Jump to content
Sign in to follow this  
huseyin93

Mac OS X'e Visual Studio ve MS SQL Server Yüklenebiliyor mu?

Rate this topic

Recommended Posts

İyi akşamlar arkadaşlar. Ben henüz Mac OS X'i yüklemedim. Çünkü aklımda birkaç soru işareti var. Yüklemeden sonra Visual Studio ve MS SQL Server yazılımları yüklenebiliyor mu?

Arkadaşlar nette yaptığım ufak bir araştırma sonucu şu bilgilere ulaştım. Mac OS X Visual Studio ve MS SQL Server desteklemiyormuş. Ancak VMWARE, VirtualBox, Paralels Desktop veya Mac'le beraber gelen Boot Camp (bu arada bu program ücretsiz) programlarıyla Windows üzerinde çalıştırabiliyormuşuz. Bu nedenle Mac'e geçmemeye karar verdim. Asıl soru Apple bu sorun için bir çözüm üretecek mi?

Bu Apple'ın bir sorunu değil. Hiçbir müşterisi/kullanıcısı için hiçbir program/oyun yapımcısına istekte bulunmak zorunda değil. Program veya oyunun yapımcısı MacOS'a göre uygun yaparsa tam randıman ile işlevlerini yapabilirsin. Ama Visual Studio'yu belki Wine,Cider gibi port programları ile de çalıştırabilirsiniz. Biraz araştırıp da yazsaydınız ya keşke.

Aman amann asla Mac'e geçme haa pişman olursun sonra Visual Studio'n çalışmaz nolur (!)

Not: Kendinde ne yaptığının farkında değilsin. Unix tabanlı bir sisteme MicroSoft SQL kurmaya çalışıyorsun :confused:

Apple için bu bir sorun değil, Tıpkı iOS için Flash'ı sorun yapmaması gibi, fakat bu uygulamaları kullanlar için bir sorun.

Bu durum için Apple'ı suçlamak doğru değil çünkü Apple biz istemiyoruz demiyor, Program üreticisi bunu istiyor pazar payını korumak için.

Apple kendi kodlama sistemini kullanıyor o yüzden sorun yok, Macintosh üzeine Windows kurabilir ve istediğiniz uygulamayı çalıştırabilirsiniz, sanal makinaalr ile uğraşmanıza gerek yoktur.

Ben Apple'ın sorunudur, suçudur demedim ki? Yanlış anlamışsınız. Mac kullanıcıları hiç mi bu programları kullanamayacak? Araya aracı bir program sokularak yapılabiliyor ama neden direk çalıştırılabilmesin? Ben uğraşmamak için Mac'e geçmiyicem. Yoksa destek vermiyor geçmeyelim diye bir şey söylemedim. Siz öyle anlamışsınız. Ben ne yaptığımın da gayet farkındayım. Ayrıca "Aman amann asla Mac'e geçme haa pişman olursun sonra Visual Studio'n çalışmaz nolur (!)" sözünü görmemiş sayıyorum.

Edited by huseyin93

Mac'te Visual Studio'yu ve MS SQL Server'u çalıştırmak yerine MONO'yu ve PostgreSQL'i deneseniz daha iyi olmaz mı ?

Sonuçta aynı şeyleri Mac üstünde yapmanıza olanak verecektir.

darkangel arkadaşım çözümün için teşekkür ederim. MSQ SQL Server yerine alternatif olarak PostgreSQL'i kullanabilirim. Mono'yu daha önce duymamıştım. Sitesine gidip Screenshots bölümünü inceledim. Sadece yazılımın coder tarafını göstermişler. VS'deki gibi designer bölümü ve Toolbox paneli vs. var mı? Bu vb. konularda bilgilendirirsen sevinirim.