Jump to content

iOS 5 - PC Free - Yeni Kurulum Ekranı

Rate this topic

Anchen

Recommended Posts

u615h.png

icJD9s.png

iOS cihazlarının bağımsızlığında ilk adım olan kablosuz kurulum kısmıyla tanışalım. Eğer iOS 5 beta yı kurduysanız restore sonrasındaki farkı görmüşsünüzdür. Artık restore sonrası karşımızda acil arama için sürükle yazan bir ekran yerine "slide to set up" yazan bir ekran ile karşılaşıyoruz. Ve şimdi sizlerle bu kısmı adım adım inceleyeceğiz.

Ancak tabiki PC Free özelliği bu konudaki kısım ile sınırlı değildir ek olarak OTA (Over-the-air) ile versiyon güncellemeleri, iCloud ve Wi-Fi sync gibi kısımlarda mevcuttur.

iEn1E.PNG

İlk ekranı gerçince karşımıza farklı dillerde "Hoşgeldiniz" yazan ve cihazımızın dilini ayarlayacağımız kısım geliyor. Gördüğünüz gibi direk olarak Türkçe seçeneği geldi ancak eğer farklı bir dil seçmek isterseniz altındaki seçeneğe tıklayarak öbür dil seçeneklerinide görebilirsiniz.

icUAUA.PNG

Bu kısımda ise resimden de görebileceğiniz gibi bulunduğumuz ülkeyi seçiyoruz. Gördüğünüz gibi direk olarak Türkiye seçeneği geldi ancak eğer farklı bir yer seçmek isterseniz "Show all" ile öbür ülke seçeneklerinide görebilirsiniz.

icQKoi.PNG

Bu kısımda ise telefon size etrafınızda bulduğu Wi-Fi ağlarını listeliyor. Bu seçenek bir sonraki adımlar için gerekli olan internet bağlantısını sağlamak içindir (ben öyle gördüm :D ). Ancak tabi ben o an etrafımda Wi-Fi olmadığından seçmeden devam ettim ancak genede şebeke üzerinden internet bağlantısı kurdu tabiki.

icUyhQ.PNG

Şimdiki kısmı biraz eski yöntemden hatırlayabilirsiniz eğer telefonu yeni bir iphone olarak ayarlayacaksak "Set Up as a new iPhone" seçeneği ancak iCloud da veya iTunes da var olan yedeklerimizi yüklemek istiyorsak o seçeneklerden istediğimizi seçebiliriz.

icUYwc.PNG

Bu kısımda ise Apple ID niz var ise "Sign In with an Apple ID" seçeneği ile bir sonraki adıma geçip login olunuz ancak Apple ID niz yok ise "Create a Free Apple ID" ile kendinize bir ID alabilirsiniz.

icU46o.PNG

icQDPM.PNG

Altta bulunan seçenek ile iCloud u aktifleştirebilir yada kapatabilirsiniz. iCloud rehberlerinizi, resimlerinizi, müziklerinizi, kitaplarınızı yedekleyerek her cihazdan kolayca ulaşmanızı sağlar.

icVjaG.PNG

Altta bulunan seçenek ile Find My iPhone u aktifleştirebilir yada kapatabilirsiniz. Find My iPhone eğer telefonunuzu yanlış bir yere koyarsanız, unutur veya kaybederseniz onu harita üstünde bulmanıza yardımcı olur ve ayrıca uyarı olarak mesaj görüntüyebilirsiniz.

iDBjw.PNG

Bu kısımda kullanım bilgilerinizi ve tanıları apple a otomatik göndererek yardımcı olmak isterseniz "Automaticly Send" seçeneğini kullanınız ancak göndermek istemiyorsanız "Don't Send" seçeneğini seçiniz.

iDLOa.PNG

Ve iPhone umuz şimdi ayarlandı. "Start Using iPhone" seçeneği ile onu kullanmaya başlayabiliriz.

iEjp0.PNG

icU46m.PNG

Edited by Anchen

hocam resimlerde efekt özelliği varmı sizde ? bende yok 3gs

Ne gibi bir efekt ? Şahsen daha yeni ayarladım ancak gözüme çarpmadı . Sadece kamerada sol alttaki seçeneğe basmadan ekranı sağa doğru sürüklediğimde galeriye geçiyor birde seçeneklerde ızgara diye bir seçenek gözüme çarptı.

Güzel bir rehber olmuş hocam her zamanki gibi eline sağlık =)

Teşekküler :D

Ne gibi bir efekt ? Şahsen daha yeni ayarladım ancak gözüme çarpmadı . Sadece kamerada sol alttaki seçeneğe basmadan ekranı sağa doğru sürüklediğimde galeriye geçiyor birde seçeneklerde ızgara diye bir seçenek gözüme çarptı.

tanıtım video sunda resim çektikten sonra kırmızı göz kaldırma kırrpma - kesme seçenekleri gördüm ama benim cihazda bunlar yok.

tanıtım video sunda resim çektikten sonra kırmızı göz kaldırma kırrpma - kesme seçenekleri gördüm ama benim cihazda bunlar yok.

Lock Screen (kilit ekranındayken) deyken home tuşuna iki kere basarsanız görebilirsiniz.

Celalcim ellerine sağlık. Çok açıklayıcı olmuş.

Bende az önce kurabildim anca. :)

Bana garip gelen şey; neden sihirbaz sadece ingilizce? Türkçeyi de seçiyoruz ama işlem bitene kadar ingilizce devam ediyor. Tuhaf... :)

Celalcim ellerine sağlık. Çok açıklayıcı olmuş.

Bende az önce kurabildim anca. :)

Bana garip gelen şey; neden sihirbaz sadece ingilizce? Türkçeyi de seçiyoruz ama işlem bitene kadar ingilizce devam ediyor. Tuhaf... :)

Ayarlarda da tam Türkçe yok heralde finale doğru düzeltilir zannediyorum .

selam hocam,

güzel anlattın eline sağlıkta benim cihazda aktivasyon istiyor eminim ki herkesin cihazı icinde geçerlidir :)

develop üyesi degilim tabiki bunu mert diye bir türk arkadaşımız bulmuş güya ama bir yerde de okudum isveçli biri bulmuş mert reklam yapmış neyse

ben bu kilit ekranını geçemedim ve restore etmeye calısıyorum. sanırım ki yapamıyacagım servis yolu gözüküyor. velhasıl reigster bir hesap olmadan nasıl aktivasyon yapabildin ? bence bu ince noktayı herkes dikkat etsin. yoksa telefosuz kalabilirsiniz benim gibi :)

kurulum değilde aktivasyon ekranı görüntüleri bunlar sanki..

kurulum için ios kendi kendini kurarkenki ekran görüntüleri gerekmezmi, pc gerektirmeden restore veya uğgrade yaparken bu görüntüler aktivasyon işleminin pc free dedikleri zımbırtı ile yapılışı..

selam hocam,

güzel anlattın eline sağlıkta benim cihazda aktivasyon istiyor eminim ki herkesin cihazı icinde geçerlidir :)

develop üyesi degilim tabiki bunu mert diye bir türk arkadaşımız bulmuş güya ama bir yerde de okudum isveçli biri bulmuş mert reklam yapmış neyse

ben bu kilit ekranını geçemedim ve restore etmeye calısıyorum. sanırım ki yapamıyacagım servis yolu gözüküyor. velhasıl reigster bir hesap olmadan nasıl aktivasyon yapabildin ? bence bu ince noktayı herkes dikkat etsin. yoksa telefosuz kalabilirsiniz benim gibi :)

Eski versiyonlara dönmesi gerek sizde ne hatası veriyor acaba ?

kurulum değilde aktivasyon ekranı görüntüleri bunlar sanki..

kurulum için ios kendi kendini kurarkenki ekran görüntüleri gerekmezmi, pc gerektirmeden restore veya uğgrade yaparken bu görüntüler aktivasyon işleminin pc free dedikleri zımbırtı ile yapılışı..

Şimdi evet aktivasyon nun da yapıldığı ve bir kısım ayarların yapıldığı yer ancak "Set Up" kelimesi genelde "kurmak" manasına kullanıldığı için öyle yazdım. İlk ekranda slider da "Slide to set up" ve Keynoteda da "Setup"(kurulum) olarak geçiyordu.