Jump to content
Sign in to follow this  
ejlover

iOS - GENEL BAŞLIK: Yenilikler, Sorunlar, JailBreak Bilgilendirme ve Gerekli Linkler.

Rate this topic

Recommended Posts

Bazen kablosuz ağları bulamıyor ve bu sorun restart yapmadanda düzelmiyor maalesef...

İos5 yukledim ancak itunes benim cihazi tanimiyor yani active edemiyor developer uyeligine yonlendirdi kayit oldum ancak yine bir ise yaramadi sunu da belirteyim cihazi kullaniyorum tek sikinti bildirim merkezi ozelligini kullanamiyorum kaydirinca menu cikmiyor kilitli ekrana ornegin twitter facebook bildirimleri gelmiyor sadece mail geliyor bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim simdiden sagolun

Developer üyeliği 100 dolardır.Siz sadece kayıt olmuşsunuz.Udıd kaydını yani cihazın kimliği diyelim bu numarayı kayıt ettirmediyseniz ios 5 calısmaz.Ayrıca telefonu iTunesden değil telefondan aktive etmelisiniz.Ama bunun için de dediğim gibi Udıd kaydı gerekiyor.Bütün acıklamalar konunun basında verilmişti.

Bu kayıt yok ise o zaman tekrar 4.3.3 ' e geri dönebilirsiniz.

Cevap icin sagol Ugur ancak suan telfnu kullaniyorum bir sorun yok sadece bildirimler calismiyor telfnu gerekli islemlerden sonra aktive ettim ancak itunesa baglayinca aktive edilmesi gerekiyor diyor hesabimi yedegimi yeniden yukleyemiyorum eszamanlayamiyorum

evet siliniyormuş :D bunu hiç düşünmemiştim. Çok iyi oldu bu :D

sıf bunun için yüklerim xD

Abicim bu olumsuz yönleriyle resmen ios 5 cok kötü

Abicim bu olumsuz yönleriyle resmen ios 5 cok kötü

Çıktığından beri söylüyorum beyler "BETA" fazla bişi beklemeyin..

Bazen kablosuz ağları bulamıyor ve bu sorun restart yapmadanda düzelmiyor maalesef...

Bu gun benim de kablosuz ağları bulamadı. Restart ise yaramadı, ağ ayarlarını sifirlayinca düzeldi.

Sent from my iPhone using Tapatalk.

Benzer bir madde vardı ama değişik bir versiyonbu olduğu için ekledim ilk mesaja teşekkürler :o

Kanka dışardan hiç resim attın mı ya da backup yükledin mi? Sorunu nasıl ifade edeceğimi bilemedim ilk mesaj için :o:D

iTunes ile ilgili bir sıkıntı sanırım bu :(

Eklendi, teşekkürler :)

Ben yazmıştım bunu zaten. Özellikle de r harfinde yapıyor en sık :(

Ne yazik ki hala yok :(

Bende de klavye sapitiyor. Bastığım harfin ya sagını ya solunu yazıyor, harfin kendisini yazmak çile oluyor. Bu otomatik düzeltme ile alakalı sanırım. Kapatinca düzeldi.

İOS5 iphone 4 FaceBreak çok güzel çalışıyor. 3G ile facetime ile görüşme yapabiliyorum

Teşekkürler bilgilendirme için :)

Bu gun benim de kablosuz ağları bulamadı. Restart ise yaramadı, ağ ayarlarını sifirlayinca düzeldi.

Bunu yazmıştım zaten ;)

Bende de klavye sapitiyor. Bastığım harfin ya sagını ya solunu yazıyor, harfin kendisini yazmak çile oluyor. Bu otomatik düzeltme ile alakalı sanırım. Kapatinca düzeldi.

Onla alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü bende her daim kapalıdır düzeltme. Yer yer yapıyor yani bir mantığı yok. Ben de anlamadım :(

Selam Beyler,

valla bende dün yükledim ama bu sorunların hiçbirini yaşamıyorum nedense,

nedenini de sormayın bilmiyorum ama herşey gayet güzel bir şekilde çalışıyor,

FaceTime'i denemedim sadece ama geri kalan herşey oluyor

yani merak edenlerin yükleyipte görmekten başka çareleri yok

hataları (bug :)) okuduğumda bende korktum ama her hatayı denedim

selamlar

ercan

not: Şu an iCloud olayını yapıyorum, yarım saat var daha (yedekleme süresi), o da çalıştı ama ek alan satın al olayı şimdilik yok galiba

not 2: ve o da sorunsuz olarak tamamlandı

Edited by touareg

Tek birşeyden bahsetmeyi unuttum kusura bakmayın, pil

aşırı pil tüketiyor ama zaten hep masa başında olduğum için pek de etkilemiyor

selamlar

Multitasking i acmaya çalışırken telefonun safemode a geçmesi tamamen Activator e bağlı. Activator iOS 5 ile uyumsuz. Multitasking i açarken tel resetleniyor. Bunu yaşamamak icin aktivator gerektiren programları kurmayın.

Tekrar Selam Arkadaşlar, pil tüketimine dayanamadım kaldırdım tekrar ama bu sefer de "iTunes was Unable to Load Provider Data from Sync Services" hatası alıyorum ve eski bakuplarımı göremiyorum itunes'dan ve dolayısıyla eski durumuna sokamıyorum, tekrar herşeyi baştan yapmak da istemiyorum neden yalan söyleyeyim, ne outlook adreslerini tanıyor nede başka birşeyi

anlayacağınız bebek adımlarıyla baştan yap ama varsa bir yolu sevinirim

bu konuyla ilgili tecrübesi olan var mı aranızda

selamlar

Edited by touareg

Teşekkürler bilgilendirme için :)

Bunu yazmıştım zaten ;)

(

Atladigimiz mesajlar oluyo arada :D olsun pekistirmis olduk :P

Lockdown Pro, applocket gibi tek tek uygulama ve klasorleri kilitledigimiz programlar ios5 te çalışmıyor safe mode'a atıyor. Çalışan kilit programı deneyen oldu mu yoksa çalışan bir kilit programı yok mu henüz?

pekı bu sorunlar 4 aya çözülür mü o öenmli :S

Tabii ki.. .Şu an versiyon beta olduğu için Cydia uygulamaları güncellenmiyor çünkü geçici bir versiyon... Final versiyon çıktığı zaman Cydia uygulamaları da uyumlu hale getirilecektir.

Saygılar...

Selam Beyler,

valla bende dün yükledim ama bu sorunların hiçbirini yaşamıyorum nedense,

nedenini de sormayın bilmiyorum ama herşey gayet güzel bir şekilde çalışıyor,

FaceTime'i denemedim sadece ama geri kalan herşey oluyor

yani merak edenlerin yükleyipte görmekten başka çareleri yok

hataları (bug :)) okuduğumda bende korktum ama her hatayı denedim

selamlar

ercan

not: Şu an iCloud olayını yapıyorum, yarım saat var daha (yedekleme süresi), o da çalıştı ama ek alan satın al olayı şimdilik yok galiba

not 2: ve o da sorunsuz olarak tamamlandı

Son arama ekranının çıkması, Bazı WiFi network'lere bağlanamama sorunu, editlenen resmin orjinalin üzerine kaydedilmesi.... Bunlar sizde olmuyor mu? Beta2'ye mi geçtiniz yoksa :) Bu sorunların HİÇBİRİSİNİ yaşamadım diye iddialı bir cümle yazmayalım lütfen eğer tek tek hepsini tüm koşullar altında denemediyseniz..

Tek birşeyden bahsetmeyi unuttum kusura bakmayın, pil

aşırı pil tüketiyor ama zaten hep masa başında olduğum için pek de etkilemiyor

selamlar

Bende de tam tersine 1 gün giden şarj rahat 2 gün gitmeye başladı :)

Multitasking i acmaya çalışırken telefonun safemode a geçmesi tamamen Activator e bağlı. Activator iOS 5 ile uyumsuz. Multitasking i açarken tel resetleniyor. Bunu yaşamamak icin aktivator gerektiren programları kurmayın.

Evet bunu yazmıştım zaten :)

Lockdown Pro, applocket gibi tek tek uygulama ve klasorleri kilitledigimiz programlar ios5 te çalışmıyor safe mode'a atıyor. Çalışan kilit programı deneyen oldu mu yoksa çalışan bir kilit programı yok mu henüz?

Çoğu uygulama henüz uyumsuz ne yazik ki.

En geç Beta3'te çok büyük bir çoğunluğu çözülmüş olur :o

bende herkes gibi son sürümü sabırsızlıkla bekliyorum. 3gs makinemi çıkmadan 4 e geçirebilirsem de gayet mutlu olacağım sanırım.. :)

hocam bu sorunu yaşayan varmı nasıl aşarım bu ekran sorununu yeniden restore yapmadan WinterBoard, dan sonra oldu kaldırcam ekran kullanılmaz halde ?

Edit: toplam 6 defa restore yaptım ama winterboard kurduktan sonra bu sorun kaçınılmaz hale geliyor bende sonunda kurmaktan vazgeçtim şimdilik.

img0321t.png

Edited by favori

en iyisi final sürümünü beklemek ne zamandır giremiyodum siteye sanayi manyağı olduk ios5 bir ton yeni özellik neler var neler final lets go;) bayagı geç kalmısım udid kaydı kapanmış başka bir yolu varmı almanın

Edited by Paloma

en iyisi final sürümünü beklemek ne zamandır giremiyodum siteye sanayi manyağı olduk ios5 bir ton yeni özellik neler var neler final lets go;) bayagı geç kalmısım udid kaydı kapanmış başka bir yolu varmı almanın

İnternette 4-5$ a yapan yerler var...

Saygılar...

Tek Tek Çağrı ve Şarkı Silme

iPhone ilk çıktığından bu yana kullanıcıların en çok talep ettikleri özelliklerin başında her halde telefon çağrılarını tek tek silebilme geliyordur iOS 5 ile nihayet çağrıları tek tek silebiliyoruz. Biliyorsunuz normalde tek tek çağrılar silinemiyor, ancak toplu halde hepsi birden silinebiliyordu.

Ayrıca iOS 5 ile artık iPhone veya iPad’imizden şarkıları silebiliyoruz. Eski versiyonlarda bu işlem ancak iTunes senkronizasyonu ile yapılabiliyordu. Sadece videoları cihazımızdan silebiliyorduk. Bu da Apple’ın, iOS 5 ile iTunes olan bağımlılığımızı gerçekten azaltmaya çalıştığını gösteriyor.

iPhone veya iPad’den Yeni Albüm Ekleme

Aynı yukarıdaki şarkı silme yeniliğinde olduğu gibi Apple’ın iOS 5 ile iTunes bağımlılığını ortadan kaldırdığı diğer bir özellik de Fotoğraf uygulamasında “Yeni Albüm Ekleme”.

Bu sayede hem cihazımızda hem yeni Albüm yaratabiliyor hem de diğer Albümlerden bu yarattığımız yeni Albüm’e fotoğraf ekleyebiliyoruz. Hatta sonradan yarattığımız bu albümler içindeki resimleri cihazımızdan da silebiliyoruz

Bu da iOS 5 ile iTunes’a olan bağımlılığı azaltacak yeniliklerden.

Harita Uygulamasında Birden Fazla Yol Tarifi

iOS 5′teki diğer bir yenilik de Harit uygulamasına gelmiş. Bildiğiniz gibi Harita uygulamasından uzun zamandan beri Yol Tarifi yapabiliyorduk. Fakat eski versiyonlarda sadece bir rota çiziliyor ve alternatif yollar önerilmiyordu. iOS 5′te ise hedef konuma göre birden fazla alternatif yol karşımıza çıkıyor. Seçtiğimiz yola göre de tarif alabiliyoruz.

Mail Uygulaması

iOS 5 ile Mail uygulamasına gelen yeniliklerden bir tanesi artık mesajları bayrak (flag) ekleyerek işaretleyebilmek. Bu sayede önemli gördüğümüz mesajları işaretleyip, daha sonra tekrar baktığımızda kolayca görebiliyoruz.

Diğer bir yenilik de artık yazdığımız metinleri Kalın (Bold), Eğik (Italic) ve Altı Çizili olarak formatlayabilmemiz. Bu sayede mail mesajlarımızda önemli gördüğümüz kısımları kolayca farklılaştırabiliyoruz.

Erişilebilirlik ve Kişiye Özel Titreşim

Biliyorsunuz iPhone’da Görme veya Duyma engelli kullanıcılar için gayet faydalı özellikler bulunuyor. iOS 5 ile bu özelliklere çok güzel yenilikler eklenmiş. Ayarlar -> Erişilebilirlik menüsü altından ulaşılabilen bu yeniliklerden bir tanesi, sadece iPhone 4 kullanıcılarının yararlanabildiği “Uyarılar için LED Flaş” özelliği. Bu seçenek aktifken gelen bildirim mesajlarında cihazın flash lambası 3 defa yanıp sönüyor. Bu sayede cihazımın sesi kapalıyken ve cihaz uzağımızdayken, karanlık ortamlarda bir mesaj geldiğini kolayca anlayabiliyoruz.

Yine aynı menüden aktif hale getirilebilen diğer bir yenilik de “Özel Titreşimler”. iOS 5′e kadar iPhone’larımızda tek bir titreşim modu bulunuyordu. Fakat iOS 5′te farklı farklı titreşim modları bulunuyor. Bu sayede zil sesini duyamacağımız ve cihazımıza bakamayacağımız durumlarda, kişiye özel bir titreşim belirleyerek, arayının kim olduğunu titreşimden kolayca anlayabiliyoruz.

Fakat Özel Titreşimler’in en etkileyiciği özelliği, adres defterindeki her bir kişi için farklı bir titreşim kaydına imkan vermesi. Titreşim kaydı sırasında ekranın farklı noktalarına, farklı sürelerde parmağımızı basılı tutarak değişik titreşimler oluşturabiliyoruz. Bence bu herkese lazım olabilecek çok güzel bir özellik.

Emojiler

Eski iPhone kullanıcıları iyi bilirler, daha çok Japonya’da popüler olduğu için iPhone ve iPad’de Emojiler standart olarak Japon kullanıcılarına sunuluyor. Bizim gibi diğer ülke kullanıcılarının cihazlarında Emoji klavyesini aktif hale getirmesi için de taklalar atması gerekiyor. Apple bu konudaki talebi ve kullanıcıların sıkıntılarını görmüş olacak ki, iOS 5′te Emojileri standart klavye listesine eklemiş.

Dolayısıyla iOS 5 ile, herhangi bir uygulama yüklememize gerek kalmadan “Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Uluslararası Klavyeler” menüsünden yeni bir klavye ekleyerek kolayca Emoji’leri aktif hale getirebiliyoruz.

iPad’de Türkçemize Özel Klavyeler

Apple’ın iOS 5 ile ülkemizdeki iPad kullanıcılarına sunduğu diğer enteresan bir yenilik de F-Klavye. Her ne kadar ülkemizdeki internet kullanıcılarının çoğunluğu Q-Klavye kullansa da özellikle basın yayın sektöründe çalışan kullanıcıların büyük bir kısmı F-Klavye kullanıyor.

Kullanıcı kitlesi çok fazla olmasa da Apple’ın iPad gibi yazı yazma potansiyeli yüksek bir cihaza böyle bir seçenek eklemesi güzel olmuş.

Apple, F-Klavye’nin yanında bir de tüm Türkçe karakterlerin klavyede gözüktüğü bir Q-Klavye yapmaya çalışmış Yapmaya çalışmış diyorum çünkü aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Q harfini sol üste değil, sol alta koymuş. Açıkçası ben mantığını çözemedim. Aslında Q doğru yerinde olsaymış, I, Ğ, Ş, Ç, vs. gibi Türkçemize özel karakterlerin de tek bir ekranda gözükmesi nedeniyle bu çok kullanışlı bir klavye olurmuş.

Bu seferlik de iOS 5 test sürümü ile paylaşacaklarım bu kadar. Tabii iOS 5 ile gelen yenilikler bu kadar değil. Sanırım bir yazı daha çıkar. Onu da en kısa sürede yazmaya çalışırım.

Game Center

iOS 5 ile birlikte Game Center ciddi anlamda sosyalleşiyor. Apple bu konuda Facebook’taki tavsiye sistemine benzer bir yapı kurmuş. Öncelikle iOS 5′te artık Game Center hesabımıza fotoğraf ekleyebiliyoruz. Arkadaş sayfasının tepesinde de “Friend Recommendations” başlığı altında ortak arkadaş (arkadaşımın arkadaşı) önerileri yer alıyor.

Game Center’a gelen diğer bir yenilik de “Oyun Önerileri”. Yine arkadaşlarımızın oynadığı oyunlardan derlenmiş bu oyun önerilerine Game Center’dan çıkmadan gözatabiliyor ve fiyatlarını görebiliyoruz. Yine App Store’a geçmeden Game Center içinde indirme işlemini başlatabiliyoruz.

Gerçekten de eski haliyle Game Center kullanıcıların sık kullandığı bir uygulama değildi. Fakat iOS 5′in resmen yayınlanmasıyla birlikte bu yeni özellikleri nedeniyle artık sık kullanılacağı kesin.

Saklama Alanı ve Sözlük

Özellikle benim gibi disk alanı olarak en düşük iPhone veya iPad modelini alanların yaşadığı bir sorun da, uygulamaların kapladığı alan nedeniyle diskte yer kalmaması. Apple’a bu sorunla ilgili çok talep gelmiş olacak ki, iOS 5′e hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını gösteren bir ekran eklemiş. “Kullanım” menüsünde yer alan bu ekran sayesinde diskimizde yer kalmadığında hangi uygulamayı silmemiz gerektiğini daha iyi anlayabiliyoruz.

iOS 5 ile ilgili bir yenilik de daha evvel sadece iBooks uygulamasında bulunan sözlük özelliğinin tüm sisteme yayılması. Yani Safari’de yabancı bir web sitesini gezerken bilmediğimiz bir kelimeye denk gelirsek, ilgili kelimenin üzerinde açılacak menüdeki “Tanımla” (Define) seçeneğini kullanarak ingilizce sözlüğü açtırabiliyoruz. (Sözlük sadece ingilizceden ingilizceye)

Multitasking Gestures (iPad)

Apple’ın daha evvel test etmeleri için yazılım geliştiricilere açtığı ve iPad kullanıcılarının çok istediği “Çoklu Görev Hareketleri” (Multitasking Gestures) iOS 5 ile resmen tüm iPad kullanıcılarının hizmetine sunuyor.

Merak edenler için “Çoklu Görev Hareketleri”; hiç bir fiziksel düğme kullanmadan sadece parmak hareketleriyle uygulamalar arası geçiş yapma imkanı veriyor. Sadece iPad’e gelecek olan bu özellik sayesinde 4-5 parmağımız birden kullanarak ve “Ana Menü” tuşuna basmadan bir uygulamadan çıkabiliyoruz, ya da hızlıca bir uygulamadan diğerine geçebiliyoruz.

Şahsen özellikle iPad’de, uygulamalar arası geçişin bu yöntemle çok rahat olduğunu söyleyebilirim. Merak edenler için de bu özellik iPhone’da bulunmuyor. Çünkü iPhone ekranı 4-5 parmağımızı birlikte kullanmak için çok küçük.

Okuyucu ve Okuma Listesi (Safari)

iOS 5 ile Safari’ye gelen yeniliklerden en sevdiğim açıkçası Okuyucu (Reader) özelliği oldu. Herhangi bir web sayfasına girdiğimizde adres çubuğunun en sonunda beliren “Okuyucu” seçeneği, bize o sayfanın çok daha okunabilir versiyonunu sunuyor. Maalesef halen bir çok web sitesi, bizim sitemizde olduğu gibi mobil bir arayüz sunmuyor. Bu yüzden iPhone gibi ekran küçük cihazlarda bu tip web sitelerinde yazı okumak çok zor oluyor.

“Okuyucu” ise ilgili sayfanın sağındaki, solundaki ve üstündeki yazıyla alakasız öğeleri temizleyip bize sade bir optimize edilmiş sayfa sunduğundan, okuması çok daha rahat oluyor.

Safari’ye gelen diğer bir yenilik de, beğendiğimiz yazıları not alıp daha sonra kolayca ulaşmamızı sağlayan “Okuma Listesi” (Reading List) özelliği. Ben haber ve teknoloji sitelerini Google Reader ile takip ettiğimden bu benim için çok büyük bir yenilik olmadı. Fakat Safari’yi çok kullanıp da benzer işi yapan servisleri kullanmayanlar için gerçekten önemli bir yenilik.

Yukarıdaki yeniliklerden hem iPhone, hem de iPad kullanıcıları yararlanabiliyorken, iOS 5 ile sadece iPad kullanıcılarının yararlanabileceği “sekme” (tab) özelliği de geldi yenilik olarak. Bence Apple’ın çok önce eklemiş olması gereken bu özellik sayesinde artık bilgisayarlarımızdaki tarayıcılarda olduğu gibi aynı ekranda birden fazla sayfa açabiliyor ve sekmeler aracılığı ile bu sayfalar arasında kolayca dolaşabiliyoruz.

Kamera ve Fotoğraflar

iOS 5 ile Kamera uygulamasına gelen en önemli özellik, cihazın yan tarafındaki ses açma düğmesini kullanarak artık fotoğraf çekebilmemiz. Hatta öyle takılıyyken kulaklıktaki ses açma düğmesine bastığımızda da fotoğraf çekebiliyoruz.

Kamera ile ilgili diğer bir yenilik de, cihazımızın ekranı kilitliyken hızlıca kamerayı açmamızı sağlıyor. Apple kilit ekranına (lock screen) gizli bir kamera ikonu koymuş fakat ancak Ana Menü (Home) tuşuna hızlıca iki defa bastığımızda çıkıyor. Bu ikona tıkladığımızda da hemen kamera uygulaması açılıyor.

Kamera ile ilgili diğer bir yenilik de ekranda çıkan ızgara (grid) çizgileri. Bu çizgiler fotoğraf çekerken bir nevi kılavuz görevi görüyor ve pozlamayı kolaylaştırıyor.

iOS 5′teki Fotoğraf uygulamasına gelen güzel özelliklerden bir tanesi gece çekimlerindeki gözlerde oluşan kırmızı noktaların (red eye) kaldırılabilmesi, diğeri de resimlerin otomatik iyileştirilmesi (Auto Enhance) Fakat ilk test sürümünde yaptığım testlerde kırmızı noktaları kaldırma seçeneği bir türlü çalışmadı. Fakat “Otomatik İyileştirme” özelliği de gözlerdeki kırmızılıkları kaldırdığı için aşağıdaki ekran görüntülerini alabildim.

Foto Kaynak: demonbaby | Flickr - Photo Sharing!

Şunu belirtmeliyim ki Otomatik İyileştirme özelliği harika çalışıyor. Bir çok fotoğrafta test yapıp gördüm ki iPhone 4′ün doğru düzgün çekemediği bir çok fotoğrafı “Otomatik İyileştirme” özelliği adam ediyor.

Gazete Bayisi (NewsStand)

Apple’ın iBooks gibi dergi ve gazete uygulamalarını bir araya toplamaya çalıştığı, iOS 5 ile gelen bir yeniliği de “Gazete Bayii” (NewsStand) uygulaması. Gazete Bayisi aslında iBooks’tan çok farklı, çünkü Gazete Bayisi, iBooks gibi bir dergi/gazete platformu değil. Gazete Bayisi’ne tek fonksiyonu gazete ve dergileri bir klasör (folders) gibi bir araya toplamak. Bu yüzden Gazete Bayisi uygulaması başka bir klasör altına taşınamıyor.

Gazete ve dergi uygulamalarının Gazete Bayisi içinde yer alabilmesi için de, uygulama geliştiricileri tarafından uygulamalarının uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. (Bu yüzden de şu an iOS 5′in test versiyonunu yükleyenler, uygulamanın içinde herhangi bir şey göremiyor.) Gazete Bayisi’ne uygun geliştirilmiş, cihazımızda yüklü bulunan tüm uygulamalar da, son sayılarının kapakları ikon olacak şekilde Gazete Bayisi’nde gözüküyor. Bu ikonlara tıkladığımızda da direkt ilgili dergiye veya gazeteye ait uygulama açılıyor.

Sırf bu uygulamayı gerçek anlamda test edebilmek için de, iPad için gayet güzel dergi uygulamalarına imza atmış olan Valensas‘tan test uygulamaları rica ettim. Onlar da saolsunlar test için, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi geliştirdikleri birkaç uygulamayı Gazete Bayisi’ne uyumlu hale getirdiler.

Twitter

iOS 5 ile birlikte Twitter da iPhone ve iPad’in bir parçası oluyor. Bu yeni özellikle birlikte cihazımız içinden tweet mesajları göndermek oldukça kolaylaşıyor. iOS 5′te Ayarlar menüsünde, tamamen Twitter’a ayrılmış bir ekran bulunuyor. Bu ekranda bir veya birden fazla Twitter hesabımızı ekleyebiliyoruz. Ayrıca bu ekranda orijinal Twitter uygulamasını da kolayca yükleyebiliyoruz.

Ayarlar ekranından Twitter hesabımızı girdikten sonra da artık Fotoğraf, Safari veya Youtube uygulamasından kolayca tweet yollayabiliyoruz.

Apple bu yeni özellikle Twitter kullanmayı ve yollamayı gerçekten basitleştirmiş. iOS 5′in resmen yayınlanmasıyla Twitter kullanımının iyice artacağı kesin

Reminders (Hatırlatıcı)

Biliyorsunuz iPhone veya iPad’de standart bir hatırlatma uygulaması yok. Çoğu kullanıcı ya Saat’in alarmını, ya da Takvim’i kullanıyor. Fakat ekmek al, markete uğra, vs. gibi basit hatırlatmalar için Alarm uygulaması çok basit, Takvim uygulaması da çok kompleks kaçıyor.

İşte Apple bu ihtiyacı görmüş olacak ki iOS 5′e Reminders isminde bir hatırlatma programı eklemiş. Uygulamanın kullanımı da oldukça kolay. Madde madde yapacaklarımızı kolayca girebiliyoruz. Yaptığımız işler de ”Tamamlandı” olarak işaretleniyor.

Fakat uygulamanın güzel yanı hatırlatıcıları sadece zaman bazlı değil, lokasyon bazlı da tanımlayabilmemiz. Yani hatırlatma mesajının belli bir zamanda değil, belirlediğimiz bir lokasyonda gelmesini sağlayabiliyoruz. Tabii lokasyon bazlı bir hatırlatma mesajı tanımladığımızda arka planda lokasyon (GPS) servisi sürekli açık kalıyor. Bu da doğal olarak pili daha çabuk bitiriyor.

alıntıdır....

Edited by jamesbaba

hocam bu sorunu yaşayan varmı nasıl aşarım bu ekran sorununu yeniden restore yapmadan WinterBoard, dan sonra oldu kaldırcam ekran kullanılmaz halde ?

Edit: toplam 6 defa restore yaptım ama winterboard kurduktan sonra bu sorun kaçınılmaz hale geliyor bende sonunda kurmaktan vazgeçtim şimdilik.

img0321t.png

O bende de bir kere oldu ama ne zaman niye oldu hatırlamıyorum. Respring yapınca düzeldi bi daha da çıkmadı. Activator ya da SBSettings mi kuruyorsunuz? Ya da Winterboard'ta herhangi bir tema seçiyor musunuz?

rehber konusunda yardim edebilirmisiniz icloud da 123 kişi var bunlari pc ye almam gerkeiyor 4.3.3 restore edecem cihazi nasil yapabilirim acaba

saygılar

rehber konusunda yardim edebilirmisiniz icloud da 123 kişi var bunlari pc ye almam gerkeiyor 4.3.3 restore edecem cihazi nasil yapabilirim acaba

saygılar

iCloud Windows'u yükleyin. Onu çalıştırın ve tel'deki iCloud mailinizi (sonu @me.com ile biten) kullanın. Oradan da Outlook ile sync'i seçin. O kadar. Ama itunes üzerinden ya da Hotmail/Gmail'e de yedekleyebilirsiniz ;)

selam arkadaslar

80 adet cihaz icin uuid kaydı yapabilirim .. UUID lerinizi bana bildirin .. paypal dan 2 TL yada 1 USD odeme yapin UUID nizi register edeyim ..

...

Edited by ejlover

selam arkadaslar

80 adet cihaz icin uuid kaydı yapabilirim .. UUID lerinizi bana bildirin .. paypal dan 2 TL yada 1 USD odeme yapin UUID nizi register edeyim ..

...

Arkadaşlar boşyere UDID kaydına para vermeyin. Beta2 çıktığında 50 kişi daha kaydedeceğim. Hatta UDID kaydını yaptığım arkadaşlardan iOS5 kullanmayan varsa onların kaydını silip bu sayıyı çoğaltabiliriz. Boş yere 4-5 dolar ödemeyin, ben 'bedavaya' yapacağım. Beta2 gelsin bi. UDID kaydı yaptırıp kullanmayan arkadaşlar da mesaj atsın ki, kullanılmayan kayıtları silelim.