Jump to content

Lion X Kurulum ve Kullanım Hakkında Yorumlarım

Rate this topic

uA_cgty

Recommended Posts

Merhabalar Arkadaşlar :)

Birkaç anı'ı ve gözlerimlerimi yazmaya çalışacağım...

Ekim 2010'dan beri Snow Leopard 10.6.6 yüklü gelen i5 işlemcili (imza) mac kullanmaktayım tabi zamanla 10.6.8'e kadar geldik geçen aylarda da 10.7.2 Lion yükledim...

Peki 1 yılı aşkın süre içinde neden hiç formatlamadım ?

Çünkü hiç büyük bir problem yaşamadım, beni aksatacak bir durum yoktu :)

1 yılı aşkın sürede pc'yi nasıl kullandım ?

Office uygulamaları biraz photoshop ve internet üzerine kullanıldı. ( Kapsamlı programlarlar kullanmadım )

Bu süre zarfında hiç disk araçları yada farklı bir araç kullanmadım. :) :) Hani mac yazılımı süpermiş ya :D ondan :P

Lion'u nasıl kurdum?

Ücret ödemeksizin netten uygun Lion 10.7 indirdim daha sonra dmg'yi tıklayarak yükledim yani güncelleme yaparak :) ( Lisans problem olmaz denince bu yolu seçmiştim )

Lion Sonrası Genel Yorum

Herneyse daha sonra 10.7.2 yükleyip kullanmaya başladım bazı eksiklikler vardı ama 10.7.3 ile geçer diye üstünde durmamıştım, üstüne 10.7.3 geldi ve onu da kurdum..Fakat yine de ilk çalıştığı zamanlar gibi hızlı değildi pc.. Bu sebeple pc'ye format atmak istedim...

Üyelerimizden Macmania ile birlikte başladık back-up almaya :) Bize yardım etmeyi kabul eden Supervisor iPhone16 nickli Süper Mod'da :P :p :D üstün Bilgi ve Engin Tecrübesi ile aramıza katıldı :)

Lion yüklü iken Recovery Mod Nasıl gözükür ?

Kapatıyoruz pc'yi ve tekrar açıyoruz beyaz ekran göründüğü gibi ALT tuşuna basıyoruz ve karşımıza bu ekran geliyor.

img0101qi.jpg

Recovery HD'yi seçiyoruz...

img0103xx.jpg

Harddisk ismini girip (Machintos hd) Erase diyoruz ve İçinde yüklü olan işletim sistemi uçuyor :) Bu ekranı kapatıp RE INSTALL MAC OS X diyoruz...

img0102qj.jpg

Bundan sonrası çok kolay gerekli bilgileri giriyoruz..Şunlar gibi.. (Sadece link veriyorum, yer kaplamasın boşuna)

http://img600.imageshack.us/img600/8372/img0077vw.jpg

http://img7.imageshack.us/img7/4755/img0080ih.jpg

http://img12.imageshack.us/img12/7403/img0081xg.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/7312/img0079xw.jpg

En önemli kısım ve not şu burada

Bilgileri girerken Apple internet istiyor nedeni ise hesap doğrulaması, yani lion'u satın almayan kişi bu yol ile yükleme yapamıyor...Hazırlanmış dvd vs lazım..

Dışarda olduğumuz için ne yapalım ne yapalım dedik ve satın aldık (farklı pc'den) :) Neyse onay kısmını geçtik...

img0082ej.jpg

Bu sefer bu ekranda kaldık :) Evet yanlış duymadınız bu ekranda 2 pc'de tıkandı kaldı :D Lavanta Kafe'nin net'ine bağladık bunu ama eve gittiğimizde de aynı problemi yaşadık :D:)

( Diğer pc'de de lion yüklü (orjinal alınıp yüklenmiş) yani ilk kurulum lisanssız olduğundan değil !!! )

img0075se.jpg

Yani Hüsrannnnnnn !!! :P :p

Sonra süreç belli; ya hazırlanmış dvd takıp yüklenecek yada ilk aldığımız dvd ile snow sonra update'ler...Herneyse ben Snow'u taktım 10.6.8 sonrası Apple store üzerinden direk 10.7.3 indirip yükledim :) Tabi bu süre zarfında supervisor iPhone16 nickli Süper Mod'da beni hiç yalnız bırakmadı :P:)

Daha sonra Disk İzlencesi (Disk utility)'den bu işlemleri yaptım... (her 3 ayda bir yapılması tavsiye ediliyormuş)

screenshot20120214at101.png

screenshot20120214at243.png

Arkadaşlar Demek İstediğim Şey Şu

Format sonrası kısmen daha hızlı olan cihaz disk izlencesinde yaptığımız işlemler ile nerdeyse süper oldu...

Resimleri açarken bekleyen pc beklemez oldu..Her türlü sistem dosyaları hiç beklemeden açılıyor...Önceden 1-2-3-4-5 sn (değişiyor) beklerdi...

Bu disk olayını 3 ay'da bir yapmanızı ve arada sırada Formatlamanızı tavsiye ederim...

Not: Cihazımda format öncesi 320 gb'dan sadece 20-30 gb yer kalmıştı..

Son olarak Macmania ve iPhone 16'Ya teşekkürlerimi Sunuyorum...

Uzun bir yazı oldu :) İdare ediniz lütfen :)

Edited by uA_cgty

İşleri uzatmışsınız ama doğru kapıyı açmayaı başarmışsınız, tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Lion'u alt versiyonların üzerine kurmayın Disk izinlerini Doğru/Onar seçeneğini 3-4 ayda bir, Taşınabilir bilgisayarların pil performansı için ise Btarya Kalibrasyonunu her yada bir yapmayı ihmal etmeyin...

Allah Command tuşunuza zeval vermesin ziraa çok önemli :D

Batarya kalibrasyonu nereden yapılıyordu ?

Birde aklıma geldi, dokunarak seçim yapma olayı gitti ya :( Nasıl tarif edeyim ?

Tıklamadan 2 kere dokunarak seçim veya pencere taşıma olayı , bu kayboldu :S

Kalibrasyon:

• Bilgisayarınızı Pil bitti uarısı verene ve kapanana değin kullanmaya devam edin,
  • Enaz iki saat kapalı bırakın,
  • Bilgisayarınız Şarj'a bağlayın bu sırada kullanıma devam edilebilir, Pil Doldu uyarısı'ndan sonra en az iki saat daha Şarj'a bağlı bırakın.

TrackPad ayarlarınıza Tap to Click ve Drag Lock seçeneğinin seçili olduğunu doğrulayın.

Abi ben zaten 10.7.3 kullanıyordum ve tek parmak ile tık yapmadan seçim yapabiliyordum, atıyorum burdaki satırları şimdi 2 parmak ile yapmak zorundayım

çok itici , yorucu ve saçma...bu yokken yeniliklerin bir anlamı bile yok benim gözümde....Ayrıca eski lion da vardı...Sıkıntı var bence...

iki parmak az gelir Lion'a o yüzden :D

Çokfazla yenilik var o yüzden ancak...

Abi ben zaten 10.7.3 kullanıyordum ve tek parmak ile tık yapmadan seçim yapabiliyordum, atıyorum burdaki satırları şimdi 2 parmak ile yapmak zorundayım

çok itici , yorucu ve saçma...bu yokken yeniliklerin bir anlamı bile yok benim gözümde....Ayrıca eski lion da vardı...Sıkıntı var bence...

Sen Snow'un üzerine kurduğun için öyle olmasın o, bak senin için eklerim o özelliği şuanki Lion'a ama zaman ister. Built numaraları farklı editleyeyimmi?

Abi ;

ilk kurulum, snow üstüne lion (lisanssız)

son kurulumda snow üstüne lion (lisanslı)

Eğer böyle birşey yazılarak olacaksa ilk yükleyen ben olurum..çünkü bu çok kullanışsız, bir parmak ile basıp diğeri ile sürüklemek yorucu..

Abi ;

ilk kurulum, snow üstüne lion (lisanssız)

son kurulumda snow üstüne lion (lisanslı)

Eğer böyle birşey yazılarak olacaksa ilk yükleyen ben olurum..çünkü bu çok kullanışsız, bir parmak ile basıp diğeri ile sürüklemek yorucu..

Yükleme değil, Snow'un özelliği olan dosyayı Lion'a uyumlu yapacağız, Ama şunu dene:

>http://www.youtube.com/watch?v=qo4uTAW3dzw

Birde Lion'u Snow'un üzerine kurma, Sadece Lion kur şiddetle öneriyorum!!!!1

Edited by M.Duman

Evetttt :) sıra bende :)) Ben Cagatayın tersıne recovery kısmından kurmayı basardım :) Yanlız anlamadıgım bisey var.. Recovery den Lion kurulurken Store dan Lion tekrar indiriliyor.. Madem tekrar indirilecek bu kadar buyuk bir boluntuye ne gerek var.. ayrıca internet yavas ise Lion u recovery den nasıl kurabiliriz? :) Apple bunları dusunmeli bence.. Ayrı bir konu acıp butun asamaları fotografları ıle anlatacagim ama birazcık yogundum o yuzden hazırlayamadım konuyu :) Ama en kısa zamanda gelecek :)

Istediğiniz, ikinci dokunmadan sonra yine aynı parmakla sürüklemek mi? Tam anlamadım ben :)

Gönderilerim HTC EVO 3D X515m ile Forum Runner

Abi tamamdır..Sorunum yukaraki çocuğun videosunda bahsettiği şeydi..

Yükleme değil, Snow'un özelliği olan dosyayı Lion'a uyumlu yapacağız, Ama şunu dene:

Birde Lion'u Snow'un üzerine kurma, Sadece Lion kur şiddetle öneriyorum!!!!1

Oldu :) oh be tamamdır...Abi şimdi onla uğraşmam sanırım çünkü memnun gibiyim :) 10.7.4'de felan belki :P

Seçenek 2 , clicklenmeli

screenshot20120215at849.png

Evetttt :) sıra bende :)) Ben Cagatayın tersıne recovery kısmından kurmayı basardım :) Yanlız anlamadıgım bisey var.. Recovery den Lion kurulurken Store dan Lion tekrar indiriliyor.. Madem tekrar indirilecek bu kadar buyuk bir boluntuye ne gerek var.. ayrıca internet yavas ise Lion u recovery den nasıl kurabiliriz? :) Apple bunları dusunmeli bence.. Ayrı bir konu acıp butun asamaları fotografları ıle anlatacagim ama birazcık yogundum o yuzden hazırlayamadım konuyu :) Ama en kısa zamanda gelecek :)

Senin/benim internetim yavaş ama Avrupa dahil dünyanın birçok yerinde 4 kat hızlı, bizim sorunlarımız bu yüzden kaynaklanıyor.

Lion.app'yi USB veya Ana HDD bölümüne entegre etseniz sorun olmayacak.

Bu sorular için neden soru kısmında başlık açmıyorsunuz ? Merak ettim

konu lion ile ilgili kurulum ve kullanım olduğu için yazma ihtiyacı hissettim.. kusura bakmayın, siliyorum şimdi. yeni bir konu açarım.. teşekkürler

Kalibrasyon:

• Bilgisayarınızı Pil bitti uarısı verene ve kapanana değin kullanmaya devam edin,
  • Enaz iki saat kapalı bırakın,
  • Bilgisayarınız Şarj'a bağlayın bu sırada kullanıma devam edilebilir, Pil Doldu uyarısı'ndan sonra en az iki saat daha Şarj'a bağlı bırakın.

Kalibreyi'de yaptık mı tamamdır :)

Buarada pc 4 saat felan giderken rahat 5 - 5.5 saat gitmeye başladı....Kalibre sanırım yüzdeyi verimli göstermesi için ve bu işlemi arada sırada normal kullanırken de yapabiliyoruz :P

screenshot20120215at715.png

10.7'yi M.Duman dostum sayesinde bugun kurmus bulunuyorum.

10.7.3 update yaptım ve Core2Duo cihazımda 2GB ram ve 1.86 islemci hizi olmasina ragmen cok stabil calisiyor. Snow leopard

kullanan biri olup onun hizini gorup daha sonra Lion kullanmak super oldu. 10.7 kurmustum fakat yavastı ama 10.7.3 update cok iyiymis.

tavsiyemdir.

2rlh7.png

Kalibreyi'de yaptık mı tamamdır :)

Buarada pc 4 saat felan giderken rahat 5 - 5.5 saat gitmeye başladı....Kalibre sanırım yüzdeyi verimli göstermesi için ve bu işlemi arada sırada normal kullanırken de yapabiliyoruz :P

screenshot20120215at715.png

Çok doğru, bir iki seferden sonra pil daha performansı çalışacak.

10.7'yi M.Duman dostum sayesinde bugun kurmus bulunuyorum.

10.7.3 update yaptım ve Core2Duo cihazımda 2GB ram ve 1.86 islemci hizi olmasina ragmen cok stabil calisiyor. Snow leopard

kullanan biri olup onun hizini gorup daha sonra Lion kullanmak super oldu. 10.7 kurmustum fakat yavastı ama 10.7.3 update cok iyiymis.

tavsiyemdir.

2rlh7.png

Çok sevindim arkadaşım, Lion'a hoşgeldin...

Eğer ki tavsiyelerimi dikkate alıyor ve faydasını görüyor isen, Microsoft Office'den en kısa zaman da kurtulmanı dilerim :)

MO'nun nesi varki : )

Çok doğru, bir iki seferden sonra pil daha performansı çalışacak.

Çok sevindim arkadaşım, Lion'a hoşgeldin...

Eğer ki tavsiyelerimi dikkate alıyor ve faydasını görüyor isen, Microsoft Office'den en kısa zaman da kurtulmanı dilerim :)

Senin/benim internetim yavaş ama Avrupa dahil dünyanın birçok yerinde 4 kat hızlı, bizim sorunlarımız bu yüzden kaynaklanıyor.

Lion.app'yi USB veya Ana HDD bölümüne entegre etseniz sorun olmayacak.

Tum indirme ve kurulum 3 saat surdu :) butun asamaları gordum :) ama sunu soylemek istiyorum ki gercekten mukemmel tasarlanmıs :) Store a giris yap accept ve next tuslarına bas kaln herseyi kendi yapıyor :D time machine ile bilgileri geri yolladım... kaldıgım yerden devam ettim kısacası :)