Jump to content
Sign in to follow this  
ejlover

YENİ: iPAD2 3G + Smart Cover + Camera Connection Kit İnceleme: Artıları/Eksileri/Öneriler

Rate this topic

Recommended Posts

Selam Arkadaşlar,

İlk çıktığı hafta yaptığım iPhone4 incelememden sora şimdi de iPad incelememle sizlerleyim. Yaklaşık 2 hafta önce 64GB 3G+WiFi Beyaz iPad2 aldım. Bu mesaj altında Apple iPad2 ile ilgili merak ettiğiniz aklıma gelen tüm bilgileri paylaşmaya çalışacağım. Bu içerik hazırlanırken daha önce iPad kullanmamış kişiler (benim gibi :)) düşünülmüştür. Bundaki amaç cihazı almanız durumunda olası hayalkırıklıklarını en aza indirmektir ;) Elimden geldiğince yüksek çözünürlükte resimlerle desteklemeye çalıştım incelemeyi (resimlere tam boyutta bakmanızı öneririm). Umarım işinize yarar bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Hemen küçük bir not: yurtdışından alınan hiçbir iPad 3G modeli simlock'lı değildir arkadaşlar. Ancak 3G özelliğinin kullanılabilmesi için IMEI numarasının yine pasaporta kaydettirilmesi gerekmektedir. Bir de Verizon modeli olan iPad2'nin bu modelinin 3G özelliği ne yazik ki ülkemizde çalışmamakta olup. Yalnızca ek GPS özelliği için almayı düşünebilirsiniz uygun fiyata bulursanız. Yani iPad2 WiFi'ye bir de navigasyon eklenmiş olacak :P

Lütfen sorularımızı yine bu konu altından paylaşalım. Böylece başlığı sürekli güncelleyebilirim merak ettiğiniz konular doğrultusunda.

Öncelikle iPad2 ilk tanıtıldığında çok hoşuma gitmişti ve alsam mı acaba diye düşünürken keynote'un sonuna doğru retina ekran olmadığını öğrenip vazgeçmiştim. Daha sonra yüksek miktardaki pdf dosylarımı okuyabilmem için ihtiyacım olduğunu görüp almaya karar verdim. Bu karar biraz aceleye geldiği için çok fazla araştırma yapamadım ve bazı konularda hayal kırıklığına uğradım. Neyse fazla uzatmadan incelememize iPad2'nin göze çarpan temel özellikleriyle başlayalım:

Göze Çarpan Temel Özellikler:

 • 1 GHz iki çekirdekli Apple A5 özel tasarlanmış, yüksek performanslı, az güç harcayan sisteme sahip çip (9 kata kadar daha yüksek grafik işleme yeteneği),
 • İnce ve hafif (kalınlık: 241,2 mm ağırlık: 601-613 gr.),
 • WiFi N serisi desteği,
 • 3G modelde GPS,
 • 1024 x 768 ekran çözünürlüğü (132ppi),
 • Arka kamera: Video kayıt, saniyede 30 kareye kadar sesli HD (720p); 5x dijital zoom'lu fotoğraf kamerası,
 • Ön kamera: Video kayıt, saniyede 30 kareye kadar sesli VGA; VGA kalitesinde fotoğraf kamerası (FaceTime özelliği),
 • 10 saate kadar WiFi kullanımı (3G'de 9saat),
 • Üç eksenli jiroskop,
 • Ek aksesuar ile 1080p video mirror özelliği.

Kutu İçeriği:

img4353resize.jpg

Daha önce ipad kullanamış biri olarak o kocaman kutunun içinden sadece iPad2 ve adaptörü(+USB kablo) çıkınca biraz bozuldum. iPhone 2G'nin kutusundan şu anki iPhone'lara ek olarak silme bezi ve dock bile çıkmıştı :( Dock v.s. beklemesem de en azından kulaklığın standart olarak bulunacağını düşünüyordum. En azından bir silme bezi koyabilirlerdi.. Ama sadece resimde görülenler var arkadaşlar (smart cover ayrı satılıyor) (cihaz İngilere'den geldiği için adaptörün ucunu MacBook için aldığım uçla değiştirdim o ucu da ayrı almanız gerekiyor yurtdışı cihazların çoğu için)

İlk İzlenimler:

iPad2'de ilk farkettiğim şey cihazın hızı! iPhone4'ün insana yavaş geleceğini bariz bir biçimde hissettirecek kadar hem de. Uygulama arası geçişler, Web Görüntüleme performansı v.s. her şey inanılmaz derecede akıcı. En ufak bir tekleme bile yapmıyor. A5 işlemci gerçekten çok iyi bir iş çıkarmış. Oyun performansı için JB'i sabırsızlıkla bekliyorum :D

img4343resize.jpg

iPad2 daha en baştan tasarım, ele oturuş ve ağırlık olarak oldukça başarılı bir izlenim veriyor. Malzeme kalitesi çok iyi. Yalnızca ekran iPhone4'teki gibi cam değil plastikten yapılmış. Teknik özelliklerde her ne kadar parmak izi yapmaz dese de oldukça kolay kirleniyor ne yazik ki :) Ancak yapılan testlere göre iPad1'den daha esnek bir malzemeden üretildiği için daha dayanıklı olduğu görülüyor.

iPad2'nin ekran kalitesi 1.nesil iPad ile aynı. Ancak daha önce iPad1 kullanmadığım için (yalnızca kısa süreli kullandım) birebir kıyaslama yapamıyorum. Açıkcası iPad2 beklediğimden daha iyi bir görüntü kalitesine sahip.

img4346resize.jpg

Arka taraf çok şık gözükse de zamanla çizilmeye (bölgesel siyahlanmaya) yatkın artık klasikleşmiş mat Apple metal kasaya sahip. Bu nedenle en kısa sürede bir kılıf ya da koruyucu film ile kaplamakta fayda var (özellikle de oturduğunuz yerde sırtınızı yaslanıp masaya dayayarak kullanıcaksanız).

iPad2'yi ilk açtığımda standart menülerin ve uygulamaların geniş ekran'dan tam olarak faydalandığını görüp etkileniyorsunuz ve keşke iPhone'da da böyle olabilse diyorsunuz. Adres defteri, notlar, takvim, ayarlar çok kullanışlı ve şık. Benim alma amacım olan iBooks programı ise oldukça rahat bir okuma sağlıyor (özellikle de e-book'lar için).

img0046c.png

img0045b.png

img0044o.png

img0047a.png

img0048j.png

Yalnız bazı temel sistem uygulamalarının iPad'te bulunmaması açıkcası beni hayal kırıklığına uğrattı ve nedenini de anlayamadım. iPad'lerde saat(alarm, dünya saatleri, kronometre v..s), hava durumu, pusula (3G modeli dahil), hesap makinesi gibi temel ve bence olmazsa olmaz uygulamalar yok! Bu benim gibi iPad kullanmamış kullanıcıları şaşırtıp üzebilir. Bunları AppStore'dan yükleyeceğiniz uygulamalarla telafi edebilirsiniz. Ama en basidinden alarm işi için sürekli arka planda çalışmak ve pili yemek zorunda olan uygulamalara mahkum olmuş oluyorsunuz (ya da takvimden alarm ayarlayacaksınız biraz uğraşıp).

Bir diğer gözüme çarpan özellik ise GPS'in iPhone4'ten çok daha kuvvetli sinyal alması. iPhone4'ün kapalı alanda pencere kenarında verdiği sonuçtan çok daha doğru bir sonucu odanın neredeyse ortasındayken verebiliyor.

WiFi ağlarına ise iPhone4'ten çok daha hızlı bağlanabiliyor iPad2 (neredeyse anında).

iPad'lerin bir diğer bilmediğim tarafı ise çoğu PC'den şarj olmaması. Bilgisayarınızın USB portu 2.0 olsa, 800Watt güç kaynağınız da olsa iPad PC'lerden şarj olmuyor(ekranı kapalı tutarsanız "Nor Charging" hatası verse de oluyor ama inanılmaz yavaş). Ayrıca nadir de olsa bazı bilgisayarlar'la restore/update işlemi yapamıyorsunuz (başıma geldi çok yaygın bir sorun olmasa da). iPad'i eğer bir MAC'iniz yoksa beraberinde gelen güç adaptörü yardımı ile şarj etmeniz gerekiyor. Ya da ASUS AI Charger programını indirip PC'nize kurabilirsiniz. Bu program bilgisayara iCihaz takıldığını algılayıp USB portuna giden akımı arttırıyor ve iPad'in şarj olmasının yanı sıra iPhone, iPod gibi cihazların da 50%'e varan oranlarda daha hızlı şarj olmasını sağlıyor (ancak bazı bilgisayar donanımlarında sorun çıkartabiliyormuş, riski alıyorsanız kurup deneyebilirsiniz - ben 2 PC'ye kurdum ve bir sorun yaşamadım).

iPhone4'le kalınlık ve ekran kalitesi farklılıkları:

Tanıtım'da abartıldığı kadar iPad2'nin iPhone4 ile arasında kalınlık farkı yok. Resimden de görebileceğiniz gibi yalnızca iPhone4'ün metalinin üst kısmındaki siyah bölümü kadar daha ince:

img4341resize.jpg

Ekran kalitesi arasında ise özellikle çözünürlük olarak bariz fark var. iPhone4 ile kıyaslandığında inch başına düşen pixel oranı oldukça düşük(iPad2: 132ppi iPhone4: 332ppi). Bu durum genel kullanımda bir sıkıntı yaşatmıyor:

img4349resize.jpg

Aradaki fark normal kullanım mesafesinde çok belirgin olmasa da yakınlaştığınızda oldukça belirgin bir hal alıyor:

img4350resize.jpg

iPad2'nin ekran parlaklığı iPhone4'e göre daha yüksek. Ama dediğim gibi bana göre çözünürlük çok daha önemli. Oyunlar ve videolar gibi hareketli görüntülerde bu fark neredeyse hiç rahatsızlık yaratmıyor. Ancak en basidinden Google'da bir arama yaptınız diyelim iPad dik pozisyondayken ve sonuçların geldiği ilk ekranda yakınlaşma yapmazsanız başlıklar haricindeki yazı fontları ciddi anlamda kötü görüntüleniyor düşük ppi nedeni ile. Ancak çok küçük yazıları okumaya çalışmadığınız müddetçe iPad2'nin ekran kalitesi tatminkar boyutta.

Özelliklerinde her ne kadar 720p video çeken arka kamera dense de bu kameranın fotoğraf ve video performansı cidden çok ama çok kötü. Arkada'da flash olmaması, HDR modun desteklenmemesi (ki bu çözünürlükte zaten çok da verimli olmazdı) de diğer eksikliklerinden. Ön kamera ise FaceTime için yeterli. Arka kamera ile çekilmiş resimleri aşağıya ekledim. Video performansı olarak da iPhone4'ün oldukça gerisinde kalıyor. iPhone4 ile aralarındaki farkı görebilirsiniz(resimleri büyültmenizi tavsiye ederim):

iPad2:

img0043cp.jpg

iPhone4:

img0791w.jpg

Genel olarak kullanım çok rahat ve keyifli. Laptop'a ihtiyacınız kalmadan Web'de sörf yapıp kitap/belge okumalarınızı yapabilirsiniz :o

Smart Cover:

Apple'ın orjinal smart cover'ı kullanım olarak gerçekten çok pratik ve kullanışlı. Ben deri olan modeli tercih ettim (sadece dış kısmı deri). Ancak temizlik kolaylığı ve maliyet açılarından Polyurethane modelleri tercih edebilirsiniz (özellikle de TR'de satılan fiyatlara kesinlikle deri almaya değmez!)

img4374resize.jpg

Resimde görülen krem rengi deri smart cover. Şunu söylemeliyim kesinlikle açık renk derilerden uzak durun özellikle de krem rengi olandan :( Çok basit bir hava kattı iPad2'ye. Cihaz beyaz olduğu için bu rengi seçtim ama görünüş olarak deri gibi bile durmuyor.

Çok kaliteli bir deri beklemeyin bu arada. Ayrıca sıvılardan leke olma olasılığı çok yüksek ve deri olması nedeni ile temizlik imkanı çok kısıtlı. O nedenle size tavsiyem deri alacaksanız yurtdışından getirtmeniz ve navy, siyah gibi koyu renkleri tercih etmeniz.

img4348resize.jpg

Renk haricinde Smart Cover gerçekten şıp diye oturuyor cihaza ve çok güzel bir hava veriyor. MAsa üstü desteği olarak da çok kibar görünüyor ve kullanışlı. Satılan çoğu deri koruma kapları gibi cihazı kabalaştırmıyor. Ancak onlar kadar da koruyamıyor. Smart Cover her ne kadar sağlam olarak iPad'e otursa da belli açılarda güç uygulayınca cihazdan kolaylıkla ayrılabiliyor. Ayrıca düşme esnasında da cihazı koruması imkansız. Ancak güncelik kullanımda koruma ve masa üstü desteği olarak kullanılabilir. Bu nedenle Smart Cover alacaksanız bir de taşıma çantası almanızı öneririm. Bu kombinasyonun deri kılıflarlardan (not defteri şeklinde olan) bir artısı da adaptör v.s. aksesuarları da rahatlıkla taşımanıza olanak sağlaması ve cihazı kullanırken görüntüsünün estetiğinin bozulmaması. Buna ek olarak ben bir de filmle kapladım cihazı.

Camera Connection Kit

iPad2 için büyük bir heyecanla incelediğim bir diğer aksesuar ise Apple Camera Connection Kit. Yani iPad için USB ve SD Kart okuyucu.

img4357resize.jpg

SD Okuyucu:

Yukarıdaki ve aşağıdaki resimlerden de anlaşılacağı gibi bu kit sayesinde Elinizdeki SD/SDHC hafıza kartlarını (ek adaptörler yardımı ile bazı diğer kartları da) iPad'e bağlayıp içerisindeki resim ve videoları iPad2'ye aktarabiliyorsunuz. 16GB'lık kart ile denedim ve sorunsuz bir biçimde ve hızda aktarım sağlandı.

img0784resize.jpg

USB Okuyucu:

USB okuyucu ise kameranızı, iPhone'unuzu ya da harici depolama aygıtınızı bağlayıp içerisindeki resim ve videoları ipad'inize aktarmanıza yarıyor. Bu tanım gereği çok heyecanlanıp ne hayallere kapılmıştım :) JB'ten sonra bu aparat ile USB bellekleri harici depolama aygıtı gibi kullanabiliriz diye ümitlenmiştim :o

İlk denemem 4GB'lık FAT32 sistemli Toshiba USB Flash belleği cihaza takmak oldu ve sonuç:

img4368resize.jpg

Anlaşılan o ki bu adaptör pek bir işimize yaramayabilir şu aşamada. Oldukça cihaz seçen bir aksesuar gibi gözüküyor. En azından 4GB'lık bir belleği bile çalıştırmaya yetecek gücü sağlayamıyorsa 16-32GB'lık bellekleri hiç çalıştırmaz diye düşünüyorum :(

Bir ümit başka marka ve kapasite'de bellekler elime geçtikçe denemeleri yapıp sonuçları paylaşmaya devam ederim ;)

Flash Bellekleri bir kenara bırakırsak adaptör iPhone4 ile sorunsuz bir biçimde çalışmakta:

img4364resize.jpg

Bağlanan fotoğraf makineleri ile de bir sorun çıkarmıyor ve uzun geziler için çok kullanışlı olabileceğini gösteriyor:

img0788resize.jpg

Koruyucu Film:

SmartCover ve taşıma çantasına ek olarak çizilmelere karşı bir adet de Wrapsol film aldım ve uyguladım. Koruma filmleri ile ilgili bilgilere şu başlıktan ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneyardim.net/ipad_genel/22109-ipad2_wrapsol_original_komple_film_seti_incelemesi.html?highlight=ipad2+ekran

Genel olarak kısaca özetleyecek olursak;

iPad2'nin Artıları:

 • A5 sayesinde muazzam işlem hızı, akışkan geçişler ve Web Surf,
 • Büyük ve parlak ekran sayesinde uygulamaları daha rahat ve hızlı kullanma imkanı,
 • Adam gibi çalışan Home tuşu,
 • Boyut ve ağırlık olarak taşıma ve kullanım kolaylığı,
 • Pil süresinin uzunluğu sayesinde gönül rahatlığı ile kullanım,
 • Güçlü GPS alıcısı,
 • WiFi ağlarına çok hızlı bağlanma,
 • Kötü de olsa ön ve arka kameranın bulunması ve FaceTime özelliği,
 • Geçiş animasyonları ve tüm ekranı verimli olarak kullanan uygulamalar,
 • Müzik severler için GarageBand uygulaması,
 • Simlock sorununun olmaması.

Eksileri:

 • iOS4.3.x odaklı bazı sorunlar (3G bağlantı gibi),
 • PC'lerden şarj/update/restore olmama riski (şarj sorunu ASUS AI Charger ile çözülebiliyor),
 • Ekran çözünürlüğünün okunabilir font boyutunu kısıtlaması,
 • Arka kameranın çok çok kötü kalitede çekim yapması,
 • 128GB'lık modelinin bulunmaması,
 • iOS güncellemeleri ve JB konularında geri planda kalması,
 • Temel sistem uygulamalarının bulunamaması (son iki madde Chip'in incelemesi gibi oldu ama idare edin :P),
 • 3G modeller için hala IMEI pasaport kaydına gerek duyulması.

Kimler Almalı / Almayı Düşünenlere Uyarılar:

 • İşi gereği sürekli sunum, toplantı, tanıtım gibi işleri olanlar,
 • Uzun döküman okuyanlar, webde uzun süre vakit geçirenler,
 • Oyun oynayanlar,
 • Ya da iPhone sahibi olup uygulamaları daha büyük ekranda kullamak isteyenler için iPad2 biçilmiş kaftan.
 • Ancak acil değilse Retina ekranlı olabilecek bir sonraki jenarasyonu beklemek ya da oyun harici kullanımlar için daha uygun fiyata iPad1 almak da mantıklı seçenekler.

iPhone sahibi olmayanlar için ise iPad yerine aynı fiyat düzeyindeki iPhone4 çok daha mantıklı bir seçim olacaktır diye düşünüyorum. Hem sürekli yanınızda olması hem de kullanım kolaylıkları açısından.

Eğer iPad2 almaya karar verirseniz bulabilirseniz Verizon modelini tercih edebilirsiniz. Bu model'e simkart takıp 3G özelliğini kullanamazsınız ancak GPS özelliği gelmiş olacaktır. Yukardaki tavsiyeler ışığında iPhone sahibi olanlar zaten 3G bağlantısını iOS4.3 ile HotSpot kurarak ya da PDANet gibi programlarla paylaştırıp acil durumlarda iPad üzerinden de 3G kullanılabilir.

zaten gereken önemli noktalara değinmişsin , şunuda belirtmekta fayda var eğer İpad 2'yi FaceTime için düşünmüyorsanız , ve yüzlerce uygulama yüklemiyorsanız tercihiniz ipad 1 olabilir , yok bana face time ve çok hızlı bir cihaz lazim diyorsaniz ipad2 kaçınılmaz bir cihazdır , sakın ben alırım HD video ve kaliteli resim çekerim hayallerine kapılmayın , her iki kamerayı ancak face time için kullanabilirsiniz ne istediğiniz resim nede Kaliteli videolar çekebilirsiniz, kamera olayını detaylı bilmenizde fayda var :)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadaşlar. Zamanla güncellemeleri yaparım konuda. Umarım faydası dokunmuştur.

Herkese İyi Forumlar :o

cokbegendim.png

Edited by ejlover
İnceleme Tamamlandı v1.0

Share this post


Link to post
Share on other sites
güzel olmuş eline sağlık

Sağol Abi Hazırlık bölümünde senden de tavsiye öneri bekledim de, ekleyeceklerin doğrultusunda daha da geliştiririz ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eline sağlık, uğurcum... Valla harika olmuş... Kalıntı mesajları temizledim... Eksiksiz...:)

Saygılar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

zaten gereken önemli noktalara değinmişsin , şunuda belirtmekta fayda var eğer İpad 2'yi FaceTime için düşünmüyorsanız , ve yüzlerce uygulama yüklemiyorsanız tercihiniz ipad 1 olabilir , yok bana face time ve çok hızlı bir cihaz lazim diyorsaniz ipad2 kaçınılmaz bir cihazdır , sakın ben alırım HD video ve kaliteli resim çekerim hayallerine kapılmayın , her iki kamerayı ancak face time için kullanabilirsiniz ne istediğiniz resim nede Kaliteli videolar çekebilirsiniz, kamera olayını detaylı bilmenizde fayda var :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elinize sağlık :)

Bende 1 not düşeyim her ikisini kullanan biri olarak...

Hafif ve ince olması mükemmel olmuş her ikisinide kullanan kişi asla ipad 1'i istemeyecektir.Hızına vs siz değinmişsiniz zaten :)

Ayrıca Macbook'lar usb'den şarj etmektedir cihazı..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eline sağlık, uğurcum... Valla harika olmuş... Kalıntı mesajları temizledim... Eksiksiz...:)

Saygılar...

Çok teşekkürler Turgay Abi, katkılarınızla eksiklerimizi tamamladık ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
zaten gereken önemli noktalara değinmişsin , şunuda belirtmekta fayda var eğer İpad 2'yi FaceTime için düşünmüyorsanız , ve yüzlerce uygulama yüklemiyorsanız tercihiniz ipad 1 olabilir , yok bana face time ve çok hızlı bir cihaz lazim diyorsaniz ipad2 kaçınılmaz bir cihazdır , sakın ben alırım HD video ve kaliteli resim çekerim hayallerine kapılmayın , her iki kamerayı ancak face time için kullanabilirsiniz ne istediğiniz resim nede Kaliteli videolar çekebilirsiniz, kamera olayını detaylı bilmenizde fayda var :)

İlk Mesaja ekledim ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elinize sağlık :)

Bende 1 not düşeyim her ikisini kullanan biri olarak...

Hafif ve ince olması mükemmel olmuş her ikisinide kullanan kişi asla ipad 1'i istemeyecektir.Hızına vs siz değinmişsiniz zaten :)

Ayrıca Macbook'lar usb'den şarj etmektedir cihazı..

MAC'iniz yoksa PC'de sıkıntı çıkaiblir diye belirtmiştim zaten.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elinize sağlık :)

Bende 1 not düşeyim her ikisini kullanan biri olarak...

Hafif ve ince olması mükemmel olmuş her ikisinide kullanan kişi asla ipad 1'i istemeyecektir.Hızına vs siz değinmişsiniz zaten :)

Ayrıca Macbook'lar usb'den şarj etmektedir cihazı..

Sadece Macbook değil... Tüm Mac lerin USB si ile şarj edilebilir... Klavyesindeki USB ler hariç...:)

Çok teşekkürler Turgay Abi, katkılarınızla eksiklerimizi tamamladık ;)

Estağfurullah, abicim rica ederim... Bizimkiler eskidi artık...:)

Saygılar...

Share this post


Link to post
Share on other sites
MAC'iniz yoksa PC'de sıkıntı çıkaiblir diye belirtmiştim zaten.

Tabiki doğru :)

Sadece Macbook değil... Tüm Mac lerin USB si ile şarj edilebilir... Klavyesindeki USB ler hariç...:)

onları bilmediğim için eksik bilgi vermiyim dedim :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

2-3 tane ipad 2 almak istiyorum 64 3g wifi falan ama bulamadım... italya almanya talan ettim..

makul fiyat önemli tabi.. 80-100 euro peşinde değilim ama GG de falan satan var...

yargılamak istemiyorum kimseyi... ticaret bu.. her malın alıcısı vardır diyeyim ama o rakamlar bana ters :)

var mı sağlam kaynağı olan ?

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2-3 tane ipad 2 almak istiyorum 64 3g wifi falan ama bulamadım... italya almanya talan ettim..

makul fiyat önemli tabi.. 80-100 euro peşinde değilim ama GG de falan satan var...

yargılamak istemiyorum kimseyi... ticaret bu.. her malın alıcısı vardır diyeyim ama o rakamlar bana ters :)

var mı sağlam kaynağı olan ?

:)

Çok uygun fiyata 3G'siz 64GB beyaz bulmuştum alırken ama satılmıştır onlar sanırım.

Bu arada 3G'ler unlock olsa da yine de pasaport kaydı gerektiriyor unutmayın ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
iPad2 incelememiz hayırlı olsun :) Umarım beğenirsiniz :o

Ellerinden öpmek istiyorum şu anda :) Süper inceleme hocam :)) Ellerine klavyene iphonene ipadine sağlık :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Face'de paylaştım incelemeni inşallah arkadaş listemdekilerede bir faydası olur ;) ===) Mükemmel İphoneYardim.net iPad 2 İncelmesi (By Ejlover)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uğur yine coşmuşsun, ellerin, aklın, varlığın dert görmesin İnşallah. Nasipse Cumartesi günü, ben de Ipad 2 sahibi olacağım, bu inceleme ile daha bir heveslendim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Öncelikle iPad2 ilk tanıtıldığında çok hoşuma gitmişti ve alsam mı acaba diye düşünürken keynote'un sonuna doğru retina ekran olmadığını öğrenip vazgeçmiştim. Daha sonra yüksek miktardaki pdf dosylarımı okuyabilmem için ihtiyacım olduğunu görüp almaya karar verdim. Bu karar biraz aceleye geldiği için çok fazla araştırma yapamadım ve bazı konularda hayal kırıklığına uğradım. Neyse fazla uzatmadan incelememize iPad2'nin göze çarpan temel özellikleriyle başlayalım:

Ejlover hocam haklı... Ewet retina ekran değil ama işlemci kuvvetinin artması mevcut ekranın yeteneğini de arttırmış... Özellikle de oyunlardafarkedilen bu durum aşşağıdaki youtube videosunda çok net bir şekilde belli oluyor... Artıkbu ipad e yazılacak özel oyunları vede programları düşünemiyorum :) (videoyu en yüksek kalitede izlerseniz daha net anlarsınız :D )

>http://www.youtube.com/watch?v=zJZZ7G7d6oU&feature=related

Share this post


Link to post
Share on other sites
(cihaz İngilere'den geldiği için adaptörün ucunu MacBook için aldığım uçla değiştirdim o ucu da ayrı almanız gerekiyor yurtdışı cihazların çoğu için)

Piyasada yine böyle soketli 7-10 tl arası kablo+adaptör çakma şarj cihazları satılıyor... O orjinaldeki gibi Çıkan aparat aslında TR için uygun olan ama olurda manyağın biri çıkar TR de amerikan soketinde kullanır diye sanırım böyle yapmışlar :D Neyse geyik bir yana bunlardan bir tanae alın sonra o elektrik prizine giren kısmı sökün ve gelen ipad in adaptörüne takın cuuukkk diye oturuyor... Sanırım bu sadece dönüştürücü olduğundan voltajda herhangi bir değişim yapmaz ve böylelikle orjinal TR uyumlu şarj cihazı gibi kullanırsınız... Orjinal adaptöründe o parçasını kutuya koyun dursun ;)

Ayrıca bu dediğim satılan şarj alettininde tabi adaptör kısmı boşa çıkacak... Kablosunuda hertürlü heryerde kullanırsınız zaten ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Face'de paylaştım incelemeni inşallah arkadaş listemdekilerede bir faydası olur ;) ===) Mükemmel İphoneYardim.net iPad 2 İncelmesi (By Ejlover)

Çok teşekkürler :) Beğenmeniz/paylaşmanız mutlu etti beni :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Harika bir inceleme olmuş Uğur Bey ancak ben en çok masanıza ve LCD monitörünüzü sevdim :) Müsait bir zamanda onları da inceler misiniz? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uğur Hocam valla süper anlatım olmuş. Zaten iPad almaya hevesliyim, bu konuyu okuyunca yarın gidip alasım geldi :)

Eline sağlık ;)

iPad2 nin çektiği resim tam bir felaket :( Ben iPad 1 almayı tercih ederim. Bir de usb flash, güç yetersizliğinden çalışmıyor ama bunun yerine 4-8 gb lık micro sd kart taksak okur mu acaba? O da olsa olur benim için. Jb yapınca iFile ile tam erişim sağlanabiliyor mu acaba sd karta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

İpad 1 veya İpad2 arasında kararsız kalan arkadaşlarımız için şöyle bir açıklama yapabiliriz.

Neden İpad 2 almalıyım !

1. Eğer Size Face Time görüşmeleri için kamera Lazımsa Kesinlikle İpad2 öneririm, fakat kamera var ben HD video ve resim çekeceğim diye heveslenmeyin İpad'deki her iki kamera bile işinizi görmeyecektir, yani Kamera için almayın . ( Ben Face Time için aldım )

2. Sizlerde Uygulamalara doyamıyor ve yüzlerce uygulama yükleyenlerdenseniz kesinlikle İpad 2 işlemci hızı ve 512mb ram'dan dolayı tercihiniz olabilir , normal bir kullanıcıysanız İpad 1 bu konuda işinizi fazlasıyla görecektir .( Ben özellikle işlemci hızı ve 512mb ram'dan dolayı aldım )

3. Diğer inceliği ağırlığı ve dizayn gibi değişiklikler ipad 2'yi almak için önemli bir denelerden olacağını sanmıyorum, pekte al benisi yok ama İpad1 den biraz daha hoştur diyebilirim.

4. Malesef şuan ipad2 için jailbreak yok , free uygulamalarla idare etmelisiniz, tek temenimiz yakında jb çıkmasıdır, yoksa cihaz böyle hiç zevk vermiyor.

Bu özelliklerin dışında sizi İpad 2 'yi almaya cazbeden pek abartacak bir şey yok , eğer bu değindiğim özelliklere ihtiyacınız varsa size kesinlikle ipad2 öneririm ,bu özellikleri kullanmayacaklardansanız size İpad1 jb li alın derim , ama bu konuda bütçesi olan arkadaşlarada öneririm , yoksa kendinizi ve bütçenizi sıkıp almaya değen bir cihaz olacağı kanaatinde değilim, en azından bir ipad2 kullanıcısı olarak ,İpad2 almak isteyen arkadaşlarımızın bu değindiğimiz noktalara ve ihtiyaçlarına göre dikkat etmeleri ve cihaz almaları halinde pişman olmayacakları kanaatindeyim ve İpad2 alan herkesin iyi günlerde kullanmasını diliyorum :)

Uğur bu arada zaman bulup detaylı paylaştığın için tekrardan teşekürler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.