Jump to content

iPhone'daki uygulamalar habersiz rehbere erişebiliyor

Rate this topic


comertpenis

Recommended Posts

iPhone kullanıcıları, kendilerini rahatsız edeni yeni farkedilen bir durumla karşı karşıyalar. Rahatsızlığın nedeni ise iPhone uygulamalarının, tanıdığımız kişiler hakkındaki bilgileri internete gönderebilmesi.

Apple, tüm iPhone uygulamalarının adres defterinize erişmesine izin veriyor. Buradaki amaç, sizi çeşitli sorgularla rahatsız etmeden daha "sihirli" bir deneyim sağlamak. Yani bir şirketle hangi verilerin paylaşılacağının kararını telefonunuz kendi başına, size sormadan veriyor.

Uygulamaların ne tür veriler gönderdiğini sınamak isteyen Gizmodo, Charles adında bir proxy uygulaması yoluyla uygulamaları izlemiş. Buna göre popüler uygulamalardan Foursquare, hiçbir uyarı göstermeksizin e-posta ve telefon numaralarını gönderirken, Path, Instagram, Facebook, Twitter ve Voxer, e-posta, telefon numaraları, isim gibi bilgileri bir uyarı gösterdikten sonra göndermiş.

Foursquare ve Instagram tam olarak neyi paylaşmak üzere olduğunuzu size bildirse de, tüm uygulamalar bunu yapmayabiliyor. Yani bazı uygulamalarda adres defterinizi paylaştığınızı bilmiyorsunuz. Verileriniz sizden çıktığında ise onun üzerindeki denetim, tamamen üçüncü parti şirketlere geçiyor.

APPLE'IN YANITI

Adres defteri verilerinin izinsiz olarak gönderilmesi tartışmaların ardından, Apple'dan bir cevap geldi. Buna göre şirket, kişi verilerine erişmek isteyen tüm uygulamaların kullanıcıdan izin istemesini sağlayacak.

Apple, kullanıcı verilerini kullanıcının izni olmaksızın toplayan uygulamaların kuralları çiğnediğini belirtirken, bu durumu müşterileri için daha iyi bir hale getirmek için çalıştığını söyledi. Buna göre iOS'un sonraki sürümlerinde, kişi verilerine erişim isteyen uygulamalar için bir izin iletişim kutusu gösterilmesi bekleniyor.

Özelliğin tam olarak hangi iOS sürümünde geleceği ise şimdilik belirsiz.

Kaynak : Chip.com.tr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.