Jump to content

İmei bı kayıtlı bir kayitsiz

Rate this topic

Bkagan06

Recommended Posts

Öncelikle herkese iyi akşamlar. Gercekten sitedeki herkese teşekkürler baya ilgileniyorsunuz sorunlarla. Benimki biraz değişik yalnız. Ben 6ay once gg den yurt dısı cihaz aldım pasaport kayıtlı. Yolcu beraberi kaydedilen cihaz diyordu imei sorguladigim zaman bugun mesaj geldi imei kayıtlı değildir telefon 1hafta icinde kapanacak diye yasaluyari olarak. Satan adama mesaj attım tekrar kaydetti sorguladım simdi gene yolcu beraberi kaydedilen cihaz diyor. Acaba adam beni kandırıyor olabilir mı. Yani bunun acaba süresi mı var. Ben her 6ayda böle uyarı mı alacağım. Bu konuda

Ne yapabilirim. İlgilenenlere şimdiden tesekkurler

Öncelikle herkese iyi akşamlar. Gercekten sitedeki herkese teşekkürler baya ilgileniyorsunuz sorunlarla. Benimki biraz değişik yalnız. Ben 6ay once gg den yurt dısı cihaz aldım pasaport kayıtlı. Yolcu beraberi kaydedilen cihaz diyordu imei sorguladigim zaman bugun mesaj geldi imei kayıtlı değildir telefon 1hafta icinde kapanacak diye yasaluyari olarak. Satan adama mesaj attım tekrar kaydetti sorguladım simdi gene yolcu beraberi kaydedilen cihaz diyor. Acaba adam beni kandırıyor olabilir mı. Yani bunun acaba süresi mı var. Ben her 6ayda böle uyarı mı alacağım. Bu konuda

o mesajda gelen imei ile telefonun imeisi ayni mi? bazen baska tele hatti taktiginizda kayitsiz tel ise bilgilendirme sonradan gelir..

Satin aldiginiz kisi belgeleri eksik verdiyse kapanmis , tekrar belgelerle basvurmussa geri acilmis olabilir

Sent from my iPhone using Tapatalk

o_ \o_ \o/ <o/ <o> \o> \o/ Ooooh Macarenaa

Pasaport evraklarında bir eksiklik veya hata olsa o kadar kısa sürede düzelmesi mümkün değil. Çünkü geçen hafta aynı şey benimde başıma geldi. Bütün evrakları tamamlayıp kargoyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na gönderdim.

1 gün kargo

1 gün evrakları teslim almaları incelemeleri

ortalama 2 gün sürmesi lazımdı.

Fakat senin evraklarda mı bi problem vardı onu bilemiyorum.

Sana en garanti yolu söylüyüm.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) müşteri hizmetlerini ara; 0 312 232 23 23

Deki böyle bir mesaj geldi ve sonra imei numarm kayıt altına alındı de..

Senden imei numarası isteyecekler.. İmei verdikten sonra cihazın kimin üzerine kayıt edildiğini soracak (bu şahsın ismini bilmiyorsa hiç bir bilgi vermiyorlar)

Diyelim ki şahsın isminide söyledin ve sana hangi gün, hangi saatte ve hangi gerekçe kapandığını ve yine gün saat belirterek nasıl tekrar kayıt altına aldığındığını söyleyecekler.. Onlarda detayına kadar herşey kayıtlı.. ara ve kafan rahat etsin ;)

Peki soyle yapsam nasıl olur sence. Pasaport çıkartsam Bulgaristan'a giriş çıkış yapsam cihazı da kendi ustume kaydetsem. Sorun su ki simdi kayıdı nasıl iptal ettirecem ve iptal olduktan sonra kendi ustume alabilir miyim? Ve yol parası haricine kadara patlar bu pasaport ısı bilgin var mı acaba

Sırf kendine kayıt ettirmek için pasaport çıkarttıracaksın, bulgaristana giriş çıkış yapacaksın :D

Çok zor iş bu dediğin.. hadi çıktın girdin diyelim, diğer pasaportu iptal ettirmen lazım. dilekçe yazacak felan filan :)

Sen en iyisi BTK müşteri hizmetlerini ara sor, pasaport kaydı var fakat tanımadığım kişinin adına de. onlarında diyeceği şu ki dilekçe yazmasını gerekiyor iptal edilmesi için.. ardından senin yakınlardna birisinin pasaportuna kayıt ettirirsin. tabi pasaport TR'ye giriş tarihinden 1 aya kadar kayıt ettirebilirsin...

Pasaport evraklarında bir eksiklik veya hata olsa o kadar kısa sürede düzelmesi mümkün değil. Çünkü geçen hafta aynı şey benimde başıma geldi. Bütün evrakları tamamlayıp kargoyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na gönderdim.

1 gün kargo

1 gün evrakları teslim almaları incelemeleri

ortalama 2 gün sürmesi lazımdı.

Fakat senin evraklarda mı bi problem vardı onu bilemiyorum.

Sana en garanti yolu söylüyüm.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) müşteri hizmetlerini ara; 0 312 232 23 23

Deki böyle bir mesaj geldi ve sonra imei numarm kayıt altına alındı de..

Senden imei numarası isteyecekler.. İmei verdikten sonra cihazın kimin üzerine kayıt edildiğini soracak (bu şahsın ismini bilmiyorsa hiç bir bilgi vermiyorlar)

Diyelim ki şahsın isminide söyledin ve sana hangi gün, hangi saatte ve hangi gerekçe kapandığını ve yine gün saat belirterek nasıl tekrar kayıt altına aldığındığını söyleyecekler.. Onlarda detayına kadar herşey kayıtlı.. ara ve kafan rahat etsin ;)

Sizin durum istisnai bir durum.

Oglen vakti Gidin bir pasaport ile bi turkcell bayii sine bakalim noluyo.

Aninda aksam kayitda cok nadir ertesi gune kalir.

Sizin

Dediginiz gibi kargo vs. Olayi yok.

Gerekli evrak aninda faxlanir. Yada scan edilerek mail atilir.

Yani kisacasi artik pasaport kaydi gunu birlik devreye girebiliyor...

Sizin durum istisnai bir durum.

Oglen vakti Gidin bir pasaport ile bi turkcell bayii sine bakalim noluyo.

Aninda aksam kayitda cok nadir ertesi gune kalir.

Sizin

Dediginiz gibi kargo vs. Olayi yok.

Gerekli evrak aninda faxlanir. Yada scan edilerek mail atilir.

Yani kisacasi artik pasaport kaydi gunu birlik devreye girebiliyor...

Arkadaşım ben bunun deneyimini geçen hafta gördüm :)

Arkadaşın telefonu 6 ay önce kayıt altına alınmış ama bugün oluyo mesaj geliyor kapanacak diye bunun açıklamasını yap bana :)

O belgeler fax, mail yoluyla gönderilmiyor! belgelerde ıslak imza olduğu için posta veya kargo ile gönderiliyor BTK'ya...

Bende 6 ay önce vodafone bayisinde kayıt ettirmiştim bi yakının pasaportuna ama geçen hafta kapandı telefon niye biliyor musun ? BTK müşteri hizmetlerini aradığımda bana söylenilen şey; 6 ay önce pasaport kaydı için gittiğiniz operatör sisteme kaydınızı almış fakat belgelerinizi bize 6 aydı postayla göndermemişler" denildi... Yani senin burda anlattığın şeyler, tamamen yaşamadığın şeylerdir.. Ben bizzat 1 hafta boyunca bu olanların hesabını sordum her yere.. BTK müşteri hizmetlerini ortalama 20 kez arayıp konuşmuşumdur, ayrıntılı bi şekilde bilgi almışımdır bu konular hakkında.. kargo posta gönderme olayı yok felan diyorsunuzda, genel merkez neden operatörünüz ıslak imzalı belgeleri posta yoluyla göndermemişler, siz gönderin diyorlar ? Diğer arkadaşları yanlış yönlendirmeyin lütfen..

Bunun tecrübesini siz değil ben yaşadım. Çok şükür telefonum kayıt altına alındı..

6 ay önce pasaport kaydı için gittiğiniz operatör sisteme kaydınızı almış fakat belgelerinizi bize 6 aydı postayla göndermemişler" denildi...

Selamlar arkadasim, tecrubelerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederim.

Izninizle merak ettigim birseyi sormak istiyorum, biz operatore gidip kayit islemi yaptiriyoruz. Cihazi ve Pasaportu verip 5-10 dakika icinde kayit islemi bitiyor ve bir iki gun icinde verdigimiz bir numaraya SMS geliyor...IMEI kaydi hakkinda.

Dediginiz sekilde operator kayit islemi yapabiliyorsa ve cihazi alti ay gibi bir sure sorunsuz kullanabiliyorsak, neden alti ay sonra kapansin? (Kendi pasaportumuz soz konusu, hersey legal iken)

"6 aydir postayla gondermemisler" Aman Allah'im bu ne celiski? Yani BTK alti ay mi belge bekledi? Peki belgeleri operator gordu ise, BTK'ye gidecek belgeler de aynisi olmayacakmidir? Sonucta BTK'nin eline ulasacagi belge orijinal pasaport degil, fotokopisi degilmidir? FAX ve SCAN varsa neden posta ile tekrar gonderilsin? Ha fotokopi cekip posta ile gondermek, ha scan yapip email ile yollamak... Ayni sey degilmidir? Bu ne celiski? Burda operatorun gorevi nedir? BTK'nin gorevi nedir?

Bu konuda beni ve bizi aydinlatirsaniz cok sevinirim. Saygilarimi sunarim.

Evet dediğiniz gibi pasaport ve cihazı verdiğimizde 5-10 dk içerisinde kayıt altına alınıyor. Fakat atladığınız bir şey var ki, operatör sadece sisteme kayıt ediyor (biz evraklarını gördük teyit ediyoruz, evrakları aldık) diye...

6 ay bekleme nedeni, dediğim gibi operatör, "biz evrakları gördük, en yakında zamanda göndereceğiz" bilgisi adı altında kayıt altına alınıyor.

BTK ise zaman süreci olarak bu kadar süre tanıyor demek ki..

Dikkat ederseniz BTK ya girin imei sorgulama sayfasının altında; "Bu sorgulama bilgilendirme amaçlıdır, kesinleşmiş kayıt anlamına gelmemekte olup ispat hukuku açısından geçerliliği bulunmamaktadır. " yazıyor...

Anlamadınız sanırım; scan, mail olmuyor! ben bunu defalarca BTK müşteri hizmetlerine sordum.. Evraklardaki imzalar ıslak imza olma zorunluluğu var...

Operatör sadece sisteme kayıt eder ve belgelere bakar göz ucuyla.. O belgeler BTK'da detayına kadar inceleniyor,belgelerde ufak bi yerde okunmamazlık, silik bi yer bile olsa kabul edilmiyor. Hatalı evrak veya eksik evrak olunca onaylamıyorlar..

Evet dediğiniz gibi pasaport ve cihazı verdiğimizde 5-10 dk içerisinde kayıt altına alınıyor. Fakat atladığınız bir şey var ki, operatör sadece sisteme kayıt ediyor (biz evraklarını gördük teyit ediyoruz, evrakları aldık) diye...

6 ay bekleme nedeni, dediğim gibi operatör, "biz evrakları gördük, en yakında zamanda göndereceğiz" bilgisi adı altında kayıt altına alınıyor.

BTK ise zaman süreci olarak bu kadar süre tanıyor demek ki..

Dikkat ederseniz BTK ya girin imei sorgulama sayfasının altında; "Bu sorgulama bilgilendirme amaçlıdır, kesinleşmiş kayıt anlamına gelmemekte olup ispat hukuku açısından geçerliliği bulunmamaktadır. " yazıyor...

Anlamadınız sanırım; scan, mail olmuyor! ben bunu defalarca BTK müşteri hizmetlerine sordum.. Evraklardaki imzalar ıslak imza olma zorunluluğu var...

Operatör sadece sisteme kayıt eder ve belgelere bakar göz ucuyla.. O belgeler BTK'da detayına kadar inceleniyor,belgelerde ufak bi yerde okunmamazlık, silik bi yer bile olsa kabul edilmiyor. Hatalı evrak veya eksik evrak olunca onaylamıyorlar..

Cevabiniz icin tesekkur ederim.

Benim demek istedigim, evrak yani pasaport ve cihazi operatore dolayisiyla Turkcell time gosteriyoruz oyle degilmi?

Burda pasaport numarasi ve kullanma tarihi, IMEI yeterli olacak. Bundan baska BTK ne detayi bekliyor? Veya neyin detayina iniyor? Sayet Turkcell tim sisteme kayit ettirebiliyorsa, burda BTK'nin gorevi ne? Neden hem operator hem BTK ilgilensinki? Bundan komplike sistem ve zaman kaybindan baska bir sey cikartamiyorum. Sizin yasadiginiz tahlihsizlik cabasi. BTK'nin secili operatore verdigi kayit yetkisi yeterli olmali.

Islak imza derken, hadi tamam scan ve mail olmasada, postadan gonderilecek olan zaten pasaportun fotokopisi degilmidir? Imza, sorumlulugu kabullendiriyor, imza sahibini yapmis oldugu islemden sorumlu tutuluyor. Ama zaten kayit yapan pasaportunu ve cihazini verip bu sorumluluklari almiyormu? Neyin islak imzasi? Bu cagimizda bu anlayisa katilamiyacagim.Sebebi geregi nedir? Sayet orijinal evraklar isteniyorsa elbette, ancak konu fotokopi ise ha posta ha scan...

Cevaplariniz icin tesekkur ederim, su ana kadar BTK veya pasaport kayit islemleriyle hicbir sorun yasamadim, cok memnunum. Aninda kayit islemi yaptirilmasi muhtesem, takdire layik sistem. BTK'nin operatorlere kayit yaptirmasi icin verdigi olanak yeterli olmali, sayet cikacak herhangi sorunda, mesela sahte evrak vs. iste o zaman BTK operatorden gerekli belgeleri isteyebilir oyle degilmi?

Saygilar...

Turkcell yada vodafone un yaptigi sadece btk icin aracilik hizmetidir.

Ufak bir islem bedeli alir yoluna gider.

pasaport kaydi icin turkcell hicbir sorumluluk almaz...

Evraklar eksik gider ise btk ya o zaman kayit duser yada vb. Sorunlar yasanir.

Turkcell evraklari gordugunde btk sistemine imei yi kayda alir.

Daha sonrasinda evraklar btk ya ulastirilmak uzere saklanir.

Durumun ozu budur.

Arkadasin yukarida dedigi gibi

Turkcell kaydi sisteme aninda islemesinin sebebi

Evet evraklar tamamdir bir eksik yoktur mayetindedir.

Eger evraklar btk ya gittiginde bir tutarsizlik varsa o zaman problem bas gosterebilir.

Mesela ilk mesajda sorunu olan arkadasin durumunu aciklamak geeekirse cihazinin kaydedildigi pasaport sahibi yurt disina gidip geldiginde bayii ye gidip kendi cihazini kaydetmek istediginde bayi ona pasaport hakkiniz dolu der ve pasaport ashibide ben oyle bir kayit yapmadim yada bosverin o kaydi ondan feragat ediyorum yeni cihazi kaydedelim deyip yeni cihazini kaydeder.

Dolayisiyla eski cihaz kayitsiz konuma duser.

Nacizane birkac tecrubemden paylasmak istedim

Saygilar..

• 3 months later...

arkadaşlar benimde başıma böyle bişey geldi çok ilginç gerçekten. 2.el iphone 4 aldım sim lock lu SAM le unlock edip kullanmaya başladım. adam bana pasaport kaydı yapılmış demişti. yanlış hatırlamıyosam bende kontrol ettim vardı. daha sonra telefona mesaj geldi imei numaram yazıyor ve 1 hafta içinde kapanacak diyodu. bu sırada imei nosunu sorgulattım kayıtsız imei diyodu. daha sonra hattımı çıkardım başka telefona taktım. aradan baya zaman geçti 10 15 belki 20 gün kadar SAM unlock yedeğimi almak için telefona hattımı taktım ve operatörü buldu ilginç bi şekilde şok oldum. sonra hemen tekrar imei mi kontrol ettirdim baktım kayıtlı. btk yı arayın demişler aradım pasaport sahibinin ismi olmadan ayrıntılı bilgi veremeyiz dedi. ama imeiniz kayıtlı dedi. bunu anlam veremedim nasıl oldu gerçekten bakalım inşallah bi daha kapanmaz telefon.