleminde dediğim gibi takılı kalır denemeyiniz :) Ayrıca Diğer cihazlarda ki gibi fabrika ayarlarına dön mantığı iphone da işe yaramıyor maalesef :)

"İçerik ve tüm ayarları sil" dedim ama hiç takılma veya geç açılma olmadı bende 1 dk kadar süre içerisinde normal açıldı ve herşey temizlenmişti. Şimdi bunun farklıyla power+home olayının farkı, birinde tüm içerik ve ayarları siliyor, diğerinde ise işletim sistemini baştan yüklüyor (sonuçta aynı versiyonu ve tüm ayar ve içerikleri silerek) yani fark nedir :)

Söylediğim gibi ben daha önce bunu yaptım bilmeden ama bir şey olmadı, yada olmuş mudur? ben farkında olmadan bir zarar vermiş olabilir miyim :)

Ve son olarak da ios 4.3.1 yüklememi önerir misiniz? herhangi bir arıza yada sorunla karşılaşabilir miyim? :)

normalde çoğu cihaz bunu dediğinde kilitlenir kalır sanşlısınız ama şansınızı zorlamayın birdaha :)

Home + power ; hard reset olarak adlandırılır bilgileriniz silinmez cihaz rahatlamış olur arada bir yapmanızda yarar var :) ,

Restore ; Tüm içerikler ve sistem tertemiz olur baştan yüklenir

Ayarlar ve içerikleri silmek ; kullandığınız ayarlar kalvye msj zil sesleri konum servisler safari vb uygulamalarda ki ayarlarınızı sıfırlar ana menü görünümünü orjınalıne dondurur.

4.3.1 yüklemenizi önermem 4.2 ye gore barız azalma var sarj ve ram de. Bu surumde kalın derım 4.3.2 yada başka bir surumde bu sorunlar gıderılene kadar . Zaten 3gs lerde sarj surelerı kısa 4 lere gore o yuzden geçmeyin derim :)

normalde çoğu cihaz bunu dediğinde kilitlenir kalır sanşlısınız ama şansınızı zorlamayın birdaha :)

Home + power ; hard reset olarak adlandırılır bilgileriniz silinmez cihaz rahatlamış olur arada bir yapmanızda yarar var :) ,

Restore ; Tüm içerikler ve sistem tertemiz olur baştan yüklenir

Ayarlar ve içerikleri silmek ; kullandığınız ayarlar kalvye msj zil sesleri konum servisler safari vb uygulamalarda ki ayarlarınızı sıfırlar ana menü görünümünü orjınalıne dondurur.

4.3.1 yüklemenizi önermem 4.2 ye gore barız azalma var sarj ve ram de. Bu surumde kalın derım 4.3.2 yada başka bir surumde bu sorunlar gıderılene kadar . Zaten 3gs lerde sarj surelerı kısa 4 lere gore o yuzden geçmeyin derim :)

Anladım :) Yani "içerik ve ayarları sil" kısmının pek bi etkisi yok gibi telefona?, "home+power" işletim sistemini sıfırdan baştan yüklüyor

restorenin hard-reset ten farkı, restore etmek yeni bi versiyon yada eski bi versiyonu yükleme bunu yaparken diğerini sildiği için yepyeni bişey olması :)

Peki ben sizin tavsiyenize uyucam o zaman 4.2 de kalıyorum :)

O zaman şu anda bana ne tavsiye edersiniz, 4.2 deyken 4.2 ye restore edebilirmiyim? yada hard-reset mi yapmalıyım ? :)

Shsh kayitlarini almalisiniz tlfnun eski surumleri tekrar yuklemek yada ayni surumde kalmak icin tinyumbrella programi shsh kayitlari almaktadir konular arasinda olacaktir resimli anlatim mevcut.

Suan icin itunes tan bulundugunuz surume guncelleyemezsiniz bu kayitlariniz olmadigindan =) itunes sizi son surume yukseltmeye mecbur ediyor...

bence şimdiden bu kadar ayrıntıya girmeyin zamanla öğrenirsiniz :) cihazı sıfırla yapmışsınız hard reset sadece cihazı rahatlatır herhangı bır ıcerık sılınmez dedıgım gıbı... Bu şekilde kullanın derim eğer çok sıkıntı yaşarsanız yavaşlama vs gibi direkt restore edersiniz 4.3.1 e yada çıkacak yeni sürümlere

bence şimdiden bu kadar ayrıntıya girmeyin zamanla öğrenirsiniz :) cihazı sıfırla yapmışsınız hard reset sadece cihazı rahatlatır herhangı bır ıcerık sılınmez dedıgım gıbı... Bu şekilde kullanın derim eğer çok sıkıntı yaşarsanız yavaşlama vs gibi direkt restore edersiniz 4.3.1 e yada çıkacak yeni sürümlere

Tamam çok teşekkürler :) Peki son birşey daha kafama takılan :) "ayarları ve içeriği sil" yaptım demiştim ya bunun bir zararı var mıdır? eğer doğru bir şekilde olmuşsa yani? ben bunu yaparak telefona bir zarar vermiş olabilir miyim :) Bu kafama takıldı şimdi bunu da cevaplarsanız mükemmel olur :)

Tamam çok teşekkürler :) Peki son birşey daha kafama takılan :) "ayarları ve içeriği sil" yaptım demiştim ya bunun bir zararı var mıdır? eğer doğru bir şekilde olmuşsa yani? ben bunu yaparak telefona bir zarar vermiş olabilir miyim :) Bu kafama takıldı şimdi bunu da cevaplarsanız mükemmel olur :)

hiç bir zararı yoktur bunun aklınıza takılmasın fakat her seferinde bunu denemeyin derim cihazlarda bu işlem takılma yapıyor ve sonucu restore etmek oluyor elma ekranında kalıyor cihaz :) siz de bu olmamış fakat birdaha yaptığınız da olmayacak anlamına gelmez :)

hiç bir zararı yoktur bunun aklınıza takılmasın fakat her seferinde bunu denemeyin derim cihazlarda bu işlem takılma yapıyor ve sonucu restore etmek oluyor elma ekranında kalıyor cihaz :) siz de bu olmamış fakat birdaha yaptığınız da olmayacak anlamına gelmez :)

Ben bir kaç kez yaptım Allahtan takılmadı :) "Hiç bir zararı yoktur" diyorsanız kafam rahat devam ediyorum :)

Peki bir kaç yerde okuduğum kadarıyla, bu yaptığım işleim 1-2 saat kadar zaman alabileceği söylenmiş. Bende 1 dk kadar kısa sürede yaptı :) Bunun nedeni telefonun zaten neredeyse boş oluşumudur? Hiç video-müzik yoktu sadece 100 kadar resim vardı ve bir iki tanede uygulama.

Peki bir kaç yerde okuduğum kadarıyla, bu yaptığım işleim 1-2 saat kadar zaman alabileceği söylenmiş. Bende 1 dk kadar kısa sürede yaptı :) Bunun nedeni telefonun zaten neredeyse boş oluşumudur? Hiç video-müzik yoktu sadece 100 kadar resim vardı ve bir iki tanede uygulama.

aynen öyle :) tüm ayarları sil, tüm içerikleri ve ayarları sil seçenekleri genelde dolu cıhazlarda takılma yaratıyor bos olusundan sorun cıkarmamıstır :)

Tamam tekrar teşekkürler yardımların için :) bide bu saatte yani :) Bu foruma yeni katıldım ve çok sevdim :) Umarım ilerde bende bir şeyler öğrendikten sonra benim gibi acemilere ve sorunları olan arkadaşlara yardım edebilirim :)

rica ederiz foruma hoş geldiniz :) ilerde inş olacaktır herkes böyle başlar gerisi gelir zaten düşünmeniz yeter iyi geceler dilerim :)