Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
ejlover

iOS - GENEL BAŞLIK: Yenilikler, Sorunlar, JailBreak Bilgilendirme ve Gerekli Linkler.

Rate this topic

Recommended Posts

B3 yüklüyorum arkadaşlar, başlık güncellenmeye devam edecektir.

ios5.jpg

KISA TANITIM

Genel olarak iOS5 ile gelen yenilikleri ve düzenlemeleri test ettikçe görüp paylaşmak istedim. Keynote'ta Apple tarafından duyurulan temel özellikler için açılan detaylı tanıtımlar için değerli üyelerimiz tarafından hazırlanan linkler de mevcut aşağıdaki listede.

200+ özellik içeren iOS5'i kullanmayı sürdürdükçe listeyi güncellemeye de devam edeceğim.

overview_hero.png

Ayrıca mevcut Beta1 versiyonunda karşılaştığım hataları, sorunları ve eksiklikleri de aşağıda listeliyorum. Bu başlıklar da sürekli güncellenecektir. Sizlerin de eklemeleri olursa sevinirim arkadaşlar. Onları da ilk mesaja ekleyebiliriz böylelikle.

overview_whatsnew.png

Merak eden ya da UDID bulup kurmak isteyen arkadaşlar için aydınlatıcı olmasını umuyorum. Ayrıca UDID'lerimizin de hakkını vermiş oluruz bu geribildirimlerle ;)

>http://www.youtube.com/watch?v=j3B1pn0zwGo

LineSeparatorBlue.png

GEREKLİ LİNKLER

• UDID kaydınız varsa iTunes 10.5 ve iOS5 Beta2 yüklemek için tıklayın.

• UDID kayıtsız aktivizasyonla ilgili bilgiler için tıklayınız.(yukardaki linkten iTunes ve iOS5'i indirebilirsiniz)

• iOS5 Beta1 için RedSn0w 0.9.8b2 TETHERED JailBreak için (B1'in ipsw'sini göstererek B2'yi de JB yapabilirsiniz)tıklayınız. (Bu mesajın son kısmını okumadan JB yapmayın)
    ya da
    Sn0wBreeze için Tıklayın

LineSeparatorBlue.png

YENİLİKLER

• Bilgisayardan bağımsız kurulum, yedekleme özellikleri,
  • Bildirim ayarları,
  • Gelen mesajlarda uyarılarda LED flaş kullanımı,
  • Kilit ekranından direkt Kamera moduna geçiş butonu,
  • Standart olarak gelen Emoji'ler,
  • Reminders (Location servis'le entegre kullanım),
  • Aynı mailleri sürekli indirme Bug'ı ortadan kalkmış mail app.,
  • iCloud yedekleme,
  • WiFi Sync,
  • Sisteme Entegre Twitter,
  • Sync esnasında telefonu kullanabilme özelliği,
  • Newstand ile gazete dergi abonelikleri,
  • Tel üzerinden Fotoğraf Albümlerini düzenleyebilme,
  • iMessage(inanılmaz zekice ve pratik tasarlanmış ve SMS'e entegre edilmiş),
  • Yeni GameCenter,
  • GPS destekli havadurumu bilgisi + widget'ı + saatlik hava durumu bilgisi,
  • Arama kayıtlarının tek tek silinebilmesi,
  • FaceTime'a iPhone4'te mail hesapları da ekleyebilme default callerID seçimi,
  • Kamera'nın ses tuşlarıyla çekim yapabilmesi,
  • Photo Edit,
  • Yeni erişebilirlik ayarları (mesaj geldiğinde led flsh'ın yanması gibi özellikler)
  • Safari reader özelliği,
  • Safari Reading List özelliği,
  • Yatay kullanıma açılmış takvim uygulaması,
  • AirPlay için eklenen Mirror özelliği,
  • Network Printing desteği,
  • Sonunda aktifleştirilecek MT Gestures özelliği,
  • Telefonu sessiz konumdayken, sesini açtığımızda artık ses seviyesinide görebiliyoruz (KeeReeM),
  • Kamera özelliklerinde Izgara seçeneği ile daha düz ve simetrik fotoğraflar çekme imkanı (yankee),
  • Kamera ekranındayken ekranı sağa çekersek ( sayfa değiştirmek gibi yaparak) direk film rulosuna geçiş oluyor (yankee),
  • Notifications'taki hava durumunu sağa ya da sola çekince haftalık görünüme geçiyor :) Yeni buldum :P
  • http://www.iphoneyardim.net/iphone_genel/26339-ios5_icerisinde_ipad_iphoneradio_simgeleri.html ,

şu an aklıma gelen ve hoşuma giden yeniliklerden sadece bir kaçı..

LineSeparatorBlue.png

SORUNLAR

(Beta2'de ortadan kalkanlar yeşile boyanmıştır)

• Safari çok yavaşlamış. Bazı linklere 3-4 kere basmak gerekiyor açılması için. Sayfaları büyültüp küçültmek resmen eziyet oluyor bazı zamanlarda (örneğin bizim forumun full sürümü),
  • İlk Kurulumda: Açılıştaki WiFi seçiminde şirket ağları gibi login pencereli WiFi'lere bağlanmıyor. Bu yüzden de devamında kurulumda sorun çıkıyor.. 3G ile işlem yapamıyorum WiFi bağlı gördüğü ama login olamadığım için :mad:
  • İlk Kurulumda: Start Over diyip kurulumu baştan alma seçeneği çalışmıyor!
  • Sync yaparken bazen şebeke gidiyor (Vodafone)
  • WiFi'ye bağlanıyor ama settings'te yanına tik koymuyor bazen, bağlanmadı sanıyor insan :) (Beta2'de yer yer devam ediyor)
  • ScreenShotlar PC'de çifter çifter gözüküyor.
  • Sinyal gitmesi benim de basima geldi bir kac kez durduk yere.
  • Daha ciddi bir sorun var, bir kac arama sırasında guvensiz bir network uzerindesiniz konusmalarınız dinleneiblir diye bir popup cikiyor. Karsi tarafin sesi kesik kesik geliyor bu sirada tel'de gorusmek mumkun olmuyor. Deli oluyordum :s
  • Bluetooth Kulaklık (Aliph Jawbone) duzgun calismiyor. Aramayi cevapladim ama ne ses geliyor ne ses gidiyor.. Son arananı arama fonksiyonu calismadi,
  • Editledıgınız fotolarda "Farklı kaydet" seçeneği göremedim. Direkt Orjinalin üstüne kaydediyor ki hoş bir durum değil,
  • Music eğer hiç mp3'ünüz yoksa açtıktan sonra donup kalıyor,
  • LockScreen'de ya da MultiTasking'te yine hiç MP3 yokken play'e basarsanız StatusBar'da play ikonu çıkıyor ve yok olmuyor teli tekrar açıp kapayana kadar,
  • PUSH Notificationlar iOS4'teki gibi tek bir butonla toptan kapatıp açılamıyor sanırsam ki, felaket bir eziyet bu. Tek tek tüm appler icin kapatıp geri açmak gerekiyor sonra,
  • FaceTime tel no için etkinleşmiyor hemen,
  • 1970yılından unknown boş mesaj gözüktü SMS'te durduk yere :)
  • GameCenter cokup atiyor arkadas listesinde hızla kaydırma yapınca,
  • iMessage'da kendinize attığınız mesajlar gitti diyor ama ulasmiyor/gelmiyor,
  • Reminders Yavas calisiyor, takvimde not bulunan gunler gosterilmiyor, location seceneginde haritadan hedef secme yok, yakinlik ayari lazim,
  • Klavye formlarda bazen dogru tusa basmiyor. Atıyorum r'ye basmama rağmen ya sağı ya solundaki tuşa basıyor. parmağı kaydırarak seçmeye çalışsam da o tuşu atlıyor hiç yokmuş gibi, (b2'de iyileşme var ama yer yer sanki hassasiyeti kaybediyor gibi)
  • DropBox location servislerine ulasamayip cokuyor,
  • Program icinden yeni mesajlari temizlesek de bazen notificationsta kaliyor, onlari da ayri silmek gerekiyor,
  • LockInfo'daki gibi notifications'tan silinince seçime bağlı olarak app'in badge'inin de kalkması özelliği eklense iyi olur,
  • Kilit ekranında direkt notifications temizleme yok, illaki teli açıp oraya girmek derekiyor,
  • 3% Sarj kalmisken teli kapatinca sarja baglamadan geri acilmiyor,
  • Standart sms'i mms olarak atti,
  • iCloud'ta son backup zamani gibi dinamik guncellenen bilgiler o kisimdan cikip tekrar girmeden guncellenmiyor,
  • Sertifika kaydeden WiFi baglantilarinda sikinti cikiyor. Manuel kaydettiginiz sertifikayi gormuyor, kendi kaydettigini de sadece 1kez kullaniyor. Tekrar baglanmak icin silip yenilemek gerekiyor,
  • Gelen aramayı Power tuşuna çift tıklayıp reddedince arayanın isminin altında 00:00 çıkıp kayboluyor sanki aç kapa yapmışsınız gibi,
  • Cevapsız aramaları notifications'tan slide yapıp geri aradığınızda dahi telefon simgesinin üzerinden badge kaybaolmuyor okundu/görüldü olarak algılamıyor cevapsızı,
  • WiFi bağlantısında sorun yaşanıyor (EjLover,Anchen,Anchen,yankee),
  • Bazı kullanıcılarda ortaya çıkan ısınma sorunu,
  • Mesaj attıktan sonra doğal olarak bakiye bilgilsi geliyor, kapat dedikten sonra ekran kararıyor. Kilitleyip tekrar açmak gerekiyor (KeeReeM),
  • Telefona girildiğinde bazı zamanlarda önce son görüşme ekranı geliyor daha sonra normal ekrana geçiyor (KeeReeM),
  • Tuşlar kilitliyken gelen arama bittikten sonra. normal telefonun menü için kilidini açtığınız zaman, arama başarısız oldu ekranı tarzında az önce yapılmış olan aramanın kalıntısı kalıyor ekranda (fteoman),
  • Duvarkağıtlarına girilmiyor (yankee),
  • iPod menüsünden videolara ulaşamıyoruz artık. iPod Touch'lardaki gibi iPod ve Video olarak iki ayrı program var (yankee),
  • AppStore İndir butonu sorunu (fteoman),
  • Apstore Purchased kısmında ''Not on This iPhone'''da bu iPhone'daki uygulamaların da gözükmesi (ejlover, fteoman),
  • Eski mobileme hesabı ile iCloud hesabının birleşmemesi (iCloud için yeni hesap alınca yedekleme yapmaya çalıştı, ama yapamadı) (fteoman),
  • iCloud hesabı için alan satın alınamama, en azından şimdilik gibi görünüyor (fteoman),
  • ipod uzerinden muzik dinlerken gelen aramaya cevap vermeye ya da muzik dinlerken arama yapmaya calisirsam telefon kendini resetliyor bastan basliyor (thejanissary),

iTunes çok sıkıntılı. Bi dolu hata aldım ve donmalar oluyor :s AppStore'a bağlanamadım pek çok denemede..

LineSeparatorBlue.png

JB BİLGİLENDİRME (Redsn0w 0.9.8b1)

ios5theme.png

Sizlerden gelen bilgilendirmeler ve benim yeni gözüme çarpanlarla konu sürekli güncellenecektir arkadaşlar. Yenilik, Sorunlar, bug'lar, JB'te sıkıntılar hepsini paylaşabilirsiniz.

Teşekkürler katkılarınız için.

cokbegendim.png

Edited by ejlover
Güncelleme-13

takvimde en sevdiğim ise bir kaydın saatini parmakla çekerek değiştirebilmek.

beta ve üstelik ilk beta olduğundan sorunların çok da kıymeti yok. yenilikleirn belirtilmesi elzem. zaten sorunlar her beta da azalacak olmasına karşın şu an oluşan sorunlara çare yok zaten.

Edited by TalisMan

Bunları ing.ce yapıp söylemek lazım....:)

teşekkürler

sanırım beta2 yi beklemek iyi olacak

Hepsini Toplayan bur konu olmuş Teşekkürler

Sağol :o

Uğur ellerine sağlık. Bu incelemeyi direk sözlüğe taşıdım.

Teşekkürler Kadirciğim ;)

Bunları ing.ce yapıp söylemek lazım....:)

teşekkürler

sanırım beta2 yi beklemek iyi olacak

Bildirim yapılacağı zaman onu hallederiz, önce bir toparlansın da :)

Bu arada ellerine sağlık yazacaktım acak bu mesajla birleştirmeyi atladım bi an :(

takvimde en sevdiğim ise bir kaydın saatini parmakla çekerek değiştirebilmek.

beta ve üstelik ilk beta olduğundan sorunların çok da kıymeti yok. yenilikleirn belirtilmesi elzem. zaten sorunlar her beta da azalacak olmasına karşın şu an oluşan sorunlara çare yok zaten.

Kesinlikle haklısınız bence zira bazen insanlar buglı olmuş diyince çok garip geliyo bana zaten bu bugların azaltılması ve daha gelişmiş bir final sürümü için çıkarılmıyor mu beta :D

imessage nasıl kullanıyoruz ben bulamadım. ayrıca alarm ayarlarken saat 12 den sonra 13,14 diye devam etmiyor. 1 den başlıyor

Guest Silinmiş Üye
imessage nasıl kullanıyoruz ben bulamadım. ayrıca alarm ayarlarken saat 12 den sonra 13,14 diye devam etmiyor. 1 den başlıyor

Bu alarm olayını çözemedim herkes farklı birşey yazıyor bendede 13.14.15, diye devam ediyor ve çalmasındada sıkıntı yaşamadım.

malesef hevesim kursağımda kaldı :) sağlık olsun. udid kaydı sonraki betalarda da lazım olacak mı acaba? en azından buna bi cevap alabilirsem bi nebze rahatlıcam.

Uğur eline sağlık çok iyi bir makale olmuş İOS 5 yüklemek isteyenler bence bu başlığı okumalı dediğim gibi cihaz aşırı ısınıyor bence denemelikte olsa tecrübe adına 1-2 gün kullanılabılır ama uzun süre kullanımı tavsiye etmiyorum boşuna cihazın devrelerini gevşetmeye gerek yok :D

Saygılar..

uğur usta eline sağlık çok iyi bu

saygılar.....

ios5 beta1 de hava durumunda gunun ustesine basınca saatlik te veriyor güncellemeyi

bu kadar hata varken yuklemek anca merakımızı gıderır, zevk alamayız bu sorunlarla :)

Telefonu sessiz konumdayken, sesini açtığımızda artık ses seviyesinide görebiliyoruz.

Mesaj attıktan sonra doğal olarak bakiye bilgilsi geliyor, kapat dedikten sonra ekran kararıyor. Kilitleyip tekrar açmak gerekiyor.

Telefona girdiğimde her defasında önce son görüşme ekranı geliyor daha sonra normal ekrana geçiyor.

Bazı zamanlarda wi-fi bağlanmıyor, restart edince yada ağ ayarlarını sıfırlayınca otomatik bağlanıyor.

Süper konu olmus ellerine saglik

bu kadar hata olmasına ragmen hala ios5 çok hızlı hiç hata almadım gibilerinden yazan arkadaşların başına bu olaylar gelmemiş mi ki ? yada her i 4 de farklı bug larmı ortaya çıkıyor anlamadım ki..kurmak için heves etmişdim bu kadar hatayı görünce vazgeçtim doğrusu

tek sorun bendemi bilmiyorum ama sim karttaki numaralarımı iphone yada icloud'a kopyalamıyorum rehberim bomboş,benim gibi sorun yaşayan varmıdır acaba merak ettim ?

mp3 leri ipod uygulaması üzerinden silebiliyor muyuz?

Bunu deneyebilirler mi ios 5 sahipleri

arkadaslar playlist olusturup icine muzik atmakta sorun yasayan varmi..

ben playlist oluşturup attım. Hatta iphone'dan attığım müzikleri silebiliyorum

Mesala bende demin Wi-Fi ağları bulmadı Wi-Fi açık ve yakınımda idi . Arama işareti sürekli dönüyordu reboot yaptım açılırken kendi girdi direk Wi-Fi ağına :) .

valla arkadaşlar dediklerinize ulaşamadık hala ama ben udid kaydı olmadan alt+restore ile mac ten yüklemeyi gerçekleştirdim ve aktivasyon ekranında home tuşuna basarak enagleyi açtım ve tekrardan home tuşuna basıp ana ekranın gelmesini sağladım voice over a gerek kalmadan hemde neyse ama şu gerçek udid kaydı olmadan bir çok özellik yoktu çok eksik vardı anlamadım yani bir aktivasyon bu kadar eksiğe yol açarmı acep en başta bildirim ekranı mesala bende yoktu ve multitasting çalışmıyordu vs vs. bunun gibi olsun finale kaldı bu heves size başarılar