Jump to content
omura

Apple mobil telefon endüstrisinin karının üçte ikisini topladı

Konuyu değerlendir

Önerilen İletiler

Screen-shot-2011-07-29-at-7-29-11.09.09-AM.png

Dünyanın en değerli markası Apple üstün pazarlama stratejisi sayesinde her yıl cihaz satışlarını katlayarak artırıyor. Hem taşınabilir müzik oynatıcı piyasası, hem tablet piyasası hem de mobil telefon piyasası Apple tarafından domine ediliyor. Apple'ın liderlik koltuğuna oturduğu son pazar akıllı telefon pazarı olmuştu.

Bir dönemin açık ara önde akıllı telefon üreticisi Nokia son analizlerde %15.2'lik pazar payı alarak ilk sırayı %18.5 ile Apple'a ikinci sırayı ise %17.5 ile Samsung'a bırakarak üçüncü sıraya gerilemişti. Apple'ın önlenemez yükselişi piyasadaki kar dağılımını da direkt olarak etkiliyor.

Piyasada onlarca Android işletim sistemi yüklü cihaz varken Apple'ın her pazarda tek bir modeli bulunuyor. Böylece rakipleri gelirleri paylaşırken Apple tüm gelirlerini tek elde topluyor.

Asymco firmasından Horace Dediu tarafından tüm büyük cep telefonu üreticilerinden toplanan son çeyrek verileriyle yapılan mobil telefon pazarı kar analizine göre Apple tüm mobil telefon pazarı karının üçte ikisini toplamayı başardı.

Pazardaki oyunculardan Nokia, Motorola, Sony Ericsson ve LG son çeyrekte mobil telefon pazarında karlarını artıramayan firmalar. Diğer firmalardan Samsung %15, RIM %11, HTC ise %7.4 ile bu pazardaki karını artırdı. En önemli rakam ise mobil telefon pazarında Apple'ın elde ettiği %66.3'lük kar.

Diğer hiç bir firmanın erişemediği bir orana erişen Apple bu sayede toplam pazar karının üçte ikisini kasasına koymuş oldu. Mobil cihaz pazarında bu tarihi bir başarı olarak kabul ediliyor. Son gelen haberlere göre ise Apple'ın 76 milyar doları aşkın nakit birikimi ABD bütçesinden bile fazla hale geldi.

Screen-shot-2011-07-29-at-7-29-10.52.48-AM-580x444.png

alıntıdır.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

"üstün pazarlama stratejisi" onu tekel stratejisi desek daha doğru olur htc bol bol dava aç ürünleride limitine kadar kısıtladınmı oldu sana şahane bununla kalma bluetoothe da sadece apple ürünleri ile çalıştırdınmı oh ne güzel bide 3gs ile 4 arasında bir ön kamera tak bide çipi değiştir oldu sana yep yeni telefon anten probleminide kesinlikle göz göre göre kabul etme hiç suçu üstüne alma oldumu sana pazarlama stratejisi aklı olan ilk çıkan iphone 5' i almaz biraz bekleyin onun s 'i falan çıkar ilk versiyonda çıkan hataların %90 halledilmiş olur o ilk furya piyasadan biraz para toplamak için olur onunda adıda pazarlama stratejisi olur ikinci furyada hakikaten telefon satmak için olur ama oda bu sefer locklu olur açmaya 475$ verdinmiydi oh ne ala dünya android daha tam stabil çalışmıyor biraz geliştirseler ona geçeceğim :D :D

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza Çerezler yerleştirliyor.
Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, Aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.
Üyelik ve Forum Kurallarımız Lütfen inceleyiniz!