Jump to content

İPHONE 4 VE 4S LERDE 5.01 KURULUMDAKİ SONRASI cihazı yavaşlatan ufak ince ayar.....

Rate this topic

ercan_tazecan

Recommended Posts

arkadaşlar geçenlerde cihazıma bakarken incelerken menülerde ayarlar/genel/hakkında/tanılar ve kullanım da girdiginizde tanılar ve kullanım verileri var bastıgınız da şimdiye kadar iphone la ne yaptıysanız yada ne yüklediyseniz nereye gittiyseniz neler yaptıysanız a dan z ye her şeyi kaydedip veri haline getirip ve bunu gprs aracılıgıyla yolluyor..hatırlarsanız bi ara 4.2 versiyonundaki bu sıkıntı yüzünden bütün iphoneciler acaba biz dinleniyormuyuz acaba biz i takipmi ediyorlar diye gazaetelere haberlere konu olmuştu ve ardından yeni sürüm 3 hafta içinde çıkardılar ve o bilgi ve kullanım konum ayarlarını kaldırmışlardı..şimdi ise 5.01 bu özellik kullanım ayarlarına gizliden yerleşti ve bu beni rahatsız etti sizlerle paylaşmak isitedim..benden kullanıcı tavsiyesi bu cihazınızı yeniden kurun bütün ayarlarınızı sıfırdan yapın ve tanılar ve kullanım bölümündeki otamatik olarak göndemeryii kapatın cihazınız daha hızlı çalışsın ve benim kullanıdıgım spasifik programlar vs. herşeyi göndermessin ve cihazım daha hızlı ve randımanlı çalışşsın ......sizlerden yorumlarınızı bekliyorum...

haklısın fakat diyelimki yazılımı 2 ay önce yada 3 hafta önce yükleyenler varsa bi baksın binlerce dosya yapmış ve göndermişve yer kaplıyor silinemiyor ......

dediğin dogru..lakin bunu yapmak için yeni baştan restore etmeye gerek yok

ayarlar>genel>hakkında kısmnda en alttan 'tanılar ve kullanım' sekmesinden görderme secebilirsiniz

haklısın fakat diyelimki yazılımı 2 ay önce yada 3 hafta önce yükleyenler varsa bi baksın binlerce dosya yapmış ve göndermişve yer kaplıyor silinemiyor ......

kapatırsan sadece yollamayı engelliyosun..kaydetmeyi degil diye biliyorum

cünkü bende ilk restoreden beri kapalı ama halen kaydettiği bir kaç dosya var..low memory ..crash list falan

sadece bunları göndermeyi kapatıyoruz böylelikle..

bu arada gprs dedigin 'gps' değil demi ? karıştırmadan yazdın?

yav zaten ios 5 i kuararken ilk başta soruyor ya ben hep restore sonrası o seçenekte gönderme diyiyorum böylelikle hep kpalı ama kayıt devam etmekte çözüm bulmak lazım ama çok didip durdum bir sonuca ulaşamadım saygılar

kayıt devam eder...bunu kapatamayız.. sadece bu kayıtların otomatik yollanmasını kapatırız

bunu yapmak için yeni baştan restore etmeye gerek yok

ayarlar>genel>hakkında kısmnda en alttan 'tanılar ve kullanım' sekmesinden görderme secebilirsiniz

ilk mesaja ekleyin bunu..boşuna vakit kaybetmesin.. restoreyle ugraşmasın milllet.

isteyen yine restore edebilir tabi.

Guzel paylasim.

Bu yontemin kullaniciya ne gibi faydalari var bilemiyorum, 4 ve 4S kullaniyorsaniz bu kucuk ayrinti sorun olmamali.

Cihaziniz cok mu yavas? Bunun sebebi kullanim bolumundeki reportlar degil, ki i4 ve 4s'e "yavas" terimi dogru olmaz...

Cok sIkIntI yapiyorsa cihazdan gerekli LaunchDaemons'lari silersiniz. Boylece bosver Apple'a log gondermeyi, cihazda ne kontrol edilir nede loglar kurulur...

Bunlar /System/Library/LaunchDaemons klasorundeki com.apple;

reportcrashxxxxx.plist uzantili dosyalar... i4'te 5-6 tane mevcut.

"dump" uzantili tum dosyalar...

xxx syslogs.plist

Bunlari silin, baska birseye dokunmayin. Hicbir zarari yok, isterseniz yedek alirsiniz. Yaklasik 8-9 dosya...

Mevcut olan loglari silmek icin;

var...mobile...library....logs... burdaki crashreporter klasorunu komple silin. Cihaza reboot atin, klasor tekrar olusacak. Simdi izinlerini editleyin > iFile ile yeni olusan crashreporter klasorunun izin ayarlarina girin ve izinlerini bos birakin, yazma okuma vs.vs. hicbi yetki vermeyin... Reboot...

Dedigim gibi bunlari silerek i4 ve i4s'te farkla gorunulur hiz beklerseniz yanilirsiniz, her iki cihaz sorun yaratmayacak sekilde zaten hizli. Ayrica bu dosyalar varsa bir sebebide var. Kullanim bolumunu kapatmaniz yeterli ama detaya girmek istiyorsaniz bu dosyalarida silebilirsiniz...

Kullanim bolumunu kapatarak ne kendinize nede Apple'a dolayisiyla iCihaz kullanicilarina bi faydaniz olmuyor... Acik ise sorunlari Apple a bildirmis ve ustunde durup gelistirmeleri icin yardim etmis oluyorsunuz. Bu aciklarla ayrica JB halki exploit bulup JB yapmamizi sagliyor...Tercih yinede sizin...

Takip edilme konusunda, lutfen, kimsenin sizin iCihaz'daki bu aciklarla takip edecek hali yok, isteyen zaten takip eder. Bunlara gerek yok....

Hepsi bu...

Edited by Ramon

@ramon bence bunlara dokunmanın gereği yok..o dosyaları silmemiz gereksiz ayrıntı..

dedigin gibi gözle görülür bir etki yapmaz...yapılması gereken (yeterli olan) sadece bunların otomatik gönderilmesini kapatmak

böyle şeylere dikkat edecek olsak.. cihazda hereşyi kaldırmaya kadar gider bu : ) son hali nokia 628 e gideriz...az veri yüksek ram aşırı hız:)

altın kural: ihtiyac ile performans ters orantılıdır.

@ramon bence bunlara dokunmanın gereği yok..o dosyaları silmemiz gereksiz ayrıntı..

dedigin gibi gözle görülür bir etki yapmaz...yapılması gereken (yeterli olan) sadece bunların otomatik gönderilmesini kapatmak

böyle şeylere dikkat edecek olsak.. cihazda hereşyi kaldırmaya kadar gider bu : ) son hali nokia 628 e gideriz...az veri yüksek ram aşırı hız:)

altın kural: ihtiyac ile performans ters orantılıdır.

Evet kesinlikle. Bu gibi konularda cihazi oldugu gibi kullanip keyfimize bakmamiz gerekir:)

Bu kadar ufak ayrintilarda hiz beklemek dogru olmaz, benim icin kesinlikle sorun degil, acik tutarim. Ustunde dusunulmesi bile bence dogru degil, cihaz 3G olsa hadi belki diyecem ama 4 ve 4S'te bunlari editleyerek nekadar hiz kazanabiliriz hic bi bilgim yok:)

Deneyecek de degilim:D

Fakat diger arkadaslar bu ufak ayrintiyi kapatmak istedikleri icin sorunu kokunden halletmeleri daha dogru olur diye dusundum:)

Kendi secimleri:) Umarim i5'te kimse bu kadar detay ustunde durmaz.

Gelistirmemiz lazim, Nokia'ya donmeye degil:D

Saygilar benim hemfikir dostum:)

arkadaşlar geçenlerde cihazıma bakarken incelerken menülerde ayarlar/genel/hakkında/tanılar ve kullanım da girdiginizde tanılar ve kullanım verileri var bastıgınız da şimdiye kadar iphone la ne yaptıysanız yada ne yüklediyseniz nereye gittiyseniz neler yaptıysanız a dan z ye her şeyi kaydedip veri haline getirip ve bunu gprs aracılıgıyla yolluyor..hatırlarsanız bi ara 4.2 versiyonundaki bu sıkıntı yüzünden bütün iphoneciler acaba biz dinleniyormuyuz acaba biz i takipmi ediyorlar diye gazaetelere haberlere konu olmuştu ve ardından yeni sürüm 3 hafta içinde çıkardılar ve o bilgi ve kullanım konum ayarlarını kaldırmışlardı..şimdi ise 5.01 bu özellik kullanım ayarlarına gizliden yerleşti ve bu beni rahatsız etti sizlerle paylaşmak isitedim..benden kullanıcı tavsiyesi bu cihazınızı yeniden kurun bütün ayarlarınızı sıfırdan yapın ve tanılar ve kullanım bölümündeki otamatik olarak göndemeryii kapatın cihazınız daha hızlı çalışsın ve benim kullanıdıgım spasifik programlar vs. herşeyi göndermessin ve cihazım daha hızlı ve randımanlı çalışşsın ......sizlerden yorumlarınızı bekliyorum...

Ben de "Otomatik Olarak Gönderme" seçeneğini seçmiştim. Ama bilinçli ama bilinçsiz:) Firefox'ta, internet Explorer'da da rapor gönderilsin mi diye sorduğunda "hayır" derim her zaman. Hiçbirşeyimi karşı tarafa göndermem. :)

• 3 weeks later...
Evet kesinlikle. Bu gibi konularda cihazi oldugu gibi kullanip keyfimize bakmamiz gerekir:)

Bu kadar ufak ayrintilarda hiz beklemek dogru olmaz, benim icin kesinlikle sorun degil, acik tutarim. Ustunde dusunulmesi bile bence dogru degil, cihaz 3G olsa hadi belki diyecem ama 4 ve 4S'te bunlari editleyerek nekadar hiz kazanabiliriz hic bi bilgim yok:)

Deneyecek de degilim:D

Fakat diger arkadaslar bu ufak ayrintiyi kapatmak istedikleri icin sorunu kokunden halletmeleri daha dogru olur diye dusundum:)

Kendi secimleri:) Umarim i5'te kimse bu kadar detay ustunde durmaz.

Gelistirmemiz lazim, Nokia'ya donmeye degil:D

Saygilar benim hemfikir dostum:)

önemli olan aslında cihazı yavaşlatmak degil bende biliyorum fakat bu programın neden yapıldıgı yada neden yaptıkları şöyle bir düşünün dijital bir çagda yaşıyoruz bu proglar sayesinde yada bu küçük veri sistemleri sayesinde amrika dünyayı izlemeye ve takibe almış bunların arkasında kocaman bir strateji sistemleri yatıyor...hatta amerika kısa bir sürede bu tip telefonlar ve programlar sayaesınde her şeyi takibe almışlar...iphone kullanıyorsunuz ön kamera gizliden açılmış ve siz bunun farkında olmayarak sizi hem dinleyebilirler hemde kameradan kayıt sizteminide yapabilirler...iphone gibi cihazlar ve benzerileri aslında hepsi bir asker ajan bu tip yazı yazıp siz forum üyelerin kafasını karıştırdıysam özür dilerim...yazdıgım yazıları okuyanlar umarım bir yerde okuyanlar beni anlamışlardır......