Jump to content
Sign in to follow this  
HaN

Suya Düşen TeLefonu Kurtarmak

Rate this topic

Recommended Posts

Ne yazıkki üretici firmalar suya düşürdüğünüz telefonları garanti kapması dışında bırakıyor. Firmalar cep telefonun içine ve dışına yerleştirdiği gizli işaretler ile telefonun suya düşüp düşmediğinide kolaylıkla anlayabiliyor. Bu gizli işaratler su ile temas ettiklerinde hemen renk değiştiriyorlar. Bu yüzden cep telefonunuzu kurtarmak size kalıyor diyebiliriz.

Eğer telefonunuz tatlı suya düştüyse; İlk olarak yapmanız gereken şey cihazın SIM kartını çıkarmak olmalı. Çünkü SIM kartları telefon bozulsa dahi çalışmaya devam ediyor. SIM kartınızı çıkartıktan sonra kuru bir bezle telefonunuzu hemen siliniz.

Cep telefonunuzun içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştıysa telefonunuzun kurtulma ihtimalı daha fazla oluyor. Doğal bir yolla cep telefonunuzu kurutmanın en iyi yolu ise elektrik süpürgesi kullanmak oluyor. Elektrik süpürgesi ile cep telefonunuzun içine hava üfleyebilir veya cep telefonunuzun içindeki nemli havayı çerekerek daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. Kurutma işlemi sırasında kesinlikle saç kurutma makinası kullanmayınız! Saç kurutma makinası soğuk modda olsa dahi içindeki sıcak hava ile telefonunuzun lehimlerini yakabilir ve telefonunuza zarar verebilir. Ayrıca telefonu direk güneş altında tutmayı ve mikrodalga fırında kurutmayı asla denemeyin!

Diğer bir doğal kurutma yöntemi ise pirinç kavanozu olacaktır. Bildiğiniz üzere pirinç taneleri ortamdaki nemi çok hızlı bir şekilde emerler. Yapmanız gereken şey ise içi pirinç dolu bir kavanoza telefonunuzu koymak ve kavanozun kapağını kapatarak en az bir gün bekletmek.

Eğer telefonunuz tuzlu suya düştüyse yapmanız gereken şey telefonunuzun SIM kartını çıkartıkdan sonra tatlı suya bırakmak ve biraz bekletmek olmalıdır. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristaller ile telefonunuzun bazı parçalarına zarar verebiliyor. Telefonunuzu tatlı suya bırakarak bu kristallerin tatlı suya karışmasını ve telefonuzun arınmasını sağlamalısınız. Daha sonra yukarıda belirtilen adımları uygulamalı ve telefonuzu doğal yöntemler ile kurutmalısınız.

Haklısın.Bu yöntemler güzel de çay dökülen telefonu ne yapacaz? Benim eski moden çin malı n100 vardı üstüne çay döktüm. Torpido gözünde kendiliğinden kurudu ama çalışıyor :)

Evet, elektrik süpürgesine bir şey diyemem ama geçen sene iphone'u ben havuza düşürmüştüm ve pirinç kavanozu ile cihazı 3 gün bekletmek kaydıyla sapasağlam olarak çıkarttım.

Teşekkürler HaN harkulade bir anlatım olmuş.

Benim iki arkadaş çamaşır makinesi olayı yaşadı.

Evdeki yardımcı gerçekleştirdiği için öyle kenara bırakmış,bidaha çalışmadı.

Diğeri çalışma var acelem var diyip balkona koymuş, eve gelince çalıştı.

Sanki birazda şans meselesi,paylaşım için sağol..

Üniversiteden mezun olduğumda, kep töreni sırasında kullandığım telefonla beraber havuza atılmıştım. Olan oldu tabii.. Hemen parçalarını çıkardım ve 3 gün güneşin altında bıraktım. Sıcaklık, güneş altında 55 dereceydi:)... 3 gün sonra sapasağlam çalışıyordu ve uzun süre de kullanmıştım, Nokia 8850...

Saygılar...

Üniversiteden mezun olduğumda, kep töreni sırasında kullandığım telefonla beraber havuza atılmıştım. Olan oldu tabii.. Hemen parçalarını çıkardım ve 3 gün güneşin altında bıraktım. Sıcaklık, güneş altında 55 dereceydi:)... 3 gün sonra sapasağlam çalışıyordu ve uzun süre de kullanmıştım, Nokia 8850...

Saygılar...

Bu son nokia oldu herhalde =)) ondan sonra 2G :D

Bu son nokia oldu herhalde =)) ondan sonra 2G :D

Yok, yok... Bu dediğim 2000 haziranında oluyor. Ondan sonra da yanlışlarım oldu:D 2008 mayısından sonra doğruyu buldum:D...

abi aynı iphone kullanım kılavuzu aksanında anlatmışınv:D:D:D

Körle yatani şaşı kalkıyor, dostum...:)

Saygılar...

benim kardeşimin nokia 6630' u başka küçük bir kardeşim sayesinde suya atıldı hemen bataryasını falan çıkarttım.O zamanlar pahalı olduğu için 3 kuruşluk telefondur diye es geçemiyordun. Ocak vardı çevire çevire ısıttım kamerasının içinde su vardı belli bir süre sonra buharlaşma başladı neyse tastamam kuruttum çalıştırmaya başladım açılmadı dedim artık rametli oldu. Giysi dolabıma bıraktım hatta bir ara kardeşim hurda niyetine satacaktı ama son anda vazgeçti. Babam elektronik aletleri tamir etmeyi sever getir telefonu dedi kendi bataryası bir taktı baktım çalıştı :)

Geçenlerde bizim valide de kendi telefonunu suya düşürmüş. (Nokia 5800) Telefonu sökmeyi denemiş sökememiş saç kurutma makinasıyla kurutmaya çalışmış nafile. Telefondan kurtul demiştim ama nafile 1 hafta boyunca içi pirinçle dolu kavanoza koyduk 2 gün önce açtık sapasağlam çalışıyor. Aslında mesele tatlı ve tuzlu suda bitiyor. Biliyorsunuz ki tuzlu suya düştüğü zaman kurtarma şansınız yok denecek kadar az....

Teşekkürler bir kaç gün evvel verdiginiz bu bilgiler sayesinde

kulaklığımi kurtardım

Tabatalk olmasa gönderemezdim :)

Bunları bilmek güzel tabi ama en güzeli benim gibi daha telefonu alırken kasko yaptırmak en güzeli hiç uğraşmıyorsun yenisini getiriyorlar :)

Benimde iphonumun ustune kahve dokulmustu;) bi kac gun ses gelmemisti . İphone servisi benden 500 tl istedi bnde bunun ustune telefonu kaderiyle bas basa biraktim ve 1 hafta icinde duzldi:)))

Benimde iphonumun ustune kahve dokulmustu;) bi kac gun ses gelmemisti . İphone servisi benden 500 tl istedi bnde bunun ustune telefonu kaderiyle bas basa biraktim ve 1 hafta icinde duzldi:)))

İphone bu duzelir :)))))))

Suya dahi düşmüş olsa iPhone'larınızı yenisi ile değiştiriyoruz...

Suya dahi düşmüş olsa iPhone'larınızı yenisi ile değiştiriyoruz...

Siz kimsiniz? Hayrina mi?

tuzlu suya düştüğünde aynen en güzeli normal su ile karşılık yapılmasıdır tabiki.

ama kurutma yöntemlerine bir teknikçi olarak karşıyım.hele saç kurutma makinası falan aslaaaa

güneste kurutmakta mantıklı değil bence.

süpürge makinası kompresör bunlarla olabilir kuvvetli üflemesi ile suyu entegre altında bırakmasını engeller çıkar bunu da mantıklıca yapmak gerekir çünkü az yapıldığında entegre altına iter orada kalır ve entegre altında çürümeler oluşur.

teknikçi olarak herşeyi bir kenera iterek söylüyorum. en güzeli dakika bile kaybetmeden kalkıp tam güvenilir bir teknik servise götürülmesidir.

az bile kalacak bir sıvı noktası cihazı tamamen çöp hale getirebilir.

bunun çözümü doktorların hastalarına dediği tabirdeki gibi erken ulaşım erken tesbit ve doğru müdahaledir.

bu dediklerimi kulak arkası etmeyin.

12-13 senesini bu işe vermiş bir teknisyen olarak bunları dile getiriyorum.

saygılarımla

halil ibrahim...

Tabiiki parasıyla..

Ama yapabilen varsa bizden başka yapsın :)

Siz kimsiniz? Hayrina mi?

Tabiiki parasıyla..

Ama yapabilen varsa bizden başka yapsın :)

İphonelarinizi suya dahi dusmus olsa parasini verirseniz yenisiyle degistiriyoruz diyorsunuz. Bisey diyorsunuz da ne diyorsunuz. Parasini bana da verseler ben de degistiririm iphonelarini :) :)

tuzlu suya düştüğünde aynen en güzeli normal su ile karşılık yapılmasıdır tabiki.

ama kurutma yöntemlerine bir teknikçi olarak karşıyım.hele saç kurutma makinası falan aslaaaa

güneste kurutmakta mantıklı değil bence.

süpürge makinası kompresör bunlarla olabilir kuvvetli üflemesi ile suyu entegre altında bırakmasını engeller çıkar bunu da mantıklıca yapmak gerekir çünkü az yapıldığında entegre altına iter orada kalır ve entegre altında çürümeler oluşur.

teknikçi olarak herşeyi bir kenera iterek söylüyorum. en güzeli dakika bile kaybetmeden kalkıp tam güvenilir bir teknik servise götürülmesidir.

az bile kalacak bir sıvı noktası cihazı tamamen çöp hale getirebilir.

bunun çözümü doktorların hastalarına dediği tabirdeki gibi erken ulaşım erken tesbit ve doğru müdahaledir.

bu dediklerimi kulak arkası etmeyin.

12-13 senesini bu işe vermiş bir teknisyen olarak bunları dile getiriyorum.

saygılarımla

halil ibrahim...

Aynen Öyle..

Madem parasıyla değiştirebilmeyi biliyorsunuz, o zaman beklediğiniz gibi beleş değiştirin de laf kalabalığı yapmaktan öteye geçebilin, insanlara faydanız dokunsun başkalarndan bekleyeceğinize.. Tavelli, bu forumda ben dahil bir çok kişinin cihazının değişmesini sağlamış bir arkadaş ona sormuşsunuz siz kimsiniz diye onu hemen herkes tanıyor, esas siz kimsiniz ?

İphonelarinizi suya dahi dusmus olsa parasini verirseniz yenisiyle degistiriyoruz diyorsunuz. Bisey diyorsunuz da ne diyorsunuz. Parasini bana da verseler ben de degistiririm iphonelarini :) :)

Ben de eskiden iPhone 3GS'i tuvalete düşürdüm.Sonra yıkadım ve kuruladım.1-2 saat açılmadı sonra açtım SORUNSUZ çalıştı.

Benim eski samsung telefonum vardı su dökülmüştü saç kurutma makinesi işe yaradı bir yıl sonra ekran bembeyaz oldu tuşları çalışmadı :)

Ya bir arkadasm telefonu denize dusurdu ickiliyken ertesi gun sabah bulduk telefonu simdi icini actik tamamen tuz vardi kazidik falan ama sizce umut varmi??

Ben de eskiden iPhone 3GS'i tuvalete düşürdüm.Sonra yıkadım ve kuruladım.1-2 saat açılmadı sonra açtım SORUNSUZ çalıştı.

benim telefon da bu sabah tuvalete düştü :/ şu an pirinçte

onu pirince koymadan önce ılık suyla bi yıkasaydınız .