Jump to content

amerikan priz cevirici hakkında

Rate this topic


Recommended Posts

Aynısını bende kullanıyorum... 1 TL :D

Saygılar...

alıyım o zaman bi sıkıntı olmuyo demek ki :)

bu arada böyle bi döküman buldum isteyen okuyabilir :)

iPhone'lerını Amerikadan alanların büyük bir kısmı şarj işlemini bilgisayarlarındaki USB çıkışlarını kullanarak yapmaktadırlar. Bunun nedeni de Amerika'dakin prizlerin Türkiye'deki prizlerden farklı olmasıdır. Dolayısıyla Amerika için üretilmiş bir fiş Avrupa ülkerindeki prizlere takılamaz.

Bu farklılığın nedeni Amerikada'ki şebeke elektriğinin 110 Volt - 60 Hz. Avrupa'daki şebeke elektriğinin ise 220 Volt - 50 Hz. olmasıdır. Vakti zamanında elektrikli cihazlar kazayla yanlış prizlere takılmasın diye giriş kısımları farklı yapılmıştır. Çünkü 110 Volt'a göre üretilmiş bir cihazın 220 Volt'a takılması cihazın bozulmasına neden olabilir.

Günümüzdeki elektronik ürünler ise global ekonominin de etkisiyle genelde hem 110 hem de 220 Volt'ta çalışacak şekilde üretilmektedirler. iPhone'un şarj cihazı da üzerinde de yazdığı (Input: 100-240V~ 0.15A 50-60 Hz) gibi 110-240 Volt aralığındaki tüm şebekeleri destekler.

Sonuç olarak herhangi bir elektrikçiden veya büyük alışveriş merkezinin elektrik reyonundan alacağınız 1-2 YTL aralığındaki basit bir Amerikan Priz Çevirici ile şarj cihazınızı prize takarak da kullanabilirsiniz. Bu tip çeviriciler içinde elektronik devre bulundurmaz ve 22o Volt'u 110 Volt'a çevirmez. Tek yaptıkları diktörtgen fişi yuvarlak fişe çevirmektir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz çevirici de Ataşehir Migros'tan 1.9 YTL'ye alınmış basit bir çeviricidir ve iPhone'umu gayet sağlıklı bir şekilde şarj etmektedir.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.