Jump to content

Cydia Kullanım Kılavuzu

Rate this topic


Recommended Posts

İphone ile yeni tanışmış arkadaşlarımız için Cydia ile ilgili temel bilgileri anlatmaya çalışacağım. anlatım ve fotoğraflar bana aittir.

Cydia nedir? ne işe yarar?: Cydia Appstore a alternatif ancak Appstore da bulunmayan birçok program ve eklentinin bulunduğu bir uygulama mağazasıdır. Cydiada ki uygulamalar Appstore un aksine büyük bir kısmı ücresizdir. Bizi jailbreak yapmaya ikna eden en büyük özelliği budur.

Cydia açıldığında en üstte ve en altta telefonunuzla ilgili bilgileri görebilirsiniz. en üstte varsa SHSH kayıtlarınızın hangi BaseBandlara ait olduğunu yeşil renkle yazarak gösterir. en alltaki bilgilerde cihazınızın modeli,iOS sürümü ve Cydianın sürümünü gösterir.

2z52hvp.png3304ohx.png

Şimdi en altta bulunan sekmelerin görevlerini görelim.

Cydia : Cydianın ana ekranıdır. Cydia ile ilgili bilgilerin verildiği ekrandır.Cydianın kurucusu Jay Freeman ‘in bize sunduğu programlar ve farklı kaynak adresleri hakkında bilgiler yer alır.

Sections: Bu bölümde Cydia da yer alan programların kategoriler halinde listelendiği bölümdür. Aradığınız programın özelliğine göre bölümler içerisinde arayabilirsiniz.

Changes: Bu bölüm daha önceden kuruduğunuz programların varsa güncel versiyonlarının olduğunu gösteren bölümdür. Appstore deki Updates in karşılığıdır.

Manage: En sık kullandığımız bölümlerden biri olacak. Packages, Sources ve Storage bölümlerinden oluşur.

1zn6cdl.png

Packages: Telefona kurduğumuz programları gösterir. Buradan kurduğumuz programları kaldırabilir ya da tekrar kurabiliriz.

Programı kaldırmak için kaldırmak istediğimiz programı seçtikten sonra sağ üstten Modifiy e basıp Remove e basıyoruz. Gelen ekranda Confirm diyerek kaldırmak istediğimizi onaylıyoruz ve kaldırma işlemi başlıyor.

Programı tekrar kurmak için yine Modifiye bastıktan sonra Reinstall ı seçiyoruz. Gelen ekranda Confirm diyerek tekrar yüklemeyi onaylıyoruz ve işlem başlıyor.

NOT:Repo adresimiz değişmiştir

Source: bu bölümde programları kuracağimiz kaynakların adreslerini kaydettiğimiz bölüm. Örneğin sitemizin Source adresi: iphoneyardim.net/repo bu adresi Source e eklediğimizde iphoneyardim.net/repo kaynağındaki programlara ulaşabilir ve kurabiliriz.

vpezk9.png

Şimdi Source eklemeyi görelim.

Source eklemek için Manage/Source gelerek sağ üstte buluna Edit e ve ardından sol tarafında bulunan Add e dokunuyoruz. Gelen küçük ekrana eklemek istediğimiz kaynağın adresini yazıp Add Source e dokunuyoruz. Update Source yazan siyah ekrandaki işlemler bittikten sonra altta çıkan Return Cydia ya dokunarak işlemi tamamlıyoruz. Böylece eklediğimiz kaynaktaki programları kurabiliriz.

wi4uf7.png2v0hc3m.pngfk8kdl.png

Stroge: bu bölümde telefonunuzun kapasitesinin ne kadar dolu olduğunu, uygulamaların, resimlerin, temaların % lik kullanım miktarlarını görebilirsiniz.

Search: En çok işimize yarayan bölüme geldi sıra.bu bölümde ihtiyaç duyduğumuz programı arayabilir ve kurabiliriz. Bu bölümde aradığımız programlar Source e ekledğimiz veya önceden kayıtlı olan kaynaklarda aranır. Örneğin Appsync ya da İnstall0us u Cydia.hackulo.us adresinden kurmak istiyorsak önce bu kaynağı eklemiş olmamız gerekiyor.

CYDİA DAN BİR PROGRAMI NASIL KURARIZ?

Arkadaşlar Cydia da bulunan bölümleri gördükten sonra artık istediğimiz programı kurabiliriz. Örneğin Appsync 4.0+ kuralım. Bu program bildiğiniz gibi crackli uygulamaları telefonumuza kurabilmemizi sağlıyor.

1-Öncelikle bu programı bulabileceğimiz kaynağımızı eklememiz gerekiyor. kaynağın adresi "cydia.hackulo.us" bu adresi Manage/Source/Edit/Add yolunu izlediğimizde gelen pop-up a yazarak Add Source ile kaynaklarımız arasına ekliyoruz.

30061195533908692314.pngHizliupload.com

2- artık kaynağımızdan Appsync4.0+ kurabiliriz. bunun için isterseniz Search kısmında programı arayabilir isterseniz Source bölümünde hackulo yu seçip programa ulaşabilirsiniz.

99131590670540786301.pngHizliupload.com

3- kurmak istediğimiz Appsync 4.0+ ya dokunuyoruz ve bize programın bilgilerinin bulunduğu ekran geliyor. Bu ekranda da İnstall a dokunuyoruz.

41704207234229263424.pngHizliupload.com

4- şimdi Confirm ekranındayız. bu ekranda da programın boyutu ve varsa yanında kurulacak olan programlar belirtiliyor. Confirm e dokunarak kuruluma geçebiliriz.

70346268212498793680.pngHizliupload.com

5- artık kurulumumuz başlıyor ve bittikten sonra Return Cydia ile işlemleri bitirmiş oluyoruz.

20186492167183286935.pngHizliupload.com

CYDİA DAN BİR PROGRAMI NASIL KALDIRIRIZ?

Bunun için cihazımızda kurulu programların listelendiği Manage/Pacgakes yolunu izliyoruz.

10s6gcz.png

Kaldırmak istediğimiz programı bulup seçiyoruz (Sbsettings i kaldırmayı görelim) ve gelen ekranda Modify ardından Remove dokunuyoruz.

29mm0ed.png

Gelen ekranda kaldırılacak programların isimleri listelenir. Confirm diyerek kaldırma işlemini onaylıyoruz ve cihaz gerekli işlemleri yapıyor.

drbfc3.png

6hn7sn.png

Edited by maydin02
Link to comment
Share on other sites

Hayir hayir,ben o anlamda degil,yardimci olmasi adina konuda kalsin diye linki verdim sadece,zaten o 1.0 cydia,senin anlatimda sahane olmus,tesekkurler.

Bu mesaj ForumRunner ile iPhone'dan gönderildi.

teşekkür ederim Feridun abi sizinde elinize sağlık

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

selam ben iphone 4 yeni aldım turkcell bayisinden sürümü nedir. jailbreak nasıl yükleyecem ama yeni aldığım için nasıl yapacağımı bilmiyorum.app store diye program var hepsi paralı bedava olanlada bi işe yaramıyor.sabaha kadar bütün fromları okudum bişiy anlamadım.şimdiden saol

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

arkadaşlar lütfen çok acil yardım :(( bu anlattığınız şeyleri yaptım appsync 5.0 yükledim en sonunda restart springboard dedi tamam dedim telefon bi kapanıp açıldı sanki bi geldi menüde hiçbir şey yok gazete bayi diye bir şey var sadece hiçbir şey yapamıyorum ne arama var ne birşey lütfen yardım edin ooff :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.