Jump to content

iPhone’nun yazılımını bir Türk kırdı

Rate this topic

Kaan

Recommended Posts

İstanbul’da yaşayan 17 yaşındaki Mert Erdir, Apple’ı alt etmeyi başardı. Vatan gazetesinin haberine göre; Amerika’nın bilişim devi Apple, önceki gün büyük tartışma yaratan iCloud sistemi ile birlikte güncellenen yeni yazılımı iOS 5’i kamuoyuna tanıttı. Apple’ın henüz yapım aşamasındaki iPhone 5 telefonunda kullanacağı yazılım için, bir deneme sürümü hazırlandı. Apple tarafından önceden belirlenen yazılım uzmanlarına verilen iOS 5 Beta isimli yazılımı İstanbullu bir genç aşmayı başardı.

Apple’ın bu yazılımını kıran Mert Erdir, başka bir yoldan güncelleme yapmayı başardı.

Tek kuruş harcamadan akıllı telefonu iPhone’a yenilenen yazılımı yükleyen Erdir, sistemdeki bir açıktan yararlandığını açıkladı. Erdir sosyal paylaşım sitelerine yaptığı açıklamada “Amacım kimseye zarar vermek değil, sadece aşık olduğum Apple şirketinin ve belki bir gün tanışabileceğim Steve Jobs’un dikkatini çekmek. Bana Twitter’dan ulaşabilirsiniz. Bu yazılımı param olmadığı için kırdım, bu yüzden hevesli genç bir yazılımcıya bağışlarınızı bekliyorum” dedi. Konuyla ilgili Apple’den herhangi bir açıklama gelmedi.

Kaynak:Milliyet

>http://www.youtube.com/watch?v=v0tAzhQOBJg

Edited by Kaan

Aslinda buna kirdi denemez, iOS 5 aktivasyon ekranini gecebilmek icin bir kombinasyon tutturmus, bilincli yaptigini da sanmiyorum.

bende aynı fikirdeyim, güzel bişi tabiki ama unlock veya jb işlemi denemez bir yöntem bulmuş ama yinede tebrik etmek lazım kolaysa sen bul diyebilirsiniz:D ben bu yöntemle nasıl yükleyeceğim hiç yükleyen varmı bende denemek istiyorum:D

Guest Silinmiş Üye

Sabah sabah iyi güldüm yaa sanki jb yapmış unlock çıkarmış.

Amacı steve'in dikkatini çekmekmiş ah canım ah senden üstün neler var neler.

Miiliyette haberin sonunda apple dan açıklama gelmedi yazmış buraya ayrı bir koptum.

Tamamen şans işi yapılmış birşey forumları araştırsın milliyet yükleyen sürü ile insan var milliyet gibi bir gazetede hop demiş üstüne atlamış haber yapmış bari nasıl yaptığınıda sorsaymış muhabir.

Milliyet çok abartmış olayı. Hiç para vermeden yüklemiş falan. Peki telefon olarak kullanabilecek mi? Aynı yöntemi yapıp ta telefonun hattı aktif olmayanlar var.

Tek kuruş ödemedenmiş... Peh!

Bilinçli yapılan bir şey değil bana görede. Shift+restore yapmıştır ve katibe olmayınca panikten elini sürte sürte aktif yapmıştır :)

Tabi bulması ve paylaşmasını taktir ettim. Ama havaya girip "donate" demesini hiç sevmedim. Parası olmadıgı için kırmış... Gelseydi o aksam bizim foruma, biz kayıt verirdik.

Milliyet çok abartmış olayı. Hiç para vermeden yüklemiş falan. Peki telefon olarak kullanabilecek mi? Aynı yöntemi yapıp ta telefonun hattı aktif olmayanlar var.

Tek kuruş ödemedenmiş... Peh!

Bilinçli yapılan bir şey değil bana görede. Shift+restore yapmıştır ve katibe olmayınca panikten elini sürte sürte aktif yapmıştır :)

Tabi bulması ve paylaşmasını taktir ettim. Ama havaya girip "donate" demesini hiç sevmedim. Parası olmadıgı için kırmış... Gelseydi o aksam bizim foruma, biz kayıt verirdik.

parası yok ama iphone4ü var :)

Koptum yaaa :))

Kesinlikle CHIP gibi Milliyetin de saçmalaması olmuş burada.. Donate demesi ise arkadaşa olan sevgimi/saygımı sıfırladı şu an!

adamın twitterde takipçisine bak geçen baktım dakikada 1tane :D :D abilerim yukarıda ne kadarda güzel özetlemiş ama :) ağzınıza sağlık :D gören görmeyende bişey yapmışsanar :D

ben onuda yapamıyom ama ( :( ) yapan abiler kaynıyor burada.