Jump to content

Kasaya dokununca hafif elektrik çarpması

Rate this topic

Sinan3

Recommended Posts

Kasım ayında aldığım mbp ya şu aralar dokununca hafif bir elektrik çarpması oluyor. Bunun anlamı ne olabilir. Endişelenmelimiyim ?? Yoksa vücudumdaki statik elektrik fazlalığından mı oluyordur.

Az önce 2 dk kasasına değmedim ve tekrar oldu

hayir endiselenmene gerek yok, bu durum muhtemelen topraksiz sarj aletinin bilgisayar kasasinda toprak referans geriliminin ustunde getilim olusturmasindan kaynakli, floating ground oluyor yani. toprakli sarj aletini kullan, ona ragmen yaparsa priz toprakli mi bak.. endiselenmene gerek yok sorun olmaz. mac book air, iphone serisini topraksiz alternatif sarj letleriyle apple in kendisi gonderiyor///

hayir endiselenmene gerek yok, bu durum muhtemelen topraksiz sarj aletinin bilgisayar kasasinda toprak referans geriliminin ustunde getilim olusturmasindan kaynakli, floating ground oluyor yani. toprakli sarj aletini kullan, ona ragmen yaparsa priz toprakli mi bak.. endiselenmene gerek yok sorun olmaz. mac book air, iphone serisini topraksiz alternatif sarj letleriyle apple in kendisi gonderiyor///

ayni durum bende'de var aldigimdan beri hafif elektrik carpiyor 2 senedir hemde :D ama dert etmedim benim sarz aletinin basligi ingiltere deki prizlere uyumlu turkiyede uyumsuz bende naptim bir arkadasim koctas tan sarz basligi al birlestir dedi uyguladim bende pek saglikli deil ama yapcak bisey yok onunla idare ediyorum evin elektiriginin topraklamasi yapilmis ama dedigin gibi topraklama olabilir bizim elektirik gecmisten bu yana biraz sorun var topraklamada yanan cihazlar oldu gecmiste

Ürünerin kutusundan çıkan ana Kablo (Uzatma diye tabir edilebilir) Topraklıdır ve yüksek gerilime ısıya dayanıklıdır.

Bu durum söz konusu iken lütfen bu kablo üzerinden cihazınızı besleyiniz, söz konusu durum devam eder ise Priz/ler kontrol edilmelidir.

imag0587.jpg

öncelikle cevaplar için teşekkürler

bende burdan appledan büyük adaptör için bir çevirici aldım. Ve bazen adaptörü prize takarken prizin içinde parlama oluyor.

img0138t.jpg img0136ta.jpg

Bende bunlar var ama uzatma kablosu için çevirici yok. Acaba sorun prizde mi diye düşünüyorum.Çünkü pc yi bazen televizyona bağlıyorum ve ordaki prizde şimdiye kadar hiç parlama olmadı ve ordayken bende hiç çarpılmadım. rBendeki uzatma kablosunun ucu ingiltere prizlerinin ucundan mı ?

Parlama o cihaza has bir durum değildir, ingiltere ucu için çevirci başlıklar kullanabilirsiniz topraklı olanlardan almanızı tavsiye ederim.

Tamam. Teşekkürler en kısa zamanda ona uygun bir çevirici bulucam. Prizide kontrol edicem sorun var mı yok mu diye.