Jump to content

Macbook pro da HD içinde yeni bir bölüm nasıl oluşturulur?

Rate this topic

funtay

Recommended Posts

Arkadaşlar Snow leopard sistemime hard diskte yeni bir bölüm oluşturarak ''Lion'' yüklemek istiyorum ama böyle bir şeyi daha önce yapmadığım içinde açıkcası çekiniyorum vede bilmiyorum nasıl yapılacağını ..Bu konuda vereceğiniz bir link yada yardım edecek birisi olursa sevinirim...

Saygılar..

• Administrator

http://www.iphoneyardim.net/programlar/23494-iphoneyardim_-_mac_os_x_10_7_lion_incelemesi_preview_2_a.html

Bu konuda en altta basitce anlatılmış.Disk'de bir bölüm ayırıp kurulum yapabilirsiniz.

Arkadaşlar Snow leopard sistemime hard diskte yeni bir bölüm oluşturarak ''Lion'' yüklemek istiyorum ama böyle bir şeyi daha önce yapmadığım içinde açıkcası çekiniyorum vede bilmiyorum nasıl yapılacağını ..Bu konuda vereceğiniz bir link yada yardım edecek birisi olursa sevinirim...

Saygılar..

Sevgili Adminim bende onu öğrenmeye çalışıyorum nasıl yapılacağına dair mac te daha önce böyle bir deneyimim yok onun için araştırıp soruyorum ki yanlış bişi yapıp sistemi çökertmeyeyim diye..Bölümleme için bana sırasıyla yapılacakları yazan birisi olursa çok sevinirim..ben SnowLeopard diskini takıyorum restarttan sonra disk utilty'e geliyorum ama ondan sonrası Karanlık bende :D

Saygılar..

Disk Utilty uygulamasında, sol sütunda bulunan disk listesinde, bölüntüleme işlemini uygulayacağınız dahili diskinizi seçin. Seçim işleminde diskinizin markasının ve kapasitesinin yazıldığı ikonu seçmelisiniz. Sonrasında pencerenin üst orta bölümünde yer alan Partition denetimlerine girin.

85670781.png

Volume Schme altında seçtiğiniz sabit diskin partition yapısını göreceksiniz. 10.5 ve üzeri sistemlerde dinamik olarak, diskte yer alan dosyalara herhangi bir zarar vermeden diski parçalara bölmek, parçaların boyutunu düzenlemek ve parçaları silmek mümkün.

Eğer birden fazla bölüm kullanıyor iseniz, yeni bir bölüm oluşturmadan önce, bölüm oluşturmak istediğiniz bölüme tıklayarak (MAVİ RENKLİ ALAN) yeni bir bölüm oluşturunuz.

39626257.png

Volume Scheme sütunu altında bulunan + düğmesine tıklayarak yeni bir partition oluşturun. Sağ bölümden format olarak Mac OS Extended (Journaled), Size olarak da uygun bir değer boyutu yazın. Bölüntüyü isimlendirebilirsiniz

26995824.png

Partition seçeneğine tıklayarak işemi onaylayın.

94101679.png

Yeni bir bölüm oluşturmak; Disk yapısı ve boyutuna bağlı olrak biraz zaman alabilir.

13694025.png

Yeni bökümümüz hazır, artık kurulum sürecine geçiş yapmaya hazırız demektir.

Üstadım anlatım için çok teşekkürler süper olmuş elinize sağlık size çok zahmet verdim ama çok enteresan ilk resimde ki bende ''partition'' bölümü çıkmıyor.

sistemim snow leopard cihazım imzamdaki gibidir..neden göremiyorum PARTİTİON Bölümünü?

Edit: dvd den değilde sistemden DiskUtylity'e girdim Partition bölümünü gördüm dostum neyse buradan halledicem sanırım..

Hard diskim 120 GB SSD ne kadarlık yer ayırmam gerekir Lion İçin?..zaten 65 Gb lık yerim kalmış :)

Üstadım anlatım için çok teşekkürler süper olmuş elinize sağlık size çok zahmet verdim ama çok enteresan ilk resimde ki bende ''partition'' bölümü çıkmıyor.

sistemim snow leopard cihazım imzamdaki gibidir..neden göremiyorum PARTİTİON Bölümünü?

Disk Utilty uygulamasında, sol sütunda bulunan disk listesinde, bölüntüleme işlemini uygulayacağınız dahili diskinizi seçin. Seçim işleminde diskinizin markasının ve kapasitesinin yazıldığı ikonu seçmelisiniz

dvd den değilde sistemden DiskUtylity'e girdim Partition bölümünü gördüm dostum neyse buradan halledicem sanırım..

Hard diskim 120 GB SSD ne kadarlık yer ayırmam gerekir Lion İçin?..zaten 65 Gb lık yerim kalmış

HDD üzerinde biiraz yer açınız ve en az 20 GB alan ayırınız.

bende yeni nesil macbook pro var.yeni bölüm açtım fakat restrat ettiğimde usb den lion yükleyemedim.Direk bilgisayar açılıyor.Lionu nasıl kuracam acaba

Selam,

arkadaşımız bu konuyu çok güzel fotolarla destekleyerek anlatmış dostum,ama kısaca anlatmam gerekirse Hard diskinde açıtığın yeni bölüme lionu kuracaksın neden restart ediyorsun yeni bölüme lionu kurarken bir kere restart ediyor cihaz zaten kendisi..sorununu tam olarak anlatırsan burada yardımcı oluruz elimizden geldiği kadar..Saygılar

Merhaba.Ayrı bir bölüm oluşturdum ve 10.7 DP4 ü bu yeni oluşturduğum 60 Gb lık bölüme kurmaya başladı ve bilgisayar restart etti ve elma da kaldı.yani kendini tekrar açamadı.bende tekrar makinayı kapatıp alt tuşu ile 10.6.7 nin kurulu olduğu bölümden açtım.yani lion açılmıyor .ne yapmalıyım

Selam,

arkadaşımız bu konuyu çok güzel fotolarla destekleyerek anlatmış dostum,ama kısaca anlatmam gerekirse Hard diskinde açıtığın yeni bölüme lionu kuracaksın neden restart ediyorsun yeni bölüme lionu kurarken bir kere restart ediyor cihaz zaten kendisi..sorununu tam olarak anlatırsan burada yardımcı oluruz elimizden geldiği kadar..Saygılar